Προς το περιεχόμενο

Μποϋκοτάζ όσων εταιριών δε μας υποστηρίζουν με drivers


k_antoni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

danaos, ok, έκανα compile και εγκατέστησα... με scannimage -L μου βρήκε κανονικά τον σαρωτή!! Πρίν μου βγαζε μόνο την κάρτα τηλεόρασης (ε??)... μένει να δω γιατί δε συνεργάζεται το xsane...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι τώρα: κατέβασα το sane-backend και εφήρμοσα το patch. Έκανα configure αλλά είδα ότι δεν εγκατέστησα το libusb-dev. το εγκατέστησα, έκανα configure πάλι, δε μου βγαλε μην λάθους, το εγκατέστησα, έκανα scanimage -L , βρήκε το scanner. επανεγκατέστησα το xsane αλλά πάλι βλέπει την κάρτα τηλεόρασης... πως το άλλάζουμε;! για να δούμε... πρώτη φορά εγκαθιστώ scanner :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πω χθες, ότι εγώ έχω Primax σαρωτή και αυτοί είναι ακόμη πιο άθλιοι. Υπάρχουν drivers μόνο για Windows 2000, οι οποίοι ισχυρίζονται ότι δουλεύουν σε Windows XP. Όντως δουλεύουν, αλλά δεν δουλεύουν σε Windows XP SP1 ή Windows XP SP2. Που να ζητήσω να υποστηρίξουν οι ίδιοι Linux? Αυτό που τελικά βρήκα στο Internet, ήταν ότι έγινε reverse engineering του driver για Windows 95 και φτιάξανε και ένα Gui και τώρα ισχυρίζονται οι προγραμματιστές αυτοί(προγραμματιστές της κοινότητας πρέπει να είναι) ότι δουλεύει. Δεν τον έχω δοκιμάσει τον Driver, αλλά τουλάχιστον αν τον χρειαστώ θα κάνω μια προσπάθεια και θα δω αν δουλεύει και θα έχω μια λύση...

Όποιος έχει Primax σαρωτή και ενδιαφέρεται να τον δουλέψει σε Linux, ας πάει εδώ: http://primax.sourceforge.net/index.html

 

Υ.Γ.: Είναι πολύ άσχημο να σε περιορίζουν και πολύ ασχημότερο να σε αναγκάζουν να αγοράζεις καινούριο hardware επειδή σε βλέπουν σαν τσέπη που έχει λεφτά μέσα και αυτοί αναρωτιούνται πώς θα στα κλέψουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιττό να σημειώσω με τι αγωνία περιμένω τα νέα για τον hp scanjet 4470c...

Εάν είναι θετικά' date=' θα εγκαταλείψω όλα τα παράθυρα κι όλα τα πατζούρια...

:)[/quote']

 

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου δεν θα περίμενα να μου απαντήσουν. Ελπίζω στην περίπτωσή σου να κάνω λάθος...Σου το εύχομαι δηλαδή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μηχάνημά μου βλέπει κανονικά τον σαρωτή... χαχα1982 πιθανότατα να δουλεύει ο τρόπος που περιέγραψα κ για σένα. δεν μπορώ ακόμα να βρώ πως αλλάζουμε σαρωτή στο sane- xsane... δε θέλω ακόμα να περάσω σε kooka... σε αναμονή λοιπόν ή παιδιά, βάλτε ενα χεράκι! να κάνω καινούργιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες καλά φίλε xaxa1982... Από εδώ, στο forum, περιμένω απάντηση... Από την κυρία HP έχω λάβει... Μας συγχωρείτε αλλά...

 

Αυτό το έχεις δει? http://reapoff.sourceforge.net/hpscanner/Default.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο περισσότερο ταλαιπωρούμαι με τον οδηγό τόσο περισσότερο εκνευρίζομαι με την HP!! Τουλάχιστον ξέρω ΤΙ ΔΕ ΘΑ είναι ο επόμενος εκτυπωτής, σαρωτής, φορητός υπολογιστής, ψηφιακή μηχανή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο κόσμος αρχίζει να παίρνει συμβάτα προϊόντα. Πριν μερικά χρόνια δε με ενδιέφερε τόσο η συμβατότητα, ότι και να έπερνα θα έπαιζε σίγουρα στα windows. Τώρα έχω μάθει να κοιτάω προσεκτικά compatibility lists (FreeBSD) και μάλιστα συμβαίνει ότι είναι συμβατό συνήθως να είναι και ποιοτικά ανώτερο προϊόν από τα μη συμβατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο περισσότερο ταλαιπωρούμαι με τον οδηγό τόσο περισσότερο εκνευρίζομαι με την HP!! Τουλάχιστον ξέρω ΤΙ ΔΕ ΘΑ είναι ο επόμενος εκτυπωτής, σαρωτής, φορητός υπολογιστής, ψηφιακή μηχανή!!

 

Ακριβώς αυτό! Θα ελέγχεις και όποια εταιρεία είναι σωστή,τότε θα αγοράζεις το hardware της...Αυτό είναι το μυστικό!Και μποϋκοτάζ κάνεις και την δουλειά σου κάνεις και τα λεφτά σου δεν πετάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα πρώτα που δοκίμασα... είμαι όμως με 64bit και τα πακέτα είναι σε 32bit deb. έκανα compile το source code... αλλά τίποτα. μπορώ να σκανάρω από τερματικό, αλλά αυτό το xsane....!!!! δε θέλει με τίποτα! έχω ανοίξει νέο θέμα, μήπως μπορέσουμε να βρούμε κάποια λύση... έχω καταγράψει ότι έχω κάνει... ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...