Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν βρω σχολη κραβ μαγκα, να ξεκινησω απο την πρωτη μερα μαθηματα, ή να δω μια φορά την προπονηση, για να δω πως ειναι και μετα ξεκιναω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 853
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν βρω σχολη κραβ μαγκα, να ξεκινησω απο την πρωτη μερα μαθηματα, ή να δω μια φορά την προπονηση, για να δω πως ειναι και μετα ξεκιναω;

 

Δες προπόνηση πρώτα. Δεν είναι μόνο θέμα του τι διδάσκουν αλλά να σου αρέσει και ο κόσμος που μαζεύεται εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλυτερο οπλο υπερ σου ειναι το μυαλο σου και  η κοινη λογικη ωστε να αποφυγεις ή να διαχειριστεις σωστα μια κατασταση.Η καλη φυσικη κατασταση,γνωση πολεμικων τεχνων,η κατοχη καποιου οπλου κτλ ειναι απλα ενα πλεονεκτημα που θα εχεις.Ομως δεν προκειται να συναντησεις κανονες στα χτυπηματα,που χτυπαμε και ποτε σταματαμε.Ουτε παλευεις 1vs1 αλλα ουτε μπορεις να φανταστεις τι μπορει να εχει ο αλλος.Δεν λεω πως ολα ειναι αχρηστα αλλα να θυμασαι πως απλα βελτιωνεις τις πιθανοτητες σου να βγεις κερδισμενος.

 

 

Κατι που λειτουργει αποτρεπτικα ειναι το γυμναστηριο.Αμα εισαι φουσκωμενος εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να μην απειληθεις στον δρομο(οχι πως το σουβλι καποιου κανει διακρισεις).Δεν λεω πως θα μπορεσεις να αμυνθεις,μια πατατα με ποδια θα εισαι αλλα τουλαχιστον οι ουγκανοι προτιμουν παιδια,γυναικες,ηλικιωμενους και γενικα οποιονδηποτε θεωρουν αδυναμο και ευκολο στοχο που δεν θα αντισταθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι πολεμικές τέχνες -δυναμικά αθλήματα- μέθοδοι αυτοάμυνας μια χαρά είναι. Εκτός ότι σου προσφέρουν μια κάποια φυσική κατάσταση, όταν θα σου χρειαστούν θα έχεις τη ψυχραιμία να αντιδράσεις ανάλογα, που είναι το άλφα και το ωμέγα. Ούτε μπάτμαν θα σε κάνουν, ουτε σουπερμαν, ούτε Τζακ Νορις. Απλά θα είναι η δική σου Σουπερμαντολινι.

Κατά τα άλλα διάλεξε ότι σου πηγαίνει. Πήγαινε κάνε ένα δωρεάν μάθημα (Σχεδόν όλοι στο επιτρέπουν) να δεις τη σχολή, τον εκπαιδευτή και τους συναθλητες σου (σημαντικότατο).

Και μην ανησυχείς για το ξύλο, διότι τα όρια τα θέτεις εσύ. Πολύ απλά λες πως για χ-ψ-ω λόγους δεν θα ήθελα να συμμετάσχω σε αυτή την άσκηση ή σε αυτό το ντριλ.

Σχολές κραβ, ξέρω μόνο να σου προτείνω της δικής μου ομοσπονδίας. Ρίξε μια ματιά στο ikmf greece όπου έχει αναρτημένες σχολές ανα περιοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @R.Rojer αν κατά το πλήστον σε εξιτάρει η ιδέα να ασχοληθείς με μια πολεμική τέχνη η ένα μαχητικό άθλημα το συζητάμε και να σου πω και την δική μου ταπεινή γνώμη ( 20+ χρόνια στο κουρμπέτι)

ΑΝ ΟΜΩΣ πρωταρχικός σου σκοπός είναι η αυτοάμυνα το 400άρι με εμπόδια και ένα σπρέι πιπεριού είναι η καλύτερη ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι συζητήσεις συνέχεια καταλήγουν σε χαζομάρες τέχνη VS τέχνη. Τα πράματα είναι απλά.

 

1ο level

-Έχει η τέχνη που κάνεις σκληρό sparring με επαφή (είτε χτυπήματα είτε πάλη) ? - Είναι οκ , 

- Δεν έχει? Πήγαινε κάνε tai-bo η aerobics είναι το ίδιο πράμα. 

