Προς το περιεχόμενο

Knoppix


pantoleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

KNOPPIX κι όχι μόνο

 

Το πρόβλημα: Τα Παράθυρα κράσαραν. Σημαντικά δεδομένα εγκλωβίστηκαν. Χρησιμοποιώ τώρα KNOPPIX live cd (άντε καλή αρχή) αλλά θα ήθελα να σώσω τα αρχεία μου από τα παλιο-Παράθυρα!

 

Απ'ότι βρήκα στο γούγλη, το captive-ntfs μπορεί να με βοηθήσει. Έλα όμως που δεν το βρίσκω στην έκδοση

4.0.2 που έχω!!!!! Τί να κάνω????

 

Το κατέβασα αλλά δεν ξέρω ούτε πώς να το εγκαταστήσω ούτε πώς να το χρησιμοποιήσω.

 

Έχω επίσης το ubuntu live cd 5.10. Μήπως αυτό έχει κάτι που θα μπορούσε να με βοηθήσει?

 

Όλες οι προτάσεις είναι δεκτές (εκτός από την καταστροφη/ανακύκλωση του υπολογιστή).

 

Να σημειώσω ότι δεν έχω εγγραφικό για δισκάκια κι έτσι αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποια άλλη έκδοση Λίνουξ, να είναι κάτι που να υπάρχει αυτή την στιγμή μαζί με κάποιο περιοδικό στα περίπτερα.

 

 

Σας υπερ-ευχαριστώ όλους όσους ασχοληθείτε με την περίπτωση μου!

 

Υ.Γ Ξέχασα να πώ ότι έχω έναν εξωτερικό usb σκληρό 250GB μόνο που τα 200GB είναι γεμάτα με επίσης χρήσιμα δεδομένα και είναι ιδαιτέρως σημαντικό να μην τα καταστρέψω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koita ean diskolevese me to linux xrisimopoihse to ERD gia na swseis ta arxewia su i to hirens boor cd..ekei me 1 2o skliro i 1 usb ekswteriko(mono stn periptwsi tu erd!!!) mporeis na pareis backup. alli lisi ama exeis to hirens boot cd ksekina to oartition magic kai metetrepse to ntfs se fat32 xwris na xaseis dedomena(convert) kai meta me opoiodipote livecd linux ola einai arketa pio efkola :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ το live cd Operator Linux που έδινε κάποτε γνωστό περιοδικό του χώρου. Είναι ότι πρέπει για τέτοιες καταστάσεις. Επίσης για την κατάστασή σου θα ήταν πολύ χρήσιμο και ένα live Windows cd (Windows pe) ή το ERD commander.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία και σας ευχαριστώ αλλά που τα βρίσκω αυτά τώρα. Ζω σε μια μικρή πόλη της επαρχίας. Υπάρχει κάτι αυτή την στιγμή στα περίπτερα που θα μπορούσε να με βοηθήσει?

 

Α, επίσης: Θα μπορούσα να συνδέσω τον σκληρό του λάπτοπ, με κάποιο τρόπο όχι ιδιέταιρα εξειδηκευμένο, σε έναν Ντέσκτοπ υπολογιστή ούτως ώστε να σώσω τα δεδομένα μου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oso gia tn skliro tou laptop mporeis me mia thiki 3.25 gia ekswteriko hdd..tothema einai oti ama anoikseis to laptop xanete i eggiisi :0

kalo tha itan lepon na pareis kapoio skliro apo ena filo su (olo kai kapoios tha xei 1 2o gia backup/media!!!) kai na kratiseis etc backup.

