Προς το περιεχόμενο

Favorite Linux distro


Meredoth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το topic όχι για να βρούμε πια Linux distro είναι η καλύτερη αλλά για να μπορέσει ο καθένας να δηλώσει τα υπέρ και τα κατά των διαφορών εκδόσεων που έχει δουλέψει.

 

Σήμερα υπάρχου εκατοντάδες εκδόσεις Linux (300+ με βάση το distrowatch,com) με περισσότερες τις debian based (τα debian clone σύμφωνα με το distrowatch.com είναι 129 χωρίς να βάζει μέσα τα knoppix clone (debian based distro) που βασίζονται στο debian.) που η κάθε μια ικανοποιεί άλλους χρήστες για διαφόρους λόγους.

 

Εγώ προσωπικά μετά από δοκιμές (πρώτη αποπήρα το corel Linux, το θυμάται κανείς?) με corel, fedora, suse και mandrake κατέληξα σε debian και συγκεκριμένα σε ubuntu λόγω της τεράστιας βάσης πακέτων (τα repositories του debian συμβατά με ububtu είναι είναι περίπου 9GB) και της εκπληκτικής υποστήριξης από τα ubuntuforums και wiki. Περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας για τις αγαπημένες σας εκδώσεις linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Gentoo for me!

Ομολογώ πάντως πως δεν είμαι και ο πιο ειδικός στο Linux. Στο Gentoo κατέληξα μετά από μία μεγάλη περαπλάνηση (η οποία ίσως συνεχιστεί, ποιος ξέρει!). Στην αρχή rpm-based (SUSE, Fedora, το τότε Mandrake). Αν και ήταν πολύ πρακτικά τα εργαλεία διαχείρισης τύπου YaST και η εγκατάσταση πολύ εύκολη, γρήγορα συνειδητοποίησα ότι το πιο βασικό είναι ένας καλός package manager. Έτσι δοκίμασα το Debian και το Ubuntu τα οποία μου αφήσανε πολύ καλές εντυπώσεις αλλά προτίμησα τελικά το Gentoo. Το μεγάλο μειονέκτημα του τελευταίου είναι οι ατελείωτες ώρες του compilation αλλά κατ' άλλα το σύστημα πετάει...

Συνοψίζοντας, νομίζω πως το maintenance είναι πιο σημαντικό από το setup γι αυτό καλύτερα να θυσιάζουμε την ευκολία του YaST (και το άλλων αντίστοιχων εργαλείων) για έναν καλό package manager πχ portage, apt ή pacman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gentoo for me!

Ομολογώ πάντως πως δεν είμαι και ο πιο ειδικός στο Linux. Στο Gentoo κατέληξα μετά από μία μεγάλη περαπλάνηση (η οποία ίσως συνεχιστεί' date=' ποιος ξέρει!). Στην αρχή rpm-based (SUSE, Fedora, το τότε Mandrake). Αν και ήταν πολύ πρακτικά τα εργαλεία διαχείρισης τύπου YaST και η εγκατάσταση πολύ εύκολη, γρήγορα συνειδητοποίησα ότι το πιο βασικό είναι ένας καλός package manager. Έτσι δοκίμασα το Debian και το Ubuntu τα οποία μου αφήσανε πολύ καλές εντυπώσεις αλλά προτίμησα τελικά το Gentoo. Το μεγάλο μειονέκτημα του τελευταίου είναι οι ατελείωτες ώρες του compilation αλλά κατ' άλλα το σύστημα πετάει...

Συνοψίζοντας, νομίζω πως το maintenance είναι πιο σημαντικό από το setup γι αυτό καλύτερα να θυσιάζουμε την ευκολία του YaST (και το άλλων αντίστοιχων εργαλείων) για έναν καλό package manager πχ portage, apt ή pacman.[/quote']

 

Δεν έβαλα το gentoo στα distro που έχω δοκιμάσει αλλά ξέρω ότι η ταχύτητα του είναι μακράν καλύτερη από τις άλλες.

