Προς το περιεχόμενο

Linspire και .rpm


stagi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια γεια σας.

Σχεδον αρχαριος στο Linux :oops: και με διαφορα πειραματα Suse-Fedora-Xandros τωρα τα εβαλα με το Linspire.Αρκετα καλο και σαν live και σαν εγκατασταση, αμεση ανταποκριση στα Hardware του συστηματος (Laptopακι ΙΒΜ) που σε προηγουμενη εγκατασταση Windows εαν δεν ετρεχες το εσωτερικο προγραματακι της ΙΒΜ drivers δεν εβλεπες.Κι ομως με το Linspire τα βρηκα ολα.Η μονη εξαιρεση πρεπει να ειναι στην υποστηριξη που πρεπει να κανεις συνδρομη στην εταιρια διαθεσης (CNR Warehouse) με περιπου 20$ σου περεχει ετησια υποστηριξη.Το βασικο μου προβλημα :confused: ειναι οτι δεν μπορω να τρεξω .rpm - κατι πολυ απλο για Linux - και δεν καταλαβαινω εαν ειναι απο απειρια δικη μου ή απο την εγκατασταση-υποστηριξη..Σημειωτεον ειναι οτι εχω περασει καποια προγραμματακια -βλεπε Azureus- αλλα οχι .rpm. Οποια βοηθεια ή υποδειξη στο σχετικο θεμα ειναι δεκτη.Τα προγραμματα που θελω να εγκαταστησω ειναι opera 9.0 και avg - ολα επισημα κατεβασμενα απο τα site τους.

 

Υ.Γ Sorry για το κατεβατο:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linspire χρησιμοποιεί πακέτα deb και όχι rpm. Όμως μπορείς να μετατρέψεις τα rpm σε deb, νομίζω με το alien. Περισσότερες πληροφορίες σε αυτό το link: http://forum.linspire.com/viewtopic.php?t=156286

 

To avg είναι το antivirus; Αν ναι, γιατί θες να το εγκαταστήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το avg ειναι antivirus,οσο για την απορια σου οι παλιοι λεγανε οποιος καιγεται στον χυλο φυσαει και το γιαουρτι...

Παλιες εμπειριες απο win. Ξερω οτι δεν υπαρχει αναγκη αλλα για ενα scanαρισμα των download πριν τα περασω στα win.Ευχαριστω για την σημειωση σου παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...