Προς το περιεχόμενο

βοήθεια: εμφάνιση mounted δίσκου στο "υπολογιστής μου"


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

 

Κατά την εγκατάσταση του Ubuntu, μιας και ήταν η πρώτη φορά που εγκαθιστούσα μόνος μου linux, αποσυνέδεσα τον "αποθηκευτικό" μου σκληρό δίσκο για να μην του κάνω καμια ζημιά. Οπότε, όταν τον ξανασύνδεσα, έπρεπε να τον κάνω mount. Έφτιαξα λοιπόν, ένα mount point στο /mnt με όνομα files.

 

Αυτό που θέλω, είναι να εμφανίζεται (αν γίνεται -- που θα γίνεται, αλλά εννοώ να γίνεται εύκολα... χωρίς να βάλω χέρι σε κώδικα κλπ αφού δεν το "κατέχω") ο "αποθηκευτικός σκληρός δίσκος όπως και ο "λειτουργικός" στα περιεχόμενα του "υπολογιστή μου".

 

Σκέφτηκα πως ίσως γίνεται αν φτιάξω ένα soft link στο "υπολογιστής μου" και μετά του αλλάξω εικονίδιο. Υπάρχει κάποιος άλλος, ίσως πιο ορθόδοξος τρόπος?

 

Η διανομή μου είναι Ubuntu 5.10 με Gnome.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δισκοι που λες αν ειναι NTFS τοτε μπορεις να κανεις μονο αναγνωση και οχι εγγραφη. Τωρα αναλογα σε πια θεση του IDE τον εχεις περνει και ονομα hda,hdb.... κανε ενα dmesg και ψαξε μεσα να δεις πως τον εμφανιζει. Αν ειναι sata τοτε θα ειναι sda,sdb....

 

Μετα πρεπει να το βαλεις στο /etc/fstab.

 

Πες μας ομως τι δισκος ειναι και αν ειναι σε partition η ολοκληρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν ήμουν πολύ σαφής στην διατύπωση.

Τον δίσκο τον έχω κάνει mount, δουλεύει τέλεια, κλπ, αλλά για να μπω και να χρησιμοποιήσω τα δεδομένα του, πρέπει να ακολουθήσω τη διαδρομή /mnt/files ή από γραφικό περιβάλλον τοποθεσίες-->σύστημα αρχείων-->mnt-->files και τότε θα είμαι μέσα. Αυτό που θέλω, είναι πηγαίνοντας απλά τοποθεσίες-->ο υπολογιστής μου να εμφανίζεται και αυτός ο δίσκος μαζί με τον άλλο (σύστημα αρχείων), τα cd, dvd και το floppy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις δεν θελεις το terminal θα το δουλεψεις.Για αρχη δωσε

sudo fdisk -l

για να δεις τους δισκους σου και μετα δες εδω http://www.ubuntuguide.org/#automountntfs

και στο τελος

sudo mount -a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε memos31 μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά μου φαίνεται ότι δεν έχεις καταλάβει τι θέλω να κάνω.

 

Τι σχέση έχει το mount τη στιγμή που λέω πως τα έχω κάνει όλα, αδώ και μήνες, και πως ο δίσκος λειτουργεί τέλεια από κάθε άποψη?

 

Αυτό που θέλω είναι όπως εμφανίζoνται τα εικονίδια

1) floppy,

2) cdr,

3) dvdr,

4) σύστημα αρχείων,

 

στο ο υπολογιστής μου, να εμφανίζεται και άλλο ένα εικονίδιο, αυτό του mounted σκληρού δίσκου.

 

Δεν καταλαβαίνω κάτι από αυτό που λέτε, ή δεν σας δόινω να καταλάβετε αυτό που θέλω?

 

Ευχαριστώ για την πρόθεση πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανε στο "Ο υπολογιστης μου" κανε δεξι κλικ και κανε "Create -> New Device". Επελεξε απο εκει τον δισκο και ειναι ολα ΟΚ.

 

υ.γ Οταν ρωτας κατι να προσπαθεις να λες κατευθιαν αυτο που θελεις χωρις πολλες σαλτσες.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Ubuntu 5.10 και ακόμα και όταν συνδέομαι σαν root από το κουτί, δε μου εμφανίζει τέτοια επιλογή.:cry:

 

Αλλά μάλλον έκανα μ@λ@κία. Συνδεδεμένος από το κουτί, πάτησα στο "ο υπολογιστής μου" δεξί κλικ-->δημιουργία φακέλου. Έβγαλε ένα παράθυρο που έλεγε πως δεν επιτρεπόταν, πάτησα ΟΚ, και παρ' όλα αυτά έφτιαξε ένα αρχείο με όνομα "άγνωστος φάκελος" το οποίο δε διαγράφεται.:confused: Και από κονσόλα δε ξερω που μπορώ να βρώ την τοποθεσία αυτή. πχ το desktop βρίσκεται στο /home/username/Desktop. Το "ο υπολογιστής μου" που βρίσκεται? Ποιά είναι η διαδρομή μπας και καταφέρω να το σβύσω από κονσόλα?

 

Είχα ένα πρόβλημα, τώρα έχω 2:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, το ξεπέρασα το 2ο πρόβλημα. Αποσυνδέθηκα, ξανασυνδέθηκα και επανήλθε. Αν παρ' όλα αυτά δε σας κούρασα, θα ήθελα να μάθω ποιά είναι η διαδρομή του "υπολογιστή μου".

 

Παραμένει βέβαια το αρχικό ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα πως γίνεται, και ποστάρω για όσους ψάξουν απάντηση σε αυτό το ερώτημα στο μέλλον.

 

Για να εμφανιστεί μια συσκευή στο "ο Υπολογιστής μου" πρέπει να γίνει mount στο /media και όχι στο /mnt.

Η συσκευή που κάνουμε mount στο /media εμφανίζεται αυτόματα στο "o Υπολογιστής μου" και το εμφανιζόμενο όνομα, είναι αυτό του mount point (δηλ του φακέλου στον οποίο προσαρτήσαμε τη συσκευή). Αν πχ μέσα στο /media φτιάξουμε έναν φάκελο με όνομα "Αποθήκη" τότε μαζί με τα cdrom, dvdrom, floppy, File System, θα εμφανίζεται και το Αποθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Νέο σχετικό πρόβλημα μετά την εγκατάσταση του Ubuntu 6.06

 

Στον εν λόγω φάκελο εμφανίζεται 2 φορές ο ίδιος δίσκος. Τη μια φορά ως

* 17,9 GΒ Τόμος: Τόμος Root

 

και την άλλη φορά ως

* Σύστημα αρχείων

 

Γιατί συμβαίνει αυτό?

Μπορεί να βοηθησει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...