Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Από ότι έχω καταλάβει - η αρχή λειτουργίας του είναι πολύ απλή. 2 σκάλες ανεμιστήρα - δύο θερμοκρασίας του θερμαντικού στοιχείου. Το high είναι ίδιο πιστεύω με την λειτουργία στεγνώματος ρούχων (και καλά) αλλά στοχεύει μέχρι 40% υγρασία ενώ το (dry clean mode ρούχα πάει για 35%) το min είναι μικρή σκάλα ανεμιστήρα - υψηλή θερμοκρασία - το ECO υψηλή σκάλα ανεμιστήρα/χαμηλή θερμοκρασία (το manual αναφέρει ότι δεν είναι κάποιο eco mode αλλά mode για στέγνωμα ρούχων το καλοκαίρι) και το Auto είναι ....auto :P  δηλαδή μέχρι κάποιο ποσοστό υγρασίας είναι στο high (θερμοκρασία/ανεμιστήρι) και μετά πέφτει στο min αμφότερα.

Αυτά φυσικά εμπειρικά τελείως από ότι έχω παρατηρήσει από τα διάφορα modes που το έχω λειτουργήσει.

@Nikosmile Ρεφάρεις από άλλα έξοδα... ή έτσι ελπίζω.

Για παράδειγμα πρόπερσι τέτοια εποχή θα ανοίγαμε το καλοριφέρ (και θα ξυπνάγαμε τον λέβητα πρώτοι φυσικά) για να ζεσταθεί το νερό για τους συνταξιούχους από πάνω που θα ήταν στο κρεβάτι ακόμα όπως και ο εργένης/άνεργος γιος τους από κάτω να τον βρουν έτοιμο - και για λίγες ώρες το απόγευμα... Το αποτέλεσμα - άπειρα φράγκα και πάλι κρύο σπίτι κάθε πρωί.

Πέρσι - την βγάλαμε με panel - aircondition (του χαμού που πάγωνες μόλις τα έκλεινες) με άπειρο κόστος ρεύματος και φυσικά π@@@ συνθήκες κάθε πρωί απόγευμα - βράδυ χωρίς κάτι τέτοιο.

Φέτος? - 12+ ώρες αφυγραντήρα και κερδίζουμε και από τις "απώλειες"  της κόρης του συνταξιούχου στον 2ο ανάβει καλοριφέρ χωρίς αύριο μιας και απέκτησε παιδάκι και πήγε ισόγειο αυτός με τον γιο.

Φυσικά αν δω υπερβολική κατανάλωση θα το γράψω - δεν έχω μετοχές στην Delonghi ή στην zeolite :D

Γυρίζει ο τροχός όμως... 😈

Απλά δύο σχόλια, ίσως σχετικά, ίσως άσχετα...

α) ο χειμώνας φέτος, και ως τώρα τουλάχιστον, είναι πιο μαλακός από ότι πέρσι. Αυτό σαν γενικό σχόλιο

β) γενικά με το που γίνεται αφύγρανση, με οποιονδήποτε αφυγραντήρα, η αίσθηση της θερμοκρασίας βελτιώνεται. Δηλαδή και με ίδιους βαθμούς Κελσίου στο χώρο, αισθάνεσαι πιο άνετα και ζεστά μιας και δεν έχεις την υγρασία να σου τρυπάει τα κόκκαλα. Ο ζεόλιθος πολύ λίγο ανεβάζει τη θερμοκρασία σε ένα μεγάλο χώρο, ως ελάχιστα! Μόνο αν κάθεσαι αγκαλιά μαζί του (που λέει ο λόγος) θα αισθανθείς "ζεστασιά" γιατί θα σε βαράει ο ζεστός αέρας. Στην τελική μόνος σου το είπες, ότι κλιματιστικό (που είναι και για θέρμανση αυτή καθ'αυτή) και με το που το έκλεινες "γεια σας" η όλη θερμότητα ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

Απλά δύο σχόλια, ίσως σχετικά, ίσως άσχετα...

