Προς το περιεχόμενο

Favorite Linux distro


Meredoth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαφωνώ κυρίως στα σημειωμένα σημεία στο κείμενό σου...Θα σου πω εγώ ένα δυο προβλήματα από debian-based διανομές που αμέσως θα καταλάβεις ότι είναι πιο πρόχειρες από τις RPM-based που έγραψες παραπάνω. Στο Kanotix είχα τα εξής προβλήματα: 1)Δεν έβλεπα ελληνικά στα flash-players ό' date='τι και αν έκανα. Και αν δε σε έπεισε αυτό το πρόβλημα, είχα κι άλλο. 2)Όταν έκανα update στα xfonts τότε πάπαλα το γραφικό περιβάλλον στην επόμενη επανεκκίνηση. Είναι λογικό τώρα αυτό?Να κάνεις update και στην επόμενη επανεκκίνηση να μην έχεις γραφικό περιβάλλον και όταν πας να κάνεις startx να σου βγάζει χίλια λάθη και να μην ξέρεις από που ν'αρχίσεις?

Στο Mepis 3.4-3(επίσης debian-based διανομή) είχα το εξής πρόβλημα: Σε κάθε επανεκκίνηση/εκκίνηση του λειτουργικού τα εικονίδια που είχα στην επιφάνεια εργασίας δεν ήταν κανένα στη θέση του σε σχέση με τη θέση που τα είχα αφήσει την προηγούμενη φορά(πριν την επανεκκίνηση) και αν είχα 10 εικονίδια,κάθε φορά που άνοιγα τον υπολογιστή ήταν σαν να ρίχνω 10 ζάρια στην οθόνη και το καθένα να πηγαίνει και να κάθεται εκεί που του άρεσε περισσότερο(σημειωτέον ότι το ίδιο έκανε και όταν έβαλα όλες τις διορθώσεις/updates).

Αυτές τις Debian-based διανομές τις θεωρείς σοβαρές εσύ?Γιατί εγώ δεν θεωρώ ότι είναι σοβαρές από τη στιγμή που έχουν τέτοιες παραλήψεις.Και πήρα 2 διανομές που τις χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος και όχι 2 διανομές που ίσως θα θεωρούνταν απρόσεκτες.Επίσης έχω ράματα για το Ubuntu 5.10(δεν λειτουργούσε το Synaptic μετά από καθαρή εγκατάσταση),για το Ubuntu 6.06(έβαζα να εκκινήσει το ndiswrapper στην εκκίνηση του λειτουργικού για να δει την κάρτα wireless και πέταγε kernel panic τη στιγμή που όλοι λένε ότι έχουν φτιάξει πολύ καλά και δομημένα την έκδοση 6,δεν είχα δίκτυο απ'την κάρτα δικτύου το γιατί δεν το ξέρω) κτλ. Όπως καταλαβαίνεις διαφωνώ μαζί σου γιατί είχα όλα αυτά τα προβλήματα,με αποτέλεσμα να σκέφτομαι ότι πολλές διανομές είναι πρόχειρες,με διάφορες χακιές κτλ,αλλά αυτές δεν είναι μόνο στην κατηγορία των rpm-based,αλλά και στις debian-based...

 

Φιλικά!

 

Υ.Γ.:Στη διάθεση όποιου χρειαστεί να του αναλύσω τι προβλήματα είχα στην διανομή Ubuntu 6.06 γιατί τα έγραψα περιληπτικά με σκοπό να μην είναι κουραστικό στο διάβασμα το κείμενο...[/quote']

Συμφωνω κι επαυξανω,μαντεψτε γιατι αυτη τη στιγμη γραφω απο Σουζι-Τσουζι 10.1....διοτι ειναι απλα απροβληματιστη σε οτι της εχω ζητησει...και πολυ γρηγορη σε σχεση με οτιδηποτε αλλο εκτος απο Zenwalk Linux(και Gentoo)Τα πηρα με το Ubuntu 6.06 διοτι απο χτες που το βαλα,μου κρασαρε το Gnome,το επανεγκατεστησα...και οπως και πριν μετα απο καμια ωρα αναμενο,δεν λειτουργει το δικτυο...(εννοειται πως στη Σουζι,Gentoo,Zenwalk,win,)δουλευει αψογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δε βλέπω κανένα λόγο να χρησιμοποιεί κανείς κάποια από αυτές τις εταιρικές διανομές, τη στιγμή που υπάρχουν ωραιότατες community-based διανομές πολύ καλύτερες (για την ακρίβεια ΟΙ καλύτερες).