Επίσης το Arch θεωρείτε ταχύτατο.

 

Αν και στο dual core Intel 2.8 το ubuntu δεν μασάει μία, 32 bit ακόμα γιατί τα 64 με προβληματίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα το suse και μετα εβαλα slackware.Το suse ειχε το yast και αλλα graphical εργαλεια ενω εγω ηθελα κατι πιο 'απλο' και πιο manual, και προχωρησα στο slackware στο μεταξυ μαθαινωντας κι αλλα πραγματα σχετικα με unix/linux.

 

Στο μελλον μπορει να δοκιμασω gentoo και OpenBSD με το καλο.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Suse (εχω δοκιμασει και mandrake)για τον λογο που υποθετω εχουν οι περισσοτεροι suse..Θυμηζουν windows και θελω να πιστευω πως βοηθουν στην ομαλη μεταβαση..Ψηνομαι πολυ να δοκιμασω το Arch,μια και βλεπω τον Apoiko και πολλους ακομα να το υποστηριζουν σθεναρα:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xekinisa me Mandrake (tote 7.0 apo to RAM).Apo tote MONO Mandrake. Arxika dual - boot enw 2 xronia eixa mono Linux sto PC. Twra exw mia sakatemenh 2006 poy tis exw allaxei ta fwta sta peiragmata kai trexei ikanopoihtika akoma. (Ean htan Windows tha etroga to ena crash meta to allo) Eixa dokimasei 2 fores SuSE alla den...once Mandrake always mandrake.

Einai lathos ayto poy graftike parapanw oti to Ubuntu exei to megalytero repository. Enw sigoyra exei thn megalyterh ypostiriksi (forum, wiki ktl) to megalytero repository to exei (akoma) h Mandrake (Exw toylazisto 12G software se DVD gia to 2006).

Ayto poy den exei h Mandrake einai mellon. Dystyxws, akomh kai ego psaxnomai paidia. Me blepw kai emena pros Debian meria syntoma...

 

Simos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xekinisa me Mandrake (tote 7.0 apo to RAM).Apo tote MONO Mandrake. Arxika dual - boot enw 2 xronia eixa mono Linux sto PC. Twra exw mia sakatemenh 2006 poy tis exw allaxei ta fwta sta peiragmata kai trexei ikanopoihtika akoma. (Ean htan Windows tha etroga to ena crash meta to allo) Eixa dokimasei 2 fores SuSE alla den...once Mandrake always mandrake.

Einai lathos ayto poy graftike parapanw oti to Ubuntu exei to megalytero repository. Enw sigoyra exei thn megalyterh ypostiriksi (forum' date=' wiki ktl) to megalytero repository to exei (akoma) h Mandrake (Exw toylazisto 12G software se DVD gia to 2006).

Ayto poy den exei h Mandrake einai mellon. Dystyxws, akomh kai ego psaxnomai paidia. Me blepw kai emena pros Debian meria syntoma...

 

Simos[/quote']

 

Όταν λες ότι δεν έχει μέλλον τι εννοείς?Το ότι έχει κάμψη τώρα δε σημαίνει ότι δεν έχει μέλλον.Όλα είναι θέμα marketing και αν μάθει να προωθεί πιο σωστά τη διανομή της,τότε θα πάει καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eimai fanatikos tou suse basika alla gia kapoio logo enw sto laptop mou paizei teleia sto desktop arneitai na leitourgeisei, to idio kai to mandriva pou den exei kalh yposthriksi sto hardware kai zhtaei synexws kernel compiles.

 

Gia na min polylogw, telika afou dokimasa diafora...fedora-debian-slack ktlp kateliksa sto Kubuntu (pote den m'arese o gnome) pou exw arxisei siga siga na to anakalyptw kai me porrwnei mera me ti mera.

 

H gnwmh mou einai pws prin kapoios katalhksei se ti tha xrisimopoihsei prepei na dokimasei 2-3 gia na dei pio tou tairiazei kallitera kai na mhn akouei ti leei o kathenas gia to poio einai kallitero kai poio oxi.

