Προς το περιεχόμενο

Internet μεσω windows


geokok1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθω να συνδεσω το laptop που τρεχει Ubuntu 6 με ενα pc που τρεχει xp sp2. Σκοπος ειναι να "δει" το Ubuntu internet μεσω της συνδεσης dsl που εχουν τα win. Εχω ηδη συνδεσει τα pc μεσω ενος καλωδιου crossover και εκανα απο τα win τα εξης:

Εκανα την συνδεση shared

Ετρεξα τον οδηγο εγκαταστασης οικιακου δικτυου λεγοντας πως τα win συνδεονται αμεσα στο διαδικτυο

Ενεργοποιησα τον guest λογαριασμο

 

Αυτα......μετα τι ??πρεπει να κανω τιποτα αλλο σε win?? sto ubuntu τι να κανω δεν εχω ιδεα ( την καρτα δικτυου την βλεπει σιγουρα του laptop το εχω τσεκαρει)

 

 

σορρυ ρε παιδια αλλα χρειαζομαι ΑΜΕΣΑ απαντηση!!! Αν δεν το φτιαξω τωρα να εχω ιντερνετ να κατεβασω αυτα που χρεαζομαι στο ubuntu μετα δεν θα εχω πια προσβαση στο pc με τα win kai tin adsl....PLEAASSEE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι θα παίξουν τα παρακάτω, αλλά δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

 

Δες τι IP έχει το PC με τα Windows (Start -> Run -> cmd και δίνεις ipconfig).

Δώσε στο laptop μια IP στο ίδιο subnet. Αν π.χ. τα windows έχουν την 192.168.1.1, δώσε στο Laptop την 192.168.1.2:

>
ifconfig eth0 192.168.1.2 netmask 255.255.255.0

 

Μετά δώσε:

>
route add default gw 192.168.1.1

 

Και τέλος άνοιξε το /etc/resolv.conf με έναν editor (ως root) και γράψε μέσα:

>
nameserver 192.168.1.1

 

Εννοείται ότι όπου 192.168.1.1 θα βάλεις την IP του desktop και όπου 192.168.1.2 αυτή του laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω αν μπορεις μεσω windows να δωσεις internet σε αλλα λειτουργικα, εδω με πιο παλιες εκδοσεις του και μπορει να εχεις προβλημα :-?

 

Η διαδικασια,αν ειχες win guest και θα σου προτεινα να το δοκιμασεις στο Ubuntu θα ηταν να δηλωνες την ip του υπολογιστη αυτου ως 192.168.0.xxx (οπου xxx απο 2-254) για subnet mask 255.255.255.0 και προεπιλεγμενη πυλη 192.168.0.1, δηλαδη την ip του σταθερου σου pc. DNS server βαλε ειτε του ISP αν τις ξερεις ειτε 192.168.0.1.

 

Αν σου δουλεψει εχει καλως, αν και το κοβω λιγο χλωμο... Δε μπορεις απλα να συνδεσεις το modem σου στο φορητο με το Ubuntu? Δε το βλεπει? Τουλαχιστον κατεβασε τους drivers απο τα windows και φορτωσε τους εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιτα η crypto μην νομιζεις οτι εχει εργαστηρια που φτιαχνει high tech δικα της πραγματα...

Αγοραζει τεχνολογια απο αλλου και την τροποποιει λιγο (ή και καθολου) και λανσαρει προιοντα με το λογοτυπο της.

 

Για αυτο σου λεω δοκιμασε να το κουμπωσεις πανω μπορει να εισαι τυχερος και να στο δει το Ubuntu. Στο CD εγκαταστασης εχει τιποτα drivers για αλλα λειτουργικα? Επειδη στο site δε υπαρχει τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δυστυχως δεν τα καταφερα....κλαψ .....

θα πρεπει να περιμενω ενα μηνα δηλαδη μεχρι να ξαναπαω αγγλια για να σεταρω το ubuntu......??

