Προς το περιεχόμενο

Βασικό πρόβλημα! Δε βλέπει τον/τους σκληρούς μου!


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμία διανομή, κανένα livecd, κανένας πυρήνας κλπ δεν μπορεί να δει σωστά το RAID0 που έχω στήσει [sCSI/RAID Controller WinXP Promise FastTrak 376/378 Controller, Promise 2+0 Stripe/RAID0 SCSI Disk Device (76 GB)], σε μητρική MSI K7n2G-ILSR. Υπάρχει τρόπος να του δώσω στην αρχή κάποιον οδηγό (μέσω δισκέτας πχ) ώστε να βλέπει τους 2 σκληρούς σαν συστοιχία και όχι σαν 2 ξεχωριστούς? Από εκεί και μετά θα παίξω λίγο με livecd`s (Knopel, Ubuntu κλπ) και ίσως βάλω και κάτι επάνω. Αλλά προς θεού, δε θέλω να υπάρξει πρόβλημα με το RAID και να χάσω τα πάντα. Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που θα σου πω ισχύει σε όλες τις live διανομές με μικρές διαφοροποιήσεις,οπότε μη με βρίσεις αν σου καεί το ποντίκι.:P

Με F* (συνήθως F1) όταν είσαι στο prompt πριν φορτώσει κάποιον kernel,βλέπεις ποιον kernel θέλεις να φορτώσεις.Θα δώσεις λοιπόν στο prompt το όνομα του kernel και μετά την παράμετρο για raid support.

Πχ. στο live cd του Gentoo αυτό είναι: gentoo dodmraid και είσαι έτοιμος. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τζίφος... Προσπάθησα με Knoppel 0.4 και Ubuntu 5.10(live) και το μόνο που πέτυχα είναι η δεύτερη να βλέπει 2 σκληρούς και τις κατατμήσεις τους. ΟΧΙ 1 ΣΚΛΗΡΟ!!! Καταντάει βαρετό. Μετά από λίγο google βρήκα κάποιες υποτιθέμενες λύσεις, αλλά όλες αφορούν ήδη στημένες διανομές. Εγώ θέλω πρόσβαση στο σκληρό μου μέσα από livecd για πρόσκαιρους πειραματισμούς. Δε διακινδυνεύω να στήσω σύστημα εν μέσω εξεταστικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...