α) ο χειμώνας φέτος, και ως τώρα τουλάχιστον, είναι πιο μαλακός από ότι πέρσι. Αυτό σαν γενικό σχόλιο

β) γενικά με το που γίνεται αφύγρανση, με οποιονδήποτε αφυγραντήρα, η αίσθηση της θερμοκρασίας βελτιώνεται. Δηλαδή και με ίδιους βαθμούς Κελσίου στο χώρο, αισθάνεσαι πιο άνετα και ζεστά μιας και δεν έχεις την υγρασία να σου τρυπάει τα κόκκαλα. Ο ζεόλιθος πολύ λίγο ανεβάζει τη θερμοκρασία σε ένα μεγάλο χώρο, ως ελάχιστα! Μόνο αν κάθεσαι αγκαλιά μαζί του (που λέει ο λόγος) θα αισθανθείς "ζεστασιά" γιατί θα σε βαράει ο ζεστός αέρας. Στην τελική μόνος σου το είπες, ότι κλιματιστικό (που είναι και για θέρμανση αυτή καθ'αυτή) και με το που το έκλεινες "γεια σας" η όλη θερμότητα ;) 

Έτσι όπως τα λες είναι. Άλλωστε τα δικά σου post μέτρησα όπως ξαναέγραψα πριν αποφασίσω και φυσικά αγόρασα με βάση τις συνθήκες στο σπίτι μου. Τώρα όπως ανέφερα αν γνωστός μου ήταν το perfect case για κομπρεσσοράτο  (μεγάλο σπίτι+θέρμανση) και παρόλα αυτά ήθελε ζεόλιθο γιατί είχε πικρή εμπειρία να του βγάζει κρύο αέρα (προφανώς defrost έκανε και όχι αφύγρανση) εντάξει τι να πω εδώ. Εγώ το τα εξήγησα με το νι και με το σίγμα. Αν δεν τον νοιάζει το κόστος της ΔΕΗ επί τα έχει - ε του είπα πάρε αερόθερμο delonghi και όχι αφυγραντήρα...

Σε αυτό που λες για το (a) συγνώμη τώρα για την έκφραση αλλά αν κάποια πράγματα δεν τα πεις με το όνομα τους δεν θα καταλάβει ο κόσμος που διαβάζει ακόμα και μόνο για να αποφασίσει αν αξίζει καν σαν προϊόν ένας αφυγραντήρας (από όποια τεχνολογία και αν προέρχεται /sic :D).

Για να μην πολυλογώ, το πρωί και συγνώμη τώρα, αλλά έτσι είναι πως να το κάνουμε, όταν πήγαινα τουαλέτα έπαιρνα το panel αγκαλιά να ζεστάνει τον χώρο μέχρι να κάνω καφέ. :P 

Ε τώρα όχι. Αυτό δεν είναι οικονομία δηλαδή? Πόσο μάλλον όταν περιμέναμε να ζεσταθεί ο καυστήρας για την μισή-μία ώρα που θα ετοιμαζόμασταν να φύγουμε για δουλειά-σχολείο... 

Για το (β) απαντάω παραπάνω αλλά εντάξει ο ζεόλιθος σου δίνει ένα +2~4 βαθμούς στον χώρο. Αυτό πιστεύω είναι αρκετό σε ένα σπίτι των 15+ βαθμών ώστε να μην φοράς μπουφάν στον χώρο. Σίγουρα υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά συνδυαστικά είναι win-win η φάση. Και δεν ξέρω για άλλα μοντέλα αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο - ζεσταίνει ένα σαλόνι σαν το δικό μου.  Δηλαδή σε τελική θα ήταν προτιμότερη μια kumtel των 3000 watt ή 2 9αρια aircondition 20ετίας?

Αυτά πάντα στο δικό μου usage scenario που λέμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Προσέξτε τους αφυγραντήρες ζεόλιθου, γιατί κυρίως πρέπει να τους χρησιμοποιήσουμε όταν η θερμοκρασία δωματίου είναι κάτω από 15°C. Δηλαδή για χώρους – σπίτια χωρίς ικανοποιητική θέρμανση. Στους 20°C καταναλώνουν 2-3 φορές παραπάνω ενέργεια σε σχέση με κάποιον αφυγραντήρα που λειτουργεί με συμπιεστή, για να παράγουν το ίδιο έργο. Αυτό να το έχετε υπόψη σας, αν σας ενδιαφέρει ο λογαριασμός της ΔΕΗ.

O ζεολιθος κανει τα παντα καλυτερα και παει και σε υπογεια αποθηκες που ο συμπιεστης δεν παει. Ειναι ελαφρυτερος, μεταφερεται ευκολοτερα, κανει λιγοτερο θορυβο. Στους 16-17 βαθμους αρχιζει να υπο λειτουργει ο συμπιεστης. Το βλεπω οταν εχω κλειστο το κλιματιστικο. 

