Προς το περιεχόμενο

Games the way computers are meant to be used


paopipis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι παίζει ρε παιδιά?

Εχω SUSE 9.3

is there a hope να παιξω κανενα παιχνιδακι εκτος απο τετρις κτλ

με κανενα κολπο στo linux?

φυσικα εννοω παιχνιδια στυλ age of empires κτλ

Δεν γινεται να μην έχει περάσει απο το μυαλό κανενος απο εσάς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο υτα που τρεχουν απευθειας στο Linux ,τους εξομοιωτες (Xmame... etc) ,dosbox υπαρχει επισης

 

http://www.transgaming.com/products_linux.php

 

Δες την lista με τα games

http://transgaming.org/gamesdb/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai ok.

I know.....

Mono poy den thelw na paizw 2-3 paixnidia epilektika..... poy na graphoyn epanw oti exoyn symbatothta.

Ta thelw ola ta dika moy palia kai kainoyria...

Is anybody who know's....:-D

Ειδικά ο mod το 'χει πει 2 δισεκατομύρια φορές.Αφού τα θες όλα δικά σου,βάλε windows να βρεις την υγειά σου. (κάνει και ρίμα)

Γίνεται ένα πράγμα που είναι σχεδιασμένο να πλένει τζάμια,να το βάλεις να τηγανίσει πατάτες ?

Όσο απίθανο σου φαίνεται να γίνει αυτό,άλλο τόσο απίθανο είναι να περιμένεις το linux να σου κάνει καλύτερα,ότι τα Windows κάνουν τέλεια,δηλαδή να παίζεις παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok folks!

Bill took your free mind!

@NoD

Na agiasei to stoma soy.

@paopipis

Etsi opws diatypvses to problhma aporo kai poy soy apantane ta paidia.

Anyway, μην τσαντίζεσαι!

 

Απλά είχα μια συζήτηση με έναν φίλο και έλεγα μήπως ξέρετε!

Μην με φάτε κίολας !

Η διαφορά των δύο κατά την γνώμη μου

είναι ότι το ένα είναι opensource & free!

Από εκεί και πέρα όλα μπορεί να γίνουν.

 

Γιατι φίλε moy δεν είναι ουτε φριτέζα το λειτουργικό σύστημα Windows ούτε τζαμιο-καθαριστής το λειτουργικό σύστημα LINUX.

Eιναι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ.

 

Δεν πειράζει όμως.

Βρήκα από αλλού αυτό που έψαχνα!

 

Υπάρχουν βιβλιοθήκες για παιχνίδια που βρήκα σε dvd περιοδικού και μπορουν να κανουν αυτην την δουλεία που θέλω.

 

Αν ο κόσμος ήταν σαν και εσένα μόνο {angelheart.gr} τότε δεν θα υπήρχαν ένας BILL μόνο, αλλά δέκα να σε πείθουν για τα μονοπώλια τους.

 

 

Και επίσης angelheart.gr δεν ξέρεις τι κάνει κατι καλύτερα, εάν δεν δοκιμάσεις με τουλάχιστον δυο είδη! {βασική λογική;-) }

Αλλά εάν βαριέσαι άσε αλλούς τουλάχιστον να δοκιμάσουν!

ΑΑ και εγώ δεν μίλησα για καλύτερα αλλα για να μπορεί να παίξει. Εάν ίσως διάβαζες λίγο καλύτερα τι είπα?

 

 

 

Κάτι τέτοια λέγονται και ο κόσμος νομίζει ότι χωρίς Windows o υπολογιστής δεν ανοιγει.!

 

 

 

 

Τέσπα {Axelfc Νemo} συγγνώμη που ασχοληθήκατε μαζί μου,αλλή φορά να ρωτάτε τον angelheart.gr πρώτα!!

 

Ρε angelheart.gr εκτός από το να με γράψουν τα παιδία από πάνω δεν προτείνεις και σε κανέναν moderator να με διαγράψει από τον κατάλογο των χρηστών που τόλμησα και ρώτησα κάτι?

shame on you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok folks!

Bill took your free mind!

