Προς το περιεχόμενο

na balo LiNuX


Joserxk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kalispera exo ena laptop tis HP to opoio einai palio...to exo san deutero PC kai tha ithela na matho an tha me eksipiretouse perisotero na balo linux, giati me ta XP sernetai...

 

Thelo apo to laptop na akouo mousiki (.mp3)

Na blepo tainies(DVD)

Na exo prosbasei sto internet kai kapoio stathero programma gia e-mail.

Kai na mporo na doulepso keimenografo kai Excel.

 

To laptop exei

P3 sta 700

256 SDRam

4 MB Video Card

DVD-ROM 16x

 

Tha ektimousa poli na mou legate ti gnomi sas...

Kai an einai na balo Linux poia na balo

Euxaristo poli ek ton proteron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς αν μπορείς γράφε ελληνικά γιατί τα greeklish είναι πολύ....

 

Για τέτοιο hardware θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το τελευταίο ubuntu (ή xubuntu -αν έχεις ανοιχτό μυαλό και δε σε νοιάζει η ομοιότητα με τα windows).

Έχω ακούσει καλά αποτελέσματα σε αδύναμο υλικό με αυτή την έκδοση και μπορώ να πω ότι το Centrino φορητό από τα 1860 τον κρατάει στα 800 και κάνει δουλειά έτσι.

 

Το να ακούσεις μουσική και να δεις DVD είναι σχετικά ζόρι (λόγω νομικών θεμάτων δε μπορεί να αυτοματοποιηθεί η εγκατάσταση της υποστήριξης από το ίδιο το λειτουργικο) αλλά στο ubuntu με χρήση του εργαλείου easyubuntu είναι πανεύκολο.

 

Για να ακούσεις μουσική θα σου πρότεινα αν το βάλεις να δοκιμάσεις τα προγράμματα banshee,listen,beep. Για να δεις ταινίες καλός είναι ο VLC αλλά στο linux υπάρχουν άπειρα.

 

Ιστοσελίδες με firefox.

E-mail με thunderbird.

 

Κειμενογράφος και λογιστικό φύλλο υπάρχουν στο linux ως openoffice.org (το οποίο υπάρχει και στα windows) οπότε βλέπεις αν σε βολεύει και σε καλύπτει και προχωράς. Για να τρέξεις το MS Office θες την εμπορική εφαρμογή CrossOver Office αλλά με τέτοιο μηχάνημα δε θα πηγαίνεις καλά.

 

Τέλος:

 

-Δεν είναι ΤΑ linux είναι ΤΟ linux. Μη μεταφέρουμε παντού κακές συνήθειες από τα παραθυράκια :)

 

-Η κονσόλα και το google είναι φίλοι σου. Αν ασχοληθείς σοβαρά με το linux μετά από λίγο καιρό θα μάθεις να τα αγαπάς :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Δεν είναι ΤΑ linux είναι ΤΟ linux. Μη μεταφέρουμε παντού κακές συνήθειες από τα παραθυράκια :)

 

-Η κονσόλα και το google είναι φίλοι σου. Αν ασχοληθείς σοβαρά με το linux μετά από λίγο καιρό θα μάθεις να τα αγαπάς :D.

 

Προφανως και εσενα σου ξεφυγε...αλλα ειναι οντως συνηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια είμαι υπόχρεος.

Αν είμαι καλά ενημερωμένος η τελευταία έκδοση του ubuntu 6.06 θα ήθελα να μάθω από που μπορώ να την προμηθευτώ ή να την κατεβάσω και αν υπάρχει στα ελληνικά.

 

Το openoffice.org το χρησιμοποιώ και στα παράθυρα και είναι αρκετά καλό..

Επίσης είμαι φίλος του firefox αλλά όχι του thunderbird γιατί παλαιοτέρα είχα αρκετά προβλήματα.

 

Το xubuntu δεν το έχω δει καθόλου και θα ήθελα να το δοκιμάσω και αυτό αν είναι εύκολο πείτε μου από που μπορώ να το προμηθευτώ.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια είμαι υπόχρεος.

Αν είμαι καλά ενημερωμένος η τελευταία έκδοση του ubuntu 6.06 θα ήθελα να μάθω από που μπορώ να την προμηθευτώ ή να την κατεβάσω και αν υπάρχει στα ελληνικά.

 

Το openoffice.org το χρησιμοποιώ και στα παράθυρα και είναι αρκετά καλό..

Επίσης είμαι φίλος του firefox αλλά όχι του thunderbird γιατί παλαιοτέρα είχα αρκετά προβλήματα.

 

Το xubuntu δεν το έχω δει καθόλου και θα ήθελα να το δοκιμάσω και αυτό αν είναι εύκολο πείτε μου από που μπορώ να το προμηθευτώ.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

 

Δες στο site του Ubuntu (http://www.ubuntu.com). Εκεί έχει links και για τα Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu καθώς και για την επιλογή να σου στείλουν δωρεάν CDs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw exw mia mikri amfibolia' date=' gia to an 8a einai ikanh h VGA me 4MB na paiksei DVD.

 

Kata ta alla, opws eipan ki oi prolallisantes, mia xara einai.[/quote']

 

Δεν νομίζω πως θα έχω πρόβλημα με την κάρτα γιατί βλέπω ταινίες

και με WIN98 & XP. Θα έχω πρόβλημα μόνο αν δεν μπόρων να την

αναγνωρίσει το ΛΣ.:evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως θα έχω πρόβλημα με την κάρτα γιατί βλέπω ταινίες

και με WIN98 & XP. Θα έχω πρόβλημα μόνο αν δεν μπόρων να την

αναγνωρίσει το ΛΣ.:evil: :evil:

Ακριβώς :)

Κι εγώ παλιότερα με χαρακτηριστικά παρόμοια με του Joserxk (PIII 700 νομίζω) και μια Diamond Stealth 3D2000 4mb έβλεπα κανονικά DVD και divx-xvid. Βέβαια σε windows τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο την έχω αλλά δουλεύει κιόλας. Μαζί με κάτι άλλα αρχαία κομμάτια, Pentium 133Μhz, 24mb EDO RAM :) σκληρό 6.4gb quantum και μητρική soyo, έχω φτιάξει ένα SuperPC :) για δικτυακές ανησυχίες. Φυσικά τρέχει Linux χωρίς γραφικό περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα χθες το Amarok Live CD και δεν είχα κανένα πρόβλημα.. πήγαινε σχεδόν το ίδιο με τα XP δεν δοκίμασα να δω DVD… Αλλά θα το κάνω σήμερα. Επίσης κατεβάζω και το XUBUNTU 6.06 desktop.Θα δοκιμάσω και αυτό και θα σας πω πάλι τις εντυπώσεις μου τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...