 

Επίσημη υποστήριξη που να την δεσμεύουν συμβόλαια. Στις community based μπορεί τα πράγματα να γίνωνται με βάση το τι θέλουν οι χρήστες αλλά ποιόν θα μηνύσεις στο τέλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει ενδιαφέρον να κάνουμε μια σύγκριση διαθέσιμου software' date=' παραθέτω τα ακόλουθα στοιχεία:

...

Επίσης, το Debian sgimips port λέει:

>
apoikos@coconut:~$ apt-cache dump | grep ^Package | wc -l
21605

21.605 πακέτα δηλαδή. Το x86 port θα έχει σίγουρα κάποια παραπάνω.

...

Ubuntu δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο για να δοκιμάσω.[/quote']

 

Από Ubuntu 6.06 x86 32bit

>
dionisos@peshwari:~$ apt-cache dump | grep ^Package | wc -l
24051

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εμπορικές rpm-based διανομές (SUSE, Fedora, Mandriva) είναι καλές αν

- θέλεις η εγκατάσταση να είναι απλή, σαν των windows

- χρησιμοποιείς μόνο το (περιορισμένο) software που σου παρέχει η μαμά εταιρία

 

Αν όμως θέλεις να

- εγκαταστήσεις μία διανομή που θα λειτουργεί χωρίς προβλήματα για πολύ καιρό - έχεις πρόσβαση σε μία μεγάλη ποικιλία προγραμμάτων που εγκαθίστανται χωρίς προβλήματα και ασυμβατότητες

τοτε Gentoo, Debian, ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ κυρίως στα σημειωμένα σημεία στο κείμενό σου...Θα σου πω εγώ ένα δυο προβλήματα από debian-based διανομές που αμέσως θα καταλάβεις ότι είναι πιο πρόχειρες από τις RPM-based που έγραψες παραπάνω.

...

Αυτές τις Debian-based διανομές τις θεωρείς σοβαρές εσύ?Γιατί εγώ δεν θεωρώ ότι είναι σοβαρές από τη στιγμή που έχουν τέτοιες παραλήψεις.

Μίλησα για τη Debian' date=' όχι για τις Debian-based διανομές. Το ότι το debian είναι καλό, δε σημαίνει ότι όλες οι διανομές που βασίζονται πάνω του είναι καλές. Προφανώς και κάποιες από αυτές μπορεί να είναι σκάρτες. Αν π.χ. το ubuntu 6.06 έχει τμήματα από το debian-unstable, τότε δε μου κάνει εντύπωση το να σου παρουσιάζει προβλήματα. Όμως όλες ανεξαιρέτως οι rpm-based διανομές που έχω δει (Mandrake, SUSE, Redhat, Fedora Core) έχουν πολύ σημαντικότερα προβλήματα από αυτά που αναφέρεις. Αν σε ενδιαφέρει, είμαι στη διάθεσή σου να σου τα αναλύσω.

 

Επίσημη υποστήριξη που να την δεσμεύουν συμβόλαια. Στις community based μπορεί τα πράγματα να γίνωνται με βάση το τι θέλουν οι χρήστες αλλά ποιόν θα μηνύσεις στο τέλος;

This program is distributed in the hope that it will be useful' date='

but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of

MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the

GNU General Public License for more details.

[/quote']

 

Εξ αρχής η GPL δεν παρέχει κανενός είδους εγγύηση, δίνει ωστόσο τη δυνατότητα σε οποιονδήποτε θελήσει να παράσχει εγγύηση. Δε νομίζω όμως ότι η SUSE ή η Mandriva σου παρέχουν εγγύηση καλής λειτουργίας ούτε ότι αν τις μηνύσεις θα βγάλεις κάτι. Ούτε καν με πληρωμένο support δε νομίζω ότι μπορείς να τους μηνύσεις, μπορεί όμως και να κάνω λάθος.