Λιγοτερο απο 2 φορες πιο πολυ ρευμα καιει, αλλα μετα το 55% ολο το ρευμα παει χαμενο στον συμπιεστη. Δυσκολευεται να ριξει την υγρασια και παιρνει πολλες ωρες. Και αυτο χαμενο ρευμα ειναι μπορει να καιει ολη μερα τα 250 watt και να κανει ελαχιστη αφυγρανση.

o ζεολιθος δεν εχει τετοιο περιορισμο, συνεχιζει να ριχνει την υγρασια και στην φτανει πολυ πιο χαμηλα αν θες.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

O ζεολιθος κανει τα παντα καλυτερα και παει και σε υπογεια αποθηκες που ο συμπιεστης δεν παει. Ειναι ελαφρυτερος, μεταφερεται ευκολοτερα, κανει λιγοτερο θορυβο.

γιατί λες ότι ο ζεόλιθος είναι πιο ήσυχος?! Τα μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά σήμερα έχουν 48~50db θορύβου σε full mode, από όσα έχω δει τουλάχιστον. Λογικό και αναμενόμενο γιατί έχουν πιο μεγάλο ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, yositosi είπε

γιατί λες ότι ο ζεόλιθος είναι πιο ήσυχος?! Τα μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά σήμερα έχουν 48~50db θορύβου σε full mode, από όσα έχω δει τουλάχιστον. Λογικό και αναμενόμενο γιατί έχουν πιο μεγάλο ανεμιστήρα.

Γιατι δεν εχει συμπιεστη. Εχει μονο ανεμιστηρα. Το αλλο εχει ανεμιστηρα και συμπιεστη μαζι.

πηγαινε δες ενα κουτι αφυγραντηρα με ζεολιθο εκει που το πουλανε, ενα silent photo εχουν ολες οι εταιρειες που το πουλανε. Πωλειται σαν αθορυβος αφυγραντηρας σε σχεση με τον συμπιεστη που δεν ισχυει αυτο.

τωρα αν καποες εταιρεις λογο φτηνων υλικων καταφεραν να κανει θορυβο ο ανεμιστηρας στο HIGH μονο, και οχι στο low, ειμαι προβλημα της εταιρειας.αν ειναι ποιοτικος κανονικα πρεπει να ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ αθορυβος.

Τα db δεν ειναι παντα αξιοπιστα. Αλλοι βαζουν το low αλλοι το high, και πως μετρανε το high σε τι υγρασια..αναλογα την υγρασια αλλαζει και ο θορυβος...

https://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601?TabSegment=key-features#key-features

στην τυχη η μαρκα.δες την φωτο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Γιατι δεν εχει συμπιεστη. Εχει μονο ανεμιστηρα. Το αλλο εχει ανεμιστηρα και συμπιεστη μαζι.

πηγαινε δες ενα κουτι αφυγραντηρα με ζεολιθο εκει που το πουλανε, ενα silent photo εχουν ολες οι εταιρειες που το πουλανε. Πωλειται σαν αθορυβος αφυγραντηρας σε σχεση με τον συμπιεστη που δεν ισχυει αυτο.

τωρα αν καποες εταιρεις λογο φτηνων υλικων καταφεραν να κανει θορυβο ο ανεμιστηρας στο HIGH μονο, και οχι στο low, ειμαι προβλημα της εταιρειας.

Τα db δεν ειναι παντα αξιοπιστα. Αλλοι βαζουν το low αλλοι το high, και πως μετρανε το high σε τι υγρασια..αναλογα την υγρασια αλλαζει και ο θορυβος...

Τι εννοείς ότι ανάλογα με την υγρασία αλλάζει ο θόρυβος? Μπουρμπουλήθρες κάνει δηλαδή? :) 

Η μέτρηση θορύβου είναι 1 μέτρο απόσταση. Η λειτουργία φιξαρισμένη. Ταχύτητες ανεμιστήρα (2 ή 3) στα ζεολίθου πχ. DNS80 34~48db, Zambezi 41/45/50db, Rise 39/43/48db (το ίδιο και ο Puredry που είναι το ίδιο 100% μοντέλο), κλπ... Τα νούμερα επίσημα, και τσεκαρισμένα ότι ισχύουν

Αντίστοιχα από τα νούμερα του Zambezi είναι πασιφανές ότι όταν το βάζεις σε low fan mode αντίστοιχα πέφτει και η απόδοση! (και κράτα κατά νου ότι ταχύτητα ανεμιστήρα 1 όταν αυτή η θέση είναι πολύ χαμηλού θορύβου, δεν παίζει σε συνδυασμό με υψηλή ρύθμιση αντίστασης γιατί μετά θα υπερθερμανθεί ο ζεόλιθος, που και αυτό φαίνεται στον πίνακα).

