Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια τα όρια μεταξύ πολεμικής τεχνης και μαχητικού αθλήματος ειναι καπως θολα. Για παράδειγμα στις αρχαία Ελλάδα υπήρχαν 3 αθλήματα η πυγμαχία, η πάλη και το παγκράτιο. Απόγονος του παγκρατίου ειναι και το ΜΜΑ το οποίο όμως στην σημερινή του μορφή δεν σου κάνει για πολεμική τέχνη αλλα για ξύλο μετά μουσικής.

 

Για να είναι κάτι πολεμική τέχνη προυποθέτει στο μυαλό μας να υπάρχει και μια φιλοσοφία πίσω απο το άθλημα η οποία μεταφράζεται σε τρόπο ζωής. Όταν έκανα καράτε το σλόγκαν ήταν Ηθος - Ευστροφία - Δύναμης, πράγμα το οποίο σε έκανε να αντιληφθείς ποιές ήταν οι προτεραιότητες των δασκάλων μας. Οταν αντίστοιχα αλλάξαμε το σύστημα σε Παγκράτιο κάπου το 1995 η φιλοσοφία δεν άλλαξε και παρά το γεγονός οτι εξασκούμασταν σε ενα νεο άθλημα το οποίο έιναι εξαιρετικά βίαιο, το ήθος μεταξύ των αθλητών παρέμενε.

 

Εκτός από τo Krav maga όλα τα υπόλοιπα μπορούν να θεωρηθούν πολεμικές τέχνες ανάλογα με τον δάσκαλο που τα διδάσκει και τον τροπο που τα εξασκείς. Επειδή όμως οι καλοί δάσκαλοι σπανίζουν είναι δύσκολο πλέον να βρείς καλή σχολή στην οποία να εξασκηθείς επάνω σε μια πολεμική τέχνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 853
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια τα όρια μεταξύ πολεμικής τεχνης και μαχητικού αθλήματος ειναι καπως θολα. Για παράδειγμα στις αρχαία Ελλάδα υπήρχαν 3 αθλήματα η πυγμαχία, η πάλη και το παγκράτιο. Απόγονος του παγκρατίου ειναι και το ΜΜΑ το οποίο όμως στην σημερινή του μορφή δεν σου κάνει για πολεμική τέχνη αλλα για ξύλο μετά μουσικής.

 

Για να είναι κάτι πολεμική τέχνη προυποθέτει στο μυαλό μας να υπάρχει και μια φιλοσοφία πίσω απο το άθλημα η οποία μεταφράζεται σε τρόπο ζωής. Όταν έκανα καράτε το σλόγκαν ήταν Ηθος - Ευστροφία - Δύναμης, πράγμα το οποίο σε έκανε να αντιληφθείς ποιές ήταν οι προτεραιότητες των δασκάλων μας. Οταν αντίστοιχα αλλάξαμε το σύστημα σε Παγκράτιο κάπου το 1995 η φιλοσοφία δεν άλλαξε και παρά το γεγονός οτι εξασκούμασταν σε ενα νεο άθλημα το οποίο έιναι εξαιρετικά βίαιο, το ήθος μεταξύ των αθλητών παρέμενε.

 

Εκτός από τo Krav maga όλα τα υπόλοιπα μπορούν να θεωρηθούν πολεμικές τέχνες ανάλογα με τον δάσκαλο που τα διδάσκει και τον τροπο που τα εξασκείς. Επειδή όμως οι καλοί δάσκαλοι σπανίζουν είναι δύσκολο πλέον να βρείς καλή σχολή στην οποία να εξασκηθείς επάνω σε μια πολεμική τέχνη.

 

 

Κατά την γνώμη μου φαντάζουν θολά αλλά δεν είναι. Όπως λες, μία πολεμική τέχνη προϋποθέτει και ένα φιλοσοφικό σύστημα πέρα από το μαχητικό/αμυντικό. 

 

Σε αυτό συνηγορούν όλες οι περιγραφές των γνωστών πολεμικών τεχνών, π.χ. Judo, Aikido, όλα τα ήδη Karate, τα στυλ του gung fu κ.α. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι πιο πιθανό; 

Να έχουν καταλάβει οι τύποι της διεθνούς ομοσπονδίας του krav maga λάθος ή εσύ; 

Αλλά να μου πεις, εάν είχες μυαλό να το σκεφτείς αυτό... θα είχες σώσει τον εαυτό σου από αυτά που γράφεις εδώ και καιρό. 