 

Προσωπικά πάντως ξέρω πολλούς σοβαρούς servers στημένους σε Debian και Slackware, και κανέναν στημένο σε SUSE ή Mandriva. Δε νομίζω ότι είναι τυχαίο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μήνυση ήταν μία υπερβολή. Ένα σχήμα λόγου για να δώσω έμφαση. Το ζήτημα είναι ότι πολλές εταιρίες (managers, IT κτλ) νιώθούν πιό ασφαλείς αν πληρώνουν κάποιον να βρεί την λύση στο εκάστοτε πρόβλημα από το να βασίζωνται σε forums και mailing lists. Πώς πιστεύεις ότι βγάζει λεφτά η RedHat; Για τον ίδιο λόγο η Canonical χρηματοδοτεί το Ubuntu.

 

Δεν θα μηνύσεις τον δημιουργό της διανομής επειδή κάτι δεν έπαιξε σωστά. Αν ήταν έτσι η Microsoft θα το είχε κλείσει το μαγαζί.

 

Επίσης το Linux δεν χρησιμοποιείται μόνο σε servers. Χρησιμοποιείται και σε desktops, σε συστήματα POS, σε laptop των $100 και σε τοστιέρες :mrgreen:. Εκαστος στο είδος του.

 

BTW κάποτε (περίπου το 2000) πήρε το μάτι μου έναν web server στημένο σε Suse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα για τη Debian, όχι για τις Debian-based διανομές.[/b'] Το ότι το debian είναι καλό, δε σημαίνει ότι όλες οι διανομές που βασίζονται πάνω του είναι καλές. Προφανώς και κάποιες από αυτές μπορεί να είναι σκάρτες. Αν π.χ. το ubuntu 6.06 έχει τμήματα από το debian-unstable, τότε δε μου κάνει εντύπωση το να σου παρουσιάζει προβλήματα. Όμως όλες ανεξαιρέτως οι rpm-based διανομές που έχω δει (Mandrake, SUSE, Redhat, Fedora Core) έχουν πολύ σημαντικότερα προβλήματα από αυτά που αναφέρεις. Αν σε ενδιαφέρει, είμαι στη διάθεσή σου να σου τα αναλύσω.

 

Από όσες διανομές έχω δει, οι χειρότερες, με διαφορά, είναι οι RedHat, Mandrake, Fedora Core και SuSE. Είναι απλά γεμάτες απαράδεκτες χακιές, είναι πρόχειρες, ασταθείς και τα επίσημα πακέτα τους περιορίζονται σε αυτά που θεωρούν οι αντίστοιχες εταιρίες ότι πρέπει να έχεις. Δε βλέπω κανένα λόγο να χρησιμοποιεί κανείς κάποια από αυτές τις εταιρικές διανομές, τη στιγμή που υπάρχουν ωραιότατες community-based διανομές πολύ καλύτερες (για την ακρίβεια ΟΙ[/b'] καλύτερες).

 

Ίσως έγινε η παρεξήγηση,γιατί έγραψες για πολλές community-based διανομές και όχι ακριβώς και μόνο για την διανομή Debian. Επίσης όπως είδα, έχεις διαχειστεί, όπως γράφεις, το Ubuntu από Debian-based διανομές και όχι το Debian. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις άποψη δικιά σου όσων αφορά το Debian και ίσως έχεις σχηματίσει άποψη από άλλους που το έχουν χρησιμοποιήσει(και μάλιστα απ'ότι βλέπω αρκετά καλή και σωστή άποψη). Εγώ πάντως αν κάτι δεν το χρησιμοποιήσω, δύσκολα εκφέρω γνώμη, για να μην πέσω σε παγίδα και κάνω κάποιο λάθος, αν και παλιότερα είχα γράψει πολλά εσφαλμένα πράγματα σε τούτο το forum γενικότερα για το Linux, μιας και είχα την φιλοσοφία του χρήστη που έρχεται σε επαφή με το Linux μετά από μια μακροχρόνια χρήση των Windows. Βέβαια όταν έμαθα πιο καλά το Linux αναθεώρησα και τώρα πιστεύω βλέπω τα πράγματα πιο σωστά...

