Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις και ερωτήσεις για τιμονιέρα


citizen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Den voithas omos... axizoun ta 120 euro parapanw gia tin G25 i na arkestw sti DFP?

Αν είσαι hardcore simmer, αξίζουν. Αλλιώς DFP.

Ποιο χειριστήριο να αγοράσω; και επίσης Greek Virtual Racing team Forum Index » Χειριστήρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

G25 με κλειστά μάτια.Αν σε παίρνει το επιπλέον κόστος,η τιμονιέρα είναι αλλού,φοβερή αίσθηση,τέλειο φρένο και άψογο φινίρισμα.Γενικά είναι άψογη.(μόνο "αλλά" κατά την ταπεινή μου γνώμη,η πλαστική άισθηση του επιλογέα ταχυτήτων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, άψογη δεν είναι! Για παράδειγμα, η πεταλιέρα αν και ποιοτικότατη και με πολύ καλή αίσθηση, χάνει σε εργονομία. Όσοι χρησιμοποιούν μύτη-τακούνι θα δυσκολευτούν, μιας και το φρένο αντί να είναι κοντά στο γκάζι είναι κοντά στον συμπλέκτη. Εδώ μπορείτε να δείτε μια πολύ πιο εργονομική (και φυσικά πιο ακριβή) πεταλίερα κι εδώ τις ακριβότερες ακόμα παραλλαγές της.

 

Επίσης, ο επιλογέας της G25 μόνο άψογος δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί (αν και δεν είναι και κακός).

 

Όλα τα λεφτά όμως είναι η στεφάνη και το force-feedback της G25.

 

ΥΓ. Σε PS3 δεν ξέρω αν παίζει. Se PS2 παίζει όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=TBF6JllXCgI

 

Τιμονάκι frex, pre-production ακόμα, αλλά όσοι είχατε ποτέ τιμόνι θα καταλάβαιτε το κύριο πλεονέκτημά του, ταχύτητα! Είναι και αθόρυβο... Θα κάνει βέβαια ένα βουνό λεφτά και θα πρέπει να το παραγγείλεις, αλλά αν είσαι hard core:p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' αρέσει που ο τύπος έχει τέτοιο τιμόνι και έχει βάλει τις αλλαγές ταχυτήτων στο αυτόματο. Προφανώς όμως κάνει δοκιμές επίδειξης, δεν τον ενδιαφέρει να τρέξει κανονικά.

 

Υπάρχουν πολλές τιμονιέρες που είναι ανώτερες και από την DFP και από την G25 (για να μην πω για τα παρελκόμενα, πεταλιέρες, κιβώτια ταχυτήτων, IR Tracker κλπ) αλλά το θέμα είναι το κόστος. Κάτω από τα 1000 ευρώ δεν υπάρχει καλύτερο combo από την G25. Μπορεί κάποιος να πάρει όμως τον επιλογέα της Act Labs μαζί με την πεταλιέρα (που νομίζω κυκλοφόρησε σχετικά πρόσφατα), αλλά ήδη θα έχει φτάσει στα 400 ευρώ. Και θα θέλει ενδεχομένως άλλα τόσα για να πάρει ένα καλό τιμόνι.

 

Και όλα αυτά για να παίζει 5-6 παιχνίδια (τόσοι είναι οι πραγματικοί simulators αυτή τη στιγμή), ενώ δεν πρόκειται φυσικά να γίνει και πιο γρήγορος. Θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να πάρει μια G25, μια 26άρα LCD TV και με τα υπόλοιπα λεφτά να φτιάξει ένα αυτοσχέδιο bucket σε μια γωνία του δωματίου του...και να λιώνει!

 

Θα κοστίζει λίγο παραπάνω αλλά αξίζει. Τι να τα κάνεις τα combo των 1000 ευρώ όταν κάθεσαι στην άβολη καρέκλα του γραφείου, με την πεταλιέρα στο πάτωμα, με τα καλώδια να απλώνονται παντού και να πρέπει -συνήθως- να στήνεις και να ξεστήνεις για να κάνεις 5-10 γύρους να ξεδώσεις.