Επίσης, λίγο παραδίπλα...

Πηγή:

http://el.wikipedia.org/wiki/Kick_boxing

Είναι σαν να λες ότι είσαι Homo Sapiens και όχι άνθρωπος. Όπως και να έχει, μέχρι να μάθεις να συμπεριφέρεσαι ανθρώπινα και να επικοινωνείς με ευγένεια, έχεις μπει αυτομάτως στην ignore list.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι όροι "αυτοάμυνα" και "πολεμική τέχνη" είναι συνώνυμα πιστεύω. Απλά την λέξη "αυτοάμυνα" την χρησιμοποιούν για να εξευγενίσουν αυτό που κάνουν.

Δηλαδή κάποιος που ξέρει ¨αυτοάμυνα", αν πάει και ρίξει ένα μπουνίδι σε κάποιον που δεν του επιτέθηκε, τότε τι κάνει;;;

Κάνει "αυτοεπίθεση";;;

 

Επίσης "πολεμική τέχνη" τι θα πει; Ότι είναι η τέχνη που σε προετοιμάζει για πόλεμο; Η καλύτερη προετοιμασία για πόλεμο είναι να έχεις όπλο και μερικές χειροβομβίδες αν μπορείς. Δηλαδή αν αγοράσω ένα όπλο και μάθω να το χρησιμοποιώ κάνω πολεμική τέχνη;;;

 

Και κάτι άλλο, αν εγώ μάθω μία "πολεμική τέχνη" αλλά δεν πάω σε πόλεμο ποτέ και κάνω αγώνες με έναν συναθλητή μου, τότε αυτομάτως κάνω μαχητικό άθλημα η πολεμική τέχνη;;;;

 

Μην παίζεται με τις λέξεις ρε παιδιά. Ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι. Όλα έχουν πλεονεκτήματα και μειωνεκτήματα. Βρείτε κάτι που να σας αρέσει και να σας ταιριάζει. 

 

Και ένα τελευταίο... Δεν υπάρχει ΚΑΛΗ και ΚΑΚΗ πολεμική τέχνη, υπάρχουν ΚΑΛΟΙ και ΚΑΚΟΙ αθλητές/μαχητές. Το πόσο καλή και αποτελεσματική είναι η "τέχνη" εξαρτάτε από εσάς (και από το πόσο καλό δάσκαλο έχετε εννοείτε)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι όροι "αυτοάμυνα" και "πολεμική τέχνη" είναι συνώνυμα πιστεύω. Απλά την λέξη "αυτοάμυνα" την χρησιμοποιούν για να εξευγενίσουν αυτό που κάνουν.

Δηλαδή κάποιος που ξέρει ¨αυτοάμυνα", αν πάει και ρίξει ένα μπουνίδι σε κάποιον που δεν του επιτέθηκε, τότε τι κάνει;;;

Κάνει "αυτοεπίθεση";;;

 

Επίσης "πολεμική τέχνη" τι θα πει; Ότι είναι η τέχνη που σε προετοιμάζει για πόλεμο; Η καλύτερη προετοιμασία για πόλεμο είναι να έχεις όπλο και μερικές χειροβομβίδες αν μπορείς. Δηλαδή αν αγοράσω ένα όπλο και μάθω να το χρησιμοποιώ κάνω πολεμική τέχνη;;;

 

Και κάτι άλλο, αν εγώ μάθω μία "πολεμική τέχνη" αλλά δεν πάω σε πόλεμο ποτέ και κάνω αγώνες με έναν συναθλητή μου, τότε αυτομάτως κάνω μαχητικό άθλημα η πολεμική τέχνη;;;;

 

Μην παίζεται με τις λέξεις ρε παιδιά. Ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι. Όλα έχουν πλεονεκτήματα και μειωνεκτήματα. Βρείτε κάτι που να σας αρέσει και να σας ταιριάζει. 

 

Και ένα τελευταίο... Δεν υπάρχει ΚΑΛΗ και ΚΑΚΗ πολεμική τέχνη, υπάρχουν ΚΑΛΟΙ και ΚΑΚΟΙ αθλητές/μαχητές. Το πόσο καλή και αποτελεσματική είναι η "τέχνη" εξαρτάτε από εσάς (και από το πόσο καλό δάσκαλο έχετε εννοείτε)

 

 

Τα αθλήματα δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο φιλοσοφικό υπόβαθρο. Οι πολεμικές τέχνες έχουν.

