Προς το περιεχόμενο

Συλλεκτικοί Υπολογιστές


akmakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η "συλλογή" μου απαρτίζεται από τα εξ'ης μέλη (για την ώρα):

-- Spectrum +2

-- Amstrad 6128 colour screen

2x Amiga 500 **

-- Acorn Archimedes A3000

-- Atari 1040 STF

2x Apple Macintosh (original + fat mac)

-- Unitron 8086 XT orange VDU

 

**οι Amigas έχουν περιφερειακά, έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, μία επέκταση μνήμης 4MB και δύο 512kB (εννοείται, η μία στο συρτάρι) και 3 έγχρωμες οθόνες, μία Philips και δύο Commodore!

 

@geoastrix: Ποιός σου είπε πως ο 80186 δε βγήκε στην αγορά; Απλά η IBM δεν έφτιαξε PC με αυτόν. Πολλές άλλες εταιρίες όμως το έκαναν. Κυρίως χρησιμοποιείται σε embedded εφαρμογές ακόμη και σήμερα, λόγω των πολλών περιφερειακών συσκευών που είναι ενσωματωμένα σε αυτό, όπως DMA controller, interrupt controller, timers και αρκετό glue logic.

Όταν παρουσιάστηκε, το 1980, η συγκυρία δεν ήταν και η καλύτερη λόγω της ύπαρξης του 8086 (που μπορεί να παρουσιάστηκε το 1978 αλλά βγήκε σε μαζική παραγωγή προς το τέλος του 1979) και του 286 ο οποίος παρουσιάστηκε το 1982, αλλά ανακοινώσεις υπήρχαν από το 1980.

Εκτός αυτών, οι βελτιώσεις στο instruction set του 8086 ήταν μόλις 8, κάτι που δεν υπήρξε σοβαρό κίνητρο για να μεταπηδήσει κανείς σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akmakas pragmatika polu wraio to 8ema pou anoi3es. an kai merikoi phgan na to kanoun mp...lo. Tespa.

Egw den eimai kai toso palia. Kati apple 8umamai htan to pio palio pou eixa doulepsei :)

Kai san prwto mou pc, enas P1 sta 150 :)

Bebaia exw peiramatistei me koutia polu palia. Alla alliws na einai dika sou...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζεις ότι δεν βγήκε...απλά δεν χρησιμοποιήθηκε (με ελάχιστες εξαιρέσεις) σαν CPU...αν θυμάμαι καλά τον χρησιμοποιούσαν σε controller για σκληρούς δίσκους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... αν βρείς ένα PC με 80186 ενδιαφέρομαι
Εχε το νου σου στο ebay για Tandy 2000. :) Είχε χρησιμοπoιηθεί (νομίζω) στην περίφημη παρουσίαση στο Hilton για τον removable δίσκο.

Ψάχνοντας γι αυτό, πέτυχα και τον Telenova και τον Magnum.

Είχε βγεί νομίζω κι ένας Zenith (ή μήπως Olivetti...) με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο. Ωραίες εποχές ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια ολους σας... Απο οτι βλεπω ειμαστε αρκετοι εδω που εχουμε βιωσει αυτη την ομορφη εποχη των αθανατων home micros....

Χαιρoμαι που εχετε και εσεις τις δικιες σας συλλογες απο τα old computers!!!Περιμενω Φωτο σας!!!!

Τελευταια μου αγορα ηταν πριν απο μερικες μερες!Ενας QL σε αριστη κατασταση!!!!Οταν μπορεσω θα σας ανεβασω φωτο!!!! Εχουμε και μια ωραια τρελοπαρεα στο http://www.silogomania.forumotion.com Καμια φορα δεν μπορεις να μπεις λογο διορθωσεων!!) Εκει θα δειτε τρελλα πραγματα...Οπως τευχη του pixel micromad ο κοσμος του Amstrad...τα οποια σκαναρουμε και τα ανεβαζουμε για εσας!!!

