Προς το περιεχόμενο

Πως κάνω αναβάθμιση σε Ubuntu 6.10?


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω να έχει βγεί κάποιος επίσημος οδηγός(θα τον βλέπαμε εδώ αν ήταν) για να το κάνεις αυτό γιατί η έκδοση αυτή είναι ακόμα σε beta μορφή.

Μάλιστα αν θυμάμαι καλά το ίδιο γινόταν και με τις παλιότερες εκδόσεις, για να μπορείς να κάνεις update απο τη μια στην άλλη θα έπρεπε να έχει βγεί επίσημα για να λειτουργούν σωστά και τα repositories.

Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να περιμένεις γιατί το πολύ σε κάνα μήνα θα βγεί και επίσημα ;).

Αν ωστόσο επιμένεις κάνε ένα search στο Ubuntu Forums και όλο και κάτι θα βρείς.

 

Υ.Γ: Είναι 6.06 και όχι 6.10 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες δεν γίνετε..... :)

 

Η Final (6.10) έκδοση του Ubuntu αναμένεται να κυκλοφορήσει αρχές ιουνίου...

 

Η τελευταία έκδοση που υπάρχει είναι η 6.0.6 (beta) Αν και για beta όμως είναι αρκετά σταθερή (εγώ που την χρησιμοποιώ δεν έχω βρει κανένα bug...)

 

Αν θες να κάνεις update το σύστημά σου η εντολή είναι:

gksudo "update-manager -d"

 

Αν δεν έχεις adsl μην το επιχειρήσεις καν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok την 6.05 εννοώ.

έΧΩ DSl.

Τι είναι το gksudo?

Με την εντολή που παρέθεσες γίνεται αυτόματα το update ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας και τικάρεις να δέχεται αναβαθμίσεις από όλα τα repositories, θα σου εμφανιστεί ως ενημέρωση και αν την αποδεχτείς θα γίνει μόνη της.

 

Φίλε spymix, έχω DSL και θέλω πάρα πολύ να κάνω την αναβάθμιση. Με την εντολή που λες θα πάω από το 5.10 στο 6.06 χωρίς να αλλάξει κάτι άλλο? :confused: Δηλ, δε χρειάζεται να κάνω κανα backup (πχ τα bookmarks του firefox, τους λογαρισαμούς από το GAIM κλπ)?

 

Αν δε σας κουράζω, γίνετε λίγο πιο ομιλιτικοί :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@g1iannis: από ότι γράφεις είσαι σε Ubuntu 5.10 breezy Σωστα???

 

Λοιπόν αν ναι, το μόνο που πρέπει να κάνεις για να κάνεις απευθείας αναβάθμιση το σύστημα σου από 5.10 σε 6.06 (Dapper beta) είναι:

 

ανοίγεις Console και δίνεις:

 

gksudo "update-manager -d" (όπως ακριβώς το γράφω)

 

Θα κάνει κάτι ελέγχους, κάτι reading database κλπ και μετά θα σου ανοίξει το Synaptic manager (ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ)

 

εκέι θα ψάξει και αυτό λίγη ώρα, και μετά στην πάνω μεριά θα σου εμφανίσει ένα Dapper drake 6.06 UPGRADE....

 

πατάς το upgrade... Αυτά αλλάζει ΑΥΤΟΜΑΤΑ τα repositories και βάζει αυτά το Dapper (αν έχεις προσθέσει εσύ κάνα repositore δεν θα στο πειράξει)... περιμένεις να κατεβάσει ένα αρχείο ~677mb... μετά που θα το κατεβάσει θα αρχίσει ένα-ένα να διαβάzει, να σβήνει και να εγκαθιστά τα νέα αρχεία που κατέβασε... Αυτό απαιτεί τουλάχιστον 1-2 ώρες...

 

έπειτα κάνει ένα Clean-up και Reboot... And voila...Είσαι μέσα στο Dapper drake με 2.6.15 kernel... gnome 2.14.1 και άλλα πολλά καλούδια....

 

από το σύστημά σου δεν θα αλλάξει τίποτα... σε κάθε ρύθμιση που έχεις κάνει εσύ (διαφορετική από την προτεινόμενη θα σε ρωτήσει να την κρατήσω ή να βάλω την default??....λίγες φορές θα σερωτήσει μην νομίζεις...)

Πάντως το σύστημα σου θα είναι ακριβώ το ίδιο, απλά κάπως πιο γηγορο, με τα πιο καινουρια θέματα μέσα, και με καινούρια πολλά καλούδια...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: από την στιγμή που θα πατήσεις το upgrade η διαδικασία δεν γίνεται να σταματήσει... (θα χρειαστεί ~4 ώρες εξαρτάται βέβαια από την σύνδεσή σου και το μηχάνημα σου....)

