Προς το περιεχόμενο

initrd.img και vmlinuz


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι τα αρχεία του Kernel σου...

 

vmilnuz είναι ο kernel σου...

vmlinuz.old Είναι προφανώς κάποιος παλιός kernel που έχεις μέσα (καλό θα ήταν να μην το σβήσεις, γιατί αν πάθει κάτι αυτός που χρησιμοποιείς τώρα μπορείνς να bootαρεις από τον παλιό χωρίς κανένα πρόβλημα...

 

Τα initrd.img kai initrd.old είναι τα Image των kernel σου για να τους βρίσκει ο grub (or lilo) και να bootαρουν....

 

Συμπέραμσμα: Μην σβήσεις κανένα από αυτά αλλιώς δεν θα έχει linux ;)

 

(Ας διορθώσει κάποιος άμα είπα μαλ..ια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να ειναι εκει.Ο kernel βρισκεται αλλου.Αμα τα σβησεις δεν θα γινει τιποτα.

Βαλε τα καπου στο home σε περιπτωση που τα χρειαστεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρώτη εικόνα είναι από το /

Η δεύτερη είναι από το /boot

 

Τι λέτε? Είναι ή δεν είναι ασφαλές να σβύσω ή έστω μετακινήσω τα 4 αρχεία από το / σε κάποιον άλλο φάκελο για backup?

post-24236-129062932299_thumb.jpg

post-24236-1290629323_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρκεί ο κατάλογος των περιεχομένων των δυο καταλόγων. Πρέπει να δεις και τις ρυθμίσεις του boot manager σου (grub ή lilo), δηλαδή ποια αρχεία και από που τα χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έγραφες και τι διανομή είχες για να καταλάβουμε και τις παραξενιές της θα βοηθούσε παραπάνω....

 

Πάντως αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι τα αρχεία υπάρχουν κανονικά στο /boot (εξάλου εκέι είναι και το μέρος που ανήκουν, όπως λέει και παραπάνω ο isle...)

 

Στον / όμως είναι οι συντομεύσεις των παραπάνων αρχείων (ένδειξη είναι το βελάκι πάνω από το αρχείο...)

 

Από αυτό καταλαβαίνω ότι ο grub της διανομής σου είναι ρυθμισμένος να βρίσκει τα παραπάνω αρχεία στο / έτσι η διανομή έβαλε τα αρχεία εκεί που πρέπει κανονικά και μετά έκανε τις συντομεύσεις τους στο / για να τα βρίσκει ο grub... (Σαν λίγο πολύπλοκο μου ακούγεται το όλο σενάριο... Και το πολύπλοκο δεν είναι χαρακτηριστικό του Linux... Είσαι σίγουρος ότι δεν έκανες εσύ καμμιά πατατιά και έγιναν έτσι???)

 

πάντως αν θες σόνυ και καλά να σβήσεις κάτι (αν και δεν βρίσκω λόγω... Εξάλλου δεν πιάνουν και τον τρελό χώρο... Κάτι λίγα mb πρέπει να είναι...) Προτείνω να μεταφέρεις τα αρχεία από το /boot στο / και να σβήσεις τις συντομεύσεις... (Τουτέστιν από άποψη χώρου δεν κερδίζεις τίτποτα....)

 

Δική μου συμβουλή 1 Άστα όπως είναι...

2 Περίμενε και για κάποιον ποιο ειδικό επί του θέματος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρώτη εικόνα είναι από το /

Η δεύτερη είναι από το /boot

 

Τι λέτε? Είναι ή δεν είναι ασφαλές να σβύσω ή έστω μετακινήσω τα 4 αρχεία από το / σε κάποιον άλλο φάκελο για backup?

Τα /initrd.img kai /vmlinuz ειναι απλως link των /boot/vmlinuzXXXX kai /boot/initrd.img

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είναι links είναι. Και μάλιστα είναι links των αρχείων που βρίσκονται στο /boot.

 

Φίλε spymix, δε θέλω να τα σβύσω λόγω χώρου. Συνολικά είναι 12-13ΜΒ.

Θέλω να τα σβύσω για λόγους τάξης. Αλλά δεν είμαι και ψείρας. Πιο πολύ το ποστ το έκανα για λόγους περιέργειας. Όταν το έριξα στο λινουξ, κάθισα και διάβασα. Με ενδιαφέρει από ...τεχνικής πές το άποψης. Δε θέλω να κάνω πράγματα που δεν καταλαβαίνω γιατί.

 

Στα win συχνά εμφανιζόταν κανα log από διάφορα προγράμματα στο C:

και σκέφτηκα πως ίσως ήταν κάτι αντίστοιχο. Μάλλον είναι "παραπροϊόντα" της αναβάθμισης του kernel.

 

H διανομή μου είναι Ubuntu 5.10

 

Οι ρυθμίσεις του boot manager από όσο ξέρω είναι τα config του /boot.

Είναι ολόλκηρα κατεβατά όμως, και πραγματικά δε πιστεύω πως μπορώ να βγάλω πολλά συμπεράσματα από εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις grub τότε κοίτα ένα από τα αρχεία αυτά: /boot/grub/grub.conf ή /boot/grub/menu.lst

Αλλιώς αν έχεις lilo κοίτα το /etc/lilo.conf

 

Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=116210

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω και εγώ Ubuntu μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι ο Grub βλέπει τον kernel απο το /boot

 

Άρα μπορείς να σβήσεις τις συντομεύσεις από το /

 

Για να είσαι σίγουρος μετάφερε τα κάπου στο home και κάνε restart άμα είναι όλα ok τότε σβήστα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν κάνω restart και δε μπαίνει τότε τι?

Θα μπω με ένα live cd και θα επαναφέρω τα links στη θέση τους?

Για να μη πάθεις κάνα εγκεφαλικό,απλά άνοιξε το /boot/grub/menu.lst και τσέκαρε κάτω από το title του Ubuntu από που φορτώνει τον kernel.

Κατά 99%,θα τον φορτώνει από το /boot,τσέκαρε το όμως και μετά σβήσε άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...