 

ANEMOS-V Αν μπορεις να παρεις πισω τον 1040ST καντο!!!Ασφαλως και ειναι καρασυλλεκτικο κοματι!!Ειναι κριμα να το εχει καποιος καπου πεταμενο!!! Melissa_virus εντυπωσιαστηκα!!!Δυσκολα βλεπεις γυναικες να ασχολουνται με το σπορ των υπολογιστων Keep retro!!!

Φιλε spock εχεις πολυ ενδιαφεροντα κομματια (Acorn Archimedes A3000 Unitron 8086 XT orange VDU)!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιοτερα εψαχνα μεσα στο internet για αγορες retro υπολογιστων!!

πιστεψτε με ενας σπανιος και αγαπητος υπολογιστης αξιζει περισσοτερο

απο ενα καινουριο pc:)Αυτο το πιστευω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω Spectrum+, Spectrum και Spectrum +2, Currah Speech.

Θέλω να πάρω επίσης Sinclair QL και Spectrum +3

Στη μια φωτό βλέπετε το Spectrum+ να φορτώνει απο την έξωδο της καρτας ήχου του PC που παίζει ένα παιχνίδι σε wav μορφή.

Bombjack rocks!!!

ps οι μεμβράνες τους είναι καινουριες. Οι παλιες εχουν αντικατασταθει με καινουργιες (που έχουν μαυρες γραμμες) που ειναι ανθεκτικες απο ebay. Τον εναν τον ειχα παρει χαλασμενο και τον έστειλα Αγγλια για επισκευή :)

post-1580-129062934965_thumb.jpg

post-1580-129062934968_thumb.jpg

post-1580-12906293497_thumb.jpg

post-1580-129062934972_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο gtsamour εντυπωσιαστηκα φιλε!!!!!

Εκανα και εγω μετατροπη καποια παιχνιδια tap σε wav

Εκανα ενα πειραμα να τα μετατρεψω σε mp3 αλλα

δεν παιζει!!Το wav δεν δεχεται καμια μετατροπη χε χε

Φιλε μου εχω 2 spectrum χωρις μεμβρανες εαν εχεις καμια καινουρια

ακομα την θελω απελπισμενα!!!Την αγοραζω!!!!!Αν θες στειλε μου PM!

Παντως οταν ξαναπηρα τον παλιο μου ΖΧ μετα απο 20 χρονια

εβαλα την κασσετα απο το gunfright το οποιο το ειχα απο τοτε...

Οταν ακουσα τον ηχο της κασσετας στο Load""εβαλα τα κλαματα

ηταν απιστευτη στιγμη τελικα το παιχνιδι επαιξε κανονικοτατα.............................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akmakas, τωρα ειδα οτι εισαι απο θεσσαλονικη, οποτε λογικο ειναι να μην το ξερεις.

Εκεινα τα χρονια λοιπον, που στην περιφημη οδο στουρναρη(αθηνα) υπηρχαν μονο 2-3 κομπιουτερομαγαζα(κομπιουτερ? τι ειναι αυτο? ηλεκτρονικος εγκεφαλος?), ενα απο αυτα ηταν το ελενη κουνανη. Με εξειδικευση στο αστερι της εποχης: amstrad.

 

Επισης στην πατρα εκανε θραυση ο 'τεχνοχρονος computers'. (κομπιουτερομαγαζο).

 

Μιλαμε τωρα για εποχες πριν 21 χρονια(και βαλε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια τευχη MICROMAD η ΚΟΥΝΑΝΗ έκανε αισθητή την παρουσία της σε ολοσέλιδες διαφημίσεις (1983-84 νομίζω).Αν διαβάσεις MICROMAD PC-MASTER PIXEL τις εποχής θα γελάσεις με την ψυχή σου "......ο νέος Σκληρός Δίσκος της απιστευτης χωρητικότητας των 10ΜΒ.........."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...