Προς το περιεχόμενο

Συλλεκτικοί Υπολογιστές


akmakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αtari ? OMG, ο αδερφός μου είχε ένα (ok ακόμα το έχουμε, απλά είναι εκτός λειτουργίας). Αγορασμένο το 1990 αν δεν κάνω λάθος, ίσως και λίγο παλαιότερα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πο ρε σεις.Ειχα καποτε ενα Αταρι και εγω(και μεχρι πριν 3 χρονια το ειχα)αλλα το ειχα βαλει μια μερα πανο στο γραφειο μου και εχει ερθει η θεια μου(εγω ημουν για ποτακι).Και ξερετε σλεκτικο πραγμα μονο στο γραφειο,Καθραος στοχος για 3χρονο παιδι.

Οταν γυρισα σπιτι τον βρηκα κομματακια :( :(

Τα εχω κρατησει καπου αμα τα ξεθαψω θα σας διξω πως μου το εκανε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν ξέρω αν αξίζει να το αναφέρω, επειδή βλέπω πως εδώ μέσα έχουμε πιάσει παιλαιολιθική εποχή :), αλλά εγώ έχω στην κατοχή μου έναν 8088 αγορασμένο αν θυμάμαι καλά το 1991.Χωρίς σκληρό δίσκο με κάρτα γραφικών Hercules ασπρόμαυρη, ξεκινούσε με δισκέτα εκκίνησης. Ακόμα δουλεύει, αλλά δεν μπορείς να βρεις δισκέτα αφού υποστήριζε μόνο HD 3''. Αν πιστεύετε πως αξίζει η αναφορά θα στείλω και καμιά φωτο, έτσι για τη συλλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά μπορείς να βρεις ένα floppy και να το αντικαταστήσεις. Ρίξε μια ματιά εδώ για συμβατότητες. Λειτουργικό, αν έχεις χάσει τις δισκέτες, είναι το AmigaOS το οποίο όμως δεν ξέρω αν έχει πλέον licence ή όχι, συνεπώς δεν μπορώ να βάλω κάποιο link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να βάλω ένα απλό generic floppy η θα θέλει κάποιο άλλο;

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να βάλω το workbench (κατεβαίνει είδη) δεν έχω HD για αυτό μπορώ να βάλω κάποιον δικό μου;

Sorry για της ερωτήσεις αλλά είδα αυτήν την φωτογραφία

http://img510.imageshack.us/img510/3825/3239ml8.jpg

και ξετρελάθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάται κανένας από εσας τον Texas Instruments Ti 99/4a; Είχε κανένας από εσάς;Αυτός ήταν ο πρώτος μου υπολογιστής και θυμάμαι ότι το Pixel είχε και προγραμματάκια γι'αυτόν πίσω στις γκρι σελίδες.Πωω τι θυμήθηκα τώρααα;

Θα ανεβάσω και φωτο καμιά φορά.

Μετά από 6 χρόνια απέκτησα τον δημοφιλή 6128 το 1989...τί ωραία που περνούσαμε τότε...δοοούλευε ο δούλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Texas Instruments T99!!! ένας Micro σταθμός στους 8bit υπολογιστές..Ασφαλώς και τον θυμάμαι.Είχε βγει σε δυο εκδόσεις.Ο καφετί και ο ασημένιος..Και οι δυο ήταν ίδιοι εκτός από την εξωτερική εμφάνιση! Πολύ συλλεκτικό micro να το προσέχεις!

 

Τον ασημένιο έχω αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει..δηλαδή;Τι εννοείς να τον προσέχω;Υπάρχει περίπτωση μετά από κάποια χρόνια να πουληθεί..χρυσός;

Thanks anyway!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Spectravideo

Egw exw akoma eva spectravideo SV-318.

Dustyxos me problhmatakia:

1. exei 'kaei' to adaptor pou divei TV out. (external component)

2. exw xasei to kokivo 'joystick', av kai sthv 8esh tou mporw va bazw opoiodhpote stilo/molubi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

tmjuju Όπως και να έχει το SV-318 είναι συλλεκτικότατο μοντέλο και πολύ αγαπημένο..Το αγοράζω αν θες..

pancups κοίταξε προς το παρόν δεν πουλιούνται ακριβά...Αλλά σε 10 χρόνια η τιμή τους σίγουρα θα διπλασιαστεί....

Ορίστε και τα νέα μου αποκτήματα!!

msxvg8020jh5iu7.jpg

Philips MSX ZX Spectrum 128K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κι εγω ακομα λειτουργικοτατο amstrad 6128 εγχρωμο, ειχε χαλασει το drive καποια στιγμη αλλα το εφτιαξα, το εχω πλεον στο εξοχικο και δεν θα πεταχτει ΠΟΤΕ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...