Προς το περιεχόμενο

MacBook PRO


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω με τον lordarthas. Είδα προχθές ένα macbook pro 15” ενός φίλου και έχασα τη μπάλα. Το μηχάνημα πάει κομμάτια, απλά πετάει! Ο dual core δίνει ρέστα, ούτε που συγκρίνεται με το ταπεινό μου g4. On the other hand οι απαιτήσεις μου καλύπτονται από το τωρινό μου mac άρα γιατί να τρέξω να πάρω νέο? Έχουμε ακόμα...

ποια χαμηλή θερμοκρασία ζεματάει το άτιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Χαιρομαι xalia που συμφωνεις. Προθεση μου δεν ειναι να «επιτεθω» στους κατοχους g4, αλλα να φερω στην επιφανεια μια αδικη επιθεση εις βαρος των νεων προιοντων Apple, που παρα καποια προβληματακια, ειναι πολυ καλες επιλογες.

Και φυσικα κανεις πολυ καλα που δεν αλλαζεις, αφου καλυπτεσαι με τον ibook σου ;)

 

Θερμοκρασια εχει αρκετα υψηλη. Σημερα πηρα το δικο μου απο το «μαστορα», αφου το ειχα παρει εκει την Παρασκευη, για το θεμα της θερμοκρασιας. Τελικα μου αλλαξε τη Logic Board, αλλα δεν ειδα σημαντικες αλλαγες στην temp.

Πριν ανεβαινε 81°C τωρα 77-78C°, κανοντας DivX και χρησιμοποιωντας στο 100% και τα δυο core. Πιστευω ομως οτι τωρα εχει και λιγο υψηλοτερη θερμοκρασια το δωματιο.

 

Δεν εχω βαλει ακομη την τελευταια αναβαθμιση SMC που συμφωνα με μερικους κανει διαφορα (πριν την ειχα και δεν ειχα δει καμια βελτιωση).

Παραθετω τις αλλαγες του SMC, που αφορουν την temp:

The latest SMC update had the folowing consequences:

- a higher rotation speed for the fans; the CPU's temperature down from 5 to 10C;

- the voltage of the CPU was modified;

- the cooling system's temperature threshold was lowered, with cooler but noisier machines as a consequence.

 

Μιλησα με τον τεχνικο για 40-45min. Η παστα που ειχε, μου ειπε οτι εβγαινε λιγο στα πλαγια του core. Δεν ηταν τοοοοση πολυ, αλλα οπως και να εχει, εβγαινε. Ισως και γι'αυτο να υπαρχει αυτη η μικρη διαφορα στην temp.

Συμφωνα με τα λεγομενα του, θα βοηθουσε πολυ αν ηταν σαν το Powerbook απο θεμα παχους ή εστω αν ηταν 1-2mm μεγαλυτερο παχος.

 

Μου ειπε οτι δεν πρεπει να ανησυχω αφου για οποιδηποτε προβλημα, καθαριζει η Apple. Για την ωρα δε γινεται τιποτε περισσοτερο. Το αφηνω ετσι και βλεπω στην πορεια αν υπαρξει κατι νεωτερο απο την εταιρια.

 

Τελος, μου επιβεβαιωσε οτι στην πορεια εχουν γινει αλλαγες-revisions στα MacBook Pro, ωστε να λυθουν τα προβληματα που ειχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν της αισθητικης και της ποιοτητας κατασκευης, βοηθα σημαντικα στη διατηρηση χαμηλης θερμοκρασιας.

 

με την διαφορά ότι λειτουργεί ως απαγωγός της θερμοκρασίας προς το περιβάλλον. Ο φορητός αυτός χρησιμοποιεί παθητικό σύστημα ψύξης. Με απλά λόγια, η Apple προκειμένου να μειώσει την θερμοκρασία του επεξεργααστή, μεταφέρει την θερμότητα που αυτός παράγει και την διαχέει στο αλουμίνιο.

 

Υπάρχουν πάρα πολλές διαμαρτυρίες για macbook pro/macbook που ανεβάζουν υψηλές θερμοκρασίες. Το κακό λοιπόν με το αλουμίνιο είναι ότι αν χρησιμοποιείς εφαρμογές που απαιτούν πλήρη ισχύ από τον επεξεργαστή, μετά από ένα λεπτό το πληκτρολόγιο (για την ακρίβεια η περιοχή απο αλουμίνιο στην οποία ακουμπάνε οι καρποί) θα είναι τόσο ζεστή που θα δυσκολεύσαι αφάνταστα στην πληκτρολόγηση. Αυτό έπαθα εγώ την σημερινή (ζεστή) ημέρα γράφωντας την διπλωματική μου...

 

Τώρα κάποιοι γνωστοί αγόρασαν πληκτρολόγιο ασύρματο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν ειναι τοσο ζεστο. Μπορω να πληκτολογησω, αν και ειναι θερμο. Πολυ ζεστο ειναι πανω απο τα πληκτρα F, καθως επισης και απο την κατω μερια στο σημειο, που οπως μου εξηγησε ο τεχνικος, παταει ολο το συστημα ψυξης.

 

 

με την διαφορά ότι λειτουργεί ως απαγωγός της θερμοκρασίας προς το περιβάλλον. Ο φορητός αυτός χρησιμοποιεί παθητικό σύστημα ψύξης. Με απλά λόγια' date=' η Apple προκειμένου να μειώσει την θερμοκρασία του επεξεργααστή, μεταφέρει την θερμότητα που αυτός παράγει και την διαχέει στο αλουμίνιο.