Αν ο κόσμος ήταν σαν και εσάς μόνο {ΝοD & angelheart.gr} τότε δεν θα υπήρχαν ένας BILL μόνο' date=' αλλά δέκα να σας πείθουν για τα μονοπώλια τους.[/quote']Εντάξει,επειδή δεν έχεις καταλάβει ουτε με ποια πλευρά είμαι,πόσο μάλλον τι εννοώ,μπες στον κόπο τουλάχιστον να κοιτάξεις την υπογραφή μου.

No offence και καλή τύχη με τα παιχνίδια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ να πέσουν λίγο οι τόνοι :-)

 

@paopipis: Ναι, έχει περάσει από το μυαλό πολλών μας. Όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όπως (ίσως να) νομίζεις, και δη:

  • Δεν υπάρχει καμία γενική συνταγή για να παίξει ένα win πρόγραμμα σε Linux. Δεν έχει φτιαχτεί το Linux για αυτήν την ιστορία και γι' αυτό και ποτέ δε θα υπάρχει 100% συμβατότητα.
  • Κάποιοι κατασκευαστές παιχνιδιών (βλ. Epic) μπαίνουν ακόμα στον κόπο να εφοδιάζουν τα παιχνίδια τους με OpenGL μηχανές και να δίνουν binaries για Linux (βλ. UT, Quake, κλπ). Καλό γι' αυτούς (και ακόμα καλύτερο για εμάς).
  • Οι υπόλοιποι απλά θεωρούν ότι όλος ο κόσμος έχει Win και γράφουν τα παιχνίδια τους κατά κανόνα σε D3D, το οποίο δεν υποστηρίζεται στο Linux.
  • Το cedega προσφέρει binary compatibility και D3D επίσης, όμως:
    • Είναι απλά μια άσχημη χακιά πάνω στο wine και η συμβατότητα που προσφέρει είναι σαφώς περιορισμένη σε συγκεκριμένους τίτλους.
    • H Transgaming έχει συμπεριφερθεί κατά τρόπο απαράδεκτο στην κοινότητα του Opensource (χωρίς ωστόσο να παραβιάσει κανένα copyright ή καμία άδεια χρήσης), οπότε πολλοί (συμπεριλαμβανομένου και του γράφοντος) δε θέλουν καν να δουν το Cedega μπροστά τους.

    [*] Υπάρχουν κάποιες ειδικές περιπτώσεις, όπως τα παλιά adventures της LucasArts και διάφορα άλλα που παίζουν με το ScummVM.

Με άλλα λόγια: μπορεί εσύ να θες να παίζουν όλα σου τα παιχνίδια, όμως αυτό δυστυχώς δε γίνεται. Η λύση δεν είναι ούτε το Cedega, ούτε οι emulators, η λύση είναι είτε να χρησιμοποιείς τα Windows (γιατί και το Cedega να χρησιμοποιείς, το ίδιο «free» και «opensource» θα είσαι), είτε να πληρώσεις το τίμημα που πληρώνουν οι περισσότεροι συνειδητοποιημένοι υποστηρικτές των Opensource λειτουργικών, μη παίζοντας όλα τα παιχνίδια που θα ήθελες. Φυσικά, μπορείς να στείλεις πάντα mail στις εταιρίες παιχνιδιών για να βγάλουν native εκδόσεις για Linux. Κατά πάσα πιθανότητα δε θα το κάνουν, αλλά ποτέ δεν ξέρεις ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

Απλά και εγώ πληροφορίες έψαχνα!

 

ΝοD συγγνώμη , απλά και εγώ δεν μπορούσα να δεχτώ αυτό που είπε ο angelheart.gr (χωρίς λόγο) και έχασα την ψυχραιμία μου.

Εχεις καθε δίκιο να λες ότι σε αδίκησα.

 

Τώρα για τον angelheart.gr:

Στο κάτω κάτω αν δεν του αρεσε έτσι όπως το έθετα ας μην απαντουσε και ας μην συνέχιζε να απαντάει,όπως κάνει και τώρα.

 

angelheart.gr εάν σβήσεις αυτό που έγραψες παραπάνω σβήνω και εγώ το δικό μου.

.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...