Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις και ερωτήσεις για τιμονιέρα


citizen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλες οι τιμονιέρες του 50€ είναι για πέταμα.Καλύτερα να μαζέψεις 150-200€ και να ψάξεις στις αγγελίες για ελαφρώς μεταχειρισμένη ή ακόμη και ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ logitech G25 ή G27.Δεν θα το μετανιώσεις ούτε για λίγο.Το να δώσεις τώρα 50€ απλά για να έχεις την αίσθηση του τιμονιού είναι πεταμένα λεφτά.Και δεν θα ευχαριστηθείς και αν σου αρέσουν τα ραλάκια θα αγοράσεις σύντομα και καλή μόλις καταλάβεις το λάθος σου οπότε τσάμπα έξοδα θα κάνεις τώρα.Θέλεις το τιμόνι να στρίβει και 900 μοίρες να γουστάρεις,θέλεις να έχει και καλό force feedback να νιώθεις το αμάξι να το απολαμβάνεις.Ε δεν τα βρίσκεις αυτά με 50€ και ειδικά άμα πας να παίξεις και sim που λες.

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/videogames/videogamesvarious/11550-logitech-g25/

http://www.insomnia.gr/classifieds/videogames/videogamesvarious/10074-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%B1-g27/

http://www.insomnia.gr/classifieds/videogames/videogamesvarious/8543-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-logitech-g27/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχοντας δοκιμάσει αρκετές τιμονιέρες των 50 ευρώ θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα. Το θέμα είναι ότι αν κάποιος δεν έχει παίξει σε μία G25/27 δεν μπορεί εύκολα να καταλάβει την τεράστια διαφορά. Σου λέει τιμόνι το ένα, τιμόνι και το άλλο.

 

Απ' την άλλη ζούμε σε δύσκολες εποχές και η εγκράτεια δικαιολογείται (μη σας πω επιβάλλεται κιόλας!). Τουλάχιστον ό,τι είναι να αγοραστεί, ας βγάλει τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα σκεφτομαι οτι αν δεν με βολεψει η τιμονιερα,θα εχω πεταξει τζαμπα λεφτα.αλλα τεσπα μαλλον θα μαζεψω το 200αρι που σε καμια εβδομαδα θα το εχω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει αρκετές τιμονιέρες των 50 ευρώ θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα. Το θέμα είναι ότι αν κάποιος δεν έχει παίξει σε μία G25/27 δεν μπορεί εύκολα να καταλάβει την τεράστια διαφορά. Σου λέει τιμόνι το ένα, τιμόνι και το άλλο.

 

Απ' την άλλη ζούμε σε δύσκολες εποχές και η εγκράτεια δικαιολογείται (μη σας πω επιβάλλεται κιόλας!). Τουλάχιστον ό,τι είναι να αγοραστεί, ας βγάλει τα λεφτά του.

Όντως δύσκολες εποχές συνεπώς μπορεί κάποιος να μου πει την πιο φτηνή ή αυτή με την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης (αν και προτιμώ το τιμής) με Force feedback? Δυστυχώς τα 200+ δεν είναι στα πλάνα μου αλλά και από ψάξιμο σε skroutz κλπ για κάτι φτηνότερο δεν βρήκα κάτι αξιόπιστο σχετικά με τις περιγραφές τους καθώς λένε πχ."Με σύστημα ανάδρασης" (ffb δεν είναι αυτό?) και τελικά στο επίσημο site της κάθε εταιρίας βλέπω οτι πρόκειται για απλό vibration feedback...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Άλλο το απλό vibration και άλλο το force feedback. Στο μεν πρώτο απλώς "τρέμει" το τιμόνι όταν πχ. περνάς πάνω από ένα σαμαράκι ενώ στο δεύτερο η συμπεριφορά είναι πολύ πιο ρεαλιστική, καθώς σε "σπρώχνει" όπως και σε ένα πραγματικό αυτοκίνητο. Και πάλι βέβαια υπάρχει FF και FF (ανάλογα με το μηχανισμό της κάθε τιμονιέρας) ενώ φυσικά εξαρτάται πάρα πολύ και από το ίδιο το παιχνίδι.

 

Οπότε καλά κάνεις και κοιτάς τα επίσημα site, γιατί στα μαγαζιά γράφει ο καθένας ό,τι του κατέβει. Σε τιμές μικρότερες των 200 ευρώ, νομίζω η must-τιμονιέρα παραμένει η Logitech Driving Force GT με τις 900 μοίρες περιστροφής. Το δύσκολο είναι να τη βρεις γιατί η τιμή της κατά καιρούς παίζει αρκετά (από 80 μέχρι 150) και γενικά δεν υπάρχει σε μεγάλη διαθεσιμότητα. Ρίξε μια ματιά στο skroutz.

 

Αν όμως είναι να τη αγοράσεις πχ. γύρω στα 140 ευρώ καινούρια, τότε θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μήπως μπορείς να βρεις καμια μεταχειρισμένη G25 σε παραπλήσια τιμή. Όπως και να το κάνουμε η διαφορά τους είναι τεράστια (και μόνο να δεις τη δερμάτινη επένδυση της G25, τα μεταλλικά "αυτιά" της και τα απίστευτα πετάλια θα το καταλάβεις).