 

Προς το παρόν (αφού έχω καεί εντελώς) με απασχολεί η συντήρηση του δέρματος της G25, γιατί έχει φάει πολύ ιδρώτα και δεν είναι ό,τι καλύτερο για το δέρμα. Προκειμένου να πάρω καθαριστικά κλπ θα βρω ένα ζευγάρι γάντια και μετά το μόνο που θα μου λείπει θα είναι το...κράνος (για να αρχίσει και η μάνα μου να σταυροκοπιέται). :mrgreen:

 

Να κι ένα video με heel 'n' toe στην G25, όχι πολύ επιτυχημένο αλλά μετράει...

http://www.youtube.com/watch?v=NUJW5u0nB-Y&mode=related&search=

Όλα τα λεφτά τα αγωνιστικά παπούτσια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθοτι εσπασαν τα γραναζια της MOMO εκτος εγγυησης θαχνομαι για μια καινουργια μεχρι τα 100 euro. Ψαχνω Σκρουτζ και βρισκω Driving force Pro μονο για PS2. Στο σαιτ της Logitech δεν υπαρχει η DFP στα τιμονια PC. Τι γινεται? Ειναι τελικα μονο για PS? Αν ειναι και για PC να την τσιμπησω? Εχει δυνατο FFB? Επισης η Fοrmula force EX τι λεει απο δυναμη FFB (ειμαι λιγο brutal στην οδηγηση :P)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις 900 μοιρες τη θελω. Παιζω LFS και GTR και σε ενα φιλο με τη G25 κατεβασα χρονους με τη μια λογω ακριβειας. Ειναι σε USB η DFP? Εχει drivers Windows το σιτε της Logitech?

 

[Edit]

Τα logitech παιζουν σε ΧΡ χωρις drivers. To calibration προγραμμα ομως της ΜΟΜΟ παιζει και στη DFP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει κανονικά σε PC η DFP. Αυτήν έχω. Κατεβάζεις τον logitech profiler από το επίσημο site της logitech και μπορείς να αλλάξει τις μοίρες που θα κλειδώνει και την ισχύ της ανάδρασης σε όποιο εφέ θες. Το FF είναι πολύ δυνατό... Εγώ το έχω στο 60% από τις γενικές ρυθμίσεις του profiler και πάλι όταν παίζω μία ώρα πονάνε τα χέρια μου. Ανεβαίνει αν θες μέχρι 160% και το τιμόνι δεν γυρνάει με τίποτα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω, μου φτιαξατε τη μερα! εδω και 3 μερες απο το τελικο ΚΡΑΟΥ!!!! της ΜΟΜΟ τη ζαχαρωνω! Ειναι πολλες οι μοιρες :P (Τελικα στη ΜΟΜΟ ενα αιωρουμενο καλωδιο που πιανοταν μερικες φορες στα γραναζια εκανε τη ζημια. Θα προσπαθησω να βρω ενα νεο και να την επισκευασω και μετα πουλημα σε τιμη ευκαιριας σε καποιον <<τυχερο>> >:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι η G25 δεν συνδέεται με PS3. Λειτουργεί όμως κανονικά με PS2, ενώ φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση συμβατότητας με το 360 (για να μπορεί να πουλάει η MS τις ασύρματες τιμονιέρες της ακριβότερα απ' όσο αξίζουν).

 

Στο κάτω κάτω της γραφής η G25 θέλει simulator αλλιώς είναι μάλλον τζάμπα λεφτά και στις κονσόλες οι "simulators" μόνο εξομοιωτές δεν είναι. Mε εξαίρεση τα 2 Forza Motorsport, που κι αυτά όμως έχουν ένα απλό αλλά βασικό μειονέκτημα...

 

Που πας ρε Καραμήτρο χωρίς in-car camera και θες να αποκαλείσαι και sim ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...