Προς το περιεχόμενο

Συλλεκτικοί Υπολογιστές


akmakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτη η εικονα ειναι απο το νεο λειτουργικο του Amstrad!!!

Το λειτουργικο του QL θυμιζει πολυ κατι απο Atari TOS με λιγοτερα

χρωματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

img1267jr1.jpg

 

Επειδή τον χρώσταγα από καιρό... Alive and working... Και το επόμενο στάδιο είναι να του φορτώσω με κάποιο τρόπο SymbOS (μέχρι στιγμής το έχω μόνο στο Caprice32)

 

(btw... 1500ο post σε ~6 χρόνια... καλά πάμε :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Akmakas: Εισαι administrator στο σαιτ που ανεφερες πριν καιρο, εδω? Πριν απο κατι μηνες που πηγα να κανω εγγραφη δεν μου το επετρεπε και επεισης κανει χρηση Unicode, πραγμα οξυμορο για retro forum, με αποτελεσμα πολλοι παλιοι υπολογιστες να μην μπορουν να διαβασουν ορισμενα posts. (βλεπε Amiga)

Εδω το insomnia που ειναι και tech forum, δεν κανει χρηση Unicode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Akmakas: Εισαι administrator στο σαιτ που ανεφερες πριν καιρο, εδω? Πριν απο κατι μηνες που πηγα να κανω εγγραφη δεν μου το επετρεπε και επεισης κανει χρηση Unicode, πραγμα οξυμορο για retro forum, με αποτελεσμα πολλοι παλιοι υπολογιστες να μην μπορουν να διαβασουν ορισμενα posts. (βλεπε Amiga)

Εδω το insomnia που ειναι και tech forum, δεν κανει χρηση Unicode.

 

 

φιλε εαν κανεις bronwse στο ινετ μεσο amiga 1200 εισαι και ο πρωτος +1 !!!:grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Akmakas: Εισαι administrator στο σαιτ που ανεφερες πριν καιρο, εδω? Πριν απο κατι μηνες που πηγα να κανω εγγραφη δεν μου το επετρεπε και επεισης κανει χρηση Unicode, πραγμα οξυμορο για retro forum, με αποτελεσμα πολλοι παλιοι υπολογιστες να μην μπορουν να διαβασουν ορισμενα posts. (βλεπε Amiga)

Εδω το insomnia που ειναι και tech forum, δεν κανει χρηση Unicode.

 

Όχι φίλε μου δεν είμαι admin..αλλά moderator.Τώρα οι εγγραφές λειτουργούν κανονικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

img1267jr1.jpg

 

Επειδή τον χρώσταγα από καιρό... Alive and working... Και το επόμενο στάδιο είναι να του φορτώσω με κάποιο τρόπο SymbOS (μέχρι στιγμής το έχω μόνο στο Caprice32)

 

(btw... 1500ο post σε ~6 χρόνια... καλά πάμε :) )

 

Αυτό είναι....Μαγεία με όλη την σημασία της λέξεως.....Τα συγχαρητήρια μου vagpap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειχα και εγω τον zx spectrum 128k (με το ενσωματωμενο κασσετοφωνο) ο oποιος χαθηκε σε μετακομιση. Αργοτερα απεκτησα τον atari 1024stfm o oποιος ειναι ακομα μαχιμος και πολυτιμος μαλιστα στο home studio που διαθετω στο εξωτερικο. Επιφυλασσομαι μετα το Πασχα που θα ξαναφυγω εξω να σας ανεβασω μια φωτογραφια του επι το εργον. (y)

Το δε pixel το αγοραζα κι εγω ανελλειπως αλλα ειπαμε : ενεκα η μετακομιση...:cry:

 

edit : καθοτι νεωψ στο φορουμ με παραξενευει το οτι υπαρχουν 3-4 emoticons για :| (neutral) η για ;) (wink) και κανενα με (y) (thumb up-επιβραβευση)

Πως επιβραβευετε (αν επιβραβευετε) εδω μεσα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Pixel μην στεναχωριέσαι seminole,υπάρχουν όλα τα τεύχη και σκανάρωνται στο Site http://retro.ellhnismos.org μπες και θα τρελαθείς!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Texas Instruments T99/4a ton θυμάται κανείς;

Έχω έναν από το 1982!Θυμάμαι που έπερνε κάτι καρτούλες στην δεξιά πλευρα για να παίξεις παιχνίδια - τελικά επέκταση μνήμης ήταν!

Μετά από καιρό πήρα και γω έναν Amstrad...και η συνέχεια είναι γνωστή..Ύστερα έφτασε στα χέρια μου ο 386dx στα 40Μhz an den kanw lathos..και πάει λέγοντας.Το θέμα είναι πως είμαστε τυχεροί και ζήσαμε όλες αυτές τις αλλαγές..και θα υπάρξουν ακόμα δεν λέω,αλλά κάτι μου λέει πως των τελευταίων δύο δεκατιών ήταν και οι δραματικότερες στο χωρο των υπολογιστών

 

 

Every cloud has a silver lining

Ουδέν κακόν αμιγές καλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Texas Instruments T99!!! ένας Micro σταθμός στους 8bit υπολογιστές..Ασφαλώς και τον θυμάμαι.Είχε βγει σε δυο εκδόσεις.Ο καφετί και ο ασημένιος..Και οι δυο ήταν ίδιοι εκτός από την εξωτερική εμφάνιση! Πολύ συλλεκτικό micro να το προσέχεις!

80275143sj9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ξεθάβω αυτό το thread γιατί μου έτυχε κάτι αναπάντεχο.

 

Κάποιος μου χάρισε ένα ATARI 65XE με κασετόφωνο και ένα joystick - δε το ήθελε, θα το πέταγε στα σκουπίδια.

Το μηχάνημα είναι σαν καινούριο αλλά δεν έχω ούτε μια κασέτα να βάλω να τρέξει οτιδήποτε.

Ξέρετε που μπορεί να βρεθεί κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...