Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις και ερωτήσεις για τιμονιέρα


citizen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, δεν θα προσθέσω κάτι διαφορετικό... Ένα g25 είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις τώρα αλλάκάνει 250€ πρπ, το dfp (αυτό στο οποίο κατέλιξα πριν μία εβδομάδα εγώ) είναι για 90€ πάρα πολύ καλό. Και αυτό πάντως έχει μικρό σχετικά τιμόνι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οποιοδηποτε και να παρεις θα δεις οτι η αισθηση που σου δινει ειναι πολυ ψευτικη καθολου ρεαλιστικη και εγγυημενα σε 2-3 εβδομαδες θα το εχεις βαρεθει!! προτιμησε να δωσεις τα λεφτα σου για ενα καλο game!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vago, έχω τιμόνι 8-9 χρόνια πλέον... Αν θες να ασχοληθείς με racing, δεν παίζει άλλο χειριστήριο.

 

 

τι να σου πω ποτε δεν τις συμπαθησα. γουστα ειναι αυτα βεβαια!:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδηποτε και να παρεις θα δεις οτι η αισθηση που σου δινει ειναι πολυ ψευτικη καθολου ρεαλιστικη και εγγυημενα σε 2-3 εβδομαδες θα το εχεις βαρεθει!! προτιμησε να δωσεις τα λεφτα σου για ενα καλο game!!

Η αίσθηση δεν είναι μόνο θέμα τιμονιέρας, αλλά και προσομοιωτή που χρησιμοποιείς και ιδιαίτερα της υλοποίησης της δυναμικής ανάδρασης. Αν έχεις οδηγήσει Live For Speed (με οποιαδήποτε καλή τιμονιέρα) και σου φάινεται ψεύτικη η αίσθηση κάτι κάνεις λάθος. Δεν μπορεί εκατομμύρια simmers ανά τον κόσμο να χρησιμοποιούν τιμονιέρες από ... μόδα, ούτε μπορεί να την βαριούνται (εγγυημένα κιόλας) σε 2-3 εβδομάδες. Εγώ π.χ. οδηγώ εικονικά με τιμονιέρες από τη δεκαετία του '90, με την θρυλική για την εποχή της Thrustmaste T2, ενώ την τρέχουσα (Logitech Wingman Formula Force) την έχω από το 1999.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tεινω προς το Logitech Driving Force Pro αλλα ειναι λιγο ακριβό(90 e για κατι που ενδεχεται να βαρεθεις κιολας). Τα πενταλ ειναι οκ? Στις φωτο δεν μου φαινονται πολυ καλα. Κανει και για pc και για ps2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tεινω προς το Logitech Driving Force Pro αλλα ειναι λιγο ακριβό(90 e για κατι που ενδεχεται να βαρεθεις κιολας). Τα πενταλ ειναι οκ? Στις φωτο δεν μου φαινονται πολυ καλα. Κανει και για pc και για ps2?

Φίλε, sorry κιόλας, αλλά δεν μας τα λες καλά. Μας ξεκινάς λέγοντας ότι η Momo σου φαίνεται ψεύτικη και μας καταλήγεις στο ότι η DFP είναι ακριβή και μας ρωτάς αν τρέχει και σε PC και σε PS2 τη στιγμή που στο link της πρώτης μου απάντησης το γράφει ξεκάθαρα.

 

Τα πράγματα είναι απλά: ότι πληρώνεις παίρνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[snip]

Τα πράγματα είναι απλά: ότι πληρώνεις παίρνεις!

Διορθώνω τον εαυτό μου, συμπληρώνωντας ότι ναι μεν σε γενικές γραμμές ότι πληρώνεις παίρνεις, αλλα αυτό πήγαινε στο περί ψεύτικης αίσθησης και όχι ως προς τα μοντέλα. Γιατί εκεί π.χ. η Momo είναι ακριβότερη από την DFP αλλά η DFP είναι καλύτερη (και μεταγενέστερη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ΜΟΜΟ ειναι το μοναδικο τιμονι με το οποιο επαιξα, γι'αυτο ειπα πως μου φανηκε καπως ψευτικο. Εχεις δικιο θελω με λιγα ευρω θελω να παρω πληρη εξωμοιωτη ραλλυ αυτα δε γινονται. Οκ καταληγω στο dfp. Για τα πενταλ καμια παρατηρηση περι ανθεκτικοτιτας.