 

Εξ αρχής η GPL δεν παρέχει κανενός είδους εγγύηση' date=' δίνει ωστόσο τη δυνατότητα σε οποιονδήποτε θελήσει να παράσχει εγγύηση. Δε νομίζω όμως ότι η SUSE ή η Mandriva σου παρέχουν εγγύηση καλής λειτουργίας ούτε ότι αν τις μηνύσεις θα βγάλεις κάτι. Ούτε καν με πληρωμένο support δε νομίζω ότι μπορείς να τους μηνύσεις, μπορεί όμως και να κάνω λάθος.[/quote']

 

Πάντως αν δεν κάνω τόσο πολύ λάθος, όταν το αγοράζεις το λειτουργικό, έχεις δικαίωμα μήνυσης, είχα ακούσει ότι το λέει μέσα η άδεια αγοράς. Αυτό το έχω ακούσει και ίσως να'ναι ράδιο αρβύλα, οπότε να'στε επιφυλακτικοί σ'αυτήν την πληροφορία.

 

Προσωπικά πάντως ξέρω πολλούς σοβαρούς servers στημένους σε Debian και Slackware, και κανέναν στημένο σε SUSE ή Mandriva. Δε νομίζω ότι είναι τυχαίο...

 

Το ότι η σχολή μου έχει Suse 9.3 και τον έχει ανοιχτό για 6-7 μήνες το χρόνο χωρίς rebοot μετράει? :-)

 

 

 

 

Πέρα απ'όλα αυτά να πω και κάτι που δεν θα είναι τόσο offtopic. Όπως είδατε παραπάνω έχω χρησιμοποιήσει: Ubuntu 5.10, Ubuntu 6.06, Mepis 3.4-3, Kanotix 2005-04 με αρκετά σημαντικά προβλήματα. Επίσης έχω χρησιμοποιήσει Debian Sarge 3.1 χωρίς προβλήματα, αλλά το κακό με το Debian stable είναι ότι τα πακέτα και οι kernels είναι πανάρχαια με αποτέλεσμα να μην μπορώ να λειτουργήσω την κάρτα wireless που έχω στο σύστημά μου, αν δεν ανανεώσω τον kernel, το οποίο βαριόμουν να το κάνω, γιατί είχα και δυσκολία στο να έχω Internet με την κάρτα δικτύου του φορητού μου υπολογιστή, με αποτέλεσμα να παρατήσω την προσπάθεια. Βέβαια επιφυλλάσσομαι ότι ίσως στο μέλλον το ξαναχρησιμοποιήσω. Επίσης έχω χρησιμοποιήσει τις διανομές Zenwalk 2.6,Slackware 10.2 χωρίς όμως να καταφέρω να λειτουργήσω την wireless κάρτα. Για το Slackware δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και το χρησιμοποίησα πολύ λίγο καιρό. Στο Zenwalk όμως είχα βρει ένα πρόβλημα που γινόταν εκνευριστικό. Αρκετά συχνά έσβηναν τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας/Desktop και έπρεπε να αλλάζω χρώμα ή να κάνω κάποια άλλη αλλαγή στο Desktop για να ξαναεμφανιστούν. Από RPM-based διανομές έχω χρησιμοποιήσει Suse 6 (ή 7 δεν θυμάμαι καλά),Mandrake 8,Mandrake 9.0,Mandrake 9.2, Mandrake 10.0, Red Hat 9.0(για λίγο καιρό και αρκετά παλιά) οπότε δεν έχει νόημα να εκφέρω γνώμη για αυτές τις τόσο παλιές διανομές μιας και κανένας δεν τις χρησιμοποιεί πλέον.

 

Από πιο καινούριες RPM-based διανομές έχω χρησιμοποιήσει:

 

1)SUSE 9.3,SUSE 10.0, Super-SUSE (Νοέμβριος 2005 αν δεν κάνω λάθος) για τις οποίες έχω να πω ότι είναι οι βαρύτερες διανομές που έχω δοκιμάσει και το laptop(1.7GHz Pentium 4 M(όχι Centrino), 512MB, SiS 650 κάρτα γραφικών) μου δεν τις αντέχει. Επίσης σε όλες σκάμπαζε ο ήχος όταν έκανα απλές εργασίες στο σύστημα(browsing κτλ.) και ακόμα δεν ξέρω το γιατί. Ίσως επειδή έχω laptop και το hardware είναι περίεργο στα Laptop, ίσως γιατί έχω σύστημα 3ετείας, δεν ξέρω ακριβώς.

2)Fedora 4(λίγο καιρό) για την οποία έχω να πω ένα πράγμα. Μην αποσυμπιέσετε τίποτα στην επιφάνεια εργασίας(με το Ark την έκανα την αποσυμπίεση) γιατί για να σας το εμφανίσει πρέπει να κάνετε μαγικά. Καλύτερα να τα αποσυμπιέζετε στον φάκελο /home/user οπότε θα είστε σίγουροι ότι θα τα βλέπετε τα ξεζιπαρισμένα αρχεία σας.