Room Conditions Maximum Water Extraction Wattage
20°C and 60%rh - fan speed one 3.9 litres per day 351 Watts
20°C and 60%rh - fan speed two 8.0 Litres Per Day 656 Watts
20°C and 60%rh - fan speed three 8.3 Litres Per Day 661 Watts
10°C and 60%rh - fan speed one 3.9 Litres Per Day 351 Watts
10°C and 60%rh - fan speed two 6.6 Litres Per Day 656 Watts
10°C and 60%rh - fan speed three 7.5 Litres Per Day 663 Watts

 

23 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Τα db δεν ειναι παντα αξιοπιστα. Αλλοι βαζουν το low αλλοι το high, και πως μετρανε το high σε τι υγρασια..αναλογα την υγρασια αλλαζει και ο θορυβος...

https://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601?TabSegment=key-features#key-features

στην τυχη η μαρκα.δες την φωτο.

στο τυχαίο λοιπόν παράδειγμα θα σου απαντήσω ότι "π@π@ριές του μπανανιστάν"... Το ίδιο "τυχαίο" πχ στο Βέλγιο

https://www.delonghi.com/nl-be/producten/comfort/luchtbehandeling/luchtontvochtigers/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601?TabSegment=hoofdproductspecificaties#hoofdproductspecificaties

όπου στα χαρακτηριστικά δίνει

https://www.delonghi.com/nl-be/producten/comfort/luchtbehandeling/luchtontvochtigers/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601?TabSegment=specificaties#specificaties

ενώ Ελλάδα... ως δια μαγείας στο πεδίο θορύβου είναι... εεεε... χμμμμ... άδειο!!!! 

https://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601?TabSegment=specifications#specifications

 

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο συμπιεστης ποτε δουλευει στο 100%; Οταν υπαρχει μεγαλη υγρασια μαζι με υψηλη θερμοκρασια. Ο συμπιεστης οταν δουλευει κανει θορυβο. Οταν δουλευει στο 100% κανει περισσοτερο. Και το κλιματιστικο ετσι ειναι. 

Η ταχυτητα 2 και 3 ποια η διαφορα; Τα 10watt;

Φυσικα και πεφτει και η αποδοση. Ειπα εγω οχι; 

Σου εβαλα ενα λινκ παραπανω. Βλεπεις πως τους πουλανε οι εταιρειες; Σαν αθορυβους τελειως.

20 λεπτά πριν, yositosi είπε

Τι εννοείς ότι ανάλογα με την υγρασία αλλάζει ο θόρυβος? Μπουρμπουλήθρες κάνει δηλαδή? :) 

Η μέτρηση θορύβου είναι 1 μέτρο απόσταση. Η λειτουργία φιξαρισμένη. Ταχύτητες ανεμιστήρα (2 ή 3) στα ζεολίθου πχ. DNS80 34~48db, Zambezi 41/45/50db, Rise 39/43/48db (το ίδιο και ο Puredry που είναι το ίδιο 100% μοντέλο), κλπ... Τα νούμερα επίσημα, και τσεκαρισμένα ότι ισχύουν

Αντίστοιχα από τα νούμερα του Zambezi είναι πασιφανές ότι όταν το βάζεις σε low fan mode αντίστοιχα πέφτει και η απόδοση! (και κράτα κατά νου ότι ταχύτητα ανεμιστήρα 1 όταν αυτή η θέση είναι πολύ χαμηλού θορύβου, δεν παίζει σε συνδυασμό με υψηλή ρύθμιση αντίστασης γιατί μετά θα υπερθερμανθεί ο ζεόλιθος, που και αυτό φαίνεται στον πίνακα).