 

Αυτό δεν κατατάσσει αυτομάτως κάποιο ως καλό και κάποιο ως κακό γιατί, και όπως σωστά είπες, δεν υπάρχει καλό και κακό σε αυτό το θέμα (εν γένει δηλαδή, αλλά ας μείνουμε σε αυτό). 

 

Δίνει κάτι (το υπόβαθρο αυτό), αλλά στερεί και κάτι (την ευελιξία στην εξέλιξη και την τροποποίηση). 

 

 

 

Είναι σαν να λες ότι είσαι Homo Sapiens και όχι άνθρωπος. Όπως και να έχει, μέχρι να μάθεις να συμπεριφέρεσαι ανθρώπινα και να επικοινωνείς με ευγένεια, έχεις μπει αυτομάτως στην ignore list.

 

 

Αντί να παραδεχθείς ότι έκανες λάθος, συνεχίζεις να επιτίθεσαι λέγοντας ό,τι σου κατέβει. Επίσης, για να αναγνωρίσει κανείς το ανθρώπινο φέρσιμο πρέπει τουλάχιστον να έχει το κυρίαρχο συνθετικό της λέξης "ανθρώπινο"... οπότε μην ζορίζεσαι, δεν θα καταλάβεις τίποτα. 

 

 

Όσο για την ignore list, να σου πω ότι μου καίγεται και καρφί; Ψέματα θα σου πω και δεν το θέλω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει αρκετές φορές αυτή τη διαμάχη "τεχνη, αθλημα, αυτοάμυνα" . Για να μην είμαι απόλυτος, στη συντριπτική τους πλειοψηφία ΠΟΤΈ από άτομα που ασχολούνται με αυτά. Για έναν και πολύ βασικό λόγο. Δεν τους ενδιαφέρει! Όπως και δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει κανέναν. Τα πράγματα είναι απλά σ αρέσει κάτι; Το κάνεις! Τα "τι, πως, γιατί" δεν αφορούν κανέναν, επειδή, πολύ απλά είναι προσωπικές επιλογές που άπτονται στα θέλω του καθενός.

 

Όλα τα δυναμικά αθλήματα είναι δυνητικά μέθοδοι αυτοάμυνας.

Θα μπορούσαν με τις κατάλληλες τροποποιήσεις να γίνουν αθλήματα.

Και όλα έχουν 5-10-100 τεχνικές που βασίζονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει αρκετές φορές αυτή τη διαμάχη "τεχνη, αθλημα, αυτοάμυνα" . Για να μην είμαι απόλυτος, στη συντριπτική τους πλειοψηφία ΠΟΤΈ από άτομα που ασχολούνται με αυτά. Για έναν και πολύ βασικό λόγο. Δεν τους ενδιαφέρει! Όπως και δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει κανέναν. Τα πράγματα είναι απλά σ αρέσει κάτι; Το κάνεις! Τα "τι, πως, γιατί" δεν αφορούν κανέναν, επειδή, πολύ απλά είναι προσωπικές επιλογές που άπτονται στα θέλω του καθενός.

 

Όλα τα δυναμικά αθλήματα είναι δυνητικά μέθοδοι αυτοάμυνας.

Θα μπορούσαν με τις κατάλληλες τροποποιήσεις να γίνουν αθλήματα.

Και όλα έχουν 5-10-100 τεχνικές που βασίζονται.

 

 

Η δικιά μου εμπειρία έχει δείξει πως αυτό που λες ισχύει για όσους δεν ασχολούνται με πολεμικές τέχνες αλλά με αθλήματα ή συστήματα αυτοάμυνας. Όσοι ασχολούνται με πολεμικές τέχνες τους ενδιαφέρει και το συζητάνε. 

 

Από εκεί και πέρα, φυσικά και θα πρέπει να σε ενδιαφέρει το εάν είναι πολεμική τέχνη ή όχι και θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει όλους (όσους ασχολούνται με τέτοιες τέχνες). Εάν δεν, τότε χάνεις το μισό από ό,τι έχει να σου προσφέρει μία τέτοια τέχνη. Εάν δεν σε ενδιαφέρουν τέτοια πράγματα (π.χ. φιλοσοφικό υπόβαθρο κτλ), τότε υπάρχουν πάρα πολύ καλά συστήματα (π.χ. krav maga, που αναφέρθηκε) τα οποία διδάσκουν απλά και μόνο τεχνική. Εάν πάλι σε ενδιαφέρει μόνο η γυμναστική, τότε υπάρχουν πάρα πολλά γυμναστήρια για όλα τα γούστα.

