Προς το περιεχόμενο

Δ Ι Α Λ Ε Χ Τ Ε πρόβλημα


Mantis_C_P

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώ suse 10.1 KDE και θα ήθελα την βοήθεια σας στις τελευταίες (εύχομαι) δυσκολίες που αντιμετωπίζω.

 

1.Όταν εισάγω ένα audio cd μου ανοίγει ένα παράθυρο και μου προτείνει κάποιες ενέργειες. Αν επιλέξω αναπαραγωγή μου ανοίγει το KsCD , το οποίο το βλέπω να δουλεύει κανονικά και να διαβάζει το cd αλλά δεν το ακούω! Μπορώ να ακούσω μουσικό cd μόνο μέσα από το Kaffeine. Λείπει καμιά βιβλιοθήκη ή πρέπει να κατεβάσω τίποτα από δίκτυο;

 

2.Για να δω dvd τι πρέπει να κάνω. Το Kaffeine μου λέει το η μηχανή xine δεν μπορεί να αναπαράγει dvd. Πρέπει να αλλάξω μηχανή (πως γίνεται;) ή να βρω τίποτα στο δίκτυο;

 

3.Στο σύστημα είναι συνδεδεμένοι δύο εκτυπωτές. Ένας σε θύρα usb και ένας στην παράλληλη κρουστικός OKI 9pin. Στην usb τον βρίσκει αυτόματα HP lazerjet 1000 , εγκαθιστώ τους οδηγούς που προτείνει αλλά δεν τυπώνει ούτε γράμμα είτε από την δοκιμή εκτύπωσης , είτε από άλλη εφαρμογή. Έχω διαλέξει όλους τους οδηγούς για τον 1100 που έχει με κανένα αποτέλεσμα. (ο εκτυπωτής είναι της σειράς 1000 αλλά ο τύπος είναι ο 1100). Το ίδιο συμβαίνει και με τον ΟΚΙ αλλά εκεί λιγότερο με ενδιαφέρει. Ο HP μπορεί να συνδεθεί μόνο στην θύρα usb (απλά για ενημέρωση το λέω)

 

4.Στα windows μπορούσα να ακούσω ραδιόφωνο από τον explorer ή firefox μέσω internet. Εδώ μου αναφέρει ότι λείπουν κάποια πράγματα χωρίς να τα ονομάζει αλλά όταν ψάχνει στο δίκτυο για αυτά αδυνατεί να τα εντοπίσει . Υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο linux και πως λύνεται;

 

Κάθε δυνατή βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ suse 10.1 KDE και θα ήθελα την βοήθεια σας στις τελευταίες (εύχομαι) δυσκολίες που αντιμετωπίζω.

 

1.Όταν εισάγω ένα audio cd μου ανοίγει ένα παράθυρο και μου προτείνει κάποιες ενέργειες. Αν επιλέξω αναπαραγωγή μου ανοίγει το KsCD ' date=' το οποίο το βλέπω να δουλεύει κανονικά και να διαβάζει το cd αλλά δεν το ακούω! Μπορώ να ακούσω μουσικό cd μόνο μέσα από το Kaffeine. Λείπει καμιά βιβλιοθήκη ή πρέπει να κατεβάσω τίποτα από δίκτυο;

[/quote']

Πήγαινε στο Extras->Configure KsCD και επίλεξε το "Use direct digital playback". Δε λείπει καμία βιβλιοθήκη, απλά το CD-ROM drive σου δεν είναι συνδεδεμένο με την κάρτα ήχου μέσω καλωδίου Audio ;-).

 

2.Για να δω dvd τι πρέπει να κάνω. Το Kaffeine μου λέει το η μηχανή xine δεν μπορεί να αναπαράγει dvd. Πρέπει να αλλάξω μηχανή (πως γίνεται;) ή να βρω τίποτα στο δίκτυο;

Πρέπει να βρεις και να περάσεις την «παράνομη» libdvdcss, που χρησιμοποιείται για την αποκωδικοποίηση των DVD. Για το που και πως, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ με SUSE.

 

3.Στο σύστημα είναι συνδεδεμένοι δύο εκτυπωτές. Ένας σε θύρα usb και ένας στην παράλληλη κρουστικός OKI 9pin. Στην usb τον βρίσκει αυτόματα HP lazerjet 1000 , εγκαθιστώ τους οδηγούς που προτείνει αλλά δεν τυπώνει ούτε γράμμα είτε από την δοκιμή εκτύπωσης , είτε από άλλη εφαρμογή. Έχω διαλέξει όλους τους οδηγούς για τον 1100 που έχει με κανένα αποτέλεσμα. (ο εκτυπωτής είναι της σειράς 1000 αλλά ο τύπος είναι ο 1100). Το ίδιο συμβαίνει και με τον ΟΚΙ αλλά εκεί λιγότερο με ενδιαφέρει. Ο HP μπορεί να συνδεθεί μόνο στην θύρα usb (απλά για ενημέρωση το λέω)

Σύμφωνα με το http://www.linuxprinting.org, ο Laserjet σου υποστηρίζεται από τον hpijs driver: http://hplip.sourceforge.net/. Ο ΟΚΙ κανονικά δε χρειάζεται drivers, απλά τον δηλώνεις στο CUPS ως «parallel port printer».

 

4.Στα windows μπορούσα να ακούσω ραδιόφωνο από τον explorer ή firefox μέσω internet. Εδώ μου αναφέρει ότι λείπουν κάποια πράγματα χωρίς να τα ονομάζει αλλά όταν ψάχνει στο δίκτυο για αυτά αδυνατεί να τα εντοπίσει . Υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο linux και πως λύνεται;

Χρησιμοποιώντας konqueror θα μπορείς να ακούς ραδιόφωνο κατά πάσα πιθανότητα. Επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις τον mplayer και το mplayer-plug-in για firefox. Ψάξε για τα αντίστοιχα πακέτα της διανομής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πρέπει να βρεις και να περάσεις την «παράνομη» libdvdcss' date=' που χρησιμοποιείται για την αποκωδικοποίηση των DVD.

[/quote']

http://freshmeat.net/projects/libdvdcss/

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...