Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το drcs έχει κανείς επαφή?

Ελληνική βελτιωμένη κόπια krav maga...έχει κοντά στο σπίτι μου, ανάλογα τα φράγκα παίζει να ξεκινήσω με τη νέα χρονιά

Άν έχεις καλό δάσκαλο,όλα καλά είναι. Άποψη μου είναι ότι ο δάσκαλος είναι πιό σημαντικός από το σύστημα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 853
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολύ δύσκολο. Εκτός αν τους βάζεις ανάποδα ή ο φακός είναι ξεραμένος. Ο φακός κολλάει τόσο πολύ στο μάτι που πρέπει η μπουνιά να είναι πολύ ισχυρή ή να τριφτεί επάνω για να βγει ο φακός. Ο μόνος κίνδυνος είναι ο ιδρώτας που θα πέφτει μέσα στα μάτια και θα εγκλοβίζεται στο κάτω μέρος του φακού, οπότε θέλει να πλένεται ο φακός και το μάτι μετά την προπόνηση. Τώρα αν μιλάμε για φτηνιάρικους ή ημερίσους φακούς δεν ξέρω τι συμβαίνει.

 

Γενικα παντως, ειναι ΛΑΘΟΣ ο φακος να κολλαει στο ματι, πρεπει να υπαρχει μια κινητικοτητα ωστε να οξυγονονεται. 

 

 

Μπα, δεν ισχύει αυτό. Κάνω 5-6 χρόνια Kick boxing και ζήτημα είναι να μου έχουν βγεί οι φακοί 2-3 φορές.

 

Τι να πω φιλε μου, εμενα μου εβγαιναν αρκετα συχνα και ειχε καταντησει κουραστικο. Ισως να επαιζε καποιο θεμα με την περιπτωση μου, δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για πυχμαχία, kickboxing, mai tai....

 

Με τους φακούς αρχικά δεν θα έχεις θέμα.

Μέχρι να κάνεις sparring με άλλους με γάντια θα περάσει καιρός. Απο εκεί και πέρα εγώ που κάνω πολλά χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Έχει ναι μεν βγει απλά οχι τόσες φορές ώστε να γίνεται κουραστικό. Φυσικά όμως αν υπάρξει επαφή με το μάτι μπορεί να πεταχτεί ο φακός.

Σε αγώνες μπορείς να φορέσεις φακούς επαφής ημερήσιους και αν βγει απλά τον αντικαθιστάς. Στην προπόνηση απλά τον μαζεύειις τον καθαρίζεις/απολυμένεις αν πέσει κάτω και τον φοράς.

Το να μην φοράς καθόλου και να έχεις μυωπία δεν τον βλέπω καλό από την άποψη ότι δεν θα βλέπεις τις μικροκινήσεις που κάνει ο άλλος και έτσι θα έχεις πολύ αργά αντανακλαστηκα. Το χέρι που θα έρχεται θα το δεις φυσικά αλλά τότε θεωρητικά μπορεί να είναι αργά.

 

Δεν νομίζω ότι με χρήση φακών επαφής, καλά γυαλιά δεν το συζητάμε εφόσον υπάρχει επαφή... θα έχεις πρόβλημα. Δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας δηλαδή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι θα δοκιμάσω να δω αν την παλεύω χωρις τα γυαλιά και βλέπουμε για φακούς μετα , εχω βρει μια σχολή να παω αλλα αν εχει κανεις πείρα / ξέρει η παει σε καμια σχολη στον πειραιά ας το πει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά θέλω την άποψη σας

 

Λοιπόν παιδιά πήγα πρώτη μερα για taekwondo και θέλω να μου πείτε την άποψη σας γιατι εγω δεν ξέρω. Μίλησα με τους προπονητές κτλπ (η πρώτη εντύπωση ηταν θετική) μου λενε εχουμε αγώνες το σκ , οποτε για σήμερα (χτες) και αύριο (σήμερα) θα σιγα σιγα θα σε αναλάβει ο τάδε.

 

Τεσπα μαζι με 2 απο τους βοηθούς αφου κάναμε ζέσταμα ανοίγματα κτλπ για 30 λεπτά μετα ολη η υπόλοιπη ώρα (συνολικά γενικά 1.30 ωρα ειναι η προπόνηση) ηταν εξάσκηση με κλωτσιές σε ενα μαξιλάρι που κράταγε ο αλλος και μετα ολη η υπόλοιπη ώρα ηταν εξάσκηση στον σάκο με κλωτσίες (μπροστινή , γυριστή και η ψηλή που έρχεται απο πανω κατω (δεν ξέρω πως λέγεται).