 

Mia symboulh - To Ubuntu-Kubuntu ktlp erxetai se LiveCD (kai alternative gia pio personalized install) pou kanei kai install, omws poly minimal, tha xreiastei kalh syndesh sto Internet gia na kanei kapoios douleia me ta apeira paketa pou yparxoun sta debian repositories.

 

Auta, na'ste kala linux people!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Einai lathos ayto poy graftike parapanw oti to Ubuntu exei to megalytero repository. Enw sigoyra exei thn megalyterh ypostiriksi (forum' date=' wiki ktl) to megalytero repository to exei (akoma) h Mandrake (Exw toylazisto 12G software se DVD gia to 2006).

Ayto poy den exei h Mandrake einai mellon. Dystyxws, akomh kai ego psaxnomai paidia. Me blepw kai emena pros Debian meria syntoma...

 

Simos[/quote']

 

Το μεγαλύτερο repository απ' όλες τις διανομές το έχει το Debian. Μιλάμε για πολλά και ποιοτικά πακέτα;-). Στην ίδια κλάση είναι και το gentoo.

 

Προσωπικά ξεκίνησα με SuSE 6.0 από CD του RAM, μετά πέρασα σε Mandrake (7.x και 8.x), Redhat (7.3), Slackware (9.0 - 10.2/current), gentoo, debian και arch linux. Επίσης έχω εγκαταστήσει και διαχειριστεί (σε servers, pc's φίλων, κλπ), ubuntu, fedora core 1 - 3, SUSE 9.x και 10, Έχω καταλήξει στα εξής:

  • Στο linux router/server μου έχω Slackware-current. Απλό, γρήγορο, πανάλαφρο αξιόπιστο, δε θέλω πολύ software ούτως ή άλλως.
  • Στο laptop μου, το οποίο και χρησιμοποιώ πιο συχνά απ' όλα, Arch Linux. Έχει όλα τα καλά του Slackware, και μαζί ένα ωραιότατο net-based σύστημα διαχείρισης πακέτων. Τα πακέτα του είναι πάντα σύγχρονα και γενικά μου έχει βγει πολύ αξιόπιστο, γρήγορο και ελαφρύ. Σκέφτομαι να αρχίσω να το εγκαθιστώ παντού :-P. So, mark this as my favourite ;-)
  • Στο desktop μου και στη σχολή έχω gentoo (x86 και ~x86 αντίστοιχα). Καταπληκτική διανομή, υπόδειγμα οργάνωσης και ενεργής κοινότητας. Απλά βαριέμαι τα compiles κάθε 3 και λίγο :-P (ειδικά στο ~x86 που σκάνε πολύ συχνά). Επίσης, το desktop στο σπίτι έχει και FreeBSD 6.1, OpenBSD 3.8 για πειραματισμούς.
  • Σε ένα SGI workstation έχω περάσει Debian, το οποίο επίσης εκτιμώ και σέβομαι, ως μια από τις παλαιότερες και πληρέστερες διανομές εκεί έξω. Ο λόγος για τον οποίο δε χρησιμοποιώ Debian παντού, είναι ότι η διανομή εκ φύσεως δεν ευνοεί τις customιές και τις χακιές ;-).

 