Room Conditions Maximum Water Extraction Wattage
20°C and 60%rh - fan speed one 3.9 litres per day 351 Watts
20°C and 60%rh - fan speed two 8.0 Litres Per Day 656 Watts
20°C and 60%rh - fan speed three 8.3 Litres Per Day 661 Watts
10°C and 60%rh - fan speed one 3.9 Litres Per Day 351 Watts
10°C and 60%rh - fan speed two 6.6 Litres Per Day 656 Watts
10°C and 60%rh - fan speed three 7.5 Litres Per Day 663 Watts

 

στο τυχαίο λοιπόν παράδειγμα θα σου απαντήσω ότι "π@π@ριές του μπανανιστάν"... Το ίδιο "τυχαίο" πχ στο Βέλγιο

https://www.delonghi.com/nl-be/producten/comfort/luchtbehandeling/luchtontvochtigers/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601?TabSegment=hoofdproductspecificaties#hoofdproductspecificaties

όπου στα χαρακτηριστικά δίνει

https://www.delonghi.com/nl-be/producten/comfort/luchtbehandeling/luchtontvochtigers/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601?TabSegment=specificaties#specificaties

ενώ Ελλάδα... ως δια μαγείας στο πεδίο θορύβου είναι... εεεε... χμμμμ... άδειο!!!! 

https://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601?TabSegment=specifications#specifications

Δεν γινεται ενας αφυγραντηρας με συμπιεστη και ενας χωρις συμπιεστη, αυτος χωρις να κανει τον πολυ θορυβο :) μην ξεχασουμε οσα ξερουμε. Τα ιδια λενε και οι εταιρειες που τα πουλανε και τα 2.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ο συμπιεστης ποτε δουλευει στο 100%; Οταν υπαρχει μεγαλη υγρασια μαζι με υψηλη θερμοκρασια. Ο συμπιεστης οταν δουλευει κανει θορυβο. Οταν δουλευει στο 100% κανει περισσοτερο. Και το κλιματιστικο ετσι ειναι. 

Η ταχυτητα 2 και 3 ποια η διαφορα; Τα 30watt;

Φυσικα και πεφτει και η αποδοση. Ειπα εγω οχι; 

Σου εβαλα ενα λινκ παραπανω. Βλεπεις πως τους πουλανε οι εταιρειες; Σαν αθορυβους τελειως.

Με όλο το σεβασμό αλλά τα έχεις μπερδέψει λιγάκι!

1. ΝΑΙ εδώ Ελλάδα τα πουλάνε ως αθόρυβα! Αυτό δεν πάει να πει ότι έίναι. Για αυτό πλέον και όλοι κρύβουν τη στάθμη θορύβου στις υπόλοιπες ταχύτητες! Για αυτό σου ανέβασα και εγώ το link από το εξωτερικό που δείχνει την πραγματικότητα! Αντίστοιχα αν θέλεις να σου ανέβασω και παλαιότερα στοιχεία πχ της inventor που κάποτε έδειχνε τα νούμερα τα οποία πλέον κρύβει (τώρα λένε μόνο στο χαμηλό Mode)

2. τι σχέση έχουν τα watt με το θόρυβο?! Ο ανεμιστήρας είναι max 45W είτε με 2 είτε με 3 ταχύτητες! Η υπόλοιπα κατανάλωση είναι ουσιαστικά η θέση/ρύθμιση της θερμοκρασίας της αντίστασης. Η αρχή λειτουργίας του ζεόλιθου είναι κρύο=συλλογή --- πέρασμα από την αντίσταση=θέρμανση=συλλογή νερού! Πιο basic πεθαίνεις

3. Τι σχέση έχουν τα κλιματιστικά?! Τα κλιματιστικά είναι INVERTER (μεταβλητής ταχύτητας)! Τα κομπρεσοράτα για τα οποία μιλάμε ειναι ON/OFF (σταθερής ταχύτητας)! 100% υγρασία να εχεις, το ίδιο θα κάνει το κομπρεσέρ...

8 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Δεν γινεται ενας αφυγραντηρας με συμπιεστη και ενας χωρις συμπιεστη, αυτος χωρις να κανει τον πολυ θορυβο :) μην ξεχασουμε οσα ξερουμε. Τα ιδια λενε και οι εταιρειες που τα πουλανε και τα 2.

Θα σου πω κάτι... Επιμένεις. ΟΚ, δικαίωμα σου και δεν θα επιμείνω παραπάνω ούτε είναι σκοπός μου να σου αλλάξω γνώμη σε κάτι. Απλά, όταν ΔΕΝ έχεις κάτι, και άρα ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ μην γίνεσαι κάθετος σε κάτι το οποίο μπορεί να καταλήξεις να πάρεις κάποιον που διαβάζει στο λαιμό σου. Αυτό σου το λέω, εντελώς καλοπροαίρετα γιατί για το συγκεκριμένο όχι το έχω ψάξει, το έχω μετρήσει... και έχω ταλαιπωρηθεί κιόλας (για ιδίους λόγους) εδώ και πάνω από ένα χρόνο! 