[/quote']

 

Γι'αυτο ακριβως το λογο ο τεχνικος της Apple, μου ειπε οτι εχει μια επιφυλαξη που για τα να MacBook, αφου ειναι κατασκευασμενα απο πλαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως που έχει idle θερμοκρασία 58 βαθμούς και μέγιστη σταθεροποιημένη 75 βαθμούς θεωρείται της μεσαίας κατηγορίας θερμοκρασίας. Είναι άλλα που πιάνουν 90αρια... Πάντως με 75 βαθμούς είναι πολύ ενοχλητικο στο γράψιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια, τι θερμοκρασιες ειναι αυτες?

Ακουω 65, 75 κλπ. Σε λιγο και 100?

Πολυ ψηλες δεν ειναι ή μου φαινεται?

Για να λειτουργει επι ωρες ενα τετοιο laptop πως θα τη βγαζει καθαρη?

Αν θελω να το κανω πχ. κατεβαστηρι, που το θεωρουμε(και ειναι) ποταπο πραγμα, δεν μπορω?

Αν πχ, ξεμεινω απο pc-κατεβαστηρι, και θελω να αφησω το macbook ανοικτο 2-3 μερες για κατι επειγον που θελω να κατεβασω, τι θα κανει, θα παρει φωτια να μου καει το σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να σου καει το σπιτι; Οι core duo, εχουν die temp 100°C.

 

Κατεβαστηρι γιατι πρεπει να ανεβαζει μεγαλη θερμοκρασια; Δε χρησιμοποιει ιδιαιτερα την cpu, οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

 

Οπως ανεφερα, το δικο μου ειναι σε idle στους 57-58°C. Το Fujitsu-Siemens της κοπελας μου, ενα celeron 1,5ghz, σε idle ειναι στους 53-55°C. Για δυο core, συγκρινομενο με τον celeron, δεν ειναι και τοσο πολυ ;)

Σιγουρα δεν ειναι χαμηλες οι θερμοκρασιες, αλλα δυο core ειναι αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα το κατεβαστηρι δεν χρησιμοποιει cpu.

Δηλαδη το macbook pro, ανεβαζει υψηλες θερμοκρασιες μονο οταν χρησιμοποιεις πολυ τη cpu, ή απλά επειδη το εχεις ανοικτο και το δουλευεις? (εγω αυτο καταλαβα, γι' αυτο και η ιδεα για κατεβαστηρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βάλει κανείς Windows στο MBP, και πιο συγκεκριμένα Visual Studio 2005;

 

Λόγω του διδακτορικού μου, μου είναι απαραίτητο για τις εφαρμογές που φτιάχνω.

Διάβασμα και γράψιμο θα το κάνω μάλλον στο OSX, αλλά θέλω να ξέρω πως πάει το VS 2005 από ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα το κατεβαστηρι δεν χρησιμοποιει cpu.

Δηλαδη το macbook pro' date=' ανεβαζει υψηλες θερμοκρασιες μονο οταν χρησιμοποιεις πολυ τη cpu, ή απλά επειδη το εχεις ανοικτο και το δουλευεις? (εγω αυτο καταλαβα, γι' αυτο και η ιδεα για κατεβαστηρι)[/quote']

 

Οι θερμοκρασιες που εγω τουλαχιστον ανεφερα, ειναι με χρηση 100% και τα 2 core.

 

 

Έχει βάλει κανείς Windows στο MBP' date=' και πιο συγκεκριμένα Visual Studio 2005;

[/quote']

 

Λυπαμαι δεν μπορω να σε βοηθησω, αφου δεν εχω βαλει και ουτε σκοπευω, Windows στο mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έχω βάλει εγώ windows. η εγκατάσταση είναι πολύ εύκολη, απλά ενεργοποιείς ένα πρόγραμμα και στην συνέχεια είναι σαν να έχεις ένα κανονικό πισι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβλεπα τα πολύ ωραία βιντεάκια, γιατί να επιλέξουμε mac σε σχέση με ένα pc και ανέφερε το ότι δεν υπάρχουν ιοι.

 

Στην περιήγησή μου λοιπόν στο υπόλοιπο site έπεσα πάνω στην εγγύηση, και λέω κάτσε να δούμε και την ελληνική version.

 

και βλέπω λοιπόν εδώ

http://www.rainbow.gr/apple/repairs.html

 

H εγγύηση αυτή δεν ισχύει:

ζ) για προβλήματα που πηγάζουν από ιούς.

 

Τι να εννοεί άραγε ο ποιητής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, θέλουν να είναι καλυμένοι για κάθε ενδεχόμενο. Μέχρι τώρα δεν υπάρχουν ιοί για μακ αλλά πως μπορεί να είμαστε σίγουροι για το μέλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωση, υστερα απο αναθμιση SMC fw:

 

Σε idle η θερμοκρασια ειναι 1-2°C λιγοτερο, φτανοντας τωρα τους 56-57°C.

 

Με χρηση 100%: τωρα ειναι 72-73°C (μερικες φορες ανεβαινει μεχρι 75-76°C, αλλα αμεσως πεφτει ξανα)-> πριν SMC: 77-78C° (μερικες φορες ανεβαινε 79°C, αλλα παλι επεφτε) -> πριν την αλλαγη της Logic Board: 81°C.

 

Ο δισκος την ωρα που κανει το Divx, ειναι στους 45°C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...