 

mia alli idea(pu tn ekana kai gw 2-3 fores) tha itan na ksilwseis ton skliro su, na tn valeis slave se 1 allo mixanima me xp(PROSOXI!!Sto BIOS na dilwnete san 1os boot stn seira o palios hdd!!!!) kai apo ekei mporeis na exeis prosvasi se ola ta arxeia tu sklirou su kai na prakseis analogws[ypothetoume oti dn tha xreiastei na pareis mazi su kai to dvd-writer...:P)

 

afta giati pithanotata na mn vreis ta ergaleia pu su proteiname sto net (egw kana 15lepto pu epsaksa dn vriak tpt!!ektoc apo live cs linux :X)

 

kali tixi ki oti xreiasteis pali edw :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς με το live-cd που έχεις και το φορητό, να φτιάξεις τοπικό δίκτυο.

Έτσι μπορείς να αντιγράψεις τα αρχεία σου από τα/το partitions των windows στον φορητό (αρκεί να υπάρχει fat32 partition).

Επίσης αν κάνεις εκ νέου εγκατάσταση Windows πάνω από το ήδη υπάρχον προβληματικό λειτουργικό πιστεύω πως πάλι θα έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου.

 

Άλλη μια λύση (αρκεί να έχεις αρκετό χώρο) είναι, να αντιγράψεις όσα περισσότερα αρχεία (για εξοικονόμηση χώρου) από τον εξωτερικό σκληρό στο φορητό, και μετά από το Live Linux τα δεδομένα που έχεις από το σκληρό με το πρόβλημα πάλι στον εξωτερικό σκληρό.

 

Το captive ntfs τι το θές;

 

 

Αααα, και κάτι που μου ήρθε τελευταίο:) Βγάλε το σκληρό από το desktop, βάλτον στην θήκη την εξωτερική usb που έχεις, και συνεδεσέ το στο φορητό να πάρεις τα αρχεία σου:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,οκ. Όλα οκ. Το έστησα απ'την αρχή. Παρέμεινε όμως το πρόβλημα των δεδομένων στον παλιό σκληρό που τώρα βρίσκεται μέσα στο usb ext. case της transcend.

 

Το πρόβλημα αναλυτικά: ο σκληρός ήταν κομμένος σε 4 παρτίσιονς. Το πρώτο που ήταν εγκατεστημένα τα windows είναι γκαγκανιασμένο πλήρως. Παιδεύεται πολύ το σύστημα και μόνο σε κατάσταση επισκευής windows μου είπε ότι είναι ntfs. Τα windows δεν το αναγνωρίζουν τώρα και μου ζητούν να το ρεφορμάρω.

Κι εδώ έρχεται το τελευταίο μου ερώτημα: Έχω πρόγραμμα ανάνηψης δεδομένων ακόμα και γρήγορα σβησμένων παρτίσιονς αλλά την δουλεία θα την κάνει πιο σωστά κι εύκολα αν ρεφορμάρω τον σκληρό σε FAT32 ή NTFS?

 

Δεν σας ζητώ τπτ άλλο, μόνο αυτό πείτε μου όσοι ξέρετε. Με ποιό τρόπο θα καταστρέψω λιγότερο τα δεδομένα του κρασαρισμένου αλλά αφορμάριστου ακόμα σκληρού??

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το παίδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να χρειάζεται να κάνεις format το σκληρό εκ νέου, για να σου ανακτήσει τα παλιά δεδομένα.

Ο τρόπος με τον οποίο δε θα καταστρέψεις τα αρχεία σου είναι να μην το φορμάρεις καθόλου (νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Όσες περισσότερες αλλαγές κάνεις στο σκληρό (fdisk, format, αλλαγή από NTFS σε FAT κλπ), τόσο λιγότερες πιθανότητες έχεις να σώσεις τα δεδομένα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι δεν μπορείς να κάνεις φορμάτ είναι περίεργο, αλλά ότι δεν έχεις πρόσβαση είναι λογικό, έχειςορίσει "δικαιώματα" στον σκληρό του φορητου.

 

Αν δεν τα έχεις σώσει τα δεδομένα google: rescue linux κατέβαστο είναι μικρό και ακολούθα τις οδηγίες του, είναι αναλυτικές στα αγγλικά και αναλυτικότερες νομίζω στα γαλλικά.

 

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...