3)Mandriva 2005, Mandriva 2006. Για την Mandriva 2005 έχω να πω ότι είναι σταθερότατη από την αρχή και δούλευε μια χαρά, εκτός από το ότι δεν βλέπει WEP ή WPA σε wireless δίκτυο και πρέπει να κατεβάσεις και να ρυθμίσεις από την αρχή το πακέτο wpa_supplicant που αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει ούτε στα repositories, με αποτέλεσμα να είναι φασαρία όλα αυτά, από την στιγμή που υπάρχει η Mandriva 2006 που το έχει και αυτό το καλούδι ενσωματωμένο. Για την Mandriva 2006 έχω να πω πως το λειτουργικό μετά την εγκατάστασή του είναι σαν να κρέμεται σε μια κλωστή. Αν κάνεις κάτι απότομο, δε θα μπορείς να δουλέψεις στο KDE, γιατί ίσως κρεμάσει και για διάφορους άλλους λόγους. Το πρόβλημα λύνεται κατεβάζοντας και εγκαθιστώντας updates που έχουν βγει από την εταιρεία και φτάνουν τα 770ΜΒ. Εγώ μετά το update είδα άλλο λειτουργικό. Σταθερότατο, χωρίς προβλήματα και απρόσμενες καταστάσεις και γενικώς απροβλημάτιστο. Φιλική συμβουλή: Όποιος θέλει να κατεβάσει αυτά τα updates, ας τα κατεβάσει από γαλλικό server και όχι από το ntua, γιατί στο ntua υπάρχουν μόνο 540ΜΒ από αυτά τα updates.

 

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά ελπίζω να βοήθησα κάποιους με όλα αυτά που είπα!!!

 

Φιλικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έγινε η παρεξήγηση' date='γιατί έγραψες για πολλές community-based διανομές και όχι ακριβώς και μόνο για την διανομή Debian. Επίσης όπως είδα, έχεις διαχειστεί, όπως γράφεις, το Ubuntu από Debian-based διανομές και όχι το Debian. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις άποψη δικιά σου όσων αφορά το Debian και ίσως έχεις σχηματίσει άποψη από άλλους που το έχουν χρησιμοποιήσει(και μάλιστα απ'ότι βλέπω αρκετά καλή και σωστή άποψη). Εγώ πάντως αν κάτι δεν το χρησιμοποιήσω, δύσκολα εκφέρω γνώμη, για να μην πέσω σε παγίδα και κάνω κάποιο λάθος, αν και παλιότερα είχα γράψει πολλά εσφαλμένα πράγματα σε τούτο το forum γενικότερα για το Linux, μιας και είχα την φιλοσοφία του χρήστη που έρχεται σε επαφή με το Linux μετά από μια μακροχρόνια χρήση των Windows. Βέβαια όταν έμαθα πιο καλά το Linux αναθεώρησα και τώρα πιστεύω βλέπω τα πράγματα πιο σωστά...

[/quote']

 

Σε ένα SGI workstation έχω περάσει Debian

 

Όπως βλέπεις έχω ίδια άποψη (το «έχω περάσει» σημαίνει ότι το χρησιμοποιώ ακόμα) ;-)

Προφανώς παρεξήγησες αυτά που είπα. Εννοούσα ότι οι καλύτερες διανομές που έχω δει είναι community based' date=' πράγμα το οποίο προφανώς δε σημαίνει ότι όλες οι community based διανομές είναι καλές (απλή λογική των προτάσεων).

 

 

 

Πάντως αν δεν κάνω τόσο πολύ λάθος, όταν το αγοράζεις το λειτουργικό, έχεις δικαίωμα μήνυσης, είχα ακούσει ότι το λέει μέσα η άδεια αγοράς. Αυτό το έχω ακούσει και ίσως να'ναι ράδιο αρβύλα, οπότε να'στε επιφυλακτικοί σ'αυτήν την πληροφορία.

Οτιδήποτε είναι αδειοδοτημένο υπό την GPL κατ' αρχήν δεν έχει κανενός είδους εγγύηση. Με άλλα λόγια, αν η διανομή σου είναι GPL'd και η εταιρία δε σου παρέχει πρόσθετη εγγύηση, δεν μπορείς να τους μηνύσεις για απολύτως τίποτα.

