Προς το περιεχόμενο

Συλλεκτικοί Υπολογιστές


akmakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με συγκίνηση βλέπω αναφορές σε πολλα μηχανάκια του παρελθόντος. Λοιπόν Δεκέμβριο του 1986 μπήκα στο Μινιόν για να πάρω κάλτσες για την κόρη μου και έφυγα με το Europc της Schneider

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

κάπου στο σπίτι υπάρχει σε ένα κουτί ένας ΖΧ-81, δεν τον είδα ποτέ να δουλεύει

αλλα στα 18 μου είχα την ευτυχία να δω το κουτί ανοιχτό

 

ο πατέρας μου βέβαια είχε φροντίσει να τον εξοπλίσει και με το 64kb memory pack (builtin έχει 1kb) και ένα-δυό εκτυπωτές

ήταν ένα θέαμα που μπορούσα να το χαζεύω για πολύ!

ακόμα ποιο φοβερό όμως είναι το programmers book του ΖΧ-81

 

άλλα τρελλά τώρα δεν έχω προλάβει, έναν tulip και άλλα τέτοια, αλλά αυτά δεν πάνε πλάι στον ΖΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου στο σπίτι υπάρχει σε ένα κουτί ένας ΖΧ-81' date=' δεν τον είδα ποτέ να δουλεύει

αλλα στα 18 μου είχα την ευτυχία να δω το κουτί ανοιχτό

 

ο πατέρας μου βέβαια είχε φροντίσει να τον εξοπλίσει και με το 64kb memory pack (builtin έχει 1kb) και ένα-δυό εκτυπωτές

ήταν ένα θέαμα που μπορούσα να το χαζεύω για πολύ!

ακόμα ποιο φοβερό όμως είναι το programmers book του ΖΧ-81

 

άλλα τρελλά τώρα δεν έχω προλάβει, [b']έναν tulip και άλλα τέτοια[/b], αλλά αυτά δεν πάνε πλάι στον ΖΧ

Έχω ακόμα έναν Tulip :)

Ήταν εργαλεία στην εποχή τους :) :) :)

 

(btw σε έχουμε χάσει από το #insomnia)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε παληκαρια! Τα retro computers ειναι μεγαλο κολλημα για πολλους, ισως γιατι ως ανθρωποι εχουμε την ταση να εξωραιζουμε τις αναμνησεις μας. Ηταν παντως ωραια χρονια, τα μηχανηματα ειχανε ψυχη τοτε!

 

Απο τα χερια μου εχουν περασει κατα σειρα απο το 1986:

ZX Spectrum +

Amstrad CPC 6128 πρασινο

Amiga 500 (ΘΕΑ!!!)

Amiga 600

Amiga 1200

και απειρα τευχη Pixel, User, Amiga Format

 

Δυστυχως, ως γνησιος βλακας δεν κρατησα τιποτα απο αυτα! Τωρα ψηνομαι να παρω απο ebay τουλαχιστον ενα spectrumακι και μια amigουλα.

 

Τα "σοκ" που εζησα στον κοσμο των home computers:

= Το Super Cauldron που ειδα να παιζει στο σπιτι ενος φιλου σε ZX, χωρις να ξερω τι εστι "κουμπιουτερ". Μετα απο τρελά παρακάλια, σε μια βδομαδα ειχα το δικο μου ΖΧ, με το Super Cauldron και το Daley Thompson's Decathlon...

= O Amstrad CPC και το βιβλιο του που εξηγουσε ολες τις εντολες της Basic. Επαιξα ελαχιστα παιχνιδια σε αυτον, αλλα εγραφα προγραμματα σαν τρελος. Ειχα μαλιστα φτιαξει τον "Τροχο της Τυχης" με γραφικα αποθηκευμενα στα memory banks, τροχο που "γυριζε" με εφε color cycling, επιλογη δωρων στο τελος κλπ. Δυστυχως οταν το ειχα τελειωσει ο CPC ειχε πλεον πεθανει.

= H Amiga 1000 σε μια εκθεση computers στην Κηφισιας να παιζει μουσικη και να τραγουδαει "Changing, changing, changing lives". Ειχα μεινει αφωνος!

= H Amiga 500 στο σπιτι αλλου φιλου να παιζει demos. Ποσο απιστευτα μας φαινονταν τοτε αυτα που βλεπαμε και ακουγαμε...

= To Shadow Of The Beast και το Defender Of The Crown, χωρις λογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katoxos enos cpc6128 egrxwmos me to tote TV Tuner!!! auto pou gia ta kanalia eixe ena peristrefomeno diakopti! computer kai TV mazi eimoun megas magkas sto dimotiko-gymnasio :P einai xwmenos sto patari sto patriko mou :D opote den exw pics alla douleuei akoma. vevaia den perase polus kairos pou ithela na exw amiga opws o kollitos mou pou mou kouniotane molis tin pire :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poly wraio to thema sou akmakas...egw eixa ksekinhsei me enan amstrad 464 me kaseta kai apo tis prwtes egxrwmes othones..kapoios anefere kai to harrier attack....ti mou thmisate!!!!!to kako einai oti ksekinhsa therma tote me tous ypologistes kai thn basic(gurw sto 1988).....ena megalo break....kai ksana pali to 1997.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιασατε τα μαγαζια θυμαται κανενας το "ΚΥΒΟΣ Computers" στο Ν.Κοσμο?

 

Το σπίτι μου ήταν μια ευθεία (2 τετράγωνα) από εκεί.

ZX Spectrum 128K +2 εδώ.

Υπάρχει ακόμα, αλλά δεν έχει μπει στο ρεύμα εδώ και 10 χρόνια (μπορεί και παραπάνω)

 

Ωραίες παλιές αναμνήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oric1 και Amstrad CPC 6128

 

oric1xy4.jpg

 

amstradcpc6128pu2.jpg

 

παλιες καλες εποχες!

 

Τυχερουλη!!!!Oric 1 Ιστορικος micro απο τις καλές εποχες του 84!!!:-D

Το θυμαστε φιλαρακια αυτο το τευχος?

pixelissue02p001vx0vt2.jpg

Oric ενα λατρεμενο micro!!!!!καποια στιγμη θα τον αγορασω...τον θελω

στην συλλογη μου!!!

Φιλε appleater βλεπω τον εχεις σε αριστη κατασταση πολυ χαιρωμαι...ειναι πολυ

καλο κομματι οπως και ο amstrad ασφαλως!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδια το ατομο που μου το πουλησε ειναι χρονια συλλεκτης

και εχει πολυ πραμα!!!Υπαρχει ενα interface που μπαινει αριστερα

και εκει μπορεις να συνδεσεις ενα 3,5 drive απο pc

Δουλευει αψογα και μπορεις να κατεβαζεις προγραμματα και games

απο το internet και να τα περνας στο drive....φοβερο..Εχει και περιβαλον

windows!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...