 

Δεν είναι κακό να μην σου αρέσει το Shotokan επειδή δεν μπορείς τα "από πίσω" και βαριέσαι να διαβάσεις τι είναι το Bushido. Όπως δεν είναι κακό να μην σου αρέσει το krav maga επειδή το βρίσκεις ρηχό. Για αυτό υπάρχουν τόσες διαφορετικές επιλογές, για να βρεις αυτό που θες.

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν θα πρέπει να ξέρουμε τι είναι τι. Η σκάφη, σκάφη και τα σύκα, σύκα. 

 

 

 

 

 

Επίσης, το να μην ξέρεις τι κάνεις και να το κάνεις μόνο επειδή σου αρέσει.... ε, θα έλεγα πως είναι κάπως. 

 

 

 

Υ.Γ. Φυσικά και δεν λέει κανείς όμως πως κάποιο άθλημα (π.χ. kick boxing) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτοάμυνα ή κάποιο σύστημα αυτοάμυνας (το λέει και το όνομά του). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πάντως οι ζώνες στο kickboxing δεν έχουν ιδιαιτερη σημασία, αυτό που μετράει ειναι οι αγώνες/νίκες ;)

Όντως μετράνε περισσότεροι οι αγώνες και οι νίκες, αλλά πάντα αγωνίζεσαι με άτομο της ίδιας ζώνης, συνεπώς τι να το κάνεις να έχεις 100/100 νίκες όταν έχεις κίτρινη ζώνη (άρα μάχεσαι, δηλαδή, με άτομα κίτρινης ζώνης);

 

Κατά την άποψή μου, κάνε σωστή προετοιμασία, δίνε για ζώνες, και μετά από την πράσινη (που θα γνωρίζεις αρκετές τεχνικές, θα έχεις μία Α εμπειρία/πείρα, και γενικά θα θεωρείσαι "του χώρου") τότε άρχισε τους αγώνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν θα πρέπει να ξέρουμε τι είναι τι. Η σκάφη, σκάφη και τα σύκα, σύκα. 

 

 

 

 

 

Επίσης, το να μην ξέρεις τι κάνεις και να το κάνεις μόνο επειδή σου αρέσει.... ε, θα έλεγα πως είναι κάπως

 

Αναφέρομαι αποκλειστικά στη "διαμάχη". Προφανώς όταν  ασχολείσαι με κάτι (βγάζουμε απο το κάδρο τους επιδειξίες) "αναγκαστικά" θα μπεις στη φιλοσοφία-κουλτουρα-οτιδήποτε πρεσβεύει. 

Το να καθόμαστε να αναλωνόμαστε σε διαχωριστικές γραμμές και μάλιστα κάποιες φορές αρκετά δυσδιάκριτες, το θεωρώ ανούσιο. Τόσο στη νορμάλ μας ζωή, ποσο δε, περισσότερο στην ιντερνετική.

 

Λόγω των περιορισμένων εκφράσεων ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πολλες φορές, με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένταση απο το πουθενα.

Σε καμια περίπτωση δεν είναι δουλεία μου (και δεν θέλω) να νουθετήσω τον οποιοδήποτε.

 

ΚΑΙ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ βρε αδερφέ να μαζευτούμε να τις παίξουμε (ξυλο εννοώ) να ησυχάσουμε όλοι! 

Απλώς σας προειδοποιώ  ξαναμπήκα πρόσφατα στο ρινγκ μετα απο πολλααα χρόνια για ένα φιλικό τουρνουά, οπότε το έχω φρέσκο.  :P 

    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως μετράνε περισσότεροι οι αγώνες και οι νίκες, αλλά πάντα αγωνίζεσαι με άτομο της ίδιας ζώνης, συνεπώς τι να το κάνεις να έχεις 100/100 νίκες όταν έχεις κίτρινη ζώνη (άρα μάχεσαι, δηλαδή, με άτομα κίτρινης ζώνης);

 

Κατά την άποψή μου, κάνε σωστή προετοιμασία, δίνε για ζώνες, και μετά από την πράσινη (που θα γνωρίζεις αρκετές τεχνικές, θα έχεις μία Α εμπειρία/πείρα, και γενικά θα θεωρείσαι "του χώρου") τότε άρχισε τους αγώνες.