 

 

 

Το ότι η σχολή μου έχει Suse 9.3 και τον έχει ανοιχτό για 6-7 μήνες το χρόνο χωρίς rebοot μετράει? :-)

Όχι, όπως και δε μετράει το ότι ο router μου με slackware και experimental wireless drivers σε 3 wireless interfaces έχει πιάσει 4+ μήνες uptime με αρκετά TB forwarded κίνηση. Και windows servers υπάρχουν με 670 μέρες uptime, αλλά για να σχηματίσεις άποψη πρέπει να ξέρεις τι ακριβώς κάνουν και πόσο καλά το κάνουν. Επιπλέον το πρόβλημα που έχεις με το SuSE είναι ότι για να το αναβαθμίσεις από 9.3 σε κάποια νεότερη έκδοση, κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί κάτι παραπάνω από ένα reboot ;-) Το slackware μου το πήγα από 9.0 σε post-10.2 current χωρίς καν επανεκκίνηση.

Από πιο καινούριες RPM-based διανομές έχω χρησιμοποιήσει:

 

1)SUSE 9.3,SUSE 10.0, Super-SUSE (Νοέμβριος 2005 αν δεν κάνω λάθος)

....

2)Fedora 4(λίγο καιρό) για την οποία έχω να πω ένα πράγμα.

....

3)Mandriva 2005, Mandriva 2006. Για την Mandriva 2005 έχω να πω ότι είναι σταθερότατη από την αρχή και δούλευε μια χαρά, εκτός από το ότι δεν βλέπει WEP ή WPA σε wireless δίκτυο και πρέπει να κατεβάσεις και να ρυθμίσεις από την αρχή το πακέτο wpa_supplicant που αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει ούτε στα repositories, με αποτέλεσμα να είναι φασαρία όλα αυτά, από την στιγμή που υπάρχει η Mandriva 2006 που το έχει και αυτό το καλούδι ενσωματωμένο

....

Μπράβο σου που ψάχνεσαι με τόσο πολλές διανομές. Όμως αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα με τις διανομές αυτές: ότι σου αποκρύπτουν τον εσωτερικό τρόπο λειτουργίας τους, με αποτέλεσμα η γνώση που αποκομίζεις να είναι συνδεδεμένη με την εκάστοτε διανομή και μόνο. Το θέμα είναι να καταλάβεις ότι ό,τι παίζει σε μια διανομή, παίζει σε όλες, απλά μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις με το χέρι. Ποτέ όμως δε θα καταφέρεις να κάνεις μια διανομή να παίξει τέλεια, αν δεν ασχοληθείς με τα «internals». Η ουσιώδης διαφορά λοιπόν είναι ότι κάποιες διανομές ευνοούν την ενασχόληση με τα internals (slack, gentoo, debian, arch), ενώ κάποιες άλλες προσπαθούν να σε πείσουν ότι είναι windows, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι. Ψηφίζω την πρώτη προσέγγιση ;-)

 

Btw, ρίξτε μια ματιά εδώ: http://distrowatch.com/dwres.php?resource=article-rpm . Δε θα μπορούσε να τα λέει καλύτερα ;-) Ένα απόσπασμα μόνο:

Have you ever noticed how reluctant all RPM-based distributions are to support upgrades? You won't find any firm assertion on any of the RPM distributions' web sites stating that upgrading an existing installation is fully supported and guaranteed to be trouble-free. It's quite the opposite and for a good reason - just have a look at SuSE's mailing list to know that upgrading a previous release is hardly a walk in the park. This quote comes from a document called Considering a Distribution Update found on Mandrake User: "RPM problems. While RPM is good at updating some packages once in a while, a system-wide upgrade is a much heavier task. It works surprisingly well for most people but provides a lot of problems for a few." Vanilla installs - yes, but if you've upgraded a few packages, compiled something from source and installed a few commercial programs, you are running a considerable risk by attempting the upgrade.

 

On the other hand, have you noticed how hard it is to find Debian ISO images? They are hidden behind layers of pages, each of them just about questioning your sanity as to your desire to download these huge files. Have you got an existing Debian installation? Then why on earth do you need a new ISO set? No, with Debian, you only ever install once; upgrades are not only fully supported, but strongly encouraged. If asked, Debian users will shake their heads in disbelief that you, as a Mandrake user, have to download 2GB of software every 6 months and then run a risky upgrade just to get your system up-to-date. Silly you!

