Προς το περιεχόμενο

Κολλάει το kubuntu στο boot


beastgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εεεεε αρκετά με τη μ@λ@κια μου την έδωσε στα νεύρα. Άλλαξα το defaultdepth από 24 σε 8 και πάλι δε φορτώνει το γραφικό περιβάλλον και πάλι το ίδιο εκριβώς λάθος μου βγάζει...Παω για μια εγκατάσταση πάνω στην προηγούμενη να τελειώνω....

 

Τhanx capthookb για τη βοήθεια αλλά δε γίνεται δουλειά. Έψαξα και στο internet δε βρήκα τίποτα ακόμα και στο wiki.x.org λένε ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι πολύ γενικό και εξαρτάται από το μύνημα λάθους.... Άντε τρέχα βρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μόλις το εγκατέστησα. Όπως ήταν αναμενόμενο δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα.

Και πήρε κανα 20λεπτο :)

Τι να πω. Αυτά τα περίεργα προβλήματα που δεν μπορείς να τα λύσεις είναι πολύ σπαστικά.....

Τhanx για τη βοήθεια και πάλι.

 

PS Ευτυχώς άκουσα τις συμβουλές ενός insomniak εδώ και είχα το home σε άλλο partition οπότε όλα σχεδόν ήταν όπως πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

αν είναι δυνατόν. Όλα καλά μέχρι χθες πάλι με το kubuntu.

Χρησιμοποίησα τον xine και σε κάποιο διάστημα έφαγε κόλλημα. Δεν έκλεινε με τίποτα... ούτε με kill. Οπότε κάνω επανεκίννηση του γραφικού περιβάλλοντος με ctrl-alt-backspace. Ξανατρώει κόλλημα και δεν μου φορτώνει γραφικό περιβάλλον....

Του τραβάω μια επανεκίννηση και μαντέψτε.... ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!

 

Δε φορτώνει γραφικό περιβάλλον, κολάει στο φόρτωμα και όταν γράφω startx στην κονσόλα μου πετάει το κλασσικό όπως και την προηγουμενη φορά. No screens found....

 

Kαι πως μου ήρθε και γράφω σε κονσόλα startx -- -depth 16 και ως δια μαγείας φορτώνει!!!

 

Αλλά με κάθε επανεκκίνηση πάλι κολλάει.... Τι γίνεται ρε παιδιά. Μετά απο τοσο καιρό πάλι τι έπαθε;;

Με το depth στο 16 θα έχω πουθενά πρόβλημα; Δεν έχω δει καμιά διαφορά πάντως στα χρώματα και γενικά στο desktop. Nα παω να το αλλάξω στο xorg.conf από 28 στα 16 να τελειώνω;; Έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε,

 

μόλις είδα τα ποστ σου. Θα σου πρότεινα να βάλεις και να βγάλεις την κάρτα γραφικών. Τώρα το καλοκαιράκι λόγω θερμοκρασιών τους λασκάρουν οι "βίδες"...

 

Ως κλασικός λινουξάς σου λέω ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ ότι

"ΑΝ ΔΕΝ έχει βάλει ο Βασιλάκης ο Πόρτας το χεράκι του"*

δεν ΕΙΝΑΙ πρόβλημα του λίνουξ.

 

Ελπίζω να βοήθησα

 

*

_______

 

δηλαδή αν πείραξες από τα ςιν (ναι καλά το έγραψα αμαρτία είναι) το /

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βγάλω την κάρτα γραφικών και να την βάλω είναι λιγάκι δύσκολο γιατι είναι λαπτοπ ο υπολογιστής.

Αλλά και πάλι, γιατί να δουλεύει μια χαρά ένα μήνα και ξαφνικά να μου τα κάνει αυτά. Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

Θα σε απογοητέψω φίλε μου αλλά πιστεύω ότι είναι καθαρά πρόβλημα του linux και τα windows δεν έχουν καμιά σχέση... Δεν μπορεί να δουλεύει μια χαρά, και σε κάποια στιγμή έτσι να το κάνει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...