 

Σε αυτή τη γκάμα τιμών δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο και εξίσου αξιόπιστο ή διαδεδομένο. Πληροφοριακά εντελώς, μετά έχουμε στα 200-250 ευρώ την G25/27 και μου φαίνεται γύρω στα 300 το σχετικά καινούριο Porsche Wheel. Θυμάμαι όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει η G25 που έλεγαν ότι είναι η καλύτερη τιμονιέρα που μπορείς να πάρεις με κάτω από 1000 ευρώ. Και είχαν δίκιο (κατάφερα δε να τη βρω στα 280 απ' τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας της και ήμουν τρισευτυχισμένος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Άλλο το απλό vibration και άλλο το force feedback. Στο μεν πρώτο απλώς "τρέμει" το τιμόνι όταν πχ. περνάς πάνω από ένα σαμαράκι ενώ στο δεύτερο η συμπεριφορά είναι πολύ πιο ρεαλιστική, καθώς σε "σπρώχνει" όπως και σε ένα πραγματικό αυτοκίνητο. Και πάλι βέβαια υπάρχει FF και FF (ανάλογα με το μηχανισμό της κάθε τιμονιέρας) ενώ φυσικά εξαρτάται πάρα πολύ και από το ίδιο το παιχνίδι.

 

Οπότε καλά κάνεις και κοιτάς τα επίσημα site, γιατί στα μαγαζιά γράφει ο καθένας ό,τι του κατέβει. Σε τιμές μικρότερες των 200 ευρώ, νομίζω η must-τιμονιέρα παραμένει η Logitech Driving Force GT με τις 900 μοίρες περιστροφής. Το δύσκολο είναι να τη βρεις γιατί η τιμή της κατά καιρούς παίζει αρκετά (από 80 μέχρι 150) και γενικά δεν υπάρχει σε μεγάλη διαθεσιμότητα. Ρίξε μια ματιά στο skroutz.

 

Αν όμως είναι να τη αγοράσεις πχ. γύρω στα 140 ευρώ καινούρια, τότε θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μήπως μπορείς να βρεις καμια μεταχειρισμένη G25 σε παραπλήσια τιμή. Όπως και να το κάνουμε η διαφορά τους είναι τεράστια (και μόνο να δεις τη δερμάτινη επένδυση της G25, τα μεταλλικά "αυτιά" της και τα απίστευτα πετάλια θα το καταλάβεις).

 

Σε αυτή τη γκάμα τιμών δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο και εξίσου αξιόπιστο ή διαδεδομένο. Πληροφοριακά εντελώς, μετά έχουμε στα 200-250 ευρώ την G25/27 και μου φαίνεται γύρω στα 300 το σχετικά καινούριο Porsche Wheel. Θυμάμαι όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει η G25 που έλεγαν ότι είναι η καλύτερη τιμονιέρα που μπορείς να πάρεις με κάτω από 1000 ευρώ. Και είχαν δίκιο (κατάφερα δε να τη βρω στα 280 απ' τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας της και ήμουν τρισευτυχισμένος).

Το Logitech driving force ex τι λέει? Σίγουρα είναι κατώτερο (90 μοίρες περιστροφή απο ότι είδα) αλλά αν κατάλαβα καλά έχει FFB σωστά? Και υποθέτω τίμιο για τα χρήματα που ζητάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Driving Force GT και η Thrustmaster RGT στα 120-140€ αλλά το θέμα είναι πως η διαφορά τους με τις G25-G27 είναι τεράστια.AN κάνανε 50-80€ θα ήταν μια χαρά.Αλλά για τις τιμές τους ε δεν αξίζει με τίποτα.Και G25-G27 μπορείς να βρεις ακόμη και καινούριες στις αγγελίες με 150-230€.(Το γνωστό τρικάκι όσων παίζουν sim να στέλνουν μούφα πρόβλημα στην Logitech για να τους στείλουν καινούριες τιμονιέρες και να τις πουλάνε-ένας καλός λόγος να δώσεις λεφτά για να πάρεις τις καλές logitech ακόμη!:-D).Ωστόσο ακόμη και οι μεταχειρισμένες αν τις βρει κάποιος σε σωστή τιμή σκυλιά είναι.Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το τιμόνι αυτό.

 

 

81477d1289129090-vand-volan-ps3-logitech-driving-force-gt-941-000021-dsc04487.jpg

dsc00045ndb.jpg

dsc00051qia.jpg

G25FRONT.jpg

m963262pp_LOGITECH-G27-RACING-1440.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστά μάτια. Βέβαια αν έχεις τη δυνατότητα καλό θα ήταν να τη δοκιμάσεις πριν την αγορά (ότι δηλαδή δουλεύουν όλα τα κουμπιά και κυρίως το 6τάχυτο κιβώτιο, που δεν είναι και η στιβαρότερη κατασκευή χωρίς αυτό να σημαίνει ότι χαλάει εύκολα).

 

Αν όμως εμπιστεύεσαι τον πωλητή δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα, άλλωστε τα υλικά της G25 είναι καλής ποιότητας και με φυσιολογική χρήση δεν παθαίνει τίποτα.

 

Περιμένουμε εντυπώσεις :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...