Προς το περιεχόμενο

MacBook PRO


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καπάκι είναι αυτό που έχει την οθόνη ενσωματωμένη... :D

Είναι το MacBook Pro 2.16/2GB RAM/HDD 100GB-5400... ως καινούργιος στα Mac μήπως να μου έλεγες πώς θα δω άλλα στοιχεία, όπως εβδομάδα κατασκευής;

 

Επίσης δεν ξέρω για το πρόβλημα του θορύβου... η θερμοκρασία πάντως σε σύγκριση με 2 άλλα (Lenovo DL 1.66GHz & Amilo 1667) που δουλεύω, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εμένα πάντως η δεξιά θύρα (απομακρυσμένη) δουλεύει σαν USB2.0 ενώ η αριστερή (δίπλα στην τροφοδοσία) σαν USB1.1' date=' ενώ θα έπρεπε να δουλεύουν και οι δύο σαν USB2.0[/quote']

 

Πως το ειδες αυτο;

 

 

Εμενα και στις 2 θυρες, σβηνει ο σκληρος. Βεβαια οχι τελειως, αφου τον εχω με εξωτερικο ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το ειδες αυτο;

 

 

Εμενα και στις 2 θυρες' date=' σβηνει ο σκληρος. Βεβαια οχι τελειως, αφου τον εχω με εξωτερικο ρευμα.[/quote']

 

μεταφέρωντας δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπάκι είναι αυτό που έχει την οθόνη ενσωματωμένη... :D

Είναι το MacBook Pro 2.16/2GB RAM/HDD 100GB-5400... ως καινούργιος στα Mac μήπως να μου έλεγες πώς θα δω άλλα στοιχεία' date=' όπως εβδομάδα κατασκευής;[/quote']

 

 

Την εβδομαδα κατασκευης τη βλεπεις απο το serial: W8 εργοστασιο, 6 ετος κατασκευης, ΧΧ εβδομαδα κατασκευης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταφέρωντας δεδομένα.

 

Αν ειναι ετσι, θα επρεπε να το παρεις να το κοιταξουν γιατι δεν ειναι νορμαλ. Φανταζομαι ομως θα το χρειαζεσαι και δεν το εχεις κανει ηδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά φαντάζεσαι. είμαι επαρχία και το χρειάζομαι.

 

μόλις κατέβω αθήνα θα το πάω να κοιτάξουν αυτό και άλλα τρία τέσσερα μικροπροβλήματα και να αλλάξουν θερμοαγώγιμή πάστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά φαντάζεσαι. είμαι επαρχία και το χρειάζομαι.

 

μόλις κατέβω αθήνα θα το πάω να κοιτάξουν αυτό και άλλα τρία τέσσερα μικροπροβλήματα και να αλλάξουν θερμοαγώγιμή πάστα

 

Μην εισαι τοσο σιγουρος παντως οτι το θεμα με τη θερμοκρασια θα λυθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το ειδες αυτο;

 

 

Εμενα και στις 2 θυρες' date=' σβηνει ο σκληρος. Βεβαια οχι τελειως, αφου τον εχω με εξωτερικο ρευμα.[/quote']

 

Εμένα δεν σβήνει μόνο ο σκληρός αλλά το MacBook ολόκληρο!

Όταν όμως το βάζω σε λειτουργία με τον σκληρό στη θέση του, τότε δουλεύει κανονικά και το λαπ και ο σκληρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην εισαι τοσο σιγουρος παντως οτι το θεμα με τη θερμοκρασια θα λυθει...

 

από ότι διαβάζω σε άλλα forums, η αλλάγη πάστας δεν συμβάλλει στην δραματική μείωση της θερμοκρασίας του επεξεργαστή, αλλά στην μείωση της θερμοκρασίας του πλαισίου. Η θερμοκρασία του επεξεργαστή μειώνεται κατά 2-3 βαθμούς κελσίου. Αντίθετα η θερμοκρασία του πλαισίου (από την πάνω πλευρά) μειώνεται κατά 7 βαθμούς κελσίου ενώ σε κάποιες περιπτώσεις μέχρι και 12. Αυτό που ξέρω είναι ότι οι ανεμιστήρες (τουλάχιστον ο δεξιός) πρέπει να ενεργοποιούνται όταν η θερμοκρασία φθάσει στους εξήντα βαθμούς, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει στο δικό μου mbp. Στο 90% των περιπτώσεων που έγινε αλλάγη πάστας ΚΑΙ αλλαγή αισθητήρων θερμοκρασίας, τα αποτελέσματα είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικά. Υπάρχει και μια άλλη περίπτωση, όπου ο υπολογιστής είχε θερμοκρασίες της τάξης του 65/78 (idle/full load) και με αλλαγή mb/πάστας/ temp sensor οι θερμοκρασίες έπεσαν στο 44/60!!!!!

 

θέλω να ελπίζω ότι αν πάω το δικό μου για αλλαγή πάστας, θα βάλουν την σωστή ποσότητα και όχι ένα κιλό πάστας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου μιλαω απο προσωπικη εμπειρια οπως επισης και απο εμπειριες αλλων ιταλων χρηστων. Στη δικη μου περιπτωση εγινε αλλαγη Logic Board (νομιζω στο ειχα γραψει και στο macephemera).

 

Εχω διαβασει κι εγω ΜΙΑ μονο περιπτωση οπου υπηρχε αισθητη μειωση θερμοκρασιας. Σημερα μιλησα στο τηλ με την Apple. Ο ιδιος ο τηλεφωνητης μου ειπε οτι τα κεντρα επισκευης λενε οτι τα προβληματα εχουν λυθει, ενω δεν ειναι αληθεια, αφου τιποτε δεν εχει αλλαξει.

 

Τονιζω οτι η αλλαγη της παστας, δεν ειναι κατι που αναγνωριζει η Apple. Δηλ, κανενα κεντρο δεν ειναι εξουσιοδοτημενο-υποχρεωμενο να σου την κανει.

 

Εγω παντως πιστευω οτι δεν προκειται να διορθωθει τιποτε. Ετσι θα μεινουν κι οσο δεν παρουσιαζουν ΜΑΖΙΚΑ προβληματα που να εμποδιζουν τη λειτουργια τους, δε θα υπαρχει καμια κινηση απο την Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...