Προς το περιεχόμενο

MacBook PRO


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να και το πρωτο μου post απο το Mac!!!

 

Εφτασε σημερα το πρωι. Για την ωρα, ολα καλα. Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι ζεσταινεται αρκετα... Φανταζομαι σε αυτο συμβαλει και το γεγονος οτι ειναι σε αλουμινενιο κουτι, οπου μεταφερει ευκολα τη θερμοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κατ'αρχην καλοριζικο και καλοδουλετο!!

 

Μια ερωτηση, αν και ειναι νωρις ακομα για να φτασεις σε συμπερασματα....

 

Απο θορυβο (το ανεμιστηρι εννοω), πως παει? Αμα το ζορισεις το μηχανημα, ακουγεται περισσοτερον?

 

Ο δισκος του ακουγεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalos to dextikes to moro Lord!! Na to prosexeis etsi?? :)

 

Kai episis ama thes mporeis na gineis kai ligo peiramatozoo kai na tou peraseis windows XP me ton kainourgio authentiko tropo tis Apple na doume ti paizei!!!

 

Mporeis na mou grapseis ena sxolio gia tin foritotita tou? (poso epireazetai apo to megethos tis othonis, varos klp)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφω τις πρωτες μου εντυπωσεις, αλλα και τα πρωτα προβληματα...

 

Ειναι αρκετα φορητο, αφου βολευει το μακροστενο σχημα του. Δε ειναι πολυ βαρυ και η ποιοτητα κατασκευης ειναι εξαιρετικη. Το δικο μου ευτυχως, δεν παρουσιαζει κανενα απο τα γνωστα προβληματα. Ειναι της 12ης εβδομαδας και συμφωνα με μερικα sites, ανηκει ηδη στη revision Ε.

Το αρνητικο ειναι οτι ζεσταινεται αρκετα... Δε μπορω να φανταστω πως θα ειναι το καλοκαιρι :?

 

Το superdrive (Matshita) ειναι λιγο θορυβωδες οταν ξεκιναει το cd και οταν το βγαζει, οχι ομως και οταν διαβαζει. Ο δισκος του (Toshiba) δεν ακουγεται.

Για περισσοτερες λεπτομερειες σχετικα με το θορυβο, σημερα το βραδυ, οπου θα εχει ησυχια.

 

 

Σχετικα με τα προβληματα:

 

Καθε φορα που κανω restart, δεν μπορει να συνδεθει με το access point. Χρησιμοποιωντας το network diagnostics, ακολουθωντας τις οδηγεις, σε καποιο σημειο με ειδοποιει οτι κατι αλλαξε στις ρυθμισεις του δικτυου και μου ζηταει να πατησω οκ. Κανοντας το, στη συνεχεια επιλεγω το δικτυο μου, απο την ικονα διπλα στο ρολοι και συνδεεται κανονικα!

Τι μπορει να φταιει;

 

Σημειωνω οτι εκανα την αναβαθμιση στην εκδοση 10.4.6. Δε θυμαμαι αν το εκανε και στην 10.4.5.

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημά αυτό το έχουν πολλοί από μια πρόχειρη ματιά που έριξα στα apple support forums.

 

Μία λύση που προτείνεται και δουλεύει είναι αυτή:

 

Go back to AirPort Settings and change "By Default, join:" back to Automatic. That will cure your wireless problems.

 

Δώσε μας λεπτομερείς πληροφορίες για τον θόρυβο αν μπορείς... σημαντικό θέμα για τους laptopάκηδες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος, το προβλημα με την airport το ειχαν οι πρωτοι macbook. Στις επομενες εβδομαδες το ελυσαν...

 

Στο δικο μου δε νομιζω οτι ηταν προβλημα hw. Κατι στο sw θα ηταν, αφου χθες βραδυ προσπαθωντας να το λυσω κατι εκανα (μη με ρωτησετε τι ακριβως) και λυθηκε. Τωρα συνδεεται στο Access, χωρις κανενα προβλημα.

 

Συνεχιζω με εντυπωσεις:

 

Τωρα που σας γραφω και εχει ησυχια, νομιζω οτι ακουω το whine. Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυτο, αφου και οταν ανοιγω το photobooth και αναβει η isight υπαρχει ακομη, ενω θα επρεπε να εξαφανιζεται. Τεσπα, αν ειναι αυτο, ειναι το προβλημα που εχει να κανει με το 1 core οταν μπαινει σε stand-by, δουλευοντας με την μπαταρια. Ειναι ομως σε ανεκτα επιπεδα θα ελεγα και πρεπει να βρισκεσαι σε απολυτη ησυχια και να πλησιασεις το πληκτρολογιο σε αποσταση 15-20 εκ για να το ακουσεις. Ελπιζουμε σε καποιο update απο την Apple για να λυθει εντελως...