Αν δεν μπορείς να δεχτείς τα επίσημα στοιχεία που σου ανέβασα, τότε μπορείς κάλιστα να πάς να πάρεις σπίτι σου συσκευές και να τις βάλεις δίπλα δίπλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yositosi είπε

Με όλο το σεβασμό αλλά τα έχεις μπερδέψει λιγάκι!

1. ΝΑΙ εδώ Ελλάδα τα πουλάνε ως αθόρυβα! Αυτό δεν πάει να πει ότι έίναι. Για αυτό πλέον και όλοι κρύβουν τη στάθμη θορύβου στις υπόλοιπες ταχύτητες! Για αυτό σου ανέβασα και εγώ το link από το εξωτερικό που δείχνει την πραγματικότητα! Αντίστοιχα αν θέλεις να σου ανέβασω και παλαιότερα στοιχεία πχ της inventor που κάποτε έδειχνε τα νούμερα τα οποία πλέον κρύβει (τώρα λένε μόνο στο χαμηλό Mode)

2. τι σχέση έχουν τα watt με το θόρυβο?! Ο ανεμιστήρας είναι max 45W είτε με 2 είτε με 3 ταχύτητες! Η υπόλοιπα κατανάλωση είναι ουσιαστικά η θέση/ρύθμιση της θερμοκρασίας της αντίστασης. Η αρχή λειτουργίας του ζεόλιθου είναι κρύο=συλλογή --- πέρασμα από την αντίσταση=θέρμανση=συλλογή νερού! Πιο basic πεθαίνεις

3. Τι σχέση έχουν τα κλιματιστικά?! Τα κλιματιστικά είναι INVERTER (μεταβλητής ταχύτητας)! Τα κομπρεσοράτα για τα οποία μιλάμε ειναι ON/OFF (σταθερής ταχύτητας)! 100% υγρασία να εχεις, το ίδιο θα κάνει το κομπρεσέρ...

1. Ναι εδω Ελλαδα τα πουλαμε για αθορυβα και ετσι ειναι ή θα επρεπε να ειναι. Δεν εχουν συμπιεστη, τι θορυβο να κανουν;

3. Μεταβλητο ρευμα τραβαει αναλογα με την υγρασια ναι η οχι; Το ρευμα αυτο τι το κανει; Το εξαφανιζει ή αυξανει την λειτουργια του;

2. Δεν καταλαβαινω τι γραφεις. Δεν συννενουμαστε μαλλον σωστα. Αλλα γραφω.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

3. Μεταβλητο ρευμα τραβαει αναλογα με την υγρασια ναι η οχι; Το ρευμα αυτο τι το κανει; Το εξαφανιζει ή αυξανει την λειτουργια του;

δεν το έχεις καλά... ΔΕΝ τραβάει μεταβλητό ρεύμα!!! Γιατί φωνάζω τόσο καιρό ότι κοιτάμε το EER!?? ΟΝ/ΟFF είναι. Για αυτό επίσης φωνάζω να βλέπετε και το MAX POWER όπου σημαίνει ότι τραβάει flat out μέγιστο και δουλεύει θεωρητικά ΔΙΑΡΚΩΣ. Το rated input υπολογίζει μέση κατανάλωση που συμπεριλαμβάνει ανάμματα, σβησίματα... σε διάρκεια ώστε να βγουν τα λίτρα αφύγρανσης! Ενα οποιοδήποτε On/off μοτέρ μπορεί να είναι single speed ή να έχει κάποιες λίγες θέσεις... Ενα Inverter είναι σαν ροοστάτης. ΚΑΜΙΑ σχέση μεταξύ τους.

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, yositosi είπε

δεν το έχεις καλά... ΔΕΝ τραβάει μεταβλητό ρεύμα!!! Γιατί φωνάζω τόσο καιρό ότι κοιτάμε το EER!?? ΟΝ/ΟFF είναι. Για αυτό επίσης φωνάζω να βλέπετε και το MAX POWER όπου σημαίνει ότι τραβάει flat out μέγιστο και δουλεύει θεωρητικά ΔΙΑΡΚΩΣ. Το rated input υπολογίζει μέση κατανάλωση που συμπεριλαμβάνει ανάμματα, σβησίματα... σε διάρκεια ώστε να βγουν τα λίτρα αφύγρανσης! Ενα οποιοδήποτε On/off μοτέρ μπορεί να είναι single speed ή να έχει κάποιες λίγες θέσεις... Ενα Inverter είναι σαν ροοστάτης. ΚΑΜΙΑ σχέση μεταξύ τους.

