Προς το περιεχόμενο

Epitelous K Ego Linux!!!!


geokok1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς παιρνω καποιο μηνυμα λαθους απο το πρωτο βημα κιολας για τους drivers της ati.

Αν βάλω τους open drivers θα έχουν μεγαλη διαφορα ή να τους βαλω και να μην παιδευομαι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας λές πρώτα τι λάθος σου πετάει μπας και υπάρξει καμιά ιδέα;

 

Πάντως επειδή πριν μια βδομάδα έβαλα τα 6.06 σε φορητό με την x700, να σε ενημερώσω οτι οι οδηγοί απο τα repositories μου δούλεψαν μια χαρά. Οπότε αν δεις οτι δε βγάζεις άκρη με τον δεύτερο τρόπο, ακολούθα τον πρώτο άφοβα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to ebala!!ola ok alla tora exo allo problima!!!

Opos katalabate den mporo na...grapso pia ellinika!!!

To problima mallon den egine apo tous drivers gia tin karta alla apo to

Easy Ubuntu me to opoio ebala kapoies grammatoseires pou edine (tupou tf kai microsoft).

Apo to language support ekana tsek kai apply gia Modern Greek alla eno ypotithetai ta ebale...tzifos.....

O monos tropos gia ellinika einai na exo duo keyboard layouts energa (us kai gr) ta opoia enallasontai mono an klikaro to sxetiko koumpi sto panel bar....

 

Peite re paidia pos ta ksanaftiaxno me ta ellinika na allazoun kanonika me ctrl+shift.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>
sudo [i]agaphmenos_editor[/i] /etc/X11/xorg.conf

 

και φροντίζεις το κομμάτι του keyboard να είναι κάπως έτσι:

>
Section "InputDevice"
       Identifier      "Generic Keyboard"
       Driver          "keyboard"
       Option          "CoreKeyboard"
       Option          "XkbRules"      "xorg"
       Option          "XkbModel"      "pc104"
       [b]Option          "XkbLayout"     "us,el"[/b]
       [b]Option          "XkbOptions"    "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"[/b]
EndSection

 

με bold είναι τα κομμάτια που πρέπει να αλλάξεις. Παραπάνω σου έβαλα το δικό μου που αλλάζεις σε ελληνικά με alt+shift και παράλληλα σου ανάβει το scroll λαμπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xm....σαν newbie που ειμαι απο αυτα που λες υποθετω τα παρακατω:

Δεν τις χαλασε τις ρυθμισεις το easy ubuntu αλλα η διαδικασια εγκαταστασης των drivers της κοινοτητας γιατι ειχαν σχεδον τα ιδια ερωτηματα κατα την εγκατασταση στα περισσοτερα απο τα οποια εγω απλα τα αφηνα ... στην τυχη...

 

Μιας και δεν εχω αγαπημενο text editor (ενταξει ενταξει δεν ξερω ποιον να γραψω με πιασατε) λεω να ξανατρεξω απλα το setup της καρτας....

 

Ακομη θα ηθελα να πω για οσους εχουν προβλημα με video streaming αρχειων wmv μεσω firefox μπορουν να βγαλουν τον totem-gstreamer και να βαλουν τον totem-xine καθως και το αντιστοιχο plugin του firefox, ολα απο το synaptic.

Λεω να δοκιμασω και τον mplayer για βιντεο μεσω firefox (restricted formats).

 

Θα συνεχισω να αναφερω προβληματα και λυσεις που συναντω τακτικα στο ubuntu το οποιο εχω αρχισει και βρισκω ιδιαιτερα "ικανο" λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Distixos (opos blepeis kai su ) den doyleyei an kai ekana oti eipes...

me blepo gia format.....nai min gelas format.......

mipos tha mporoyses na mou peis tis rutmiseis gia tous open drivers, toulaxiston ekei pou rotaei gia keyboard giati den ksero pou na balo ti....pantos dokimasa kai me el kai me gr alla tzifos...ekei me to keyboard variants kai mia alli erotisi to xano teleios....

Exo laptop clevo m400

 

Οκ το έλυσα!!!ΔΕν ξέρω πως αλλά το έλυσα!!!

Βάσικα ετρεξα άλλη μια φορα το setup του driver και έβαλα τις ρυθμισεις που μου εδωσες mythos...και ολα καλα!!!

Τι και αν δεν ειμαι σιγουρος πως εγινε....τωρα ...ΓΡΑΦΕΙ....(μην πω ζωγραφιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που δούλεψε ;).

Για editor:

1. Αν θές editor σε γραφικό περιβάλλον τότε gedit (αν δεν κάνω λάθος γιατί εγώ έχω kde).

2. Αν πάλι θές να το πας μέσω κονσόλας τότε nano(κατα την άποψη μου ο καλύτερος) ή vi. Με ένα man nano (man vi) θα βρείς και τις οδηγίες χρήσης.

 

Καλή διασκέδαση ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...