Προς το περιεχόμενο

ερωτήσεις για Mozilla browser και USB


spymix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi Guys...

 

Μόλις χθες έκανα UPDATE από Breezy 5.1.0 Σε Dapper Drake 6.0.6

 

1. Το πρώτο πράγμα που διαπίστωσα αμέσως είναι ότι έχει τον Mozilla 1.7.12

 

Το πρόβλημα είναι όμως ότι όποτε πάω να μπω σε κάποιο Mail (π.χ gmail) Δεν με αφήνει γιατί πρέπει να εγκαταστήσω το Personal Security Management (PSM)

 

Το βρήκα αυτό στο Synaptic Αλλά δεν με αφήνει να το εγκαταστήσω λόγω κάποιων Unmet dependencies

Που δεν μπορεί να τα βρει στα Repositories να τα κατεβάσει.... (Τα Repositories τα έχω αφήσει όπως ήταν μετά το Update...)

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα Repositories μου ή δεν έχουν βάλει ακόμα τα συγκεκριμένα Updates στα Repositories του Dapper Drake????

 

2. Έχω ένα USB 256MB. Σβήνωντας όμως ό,τι υπήρχε μέσα, μου δείχνει διαθέσιμη χωρητικότητα 24.7MB

Φαντάζομαι ότι ίσως να έχει γίνει καμμιά ...... με το File System...

Μπορεί όμως να μου πει κάποιος πώς το κάνω Format και πως του κάνω άλλο File System (π.χ FAT γιατί θα χρησιμοποιείται και σε Winblow$....)

 

Υ.Γ: Από το USB έχω ήδη σβήσει τον κρυφό φάκελο .trash αλλά η χωρητικότητα παραμένει 24.7mb anti gia 256mb

 

Thanks a lot Guys....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mozilla: Όταν λες το Mozilla, εννοείς το firefox, όχι το evolution να φανταστώ ε? Αν ναι, θα σε συμβούλευα να εγκαταστήσεις χειροκίνητα τη τελευταία έκδοση του firefox, μιας και τα Ubuntu, έχουν δική τους έκδοση, για τον μπ...

 

USB: Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά ίσως μπορείς να αλλάξεις το file type από γραφικό περιβάλλον χωρίς extra πρόγραμμα.

 

Αν εμφανίζεται στο Σύστημα-->Διαχείριση συστήματος-->δίσκοι θα γίνεται. Δεν είμαι όμως και πολύ αισιόδοξος, αλλά δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

 

Καλύτερα να περιμένουμε απάντηση από κάποιον περισσότερο γνώστη. Προσωπικά στο κινητό μου (Motorolla) ότι διαγράφω, ενώ φαίνεται να σβύνει στην οθόνη του pc μου, στην οθόνη του κινητού εμφανίζεται αλλά με ένα Χ, και βέβαια είναι άχρηστο. Αν σβύσω το .Trash λες να δουλέψει? Μπορώ να αλλάξω το file system της κάρτας μνήμης? Μπα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εννοώ τον Mozilla-browser που έχει εγκατεστημένο το Dapper Drake 6.0.6 (final beta) ο οποίος κατά την ταπεινή μου άποψη είναι πολύ καλός... (έκδοση 1.7.12)

 

Όσο για το USB δεν χρειάζομαι κανένα Extra πρόγραμμα, απλά την εντολή θέλω για να το κάνω από console....

 

Αν δεν κάνω λάθος είναι: fdisk kai mkfs αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος, και δεν ξέρω και με σιγουριά πώς χρησιμοποιούνται..

 

Οπότε για να μην κάνω καμμιά μαλ.... είπα να ρωτήσω πρώτα.... :)

 