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ: Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα όπως έκανα την αναβάθμιση ήταν ότι κάποια στιγμή στο "δύσκολο σημείο" που διαβάζει-σβήνει-ξαναγράφει τα αρχεία του συστήματος, είχα την απίστευτη ιδέα να ανοίξω το Skype και να κάνω chat με 'ενα φίλο μου... Έ εκέι σταματάει η εγκατάσταση και μου βγάζει ένα μύνημα ότι ο υπολογιστής έχει μέινει σε μία unstable κατάσταση και να κάνω κάτι γρήγορα (και όντως δεν έλεγε ψέμματα το μύνημα γιατί κυριολεκτικά δεν λειτουργούσε τίποτα)

 

Το πρόβλημα λύθυκε μπαίνωντας σε recovery mode και δίνωντας στην Console:

 

sudo apt-get -f install

 

έπειτα με κάποια sudo apt-get update και sudo apt-get dist-upgrade το Pc ξαναγύρισε σε μια απόλυτα stable κατάσταση και δουλεύει αναβαθμισμένο κοντά τρεις εβδομάδες τώρα....

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: όταν κάνεις το update φρόντισε να μην υπάρχει τίποτα ανοιχτό... το update είναι πολύ εύκολο και από εσένα απαιτεί απλά να δώσεις μια εντολή και να πατήσεις ένα κουμπί....

 

ΑΥΤΑ.... Good luck man....

 

 

 

@Dimmu_Borgir

 

Οι kernels του Ubuntu βρίσκονται εδώ:http://packages.ubuntulinux.org/

 

ψάξε εκεί μέσα και θα τα βρεις όλα... (Δεν σου έδωσα αμέσως το link με τον kernel γιατί δεν ξέρω πιο kernel ήθελες, και άσε που εκέι έχει πολλύ πράμα μέσα και οπωσδήποτε θα βρεις και κάτι άλλο να κατεβάσεις...)

bookmark αμέσως ;););)

 

See You...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

 

NoD, είσαι σίγουρος ότι θα είναι 2-3 εβδομάδες? Γιατί αν είναι περισσότερο, σε 45 μέρες που ξενοικιάζω, δε θα έχω (προσωρινά τουλάχιστον) DSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν το Ubuntu 5.10 που έχω είναι στην ελληνική γλώσσα.

Μετά την αναβάθμιση, θα είναι όλα στα αγγλικά? Θα είναι οι παλιές ενσωματωμένες εφαρμογές (αυτές που δεν ανανεώθηκαν) στα ελληνικά και οι νέες στα αγγλικά? Έχει εξελληνιστεί πλήρως η νέα έκδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω ας μιλήσει κάποιος που πιθανών το έχει δοκιμάσει ήδη...

 

Εμένα όλα ήταν και είναι στα αγγλικά...

 

Φαντάζομαι όμως ότι με τον ίδιο τρόπο που έκανες το Ubuntu breezy από αγγλικά σε ελληνικά με τον ίδιο τρόπο θα το κάνεις και στο Dapper Drake...

 

Όπως γράφω και παραπάνω η έκδοση 6.06 είναι μία έκδοση πριν την Final η οποία κυκλοφορεί σε κάνα μήνα το πολύ... Άρα μάλλον θα είναι εξελληνισμένη πλέον...

 

Όσο για τις εφαρμογές που έχεις περάσει εσύ (ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΣΥ...)

δεν αλλάζει ΤΙΠΟΤΑ....

 

Άσε που πολύ πιθανόν να δει ότι έχεις βάλει ελληνικά σαν γλώσσα στο σύστημα και να σε ρωτήσει κατά το update άμα θες να το κρατήσει έτσι ή οχι...

 

Φυσικά όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη γιατί όπως είπα δεν ξέρω και δεν το έχω δοκιμάσει... (Wild Guess μόνο κάνω τώρα...)

 

Please: Άμα αποφασίσεις και το κάνεις τελικά, γράψε εδώ να πεις πως πήγε και τι έκανε με τις γλώσσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Please: Άμα αποφασίσεις και το κάνεις τελικά, γράψε εδώ να πεις πως πήγε και τι έκανε με τις γλώσσες...
Εννοείτε. Το κάνω πάντα, για να βρίσκουν απαντήσεις οι επόμενοι. Και γενικά βάζω τίτλους καλούς για search.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κρίμα.

Εκεί που είχα όλη την όρεξη, και περίμενα το βράδυ για να κάνω την αναβάθμιση, κάτι πάει στραβά.

 

Αφού κατεβάζει τα 2 αρχεία του προγράμματος ενημέρωσης (1ο στάδιο), κατεβάζει τα αρχεία για την τροποποίηση των καναλιών λογισμικού (2 στάδιο) κάνει ένα checking πριν αρχίσει να κατεβάζει τα πολλά ΜΒs και κάπου εκεί μου βγάζει

A unresolvable problem occured while calculating the upgrade. Please report it as bug

 

Είχα κάνει την επανεκίνισή μου, είχα κλείσει τα πάντα.... Τι πήγε στραβά άραγε?

 

Μήπως ότι έχω ελληνική έκδοση? Θα μπορούσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα δεν είναι και ιδιαίτερα διαφωτιστικό,αν είναι αυτό που έχεις στην παράθεση μόνο,οπότε 3 λαλούν και 2 χορεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...