Δεν ειναι on off , αν δεις καποιες ψαγμενες εταιρειες δινουν watt μαζι με υγρασια και θερμοκρασια. Juro pro πχ. Ο ανεμιστηρας ειναι αμελητεος δεν τον υπολογιζουμε ξεκολλα με αυτο

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρες.

Διάβασα προς τα πίσω μέχρι την 300 σελίδα και μάλλον μπερδεύτικα περισσότερο.

Διαμέρισμα 80τμ, ύψος 3-3,1μ, με ενιαίο σαλόνι, χωλ, κουζίνα.
Θερμοκρασίες με αναμένο καλοριφέρ 19-21 και γύρω στους 17 (βράδυ) χωρίς καλοριφέρ.
Υγρασία αυτή την εποχή γύρω στο 65-70% μετρημένο με ένα "μετεωρολογικό σταθμό" Bresser.
Στο σπίτι υπάρχει παιδί νήπιο και έρχεται νέο βρέφος εντός ολίγου. Ο αφυγραντήρας θα δουλεύει
κυρίως βράδυ λόγω νυκτερινού ρεύματος.

Εαν πάρω κάτι "μεγάλο" και το βάλω στο "κέντρο", θα μου δώσει γύρω στο 55-58% υγρασία;

Έχετε κάποια μοντέλα να προτείνετε τα οποία να μη χρειάζονται πατέντες με ανεμιστήρες
για να δουλεύει σωστά ο αισθητήρας υγρασίας και να μην ανοιγοκλείνει ασταμάτητα το μο-
τέρ;

Τα κλασικά: χαμηλή κατανάλωση, όσο λιγότερο θόρυβο, εύκολο καθαρισμό φίλτρων, φθηνά
αναλώσιμα.

Δεν έχω ιδέα πόσα λίτρα και τι budget χρειάζομαι για τα δεδομένα μου. Φαντάζομαι κάτι
μεταξύ 150-300 Ευρώ;

Ευχαριστώ.
 

Επεξ/σία από eaglos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Δεν ειναι on off , αν δεις καποιες ψαγμενες εταιρειες δινουν watt μαζι με υγρασια και θερμοκρασια. Juro pro πχ. Ο ανεμιστηρας ειναι αμελητεος δεν τον υπολογιζουμε ξεκολλα με αυτο

On off είναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Δεν ειναι on off , αν δεις καποιες ψαγμενες εταιρειες δινουν watt μαζι με υγρασια και θερμοκρασια. Juro pro πχ.

Για δείξε μου τι δίνει η juropro που είναι ψαγμένη λοιπόν... Γιατί οκ θα τρελαθώ και είμαι και σε δύσκολη ηλικία  :P  :P  :P 

Σε ρωτάω γιατί οι "ειδικοί" δεν δίνουν καν τα max watt, αλλά μόνο στο rating label "κρυπτογραφημένα" σε αμπέρ, όπου ο μέσος καταναλωτής δεν έχει ιδέα τι βλέπει (πρέπει να κάνεις πολλαπλασιασμούς).

Η κατανάλωση που θα πρέπει να ανακοινώνουν όλοι (αλλά δεν το κάνουν) είναι η ΜΕΓΙΣΤΗ που είναι το μέγιστο ρεύμα που σηκώνει η συσκευή! Θεωρητικά αυτό το βλέπεις όταν φτάνεις στο όριο της συσκευής από πλευράς αφύγρανσης και είναι max out... Το rated input είναι σε θεωρητική λειτουργία 26.7C @ Rh60%. H κατανάλωση που ανακοινώνουν είναι ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ... και αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τη βλέπεις σε συνδυασμό με το νερό που θα αφυγρανθεί. Ετσι βγαίνει και το EER που είναι το Energy efficiency rating, δηλαδή η ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ!