 

2o level

-Είναι μονοδιάστατη η πολυδιάστατη? (πχ η πυγμαχία είναι μονοδιάστατη, μόνο γροθιες) 

Αν είναι μονοδιάστατη εφόσον έχει sparring σώζεται, αλλά καλύτερα να συμπληρώσεις με κάτι που καλύπτει τα κενά της (πχ πυγμαχία + judo, πυγμαχία + πάλη)

 

Oτι τέχνη και να κάνεις αν θέλεις να είσαι αποδοτικός καλό θα είναι να βάλεις λίγο βάρος και να ασχοληθείς παράλληλα με γυμναστική με βάρη. Πριν αρχίσετε την κλάψα ότι όλα είναι θέμα τεχνικής δοκιμάστε να παίξετε σε έναν στο ίδιο επίπεδο αλλά 5 κιλά πάνω full μυικά και τα ξαναλέμε μετά.

 

Τέλος με καμία τέχνη δεν θα βγαίνεις και θα μοιράζεις ξύλο εκτός αν ταυτόχρονα είσαι και 1.95 , 140 κιλά. Οταν ξεκινάς στο χώρο παίρνουν τα μυαλά σου αέρα και την βλέπεις superman αλλά δεν ισχύει, η καλύτερη αυτοάμυνα είναι awareness και αποφυγή του ξύλου. Αυτό γιατί εδώ μπλέκουμε την αυτοάμυνα με το ξύλο με τον ταρίφα που μας έκοψε στην στροφή (καμία σχέση).

 

Δεν είναι καλή ιδέα η αυτοάμυνα όταν σου την πέφτουν 2 τύποι με μαχαίρια για mugging. Κράτα τους σε απόσταση, Πέτα τα 100 ευρώ και το κινητό κάτω και φύγε.   

 

αυτά. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είδα έναν μηδενισμό για τις παραδοσιακές πολεμικές τέχνες και ομολογούμενος ταράχτηκα, αφού η εμπειρία μου, μαρτυρά κάτι εντελώς διαφορετικό.

    Δε θα μπω σε λεπτομέρειες για το πώς τα 4 χρόνια εφηβικού tae kwon do, με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο στις 2 φορές που ένιωσα έντονη απειλή προς το πρόσωπό μου ή του οικείου περιβάλλοντος μου (δείχνοντας ουσιαστικά στον «τσαμπουκά» ή το κακοποιό στοιχείο, ότι θα δυσκολευτεί πολύ να κάνει επίδειξη μαγκιάς ή να προβεί σε ληστεία ), αλλά θα θέσω το ζήτημα του σε τι ακριβως βοηθάνε όλες αυτές οι τεχνικές.

Μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που μπλέκονται σε καυγάδες είναι επειδή χάνουν τη ψυχραιμία τους. Πολλές παραδοσιακές τεχνικές, το πρώτο πράγμα που σου μαθαίνουν είναι το πώς να αποφεύγεις τέτοιους καυγάδες και αν χρειαστεί πως με απλές κινήσεις να ακινητοποιήσεις τον «τσαμπουκά».

     Οι περισσότεροι από εμάς, αν πάμε να ριξουμε γροθιά, δε ξέρουμε καν που φθάνει το χέρι μας ή και το πόδι μας. Συνηθως κλοτσάμε στον αέρα, ή πάνω στα νευρα μας ορμάμε με όλο μας το σώμα στον άλλο και καταλήγουμε να τις τρώμε αν ο άλλος είναι δυνατότερος ή έχει μια κάποια τεχνική.

     Αυτά είναι 2 βασικά πράγματα που μπορεις να μάθεις σε μια οποιαδήποτε σοβαρή σχολή παραδοσιακών πολεμικών τεχνών.

Λόγου χάρη ένας καλός τζουντόκα (αμυντική τεχνική καθαρά), αποτελεί εξαιρετικά δύσκολο αντίπαλο για οποιονδήποτε. Αν βέβαια αυτός ο άνθρωπος υποχρεωθεί να παλέψει με έναν υπερμεγέθη τυπο που γνωρίζει τα βασικά της πάλης θα έχει πολύ δύσκολο έργο.

    Η λογική όμως είναι να μπορείς να αμυνθείς. Συγκεκριμένες κινήσεις, συγκεκριμένες τεχνικές που μετά από πολύ εξάσκηση, βγαίνουν αυτόματα απ΄το σώμα σου αφού τις έχει υιοθετήσει όταν αισθάνεται απειλή.

Κατά την άποψή μου ένας «τσαμπουκάς» ή ένας επίδοξος κακοποιός, θα αισθανθεί περισσότερο ανασφαλής όταν αντιληφθεί ότι το θύμα του, έχει γνώσεις αυτοάμυνας, ενώ σε πολλές περιπτώσεις μπορεί και να εγκαταλείψει. 

