Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτές και Linux


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν εκτυπωτή και δεν ξέρω τι γίνεται με το Linux.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Τι πρέπει να υποστηρίζει κτλ;

 

Σκέφτομαι για παράδειγμα τον Minolta PagePro 1350W και στο http://www.linuxprinting.org γράφει οτι works mostly. Υπάρχει περίπτωση να μην δουλέψει δηλαδή;

 

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο εκτυπωτή, μέχρι 150e; Κυρίως για κείμενο τον χρειάζομαι, γιατί μου έχουν φύγει τα μάτια να διαβάζω από το monitor...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν εκτυπωτή και δεν ξέρω τι γίνεται με το Linux.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Τι πρέπει να υποστηρίζει κτλ;

 

Σκέφτομαι για παράδειγμα τον Minolta PagePro 1350W και στο http://www.linuxprinting.org γράφει οτι works mostly. Υπάρχει περίπτωση να μην δουλέψει δηλαδή;

 

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο εκτυπωτή, μέχρι 150e; Κυρίως για κείμενο τον χρειάζομαι, γιατί μου έχουν φύγει τα μάτια να διαβάζω από το monitor...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα είναι ο εκτυπωτής που θα διαλέξεις να είναι στους προτεινόμενους.

Το "works mostly" σημαίνει ότι ο εκτυπωτής θα δουλέψει άλλα στο 80-90% των πραγμάτικων του δυνατοτήτων,ίσως με κάποια πολύ μικρά προβλήματα.

Πχ. στην δική μου περίπτωση (Canon BJC-3000) που έγραφε επίσης "works mostly" αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα με τα χρώματα (πόσο ζωντανά είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα είναι ο εκτυπωτής που θα διαλέξεις να είναι στους προτεινόμενους.

Το "works mostly" σημαίνει ότι ο εκτυπωτής θα δουλέψει άλλα στο 80-90% των πραγμάτικων του δυνατοτήτων,ίσως με κάποια πολύ μικρά προβλήματα.

Πχ. στην δική μου περίπτωση (Canon BJC-3000) που έγραφε επίσης "works mostly" αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα με τα χρώματα (πόσο ζωντανά είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, από οτι βλέπω οι Epson και HP Inkjet δουλεύουν συνήθως.

Αν και μάλλον θα πάρω κανένα Lexmark laser ή Brother ίσως, για να μη μπλέκω με μελάνια και ιστορίες....

 

Τα howto είναι πολύ μεγάλα σε μέγεθος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, από οτι βλέπω οι Epson και HP Inkjet δουλεύουν συνήθως.

Αν και μάλλον θα πάρω κανένα Lexmark laser ή Brother ίσως, για να μη μπλέκω με μελάνια και ιστορίες....

 

Τα howto είναι πολύ μεγάλα σε μέγεθος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ακούσει πάντως ότι Lexmark και linux δεν τα πάνε και πολύ καλά...

το linuxpriting.org δηλαδή δεν τα λέει σωστά; Γιατί γράφει οτι η Lexmark και η Brother είναι εταιρείες που υποστηρίζουν Linux και μάλιστα έχουν έτοιμα πακέτα για αρκετές γνωστές διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ με το lexmark 1020 (παληό ινκτζετ μοντέλο) δεν έχω καταφέρει να τυπώσω ούτε γραμμή και ας είναι στις λίστες σε οποιαδήποτς διανομή και αν έχω χρησιμοποιήσει (τελευταία suse 10). Δοκίμασα και αυτά που λέει στο linuxprinting.org αλλά οι γνώσεις μου είναι λίγες φαίνεται και κάτι δεν κάνω καλά. Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το linuxpriting.org δηλαδή δεν τα λέει σωστά; Γιατί γράφει οτι η Lexmark και η Brother είναι εταιρείες που υποστηρίζουν Linux και μάλιστα έχουν έτοιμα πακέτα για αρκετές γνωστές διανομές.

δεν ξέρω. Δεν το έχω κοιτάξει και πολύ γιατί δεν είχα lexmark ποτέ (έχω έναν Ζ32 αλλά δεν τον χρησιμοποιώ πια)... Σαν φήμη το άκουσα. Θα σου έλεγα να το ψάξεις καλύτερα πριν κάνεις κάποια αγορά πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό ρωτάω κι εδώ να ακούσω και τις δικές σας εμπειρίες - γνώμες.

Κανένα site με συγκριτικά reviews γνωρίζετε; Οχι οτι τα εμπιστεύομαι, αλλά για μια γενική ιδέα καλά είναι.

 

Για τους lexmark ίσως η φήμη ισχύει για τα inkjet μοντέλα, γιατί απ'ότι διαβάζω, οι laser (των περισσότερων εταιρειών) δουλεύουν συνήθως σε Linux. Κι αυτό λόγω του οτι απευθύνονται και σε επιχειρήσεις που πιθανά θα χρησιμοποιούν και Un*x-οειδή λειτουργικά είτε Mac είτε ξέρω γω τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Η brother ανακοίνωσε οτι στο εξής θα υποστηρίζει linux

 

Brother is now developing drivers which are designed to work on Linux distributions, Redhat, Mandriva(Mandrake), SuSE, Debian and FedoraCore. We have developed two types of driver: LPR drivers and CUPS drivers.

 

link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...