Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας! Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας, για το αν είναι αργά να ξεκινήσω κάποια πολεμική τέχνη(είμαι 20+). Προφανώς σε ερασιτεχνικό επίπεδο,απλά και μόνο γιατί το τζίμ δεν μ αρέσει και τόσο. Σκέφτομαι κάτι απλό σαν το μπόξ. Ά επίσης θέλω να πάρω και έναν σάκο να βάλω σπίτι,αλλά δεν ξέρω με ποιά κριτήρια διαλέγεις,γιατί είδα διαφορετικούς στο νετ(υλικά,γέμισμα,βάρος κλπ) και μπερδεύτηκα.Αν μπορεί κάποιος ας μου προτείνει έναν φτηνό, μέχρι 150 € μάξ.

Ευχαριστώ,²

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 853
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυγχαινει συντομα να εχω αρκετο χρονο για σκοτωμα και μιας και το 'χω καημο απο εφηβος να ασχοληθω με ενα αθλημα που να εχει ξιφη και σχεση με την Ιαπωνια, λεω να παω για 剣道 (διαβαζεται kendou) ...'η να αρκεστω στο simulation λετε; Δεν υπηρξα ιδιαιτερα αθλητικος τυπος στο παρελθον. Ειναι κατι παραδοσεις που δεν κανει να τις χαλαμε.

Επεξ/σία από Αδμιν
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας! Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας, για το αν είναι αργά να ξεκινήσω κάποια πολεμική τέχνη(είμαι 20+). Προφανώς σε ερασιτεχνικό επίπεδο,απλά και μόνο γιατί το τζίμ δεν μ αρέσει και τόσο. Σκέφτομαι κάτι απλό σαν το μπόξ. Ά επίσης θέλω να πάρω και έναν σάκο να βάλω σπίτι,αλλά δεν ξέρω με ποιά κριτήρια διαλέγεις,γιατί είδα διαφορετικούς στο νετ(υλικά,γέμισμα,βάρος κλπ) και μπερδεύτηκα.Αν μπορεί κάποιος ας μου προτείνει έναν φτηνό, μέχρι 150 € μάξ.

Ευχαριστώ,²

 

Φυσικα και δεν ειναι αργα.. Το μποξ δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται ισως, αν δε σου αρεσει η δε μπορεις να χρησιμοποιησεις τα ποδια σου για λακτισμα ειναι καλη επιλογη παντως.. Θα σου προτεινα να ξεκινησεις πρωτα, να μαθεις λιγο τεχνικη-ες και μετα να αγορασεις σακο για το σπιτι σου. Καλο ειναι στην αρχη να μην κανεις τιποτα μονος σου σπιτι για να μην κανεις λαθη χωρις να υπαρχει καποιος να σε διορθωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυγχαινει συντομα να εχω αρκετο χρονο για σκοτωμα και μιας και το 'χω καημο απο εφηβος να ασχοληθω με ενα αθλημα που να εχει ψιφη και σχεση με την Ιαπωνια, λεω να παω για 剣道 (διαβαζεται kendou) ...'η να αρκεστω στο simulation λετε; Δεν υπηρξα ιδιαιτερα αθλητικος τυπος στο παρελθον. Ειναι κατι παραδοσεις που δεν κανει να τις χαλαμε.

 

Εννοείται ότι πλέον δε χρησιμοποιούνται ξίφη (katana), αλλά "ξίφη" από bamboo συνήθως (shinai). επίσης υπάρχει και το iaido. Ρίξε μια ματιά εδώ (έχει λίστα με συλλόγους που μπορείς να απευθυνθείς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας! Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας, για το αν είναι αργά να ξεκινήσω κάποια πολεμική τέχνη(είμαι 20+). Προφανώς σε ερασιτεχνικό επίπεδο,απλά και μόνο γιατί το τζίμ δεν μ αρέσει και τόσο. Σκέφτομαι κάτι απλό σαν το μπόξ. Ά επίσης θέλω να πάρω και έναν σάκο να βάλω σπίτι,αλλά δεν ξέρω με ποιά κριτήρια διαλέγεις,γιατί είδα διαφορετικούς στο νετ(υλικά,γέμισμα,βάρος κλπ) και μπερδεύτηκα.Αν μπορεί κάποιος ας μου προτείνει έναν φτηνό, μέχρι 150 € μάξ.

Ευχαριστώ,²

 

Δεν ειναι καθόλου αργά.

 

Τυγχαινει συντομα να εχω αρκετο χρονο για σκοτωμα και μιας και το 'χω καημο απο εφηβος να ασχοληθω με ενα αθλημα που να εχει ξιφη και σχεση με την Ιαπωνια, λεω να παω για 剣道 (διαβαζεται kendou) ...'η να αρκεστω στο simulation λετε; Δεν υπηρξα ιδιαιτερα αθλητικος τυπος στο παρελθον. Ειναι κατι παραδοσεις που δεν κανει να τις χαλαμε.

 

Μια άλλη παραδοσιακή πολεμική τέχνη που έχει προπόνηση με τα οπλα (bokken & jo) ειναι το Aikido.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας.

θα ηθελα να μου πειτε σχολες για μποξ(αθηνα) και ποσο παει περιπου το μαλλι:)

εχω ψαξει στο google και δεν εχω βρει τπτ θελω οπωςδηποτε να ξεκινησω μποξ οποτε οποιος γνωριζει κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω τωρα ψηνομαι να παω να γραφτω σε κανα dojo.Βασικα βαριεμαι το γυμναστηριο οσο δε παει και επειδη πηγαινα και μικρος καρατε ξερω περιπου τι παιζει. θεσσαλονικη ακουω προτασεις και τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Ηράκλειο παίδες όποιος ενδιαφέρεται για Muay Thai η Brazilian ziu zitsu Ας μου πεί να τον ενημερώσω!

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2901055&postcount=239

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2843398&postcount=223

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2872577&postcount=224

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2600177&postcount=215

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2948747&postcount=249

 

Οποιος ενδιαφέρεται για πολεμικές τέχνες ,ΑΣ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που κανεις πυγμαχια σε πια σχολη και περιοχη?

(δεν μπορω να βρω πουθενα):cry:

 

Και εγω εψαχνα προσφατα, δεν μπορω να βρω τιποτα.

Για αθηνα, κατα προτιμηση νοτια προαστεια, αν ξερει κανεις καποια σχολη πυγμαχιας ας απαντησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...