 

 

Φίλε @R.Rojer αν κατά το πλήστον σε εξιτάρει η ιδέα να ασχοληθείς με μια πολεμική τέχνη η ένα μαχητικό άθλημα το συζητάμε και να σου πω και την δική μου ταπεινή γνώμη ( 20+ χρόνια στο κουρμπέτι)
ΑΝ ΟΜΩΣ πρωταρχικός σου σκοπός είναι η αυτοάμυνα το 400άρι με εμπόδια και ένα σπρέι πιπεριού είναι η καλύτερη ιδέα.

Ωραίος. Όντως η καλυτερη λύση ειναι αυτή, αν εισαι μόνος σου. Όταν όμως πρέπει να προστατέψεις και άλλους, δε μπορεις απλά να φύγεις. Πρέπει ειτε να το διαπραγματευτεις με ψυχραιμία (να τους δωσεις αυτό που θέλουν) είτε να το αντιμετωπίσεις. Ειδικά αν υπάρχει παιδί στη παρέα. Βλέπεις τα πράγματα απο άλλη σκοπιά αν είσαι γονιός :-)

 

Δεν είναι καλή ιδέα η αυτοάμυνα όταν σου την πέφτουν 2 τύποι με μαχαίρια για mugging. Κράτα τους σε απόσταση, Πέτα τα 100 ευρώ και το κινητό κάτω και φύγε.  

 

 +10. Δεν ειναι ντροπή να γλιτώσεις τη ζωή σου δίνοντας ένα κινητό αν αυτό επιθυμούν. Κρίμα και άδικο θα ειναι να πας να αντιμετωπίσεις μια κατάσταση που μπορεί να "την έχεις", αλλά ένα τυχαίο κόψιμο σε μια αρτηρία να σου κοστίσει ακριβά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος είναι πως το θέλω για αυτοάμυνα, αν μου την πέσει ξερω γω κανείς (και είναι άοπλος φυσικά) και δεν μπορώ να τρέξω γιατί, να γνωρίζω πως να αμυνθώ για να τον αποφύγω. Δεν θέλω να γίνω και εξπερ αλλά να ξέρω τουλάχιστον τα βασικά, να μην κάτσω σαν παγοβουνο να τις φάω.

 

Για αυτοάμυνα / ακινητοποίηση επιτιθέμενου, μια αρκετά πλήρης τέχνη είναι η ευρύτερη τέχνη του ju-jitsu/jujutsu (εννοώντας το "παραδοσιακό" όχι το βραζιλιάνικο JJ). Εδώ στη Γερμανία που είμαι είναι αρκετά ανεπτυγμένη η τέχνη και διδάσκεται και στα σώματα ασφαλείας γενικώς. Επίσης είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα τέχνη να μάθει κανείς. Για Ελλάδα/Αθήνα δεν έχω ιδέα όμως από σχολές.

 

 

Με Krav Maga και ΜΜΑ που αναφέρθηκαν δεν έχω ακριβώς ασχοληθεί, αλλά με τη κατάλληλη σχολή θεωρώ πως είναι επίσης πολύ καλές επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SlickNick

 

Γιατί κρίνεις το Aikido ως μη αποτελεσματικό; Λόγω στυλ προπόνησης μόνο (όπου η προπόνησή του είναι κουραστική btw) ; Επίσης, θα συμφωνούσα ότι είναι αναποτελεσματικό σε χωρίς όπλο επίθεση (π.χ. σπαθί ή bo) αλλά για άμυνα; Γιατί θεωρείς ότι "δεν κάνει την δουλειά" του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SlickNick

 

Γιατί κρίνεις το Aikido ως μη αποτελεσματικό; Λόγω στυλ προπόνησης μόνο (όπου η προπόνησή του είναι κουραστική btw) ; Επίσης, θα συμφωνούσα ότι είναι αναποτελεσματικό σε χωρίς όπλο επίθεση (π.χ. σπαθί ή bo) αλλά για άμυνα; Γιατί θεωρείς ότι "δεν κάνει την δουλειά" του;

 

 

 

Moρφη..... :-D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά... έχει αρκετή ηθοποιία το video. Π.χ., τους σπρώχνει απαλά και οι μαθητές πάνε 10 βήματα πίσω (2 - 2).

 

Αλλά, από την άλλη, το Aikido εκμεταλλεύεται πάρα πολύ καλά την ορμή (με την φυσική/επιστημονική έννοια) του σώματος του αντιπάλου σε συνδυασμό με τις κλειδώσεις του και πως αυτές λειτουργούν και επηρεάζουν τις κινήσεις του.