 

βασικά, οι ζώνες ειναι παπατζιλίκι για να μαζευουν λεφτά απο τους αθλητές οι σχολες και η ομοσπονδία. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει οτι γινονται αγωνες μόνο μεταξυ ιδιας ζώνης, αλλά μου φαινεται τραγικά ακυρο αν ισχύει.

100/100 νικες και να ζευγαρώσει με κάποιον που έχει 10 αλλα ίδια ζώνη δεν γινεται. Αλλωστε υπάρχουν πολλές σχολές που δεν κάνουν ζώνες, οι αθλητές τους τι κάνουν; αγωνιζονται με αντιπάλους που έχουν λευκή; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά, οι ζώνες ειναι παπατζιλίκι για να μαζευουν λεφτά απο τους αθλητές οι σχολες και η ομοσπονδία. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει οτι γινονται αγωνες μόνο μεταξυ ιδιας ζώνης, αλλά μου φαινεται τραγικά ακυρο αν ισχύει.

100/100 νικες και να ζευγαρώσει με κάποιον που έχει 10 αλλα ίδια ζώνη δεν γινεται. Αλλωστε υπάρχουν πολλές σχολές που δεν κάνουν ζώνες, οι αθλητές τους τι κάνουν; αγωνιζονται με αντιπάλους που έχουν λευκή; 

Κάτσε, το έχεις μπερδέψει λίγο. Αρχικά, όλες οι σχολές Kick Boxing υπάγονται στην ΠΟΚ (Πανελλήνια Ομοσπονδία Kick Boxing). Συνεπώς, στους επίσημους αγώνες της ΠΟΚ (που μπορούν να λάβουν μέρος όλοι οι μαθητές όλων των σχολών) παίζεις αυστηρά και μόνο με άτομο ίδιας κατηγορίας κιλών και ίδιας ζώνης. Όμως, πολλές φορές μαζεύονται 2-3 σχολές και κάνουν διάφορους αγώνες μεταξύ τους, όπου μπορείς κάλλιστα να παίξεις και με άτομο μεγαλύτερης ή/και μικρότερης ζώνης.

 

Όσον αφορά τις ζώνες, το αντίτιμο είναι συμβολικό (10€ περίπου) με μοναδική εξαίρεση την μαύρη, με την οποία ουσιαστικά αγοράζεις και άδεια/πτυχίο εκπαιδευτή και κοστίζει περίπου 300€ (δεν ξέρω εάν άλλαξαν οι τιμές τώρα τελευταία, αλλά τόσα είχε δώσει μία φίλη πριν 4 χρόνια). Το θετικό όμως είναι ότι εάν πληρώσεις αυτά τα 10€ για να συμμετάσχεις στις εξετάσεις για μία ζώνη, σε περίπτωση που κοπείς μπορείς να ξαναδώσεις όσες φορές χρειαστεί για να την πάρεις χωρίς να πληρώσεις. Συνεπώς, δεν παίζει το να σε κόβουν επίτηδες για να πληρώσεις παραπάνω.

 

Επίσης, με τις ζώνες αποκτάς και διάφορα διπλώματα. Π.χ. με την μαύρη αποκτάς άδεια/πτυχίο εκπαιδευτή. Παράλληλα, κάθε ζώνη σου δίνει "πρόσβαση" και σε διάφορα παγκόσμια τουρνουά και σε διάφορες κατηγορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!

θα ηθελα την γνωμη καποιων που γνωριζουν από το θεμα γιατι εγω δεν εχω ιδεα! :blink:

είμαι 22 χρονων και τα εχω τα κιλα μου! ωστοσο δεν είμαι τελειος αγυμναστη.. εδώ και δυο μηνες παω γυμναστηριο και εχω και μια καποια δυναμη.. ψαχνω κυριως κατι με αυτοαμυνα αλλα να είναι κατι που να μπορω να ανταπεξέλθω! (με τα βιας φισικα.. :P  )

αν βρουμε κατι θελω και σχολη η ένα γυμναστηριο κατι!! :D  για το κεντρο της θεσσαλονικης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...