Απο οτι εψαξα λιγο και στα ξενα site το στο eshop μου φανηκε πολυ καλη η τιμη σε σχεση με τα αλλα shops εχω δικιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ΜΟΜΟ ειναι το μοναδικο τιμονι με το οποιο επαιξα, γι'αυτο ειπα πως μου φανηκε καπως ψευτικο. Εχεις δικιο θελω με λιγα ευρω θελω να παρω πληρη εξωμοιωτη ραλλυ αυτα δε γινονται. Οκ καταληγω στο dfp. Για τα πενταλ καμια παρατηρηση περι ανθεκτικοτιτας.

Απο οτι εψαξα λιγο και στα ξενα site το στο eshop μου φανηκε πολυ καλη η τιμη σε σχεση με τα αλλα shops εχω δικιο?

Γενικώς υπάρχουν παράπονα για τα πεντάλ των Logitech σε όλα τα μοντέλα (δεν ξέρουμε ακόμα για την G25), αλλά είναι θέμα χρήσης. Άμα ψάξεις στα φόροουμς θα βρεις παράπονα για ΟΛΕΣ τις τιμονιέρες ανεξαιρέτως, ακόμα και για την G25 που ακόμα δεν πρόλαβε να κυκλοφορήσει καλά-καλά.

 

Η DFP είναι μια χαρά τιμονιέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρήγγειλα την G25, oh yes. Ευελπιστώ σε 2-3 μέρες να την έχω και τότε...

 

logitech_g25.jpg

 

 

 

15541logitechg250iq5qk.jpg

 

 

 

g3513ai.jpg

 

 

(Xεχε, ο θεός έχει και το πληκτρολόγιο G15 της Logitech, πάνω δεξιά στη φωτό, το ίδιο που έχω κι εγώ. Στο τσακ είμαι να ξεριζώσω το display που έχει πάνω του το G15 και να το βάλω στην...G25 :D )

 

Περισσότερα screenshots εδώ.

 

  • Real metal. Real leather. Real racing.
    Premium materials. Hand-crafted components. A team of racing fanatics dedicated to providing the most realistic driving experience possible. With the G25 Racing Wheel, Logitech® is taking sim racing controls to the next level, and we'd like you to come along for the ride. The G25's unique dual-motor force feedback transmission delivers powerful, high-fidelity force effects to the hand-stitched leather wheel, so you can feel under-and oversteer before you're on the barrier.
     
     
  • Six-speed shifter
    Choose exactly the right gear for the turn, or select Reverse with a realistic 'push-down' action.
     
     
  • Leather-wrapped shift knob
     
     
  • Sequential shift mode
    Switch between 6-speed and sequential shifting modes.
     
     
  • Logitech's exclusive carpet grip system
    Holds fast to the carpet, to provide a secure driving experience when you're driving fast!
     
     
  • Stainless steel gas, brake, and clutch pedals
    Eliminates flex so you can brake and accelerate with more precision. The clutch pedal is positioned for heel-and-toe downshifting, keeping your gear changes quick and your RPMs high.
     
     
  • 11" leather-wrapped steering wheel rim
    With the 900-degree wheel rotation and hand-stitched leather, the wheel provides a realistic driving experience. The dual-motor force feedback mechanism is smooth, quiet and powerful.

 

 

Φυσικά όλα αυτά θα πρέπει να συνοδεύονται και από τον αντίστοιχο simulator (GTR, GTR2, GTL, LFS, WTCC, rFactor, netKar κλπ) και φυσικά αποκλειστικά online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τα πενταλ... Μάλλον ήταν καλύτερα του MSFF wheel που είχα παλιότερα, αλλά του DFP δεν γλιστράνε στο πάτωμα με τίποτα:). Άμα πάρεις το dfp, για να τρέξει στο pc, να κατεβάσεις τους drivers: http://www.wingmanteam.com/latest_software/latest_soft_xp.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να εμπιστευτείς τον migf1 καθώς είναι από τα ιδρυτικά μέλη της GVR! Greek Virtual Racing και παίζει lfs σχεδόν κάθε μέρα. Προφανώς κάτι ξέρει παραπάνω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...