Προς το περιεχόμενο

βοήθεια: amaroK


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα audio streams, όπως και σε μερικά άλλα αρχεία (μεταξύ των οποίων και μερικά mp3) το amaroK μου βγάζει το μήνυμα "Some media could not be loaded. Not playable".

 

Το amarok απ' όσο ξέρω είνα φτιαγμένο για KDE ενώ αγώ έχω gnome, αλλά σπάνια βγάζει αυτό το μήνυμα. Κανονικά δουλεύει τέλεια.

 

Φταίει κάποια ασυμβατότητα με το gnome, είναι ίσως έλειψη κάποιων codecs, ή κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα.

Ακόμα κι όταν πάω να το βάλω με διπλό κλικ (πχ με το amaroK κλειστό) πάλι το ίδιο βγάζει.

Υπάρχει κάποιο codec pack που να τα περιλαμβάνει όλα που πρέπει να εγκαταστήσω?

Γιατί ας πούμε και το K3B, αντιγράφει audio CD μόνο από ogg και όχι από mp3.

Ή το το VLC, ανααράγει τα DVDs με πολύ αργό ρυθμό, σχεδόν σπασμωδικά.

Κάποια ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο:

Δεν μπορώ να παίξω audio CD με το amaroK.

Στο actions το -->play media είναι οκ, ενώ το -->play audio CD είναι γκρι.

Επίσης με drag-drop εμφανίζεται στη λίστα το cdrom και εννοείται δεν παίζει.

Τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς με xine engine δεν μπορεί να παίξει audio cd.Δοκίμασε κι άλλα engines.

Δεν έχει τύχει να παίξω audio cd,οπότε δεν ξέρω να σου πω σίγουρα ποιο engine θα παίξει.Gstreamer ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα. Ενώ εμφανίζεται η επιλογή στα actions--> play CD , παρ' όλα αυτά, όταν το επιλέγω, βγάζει μήνυμα "wav not playable". Το CD δεν έχει πρόβλημα, μιας και το Sound Juice CD Ripper το αναγνωρίζει και το παίζει κανονικά.

Εγκατέστησα και ακόμα μια μηχανή την aRts, αλλά τζίφος κι αυτή.

 

Πάντως, είναι δυνατό το πιο ισχυρό υποτίθεται multimedia player που υπάρχει να θέλει ολόκληρη ρύθμιση αν θέλει να ακούσει κάποιος CD, ή άλλη αν θέλει να ακούσει mp3 ή ραδιόφωνο κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με προβλημάτισε και μένα το θέμα,το έψαξα λίγο.

Λοιπόν,με xine engine παίζει μια χαρα audio cd αλλά με το εξής κολπάκι:

Αctions>Play Media και μετά δίνεις cdda:/1,για το πρώτο audio track,cdda:/2 για το δεύτερο audio track κ.ο.κ.

Δηλαδή για να μην κάνεις κάθε φορά αυτό το πράγμα φτίαξε μια τέτοια λίστα και είσαι έτοιμος.Εναλλακτικά χρησιμοποίησε το Kscd που απ'ότι διαβάζω τα πάει καλύτερα με audio cds ;).

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Εγώ έχω ένα κουλό πρόβλημα για το οποίο όσο και αν εψαξα δεν βρήκα λύση.Μέχρι σήμερα το amarok δούλευε άψογα.Όμως τώρα κάτι έχει πάθει και με το που φορτώνει βγάζει το μήνυμα xine unable to initialize audio drivers.Αυτό που υποπτεύομαι είναι κάτι με τα permisions αφού με sudo amarok δουλεύει αψογα.Καμιά ιδέα για το ποια αρχεία θέλουν αλλαγή στα permissions?

 

edit

Το πρόβλημα λύθηκε.Είχε αλλάξει το output-plugin σε esd

H λύση είναι αντικατάσταση του Output Plugin από esd σε alsa στο αρχείο /home/<username>/.kde/share/config/amarokrc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...