Thanks anyway...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το USB disk, όπως είπες, τα partitions μπορείς να τα δεις/πειράξεις με την fdisk ή (αν υπάρχει εγκατεστημένη) την cfdisk που είναι menu-based και πιο απλή. Αφού φτιάξεις τα partitions, τα κάνεις format με την mkfs. Η mkfs είναι ένας wrapper που παρέχει κοινό interface για όλα το format πρόγραμματα, καθώς κάθε filesystem έχει το δικό του, το οποίο ονομάζεται mkfs.ΌΝΟΜΑ_FILESYSTEM. Για να κάνεις format σε FAT32, θα χρησιμοποιήσεις το mkfs.vfat (εκτελόντας το είτε απευθείας είτε με mkfs -t vfat). Το mkfs.vfat περιλαμβάνεται στα Dosfstools.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα Repositories μου ή δεν έχουν βάλει ακόμα τα συγκεκριμένα Updates στα Repositories του Dapper Drake????
Δεν είμαι σίγουρος,αλλά το να είσα με Dapper Drake και να χρησιμοποιείς τα repos του Breezy μου φαίνεται ολίγον αρκουδιά.Για διάβασε τίποτα στα ubuntuforums. :D
2. Έχω ένα USB 256MB. Σβήνωντας όμως ό' date='τι υπήρχε μέσα, μου δείχνει διαθέσιμη χωρητικότητα 24.7MB

Φαντάζομαι ότι ίσως να έχει γίνει καμμιά ...... με το File System...

Μπορεί όμως να μου πει κάποιος πώς το κάνω Format και πως του κάνω άλλο File System (π.χ FAT γιατί θα χρησιμοποιείται και σε Winblow$....)

 

Υ.Γ: Από το USB έχω ήδη σβήσει τον κρυφό φάκελο .trash αλλά η χωρητικότητα παραμένει 24.7mb anti gia 256mb[/quote']Δεν χρειάζεται κάνενα format,απλά δοκίμασε πριν το ξεκαρφώσεις βάρβαρα από την usb σου να το κάνεις ένα unmount.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi Guys...

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα Repositories μου ή δεν έχουν βάλει ακόμα τα συγκεκριμένα Updates στα Repositories του Dapper Drake????

Μπορεί και να είναι πρόβλημα με τα repositories' date=' εφόσον είναι beta. Και στο testing του Debian καμιά φορά εμφανίζονται unmet dependencies λόγω αλλαγών εκδόσεων, συνήθως όμως διορθώνονται αρκετά γρήγορα.

 

Φαντάζομαι ότι ίσως να έχει γίνει καμμιά ...... με το File System...

Μπορεί όμως να μου πει κάποιος πώς το κάνω Format και πως του κάνω άλλο File System (π.χ FAT γιατί θα χρησιμοποιείται και σε Winblow$....)

Πρώτα πρέπει να βρεις ποιά συσκευή είναι: με το USB mounted, δώσε mount και δες σε ποιο device file αντιστοιχεί (π.χ. /dev/sda). Μετά σου προτείνω να ελέγξεις το σύστημα αρχείων: fsck.msdos /dev/sdxx. Αν επιμένεις για format: mkdosfs /dev/sdxx.

fdisk δε χρειάζεσαι ;-)

 

Προσοχή! Αν αποφασίσεις να κάνεις format, να είσαι 100% σίγουρος ότι χρησιμοποιείς το σωστό device file. Δε θα σε σταματήσει κανείς αν πας να κάνεις FAT16 το δίσκο σου ;-).

 

Συμβουλή: όπως είπε και ο NoD, κάνε πάντα unmount ή eject πρωτού αποκακρύνεις ένα removable drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NoD Όχι εντάξει είπαμε, δεν χρησιμοποιώ ακόμα τα repositories του Breezy :)... με το που πας να κάνεις update την Distro Πρώτα σου αλλάζει τα Repositories σε αυτά της νέας και μετά σου κάνει download kai install τα files...

 

Μάλλον όπως είπε και ο apoikos πρέπει να είναι πρόβλημα της έκδοσης... (αν και είναι η final beta... αλλά αυτό δεν λέει και τίποτα... Ευτυχώς όλο το υπόλοιπο σύστημα δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα...)

 

Όσο για το USB ποτέ δεν το ξεκαρφώνω από το PC... :) Τελικά μάλλον είναι πρόβλημα του USB (είναι μάρκας μ'εκαψες) και μου είχε παρουσιάσει άλλη μια φορά το ίδιο πρόβλημα με windows... (Με Fornat τότε είχε στρώσει, γιαυτό λέω να του ξανακάνω άλλο ένα...)

 

Θα δοκιμάσω αυτά που γράφει παραπάνω ο apoikos και βλέπουμε...

 

Σας ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια...

 

See you....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...