Προς το περιεχόμενο

Θέλω ν'αγιάσω και δεν μπορώ...


Tzidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά προσπαθώ εδω και μια βδομάδα να μπω και γω στον κόσμο του Linux και δεν μπορώ. Θεωρήστε ότι είμαι εντελώς ανίδεος με το λειτουργικό (δεν ήξερα καν τι είναι hda,hdb κτλ).Το θέμα είναι ότι προσπάθησα να βάλω το ubuntu το οποίο αρνήται πεισματικά να ξεκινήσει(είτε ως live, είτε κάνοντας εγκατάσταση). Παγώνει το χ και δεν φορτώνει γραφικό περιβάλλον.

Τέλος πάντων ,είπα να δοκιμάσω το mandriva 2006 το οποίο άκουσα ότι είναι πιο φιλικό. Ξεκινάνε όλα καλά αλλά στο σημείο που δημιουργείς partition, αφού το φορμάρει μου βγάζει

An error occured:

invalid hdlist description"<

Έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές λύσεις για να κάνω partition (και στους 2 σκληρούς που έχω, με το partition magic 8,μέσα από την εγκατάσταση του mandriva, γενικώς ότι μπορούσα να κάνω το χω κάνει)

Εν ολίγοις έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Μέχρι τώρα έχω κατεβάσει πάνω από 5gb και linux δεν έχω δει.

Ριξτε καμιά ιδέα αν έχετε γιατί έχω φρικάρει.

Αν έχει ξαναρωτηθεί κ΄΄ατι ανάλογο ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.bamafolks.com/~randy/students/slack-install-guide/

εδω ειναι ενας αναλιτικότατος οδηγός εγκατάστασης του slasckware 9,0 τον οποίο μπορείς να χρησημοποιήσεις και για τις συγχρονες εκδόσεις του slack μιας και έχουν αλάξει απειροελάχιστα πράγματα στο install...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασε εναν MD5 Checker για Win οπως αυτο : http://www.softpedia.com/get/System/File-Management/MD5-Checker.shtml ,πες του να σου βρει το no checksum του iso της διανομης που κατεβασες και βρες το αντιστοιχο απ τον server που κατεβασες το ubuntu δηλ ενα απ αυτα,εξαρταται ποιο χρησιμοποιησες

722b8b4a75f977a76a722d4a2b071b19 ubuntu-6.06-desktop-amd64.iso

e2e5e0bfb2edffd2ce02dd77bda4558e ubuntu-6.06-desktop-i386.iso

Αν τα νουμερα ταιριαζουν εχεις καλο iso αν οχι το ξανακατεβαζεις.Επισης στην εγγραφη σε cd να βαζεις επαληθευση της εγγραφης για να σαι σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...