Στο δικο μου μηχανημα τουλαχιστο, δε νομιζω οτι αποτελει προβλημα.

 

Αλλος θορυβος δεν ακουγεται. Δισκος, ανεμιστηρας κτλ ειναι εντελως αθορυβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαρκεια μπαταριας μετα την πρωτη πληρη φορτιση:

απο 12:39 εσβησε 15:35 -> 2h 56'

 

Σε αυτο το χρονικο διαστημα:

- εκανα surf στο ιντερνετ

- εκανα install καποια προγραμματα

- ειχα ανοιχτο το bluetooth

- ειχα ανοιχτο και χρησιμοποιουσα το airport

- ηταν συνδεδεμενο μεσω usb ενας irda adaptor για το mouse μου ( δε χρησιμοποιησα το touch)

 

Το προφιλ για την εξοικονομιση ενεργειας ηταν στο max (max οικονομια εννοω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαρκεια μπαταριας 2η φορτιση, μετα απο calibration:

απο 17:46 εως 21:06 -> 3h 20'

 

Σε αυτο το χρονικο διαστημα:

- εκανα surf στο ιντερνετ

- εκανα install καποια προγραμματα

- ειχα ανοιχτο και χρησιμοποιουσα το airport

- ηταν συνδεδεμενο μεσω usb το mouse (δε χρησιμοποιησα το touch)

- κατεβασα φωτο απο την ψηφιακη

 

Το προφιλ για την εξοικονομιση ενεργειας ηταν στο max (max οικονομια εννοω).

 

Μετα απο 2 ημερες χρησης, μπορω να πω οτι δεν παρουσιαζει κανενα απο τα γνωστα προβληματα. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και το προτεινω σε ολους. Η λειτουργικοτητα του OS ειναι πραγματικα απιστευτη! Το συνεδεσα και με τη 19αρα ΕΙΖΟ και ηταν πραγματικα πολυ ευκολο να ρυθμιστει. Με το pc, δεν το ειχα καταφερει ποτε :P

 

Το μονο που μου λειπει τωρα ειναι 1gb ram και μια θηκη :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζα απο πριν οτι ειναι γυρω στις 3h. Φανταζομαι με κλειστο το airport θα κραταει ακομη περισσοτερο. Πολυ λιγοτερος απο το g4 ibook, αλλα και οι επιδοσεις δεν εχουν καμια σχεση.

3h 20' για τις αναγκες μου ειναι υπεραρκετος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το προφιλ για την εξοικονομιση ενεργειας ηταν στο max (max οικονομια εννοω).

 

 

 

Αρχικά, καλορίζικο το εργαλείο!

 

Όταν λές οτι το προφίλ ήταν στο πιο οικονομικό όσον αφορά την κατανάλωση ενέργειας, η οθόνη πώς ήταν? Το ρωτάω αυτό επειδή στα φορητά που χρησιμοποιώ εγώ (wintel) όταν επιλέγεις το πιο οικονομικό προφίλ η οθόνη είναι τόσο σκοτεινή που σου βγαίνουν τα μάτια.

Είναι και στο macBook σκοτεινή και αν ναί, δουλέυεις άνετα ή είναι ενοχλητικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθονη ηταν στο 45% της φωτεινοτητας της. Νομιζω οτι ηταν μια χαρα. Οταν ειμαι με το ρευμα τη χρησιμοποιω γυρω στο 55%, οποτε δε χανει και τοσο πολυ...

Εχω δει και εγω pc που στην μπαταρια, «χαμηλώνουν» υπερβολικα την οθονη και οπως κι εσυ ειπες ειναι σχεδον αδυνατον να δουλεψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμπρά!

 

Άντε να ξεφορτωθούμε σιγά σιγά τα wintel και να περάσουμε 100% στην απέναντι πλευρά.

Ήδη το Mini εκτελεί επάξια χρέη entertainment system και το λειτουργικό με έχει μαγέψει. Καιρός να πάρω και ένα φορητό μηλαράκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι κινησε προς τη σωστη πλευρα. Δε θα μεινεις απογοητευμενος απο το MacBook Pro. Σε 1 μηνα ερχονται και τα ibook, που απο ο,τι διαβαζα θα εχουν και αυτα dual core.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...