και αν σκεφτεις οτι βασικα θελω να βαλω τους drivers της ati ειναι ακομα πιο σπαστικο που θελει Internet connection για να το κανει.....

καταραμενα xp ..γιατι δεν μοιραζεστε την συνδεση.....αν και εδω που τα λεμε ουτε απο xp σε xp τα καταφερα.....βλεπετε ειναι νηπιακες οι γνωσεις μου περι δικτυωσης......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δυστυχως δεν τα καταφερα....κλαψ .....

θα πρεπει να περιμενω ενα μηνα δηλαδη μεχρι να ξαναπαω αγγλια για να σεταρω το ubuntu......??

και αν σκεφτεις οτι βασικα θελω να βαλω τους drivers της ati ειναι ακομα πιο σπαστικο που θελει Internet connection για να το κανει.....

καταραμενα xp ..γιατι δεν μοιραζεστε την συνδεση.....αν και εδω που τα λεμε ουτε απο xp σε xp τα καταφερα.....βλεπετε ειναι νηπιακες οι γνωσεις μου περι δικτυωσης......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows μοιραζουν σύνδεση internet σίγουρα! Το έχω δοκιμάσει σε ubuntu 5.10, debian testing & ubuntu 6.06 live και δούλεψε αυτόματα χωρίς να κάνω τπτ....τώρα, μετά την εγκατάσταση 6.06 δεν βλέπει internet που να χτυπιέμαι κάτω :evil::evil::evil:

 

EDIT: Δεν είναι μόνο ότι δεν βλέπει internet!!! Είναι ότι δεν έχει καθόλου δίκτυο! Ούτε ping δεν κάνει! Ενω στο live όλα καλά!

 

Αφού να φανταστείτε έκανα copy & paste όλο το φάκελο του live σε μία εγκατάσταση στο σκληρό (δηλαδή αντικατάσταση των αρχείων συστήματος με αυτά του live cd) και πάλι δεν δούλεψε! Τι στο καλό φταίει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν σου επαιξαν αυτα που ειπαν τα παιδια παραπανω.... δοκιμασε και τη λυση του proxy. Ψαξε στο google για το analogx proxy για windows. Το εγκαθιστας και το αφηνεις να τρεχει. Ανοιγεις το Linux και το ρυθμιζεις να βλεπει internet μεσω του proxy. Δινεις δλδ στα προγραμματα που θες την ip του pc με τα win και την port (ειναι η 6588) και εισαι οκ. Εννοειται οτι το δικτυο σου πρεπει να λειτουργει σωστα.

 

Για το crypto f200 υπαρχουν οδηγιες για Linux στο inet που απαιτουν recompile του kernel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δυστυχως δεν τα καταφερα....κλαψ .....

θα πρεπει να περιμενω ενα μηνα δηλαδη μεχρι να ξαναπαω αγγλια για να σεταρω το ubuntu......??

και αν σκεφτεις οτι βασικα θελω να βαλω τους drivers της ati ειναι ακομα πιο σπαστικο που θελει Internet connection για να το κανει.....

καταραμενα xp ..γιατι δεν μοιραζεστε την συνδεση.....αν και εδω που τα λεμε ουτε απο xp σε xp τα καταφερα.....βλεπετε ειναι νηπιακες οι γνωσεις μου περι δικτυωσης......

 

Δε μπορείς να δουλεύεις χωρίς drivers ATI; Που σου χρησιμεύουν και είναι απαραίτητοι; Ή απλώς θελεις να τους βάλεις, έτσι για τους βάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα θελω να τους βαλω για:

1. Να εχω σωστη αναλυση στο laptop του οποιου η οθονη σε downscale δεν...λαμπει....

2. Να μην σερνεται το desktop του ubuntu (παραθυρα, screensavers). Γενικα μου φαινεται λιγο αργο και νομιζω οτι οφειλεται στην μη σωστη υποστηριξη των γραφικων αφου το ιδιο συστημα σε customized windows με αρκετες βλακειουλες φορτωμενες παει αερα.

3. Να εχω tv-out για να βλεπω καμια ταινια στην tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...