Από όσες διανομές έχω δει, οι χειρότερες, με διαφορά, είναι οι RedHat, Mandrake, Fedora Core και SuSE. Είναι απλά γεμάτες απαράδεκτες χακιές, είναι πρόχειρες, ασταθείς και τα επίσημα πακέτα τους περιορίζονται σε αυτά που θεωρούν οι αντίστοιχες εταιρίες ότι πρέπει να έχεις. Δε βλέπω κανένα λόγο να χρησιμοποιεί κανείς κάποια από αυτές τις εταιρικές διανομές, τη στιγμή που υπάρχουν ωραιότατες community-based διανομές πολύ καλύτερες (για την ακρίβεια ΟΙ καλύτερες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω μία από τα ίδια με τον apoiko και για μένα. Έχω εγκαταστήσει και χρησιμοποιήσει κατά καιρούς άπειρες διανομές μεταξύ των οποίων Debian, Red Hat, Mandrake (οχι mandriva), SuSE (με την έκδοση 6.κάτι ξεκίνησα στο linux), fedora 1-5, ubuntu, λατρεύω το gentoo και το arch και έχουν περάσει από τα χέρια μου και πιό 2ο κλασσάτες διανομές (yellow dog, sourge mage, sorcerer, scientific linux και άλλες που ούτε που θυμάμαι πιά). Γενικώς είμαι από τα άτομα που τριγυρνάνε όλη μέρα στο distrowatch και ψάνχονται για καινούργιες διανομές. Μάλλον ήμουν μέχρι που βρήκα το arch. Ελαφρύ, αξιόπιστο, χωρίς χρονοβόρα compiles, ενεργή κοινότητα που μου παρέχει λύσεις όσες φορές χρειάστηκα βοήθεια και αν μεγαλώσουν λίγο τα repositories θα είναι η τέλεια διανομή για μένα.

Φυσικά υπάρχουν και μηχανάκια στο σπίτι μου που τρέχουν διάφορα flavors BSD για κάποιες δουλειές όπως routing, ip filtering, file serving λόγω της ανωτερώτητας του TCP stack που διαθέτει το BSD σε σύγκριση με αυτό του Linux. Δεν συμπεριλαμβάνω το Solaris το οποίο χρησιμοποιώ στη δουλειά αλλά δεν είναι για home use.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Apoikos

Otan ebala DSL (prin apo 6 mhnes) katebasa oti htan dynaton na katebei apo Mandriva 2006 gia na to dwsw se ena filaraki. Moy bghkan +12Gb. Ean h Debian exei perissotero ogko dedomenwn tote fysika exeis dikio. Einai epishs logiko to debian na exei poiotikotera paketa, me dedomeno thn emfash-emonh sthn statherothta. Apla den to exw egkatasthsei pote, (opws kai to Gentoo) opote den mporw na diatyposw apopsh.

Gia debian pantws kai ego hxera oti htan ~9Gb gia ayto ekana kai to post.Ean kanw lathos zhtaw sygnomh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει ενδιαφέρον να κάνουμε μια σύγκριση διαθέσιμου software, παραθέτω τα ακόλουθα στοιχεία:

 

Σύμφωνα με τα στατιστικά του portage, το gentoo έχει περίπου 11.100 πακέτα. Στο mirror του gentoo που έχω στο server μου, τα sources για αυτά τα πακέτα είναι περίπου 44 GB.

 

Επίσης, το Debian sgimips port λέει:

>
apoikos@coconut:~$ apt-cache dump | grep ^Package | wc -l
21605

21.605 πακέτα δηλαδή. Το x86 port θα έχει σίγουρα κάποια παραπάνω.

 

Το Arch Linux έχει

>
[apoikos@laptop archlinux]$ find extra/ community/ current/ -name '*.tar.gz' | wc -l
5464

5464 πακέτα στα current, extra και community repositories. Αυτά σε μέγεθος είναι 9GB, μαζί με τα testing και unstable πάνε στα 10 GB. Επίσης αν προσθέσουμε και άλλα 2500 πακέτα που έχει στα «ports» του AUR, πάμε στα 8000 πακέτα.

 

Προσωπικά εκτιμώ τα 12 GB του Mandriva σε περίπου 6500 πακέτα (μάλλον αρκετά λιγότερα αν λάβει κανείς υπόψη ότι τα πακέτα του arch είναι γενικά stripped και ότι το mandriva μπορεί να έχει 2-3 εκδόσεις από το ίδιο πακέτο), πολύ λιγότερα δηλαδή από του gentoo και του Debian.