 

In short, RPM-based distributions are difficult to upgrade with the number of reported failures unacceptably high. This is the first indication that there is something terribly wrong with the way the system is built.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έκανες παράθεση το γνωρίζω, όχι επειδή το έχω διαβάσει εκεί, αλλά επειδή έχω δοκιμάσει διανομές και από το στρατόπεδο των debian-based και από το στρατόπεδο των RPM-based(αν μπορούμε να τα πούμε στρατόπεδα και όχι διαφορετικές προσεγγίσεις της ίδιας φιλοσοφίας). Το ότι διάλεξα mandriva 2006 είναι επειδή μου κάθησε καλύτερα στο μηχάνημά μου! Επίσης δεν έχω σκοπό να την αλλάξω μιας και τώρα μου δουλεύει πολύ καλά και αυτό γιατί ήδη το σύστημά μου έχει φτάσει στα όρια του και δεν νομίζω να αντέξει άλλη αναβάθμιση σε νέα έκδοση που θα έχει περισσότερες απαιτήσεις στο hardware. Οπότε αυτή η διανομή για αυτόν τον υπολογιστή θα είναι και η τελευταία και είμαι και πολύ χαρούμενος που έχω Linux στον υπολογιστή μου.

Απλά το θέμα ήταν ως τώρα ότι οι RPM-based διανομές εμφανίζονταν ως πολύ ασταθής και προβληματικές, κάτι που κατά την γνώμη μου στην πραγματικότητα δεν ισχύει. Βέβαια να εξαιρέσουμε δύο διανομές εδώ που πραγματικά είναι πάρα πολύ σταθερές και ελαχιστοποιούν τα προβλήματα και είναι το Debian και το Slackware. Οι οποίες όμως για διαφορετικούς λόγους δεν είναι για την πλειοψηφία των απλών χρηστών οπότε είναι εκτός του συναγωνισμού.

Επίσης να ξέρεις ότι προσπαθώ πάντα όταν έχω πρόβλημα να το διορθώνω μέσω των txt αρχείων και όχι από το γραφικό περιβάλλον, το οποίο πολλές φορές δεν είναι βολικό.

 

Αυτό που δεν μου απάντησες είναι αν κατά τη γνώμη σου κάποια RPM-based διανομή μπορεί να είναι σταθερή και ισάξια σε αποδοτικότητα και ποιότητα κάποιας Debian-based διανομής(εξαιρείται το Debian).Αν θες απάντησέ μου σε αυτό το τελευταίο ερώτημα! Αν απαντήσεις ότι είναι ικανές, τότε συμφωνούμε και σε αυτό, αν απαντήσεις αρνητικά, τότε απλά θα διαφωνήσω!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xekinisa me Mandrake (tote 7.0 apo to RAM).Apo tote MONO Mandrake. Arxika dual - boot enw 2 xronia eixa mono Linux sto PC. Twra exw mia sakatemenh 2006 poy tis exw allaxei ta fwta sta peiragmata kai trexei ikanopoihtika akoma. (Ean htan Windows tha etroga to ena crash meta to allo) Eixa dokimasei 2 fores SuSE alla den...once Mandrake always mandrake.

Einai lathos ayto poy graftike parapanw oti to Ubuntu exei to megalytero repository. Enw sigoyra exei thn megalyterh ypostiriksi (forum' date=' wiki ktl) to megalytero repository to exei (akoma) h Mandrake (Exw toylazisto 12G software se DVD gia to 2006).

Ayto poy den exei h Mandrake einai mellon. Dystyxws, akomh kai ego psaxnomai paidia. Me blepw kai emena pros Debian meria syntoma...

 

Simos[/quote']

 

Τα 12GB για το mandriva μου ακούγονται τεράστιο νούμερο. Σίγουρα μιλάς για το free μέρος του mandrake, η για αυτά που πληρώνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mono gia ayta poy katebasa. Den exw prosbash sto club ths Mandriva.Skepsoy omws oti mono to contrib htan ~6.5Gb. Ksanalew edw oti to problhma ths Mandrake/Mandriva den einai to yparxon software.Ayto einai parapanw apo plhres.Nomizw oti o xaxa1982 to periegrapse ligo prin.