 

Οπότε, και ειδικά για την περίπτωση μεγαλύτερων αντιπάλων, το Aikido έχει αρκετά χαρακτηριστικά που το κάνουν (κατά την γνώμη μου) μία αρκετά καλή αμυντική (μόνο αμυντική όμως) πολεμική τέχνη. Δηλαδή, δεν μπορείς να ξεκινήσεις καβγά, αλλά άπαξ και κάποιος προσπαθήσει να σε χτυπήσει τότε 99% θα καταλήξει τουλάχιστον με βγαλμένο ώμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Aikido δεν θα το θεωρούσα όσο αποτελεσματικό όσο άλλες τέχνες για 2-3 λόγους (σημείωση έχω κάνει 1.5 χρόνο aikido δεν είμαι τελείως άσχετος με την τέχνη)

  • Η προπόνηση του έχει ελάχιστο έως καθόλου sparring
  • Τα χέρια στην πραγματικότητα γλιστράνε και είναι πάρα πολύ δύσκολο να τα πιάσεις όπως απαιτείται από την τέχνη αυτή εκτός προπόνησης. To πιο πιθανό αν προσπαθείς να πιάσεις τα χέρια ενός πυγμάχου που σε βαράει είναι να καταλήξεις να μετράς δόντια. 
  • Η τέχνη είναι φτιαγμένη καθαρά για άμυνα έναντι σε γιαπωνέζικο ξίφος και κυρίως πως να αφοπλίσεις η να εμποδίσεις να βγάλει από την ζώνη ο "samurai" το ξίφος (γιαυτό έχει τόσο πιάσιμο καρπών, υποτίθεται πιάνεις τον καρπό την ώρα που παει να βγάλει το ξίφος από την ζώνη. Αυτή η διαδικασία διαρκεί 1-2 δευτερόλεπτα και υπάρχει ο χρόνος αντίθετα με όταν τρως μπουκέτα στα μούτρα. Δηλαδή από την δημιουργία δεν ήταν με την λογική "άοπλος vs άοπλος". Στο συγκεκριμένο κομμάτι, ίσως και σε άμυνα άοπλου vs μαχαίρι είναι φυσικά αποτελεσματικό αν η προπόνηση γίνεται με σωστό τρόπο (μεγάλο αν)

Το judo είναι πολύ πιο πρακτικό για άοπλος vs άοπλος, έχει πάρα πολύ sparring (επαφή) καθώς είναι άθλημα, και είναι φτιαγμένο για αυτό το λόγο. 

 

Τέλος το learning curve του Aikido είναι λίγο τραγικό.. Θέλει 3 χρόνια για να καταλάβεις τα βασικά.. Στο judo η kick boxing κτλ σε 3 χρόνια είσαι σχεδόν ολοκληρωμένος αθλητής και μπορείς άνετα να λάβεις μέρος σε αγώνες. - άσχετο αλλά το αναφέρω και αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SlickNick

 

Γιατί κρίνεις το Aikido ως μη αποτελεσματικό; Λόγω στυλ προπόνησης μόνο (όπου η προπόνησή του είναι κουραστική btw) ; Επίσης, θα συμφωνούσα ότι είναι αναποτελεσματικό σε χωρίς όπλο επίθεση (π.χ. σπαθί ή bo) αλλά για άμυνα; Γιατί θεωρείς ότι "δεν κάνει την δουλειά" του;

 

Ότι είπε ο Άλεξ συν το ότι προπονούνται ενάντια σε μη ρεαλιστικές επιθέσεις με μη αντιστεκόμενο αντίπαλο. 

 

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Σε μία γνωστή σχολή Κουνγκ Φου που είχα πάει, η εκπαιδεύτρια που είχε καφέ η μαύρη ζώνη, δε θυμάμαι, ήθελε να μου δείξει πως να ελευθερώσεις το χέρι σου αν στο πιάσει κάποιος στον καρπό. Όταν την κράταγα χαλαρά η τεχνική της λειτουργούσε τέλεια. Κάποια στιγμή που αποφάσισα να σφίξω τη λαβή μου και να την κρατήσω με δύναμη και να μην την αφήσω να την σπάσει απλά δεν μπορούσε... και η γυναίκα ήταν υψηλόβαθμη που δίδασκε ενώ εγώ ήμουν δύο βδομάδες στη σχολή. Αυτό είναι πάρα πολύ συνηθισμένο σε παραδοσιακές σχολές να μην έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα να μηδενίζουν κάποιοι αξιόλογες τέχνες. Και επίσης κρίμα να νομίζουν ότι αν είσαι ντουλάπα έχεις και απαραίτητα το πάνω χέρι. Για τελευταία φορά θα πω ότι είναι το ποσο καλά ξέρεις την τέχνη. Και ανάλογα το ταλέντο / κλίση του καθενός. Δεν θα σχολιάσω άλλο. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...