Προς το περιεχόμενο

Φραπεδάκι home-made


Mika

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασπράδι είπε ρε φλωράκια, όχι κρόκο. Δείτε πόσο άντρες είναι οι μπόντυμπίλντερς και τρώνε και τον κρόκο και δεν κλαίνε. Φλωράκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυγο στον φραπε?τι ειναι αυτα ρε?πρωτη φορα το ακουω...

 

πλακα πλακα μου εχει λειψει φραπεδια.Εχω να πιω πανω απο 5 μηνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω άτομο που πίνει 1 καφέ και 9 ζάχαρη. Και είναι 45 κιλά. 9 ζάχαρη.9. Όχι 5 ή 7. 9. Ευχαριστώ.

 

κοντά στην εταιρία είναι ο ΟΚΑΝΑ τα παιδιά εκεί έχουν δική τους καφετέρια και βολεύονται.

καμιά φορά είναι κλειστή και έρχονται στο cafe που είναι κάτω από τα γραφεία μας...

η συνήθης παραγγελία είναι

 

FREDO

7 κουταλιές ζάχαρη

από το σιρόπι έχετε? Ναι? βάλτε!

μπορείτε να μου βάλετε και μέλι μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E εκεί καταλαβαίνεις τους λόγους. Οι άνθρωποι έχουν πρόβλημα υγείας. Όταν σου έρχεται ο δήθεν νορμάλ και σου παραγγέλνει καφέ με 789 διαφορετικές προσμίξεις μέσα κοιτάς περίεργα. Για την ακρίβεια πιο πολύ περίεργα σε κοιτάνε όταν παραγγέλνεις αυθεντικό καφέ, δηλαδή σκέτο. Γενικά πιστεύω ο καλύτερος καφές αν είσαι coffee afficionado (ερασιτέχνης με την πραγματική έννοια του όρου), τον καλύτερο καφέ τον κάνεις σπίτι σου. Ειδικά τους στιγμιαίους που σχεδόν όλοι είναι για τα μπάζα. Εκεί που το θέμα είναι λεπτό είναι στον εσπρέσσο καθώς είναι δύσκολο να έχεις φρεσκοκομμένους κόκκους κ γαμάτη μηχανή στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που το θέμα είναι λεπτό είναι στον εσπρέσσο καθώς είναι δύσκολο να έχεις φρεσκοκομμένους κόκκους κ γαμάτη μηχανή στο σπίτι.

Ενταξει δεν ειναι και τοσο δυσκολα τα πραγματα. Με μια μηχανη των 60-70 ευρω και λιγο εσπρεσσο απο καποιο καφεκοπτειο δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τον καφε της καφετεριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ασπράδι, έστω... ΟΧΙ..

Κανένας δε βάζει ασπράδι σε κανένα καφέ τα urban legends μου μέσα.

 

Ε μα.

Δηλαδή σοβαρά, αυτός που πιστεύει ότι προ-ετοιμάζουν έναν καφέ που θέλει 30'' για να γίνει εξ αρχής, βάζοντας ασπράδι αυγού μέσα δεν είναι βλαμμένος; Πρέπει να μπεις στη διαδικασία να του εξηγήσεις το γιατί είναι βλαμμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κανονικος τροπος

 

http://www.youtube.com/watch?v=DDeRaw232kg

 

το χλιαρο νερο στο 3:01 δεν το ξερα...τι μαθαινει κανεις βραδιατικα...

 

 

 

 

ο αλλος τροπος

 

http://www.youtube.com/watch?v=Pjxx_V4OMdU&feature=related

 

επικο βιντεο παρακαλω να γινει sticky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δε βρήκα ένα νεώτερο θέμα που θυμόμουν, οπότε κάνω την ερώτηση εδώ, το μιξεράκι που πήρα, της Nescaffe, μετά από 2-3 χρόνια τώρα έχει ένα πρόβλημα η λαβή του, σαν να κολλάει ενώ είναι καθαρό. Μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να το καθαρίσω ώστε να μη δίνει αυτή την αίσθηση; Το νερό με ελαφριά σαπουνάδα μοιάζει να μην κάνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βαζω 1,5 κουταλια καφε μιση κουταλια ζαχαρη.

 

Αλλα προσπαθω να τους μειωσω.

 

 

Τον καφε αν τον χτυπισεις με σεικερ και βαλεις παγακια μεσα γινεται πολυ γαματος....



Δε βρήκα ένα νεώτερο θέμα που θυμόμουν, οπότε κάνω την ερώτηση εδώ, το μιξεράκι που πήρα, της Nescaffe, μετά από 2-3 χρόνια τώρα έχει ένα πρόβλημα η λαβή του, σαν να κολλάει ενώ είναι καθαρό. Μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να το καθαρίσω ώστε να μη δίνει αυτή την αίσθηση; Το νερό με ελαφριά σαπουνάδα μοιάζει να μην κάνει τίποτα.

Δοκιμασε με ζεστο νερο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόψτε την χημική αηδία που λέγεται φραπες ή τουλάχιστον μην πίνετε κάθε μέρα

Κοψε να λες οτι σου κατεβει ή τουλαχιστον μαθε πως γινεται ο στιγμιαιος καφες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει χημικά μέσα.  Άπλα τον βράζουν και τον αφυδατώνουν για να μπορεί έπειτα να διαλυθεί σε νερό.

 

Αηδία είναι βέβαια, γιατί δεν έχει το έντονο άρωμα του καφέ μετά από τόση επεξεργασία. Όχι μόνο ο φραπές αλλά οποιοσδήποτε στιγμιαίος.

 

Το καλοκαίρι πάντως στην παραλία είναι μονόδρομος! 

Προσωπικά, στο σπίτι ακόμη και με 40β C ζεστούς καφέδες προτιμώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να αλλαξω το κλασσικο nescafe και πηρα jacobs στιγμιαιο και ενα egberts με γευση καραμελα.Οκ,ακομα δεν τα εχω δοκιμασει αλλα ας ρωτησω.Ειναι ...value for money  :-D  η αγορα μου ? Για ριχτε και καμμια αλλη μαρκα στιγμιαου που την εχετε ψηλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα με τις γευσεις ειναι πολυ μουφα...

 

 

Μπορεις να τις κανεις και μονο σου .

 

 

Καλυτερα να τις συνδυασεις. Π.χ να βαζεις μιση κουταλια κανονικο καφε και μιση καραμελα.

 

Οσο για το  jacobs επαιρνα και γω αλλα σαν τον κλασικο νεςκαφε δεν εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...