Ο κομπρεσοράτος έχει είσοδο, τα στοιχεία (condenser/evaporator) και τον ανεμιστήρα. Περνάει ο αέρας από αυτό το κύκλωμα και στην πορεία το στοιχείο κρατάει ένα ΠΟΣΟΣΤΟ της υγρασίας! Οταν είναι φορτωμένος ο αέρας τίγκα στο νερό, κρατάει τα μέγιστα του και άρα έχεις τη μέγιστη κατανάλωση να βλέπεις αλλά τραβάς ΠΟΛΥ νερό (το μέγιστο της συσκευής). Οταν η υγρασία πέφτει τότε περνάει πιο στεγνός αέρας και άρα κρατάς λιγότερο νερό. Η συσκευή πιάνει στόχους και κλείνει το κομπρεσέρ, τα φορτία αλλάζουν, η τελική συνολική κατανάλωση αλλάζει! Τα πάντα καταλήγουν στην αποδοτικότητα! Προσπαθώ να τα πω πολύ απλοικά (τεχνικά θέλει διαφορετική ανάλυση στο γραπτό αλλά μετά θα το κάψουμε εντελώς)

Τα κομπρεσέρ που φοράνε οι αφυγραντήρες της αγοράς ΔΕΝ είναι inverter. Αυτή τη στιγμή στην αγορά (στην Αγγλία μάλιστα) μόνο η Meaco έχει ένα μοντέλο με τεχνολογία inverter (από αυτά που γνωρίζω). Ολα τα άλλα είναι "τεχνολογίας on/off" με presets και όχι ελεύθερη μεταβλητή ταχύτητα)... Και για να σου το πάω ένα βήμα πιο πέρα, για να καταλάβεις, ένα μοντέλο με υλοποίηση DC inverter compressor κοστολογικά είναι στα 2πλάσια σχεδόν λεφτά σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν! Στα κλιματιστικά τα περιθώρια κέρδους είναι συμπιεσμένα, στους αφυγραντήρες είναι ξεφτιλισμένα (αγορά*3 = ενδεικτική λιανική!!!). Αν με τη λογική που λειτουργεί η αγορά μας πας να πουλήσεις ένα inverter (που ΔΕΝ βγάζουν τα Κινέζια to begin with παρά μόνο ένα εργοστάσιο που γνωρίζω εγώ τουλάχιστον) η λιανική θα ήταν πιο πάνω από κλιματιστικού!

Φυσικά, το θέμα έχει ξεφύγει γιατί εγώ σου τόνισα για το θέμα του θορύβου...

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, επειδή έβαλα κεφαλαία γράμματα είναι εμφατικά και όχι υπό μορφή φωνής.

22 λεπτά πριν, eaglos είπε

Καλησπέρες.

Διάβασα προς τα πίσω μέχρι την 300 σελίδα και μάλλον μπερδεύτικα περισσότερο.

Διαμέρισμα 80τμ, ύψος 3-3,1μ, με ενιαίο σαλόνι, χωλ, κουζίνα.
Θερμοκρασίες με αναμένο καλοριφέρ 19-21 και γύρω στους 17 (βράδυ) χωρίς καλοριφέρ.
Υγρασία αυτή την εποχή γύρω στο 65-70% μετρημένο με ένα "μετεωρολογικό σταθμό" Bresser.
Στο σπίτι υπάρχει παιδί νήπιο και έρχεται νέο βρέφος εντός ολίγου. Ο αφυγραντήρας θα δουλεύει
κυρίως βράδυ λόγω νυκτερινού ρεύματος.

Εαν πάρω κάτι "μεγάλο" και το βάλω στο "κέντρο", θα μου δώσει γύρω στο 55-58% υγρασία;

Έχετε κάποια μοντέλα να προτείνετε τα οποία να μη χρειάζονται πατέντες με ανεμιστήρες
για να δουλεύει σωστά ο αισθητήρας υγρασίας και να μην ανοιγοκλείνει ασταμάτητα το μο-
τέρ;

Τα κλασικά: χαμηλή κατανάλωση, όσο λιγότερο θόρυβο, εύκολο καθαρισμό φίλτρων, φθηνά
αναλώσιμα.

Δεν έχω ιδέα πόσα λίτρα και τι budget χρειάζομαι για τα δεδομένα μου. Φαντάζομαι κάτι
μεταξύ 150-300 Ευρώ;

Ευριστώ.
 

1. ναι άνετα θα σου κάνει δουλειά ένας 20lt+. Αν τον κάνεις και μερικές περιφορές στο χώρο σου από δωμάτιο σε δωμάτιο τότε ακόμα καλύτερα.

2. για μάρκες να σου πουν κάτοχοι αντίστοιχων μοντέλων...

3. το εύρος 150~300€ είναι ΧΑΩΔΕΣ! Ξεκινάς από 16λιτρα στο Low end και φτάνεις σε 25lt++ στο upper end του ποσού σου. Εκεί μέσα χωράνε τα πάντα όλα, από "πιο entry level" ως πιο "high end".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...