 

Taekwondo ουσιαστικά λοιπον μεσα στην τάξη δεν έκανα , και αναρωτιέμαι εγω τώρα ισως απλα έτυχε επειδή φύγανε για αγώνες το σκ οποτε με βάλανε να συνηθίσει λιγο το σώμα μου κτλπ (συγκεκριμένα το παιδί μου ειπε να ξεκλειδωθεί λιγο) ? ή τι γινεται δεν κατάλαβα ...

Με τα πολλά εχω προπόνηση και σήμερα για να δουμε

 

Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για πυχμαχία, kickboxing, mai tai....

 

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Mai_Tai

 

 220px-Mai_Tai.jpg

 

 

Taekwondo ουσιαστικά λοιπον μεσα στην τάξη δεν έκανα , και αναρωτιέμαι εγω τώρα ισως απλα έτυχε επειδή φύγανε για αγώνες το σκ οποτε με βάλανε να συνηθίσει λιγο το σώμα μου κτλπ (συγκεκριμένα το παιδί μου ειπε να ξεκλειδωθεί λιγο) ? ή τι γινεται δεν κατάλαβα ...

Με τα πολλά εχω προπόνηση και σήμερα για να δουμε

 

Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσεις ?

 

Αν και δεν είμαι οπαδός του TWD τι περίμενες να κάνεις την πρώτη μέρα? Να μπεις στο ring και να αρχίσεις το ξύλο?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Mai_Tai

 

 220px-Mai_Tai.jpg

 

Αν και δεν είμαι οπαδός του TWD τι περίμενες να κάνεις την πρώτη μέρα? Να μπεις στο ring και να αρχίσεις το ξύλο?

 

Φίλε μου καμια σχέση λάθος το κατάλαβες δεν το ενοω οπως το λες , απλα ρωτάω γιατι δεν εχω προηγούμενη εμπειρία με τις πολεμικές τέχνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα εγω πολυ απλά ρώτησα αν ειναι σωστός αυτος ο τρόπος προπόνησης πριν μπω στο κανονικό μάθημα , δεν μπορω να πω οτι ειναι σωστό ή λαθος ουτε να κρίνω διοτι δεν γνωρίζω για αυτο και ρωτάω σε οποιον εχει εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα εγω πολυ απλά ρώτησα αν ειναι σωστός αυτος ο τρόπος προπόνησης πριν μπω στο κανονικό μάθημα , δεν μπορω να πω οτι ειναι σωστό ή λαθος ουτε να κρίνω διοτι δεν γνωρίζω για αυτο και ρωτάω σε οποιον εχει εμπειρία.

 

 

οπως ειπε και ο αλλος τι περιμενεις πρωτο μαθημα; πρεπει να συνηθισεις να ριχνεις κλωτσιες, να αναπτυξεις δυναμη, να στοχευεις σωστα και υποθετω ειναι και θεμα ευλιγυσιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και ο αλλος τι περιμενεις πρωτο μαθημα; πρεπει να συνηθισεις να ριχνεις κλωτσιες, να αναπτυξεις δυναμη, να στοχευεις σωστα και υποθετω ειναι και θεμα ευλιγυσιας.

 

Αυτο ακριβώς ενοούσα και ρώτησα , ευχαριστω πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και ο αλλος τι περιμενεις πρωτο μαθημα; πρεπει να συνηθισεις να ριχνεις κλωτσιες, να αναπτυξεις δυναμη, να στοχευεις σωστα και υποθετω ειναι και θεμα ευλιγυσιας.

 

Δεν το συζητάμε ότι είναι απλό λάθος, είναι πολύ μεγάλο λάθος. Αυτό βέβαια μπορεί να οφείλετε στο ότι έλειπε ο προπονητής και οι βοηθοί δεν ξέραν τι να σε βάλουν να κάνεις....

 

Πρώτα πρέπει να μάθεις την στάση σώματος, μετα πως να γυρνάς το σώμα σου, μετά πως να λακτίζεις σωστά θεωρητικά και μετά να το διορθώσεις και να το αναπτύξεις πρακτικά σε στόχους-σάκους.

Επίσης το σώμα σου δεν έχει συνηθήσει σε αυτές τις κινήσεις και όλα πρέπει να πηγαίνουν σιγά σιγά, αλλιώς μπορεί να πάθεις κανα τράβηγμα το λιγοτερο. Θέλει καλές διατάσεις, καλό ζέσταμα, σωστή τεχνική την οποία θα εξασκίσεις, πριν ανεβάσεις.......

 

Πήγαινε αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...