Anyway...

 

Na pw epishs oti enw ayta poy exei kanei quote o Apoikos gia tis RPM dianomes einai 100% swsta exoyn omws poly sobaro(alla kai poly off topic) antilogo...

 

Simos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μου απάντησες είναι αν κατά τη γνώμη σου κάποια RPM-based διανομή μπορεί να είναι σταθερή και ισάξια σε αποδοτικότητα και ποιότητα κάποιας Debian-based διανομής(εξαιρείται το Debian).Αν θες απάντησέ μου σε αυτό το τελευταίο ερώτημα! Αν απαντήσεις ότι είναι ικανές' date=' τότε συμφωνούμε και σε αυτό, αν απαντήσεις αρνητικά, τότε απλά θα διαφωνήσω!!! :-D[/quote']

 

Ναι, θεωρητικά μπορείς να φτιάξεις μια rpm-based διανομή που να είναι άψογη, σταθερότατη και ποιοτική. Σε αυτήν την περίπτωση όμως θα είναι ηλίθιο να χρησιμοποιήσεις το RPM για τη διαχείριση των πακέτων της διανομής. Στην παρούσα φάση, πραγματικά είναι ίσως το χειρότερο σύστημα διαχείρισης πακέτων, με διαφορά. Και προφανώς και δε θα εξαιρέσουμε το Debian από τη σύγκριση ;-). Ειδάλλως θα συγκρίνεις το SuSE με το Ubuntu που έχει μόλις 2 χρόνια ιστορία;

 

Τέλος πάντων, από προσωπική πείρα αλλά και από συζητήσεις που έχω κάνει με διάφορους άλλους Linuxάδες, πραγματικά καμία RPM-Based διανομή δε συμπεριφέρεται όπως θα έπρεπε και κανένας από όσους ξέρω που έχουν ασχοληθεί αρκετά με το Linux δεν έχει μείνει σε αυτές. Όλοι έχουν καταλήξει είτε σε Debian, είτε σε Slackware, είτε σε Gentoo. Δε σου λέω παραπάνω, απλά ότι με την πάροδο του χρόνου και με την ενασχόλησή σου, θα δεις στο τέλος, ότι και εσύ - αναπόφευκτα - προς τα εκεί θα κινηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' θεωρητικά μπορείς να φτιάξεις μια rpm-based διανομή που να είναι άψογη, σταθερότατη και ποιοτική. Σε αυτήν την περίπτωση όμως θα είναι ηλίθιο να χρησιμοποιήσεις το RPM για τη διαχείριση των πακέτων της διανομής. Στην παρούσα φάση, πραγματικά είναι ίσως το χειρότερο σύστημα διαχείρισης πακέτων, με διαφορά. Και προφανώς και δε θα εξαιρέσουμε το Debian από τη σύγκριση ;-). Ειδάλλως θα συγκρίνεις το SuSE με το Ubuntu που έχει μόλις 2 χρόνια ιστορία;

 

Τέλος πάντων, από προσωπική πείρα αλλά και από συζητήσεις που έχω κάνει με διάφορους άλλους Linuxάδες, πραγματικά καμία RPM-Based διανομή δε συμπεριφέρεται όπως θα έπρεπε και κανένας από όσους ξέρω που έχουν ασχοληθεί αρκετά με το Linux δεν έχει μείνει σε αυτές. Όλοι έχουν καταλήξει είτε σε Debian, είτε σε Slackware, είτε σε Gentoo. Δε σου λέω παραπάνω, απλά ότι με την πάροδο του χρόνου και με την ενασχόλησή σου, θα δεις στο τέλος, ότι και εσύ - αναπόφευκτα - προς τα εκεί θα κινηθείς.[/quote']

Διαχείριση πακέτων και Slackware στην ίδια πρόταση;

Έλεος :)

Ποτέ δεν έχω καταλάβει αυτά τα distro-flames. Αφού όλοι ξέρουμε ποιός θα κερδίσει τελικά ;)

 

Ματσμουτς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ εδώ; :-P :-P

 

Διαχείριση πακέτων και Slackware στην ίδια πρόταση;

Έλεος :)

Στην ίδια παράγραφο :-P.

 

Ποτέ δεν έχω καταλάβει αυτά τα distro-flames. Αφού όλοι ξέρουμε ποιός θα κερδίσει τελικά ;)

Ναι, το slackware :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...