Προς το περιεχόμενο

Network & Fedora Core 5


The_Mentor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια βοήθεια ρε παιδιά διότι θα τρελαθούμε τελείως...

 

Έχω βάλει στο laptop μου το FC5 και όλα αναγνωρίστηκαν ΟΚ. ΠΑρόλα αυτά (και ενώ ξαναλέω πως δεν υπήρξε πρόβλημα με την εγκατάσταση ούτε με μηνύματα λάθους) το δίκτυο δεν λειτουργεί.

Ρυθμίζω την IP μου, netmask και default το router μου με DNS τις OTEnet και internet γιόκ!!! Με τις ίδιες ρυθμίσεις η FC3 έπαιζε κανονικά.

Δοκίμασα επίσης να ενεργοποιήσω και την ρύθμιση για DHCP του ρούτερ (USR 9107) αλλά τίποτε. Επίσης ούτε εσωτερικό δίκτυο δεν δοκίμασα να σετάρω αφού δεν απαντάει στα ping τίποτε (ping 192.168.1.1 (που είναι ο ρούτερ μου) και πέρνω Destination Host Unreachable)...

Firewall ανοίξα το WWW (port 80) αλλά τίποτε. Το ίδιο και αν το κάνω disable (just in case).

Προσθέστε το εξής: η εντολή ifconfig eth0 δίνει κανονικά αποτελέσματα (up).

ΣΗΜΕΙΩΣΗ!!! ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ ΣΤΟ IRQ19 ΚΑΙ ΑΝ ΖΗΤΗΣΩ "service network restart" απαντάει "LocalHost Kernel: Disabling IRQ #19"

 

Άρα υπολογίζω IRQ confict. Πως όμως αλλάζω ΙRQ στη κάρτα δικτύου????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου 'χει τύχει ως eth0 να μου βρίσκει firewire,oπότε όταν βλέπεις τη λίστα σου με τα eth* πρόσεξε αυτή που σετάρεις και υποθέτεις ότι είναι η κάρτα δικτύου να γράφει ethernet στο info.

 

Πως όμως αλλάζω ΙRQ στη κάρτα δικτύου????
ifconfig irq <address>.

Δεν είναι σίγουρο όμως ότι θα μπορείς να αλλάξεις irq δυναμικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πρέπει να είναι πρόβλημα του kernel (τον οποίο και αναβάθμισα αλλά φώς δεν είδα).

Βρήκα σε διάφορα φορουμ αναφορές με παρόμοια προβλήματα στο τομέα networking με αποτέλεσμα να περιμένουμε να διορθωθούν κάποια πράγματα και μετά να το εγκαταστήσω...

 

shit happens...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να bootάρεις δίνοντας την παράμετρο noirqdebug στον πυρήνα ;-)

 

Α, και πέτα τον default πυρήνα του FC. Για να μη σου πω πέτα όλο το FC :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...