Προς το περιεχόμενο

Πιά διανομή για internet-cafe??


mutsas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Σκοπέυω να ανοίξω internet-cafe με περιπου 20 clients και χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!!

Είναι το Linux κατάλληλο για αυτή τη δουλειά και γιατι?

Αν ναι πιά διανομή πρέπει να χρησιμοποιήσω?

Υπάρχουν βιβλία γραμμένα στα ελληνικα?

Προσπάθησα να κάνω μια σχετική έρευνα αλλα το μόνο που κατάφερα είναι

να μπερδευτώ περισότερο:-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα δεν εχεις ασχοληθει με linux και πας να στησεις internet cafe me aυτο αστο καλυτερα Θεωρητικά κάνει αλλά πρακτικά δεν το κάνει σχεδόν κανείς Μια παπαριά να σου κατσει θα ταλαιπωρηθεις Οχι οτι δεν θα βρεισ λύση στο Linux panta υπαρχει λύση σε αντιθεση με τα παραθυρα ΑΛΛα πρεπει να σκεφτεις αν πηγαινουντας να γλιτωσεις καποια φραγκα θα τα σταξεις σε linux experts να σου λυσουν τα πιεστικά πο θεμα χρονου προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανει γιατι δεν εχει games, και γενικα θα μπερδευονται οι χρηστες.

Βεβαια θα μου αρεσε να δω internet cafe με linux αλλα δυστυχως δεν νομιζω να εχει επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ με τους προλαλήσαντες. ΔΕΝ κάνει, ειδικά για να στήσεις LAN για games, όμως δεν μας είπες πώς ακριβώς το φαντάζεσαι το Linux στο cafe σου. Σε ΟΛΑ τα PC; σε κάποια ; Δώσε και καμμιά λεπτομέρεια...

 

Σιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εμενα μου αρεσει η ιδεα, ειναι ρισκο δεν λεω και μαλιστα μεγαλο, αλλα εγω θα το εστηνα. και υπαρχει και τροπος μεσω του cedega να παιζεις και παιχνιδια, ενοοω τα μηχανηματα.

 

Συγχαρητηρια για την σκεψη σου, οτι και να αποφασισεις καλη επιτυχια, μπραβο σου που το σκεφτηκες. ειμαι μαζι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Signwmmi alla gia to 8ema twn games den kserw gia ola, alla kserw sigoura oti to Neverwinter Nights paizei se Linux.

Simfwnw oti to Linux den einai gia na games genika kai kuriws kapoia dimofili kai idiws se net cafe.

Apla i8ela na dilwsw oti uparxoun kai games pou paizoun se Linux kai einai kai multiplayer :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αν υπολογίζεις στα games θα το χάσεις το παιχνίδι.. Όλοι πάνε σαν τα ζώα και παίζουν ό,τι είναι καινούριο και της μόδας.

 

Πιστεύω ότι υπάρχει περιθώριο για μια επιχείρηση internet cafe που θα χρησιμοποιεί ελεύθερο λογισμικό. Εδώ βλέπουμε επιχειρήσεις που εκμεταλεύονται την κάθε βλακεία και ανθίζουν! Βέβαια είναι γεγονός ότι θα απευθύνεσαι σε διαφορετικό κοινό, το οποίο είναι πιο περιορισμένο (αποτελεί μονοψήφιο εκατοστιαίο ποσοστό των εσόδών άλλων netcafes), οπότε για να έχεις επιτυχία θα πρέπει να βασιστείς και σε άλλες υπηρεσίες και να υιοθετήσεις και διαφορετικό στυλ. Τουλάχιστον θα είναι κάτι αξιοπρεπές και όχι "ουφάδικο". ;)

 

ΥΣ. Σε κάθε περίπτωση είναι σημαντικό, όπως ειπώθηκε, να έχεις τις γνώσεις για να το στήσεις και να το συντηρείς ο ίδιος όπως πρέπει. Αν σκοπέυεις να προσλάβεις admins και τεχνικούς στο τέλος θα μπεις και μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι νομιζω οτι αν το κάνεις θα έχεις την φήμη του πιο πρωτοτυπου internet cafe στην ελλάδα ( και πρωτοποριακού )

και θα μαζέψεις πολύυυυυυυυ κόσμο

 

εγώ τουλάχιστον , θα μου άρεσε να έβαζες σε 5-6 μηχανιματα τον πιγκουίνο και στα υπολοιπα τα windows

 

θα ήταν καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, το να εχεις διαφορετικα λειτουργικα συστηματα ειναι σαν να εχεις διαφορετικες οθονες.Πρεπει ολοι οι υπολογιστες να ειναι ιδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα λεφτά δεν παίζουν. ασε τους πειραματισμούς για καμια άλλη εφαρμογή, ή για τα παιδιά μας (ισως σε 10 χρόνια το τοπίο να ειναι πολυ διαφορετικό).

Πιστευω οτι θα χάσεις λεφτά,

1ον, απο τους linux "experts" που λογικό ειναι να χρεώνουν κατι παραπάνω απο τους windows experts, για να στα σεταρουν.

 

2ον απο τους linux experts που θα κληθούν μετά να συμμαζέψουν οτι έκαναν οι "experts" :)

και 3ον απο τους πιτσιρικαδες που δεν θα έρχονται αν δεν βρίσκουν τα τελευταία παιχνιδια της μόδας ή απο τις πιτσιρίκες που ξερουν μονο απο IE, και δεν βρισκουν για ποιο λόγο πρέπει να ξεβολευτούν με καποιο firefox ή konqueror για να δουν το hotmail της M$, ή το MyCosmos-Mail-SMS-IE-only.

 

shit happens, but that's life after all..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως παιδια μ αρεσει η ιδεα να βαλει και 2-3 υπολογιστες με λινουξ,εστω και πειραματικα,ανεξοδο ειναι.Πιστευω πως δινεις επιλογη,καποιοι θα το χρησιμοποιησουν μονο απο περιεργεια,αλλοι γιατι ετσι τους αρεσει...στα ιντερνετ καφε δεν παει καποιος μονο για παιχνιδια.Ετσι κοβεις κινηση κι αναλογα αν πιασει και δεις ενδιαφερον βαζεις και κανενα παραπανω,τσαμπα ειναι,αν οχι το γυρνας σε παραθυρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ιδέα!! θα μας μαζέψεις κ elite κόσμο, όχι μόνο πιτσιρικάδες που θα αποχαυνόνονται από το πρωί μέχρι το βράδυ,αλλά όπως είπαν κ τα παιδιά σε 3-4 μηχανήματα...!! που θα είναι το cafe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα παιχνίδια... πολλά μπορούν να παίξουν μέσω του Cedega λίστα μπορείτε να βρείτε εδώ.

 

ή απο τις πιτσιρίκες που ξερουν μονο απο IE' date=' και δεν βρισκουν για ποιο λόγο πρέπει να ξεβολευτούν με καποιο firefox ή konqueror για να δουν το hotmail της M$, ή το [b']MyCosmos-Mail-SMS-IE-only[/b].

Αν πηγαίνουν γι' αυτό το λόγο σε ένα netcafe τότε βγαίνουν χαμένες...

 

Τέλος πάντων... κι εγω θα ήθελα να δω μια τέτοια προσπάθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...