 

Ubuntu δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο για να δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσες διανομές έχω δει' date=' οι χειρότερες, με διαφορά, είναι οι RedHat, Mandrake, Fedora Core και SuSE. Είναι απλά γεμάτες απαράδεκτες χακιές, είναι [b']πρόχειρες, ασταθείς[/b] και τα επίσημα πακέτα τους περιορίζονται σε αυτά που θεωρούν οι αντίστοιχες εταιρίες ότι πρέπει να έχεις. Δε βλέπω κανένα λόγο να χρησιμοποιεί κανείς κάποια από αυτές τις εταιρικές διανομές, τη στιγμή που υπάρχουν ωραιότατες community-based διανομές πολύ καλύτερες (για την ακρίβεια ΟΙ καλύτερες).

 

Διαφωνώ κυρίως στα σημειωμένα σημεία στο κείμενό σου...Θα σου πω εγώ ένα δυο προβλήματα από debian-based διανομές που αμέσως θα καταλάβεις ότι είναι πιο πρόχειρες από τις RPM-based που έγραψες παραπάνω. Στο Kanotix είχα τα εξής προβλήματα: 1)Δεν έβλεπα ελληνικά στα flash-players ό,τι και αν έκανα. Και αν δε σε έπεισε αυτό το πρόβλημα, είχα κι άλλο. 2)Όταν έκανα update στα xfonts τότε πάπαλα το γραφικό περιβάλλον στην επόμενη επανεκκίνηση. Είναι λογικό τώρα αυτό?Να κάνεις update και στην επόμενη επανεκκίνηση να μην έχεις γραφικό περιβάλλον και όταν πας να κάνεις startx να σου βγάζει χίλια λάθη και να μην ξέρεις από που ν'αρχίσεις?

Στο Mepis 3.4-3(επίσης debian-based διανομή) είχα το εξής πρόβλημα: Σε κάθε επανεκκίνηση/εκκίνηση του λειτουργικού τα εικονίδια που είχα στην επιφάνεια εργασίας δεν ήταν κανένα στη θέση του σε σχέση με τη θέση που τα είχα αφήσει την προηγούμενη φορά(πριν την επανεκκίνηση) και αν είχα 10 εικονίδια,κάθε φορά που άνοιγα τον υπολογιστή ήταν σαν να ρίχνω 10 ζάρια στην οθόνη και το καθένα να πηγαίνει και να κάθεται εκεί που του άρεσε περισσότερο(σημειωτέον ότι το ίδιο έκανε και όταν έβαλα όλες τις διορθώσεις/updates).

Αυτές τις Debian-based διανομές τις θεωρείς σοβαρές εσύ?Γιατί εγώ δεν θεωρώ ότι είναι σοβαρές από τη στιγμή που έχουν τέτοιες παραλήψεις.Και πήρα 2 διανομές που τις χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος και όχι 2 διανομές που ίσως θα θεωρούνταν απρόσεκτες.Επίσης έχω ράματα για το Ubuntu 5.10(δεν λειτουργούσε το Synaptic μετά από καθαρή εγκατάσταση),για το Ubuntu 6.06(έβαζα να εκκινήσει το ndiswrapper στην εκκίνηση του λειτουργικού για να δει την κάρτα wireless και πέταγε kernel panic τη στιγμή που όλοι λένε ότι έχουν φτιάξει πολύ καλά και δομημένα την έκδοση 6,δεν είχα δίκτυο απ'την κάρτα δικτύου το γιατί δεν το ξέρω) κτλ. Όπως καταλαβαίνεις διαφωνώ μαζί σου γιατί είχα όλα αυτά τα προβλήματα,με αποτέλεσμα να σκέφτομαι ότι πολλές διανομές είναι πρόχειρες,με διάφορες χακιές κτλ,αλλά αυτές δεν είναι μόνο στην κατηγορία των rpm-based,αλλά και στις debian-based...

 

Φιλικά!

 

Υ.Γ.:Στη διάθεση όποιου χρειαστεί να του αναλύσω τι προβλήματα είχα στην διανομή Ubuntu 6.06 γιατί τα έγραψα περιληπτικά με σκοπό να μην είναι κουραστικό στο διάβασμα το κείμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...