Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι ενοχλητικη αυτη η κατασταση?

Οπως το σκεφτομαι σπανια τον εχεις στα ποδια σου και ταυτοχρονια και στην πριζα.

Σε αλλες περιπτωσεις που ειναι στο γραφειο πανω με ρευμα με τα χερια σου δεν υπαρχει προβλημα,ε?

Γινονται και τα χερια σου αγωγοι και αν δε φορας παντοφλες δημιουργειται παλι το προβλημα?

Και αν ναι ποσο ενοχλητικο και εντονο ειναι??

 

Το ποσο ενοχλει εξαρταται απο 2 πραγματα: απο την «ευαισθησια» του χρηστη και απο το ποιο μερος του σωματος ακουμπαει. Δηλ: η κοπελα μου ενοχλειται περισσοτερο απο εμενα.

Οταν το εχεις στα ποδια, δεν καταλαβαινεις τιποτα. Οταν γραφεις και δεν φορας παντοφλες μπορει να ενοχλει λιγο, οχι στα δαχτυλα, αλλα στο κατω μερος του χεριου που ακουμπαει στο ακρο του macbook pro. Εκει αισθανεσαι το ρευμα. Οχι τιποτα σοβαρο, αλλα σιγουρα δεν ειναι ευχαριστο. Αν ακουμπησεις με τα ακρα των δακτυλων σε αυτην την περιοχη (στη γωνια κατα μηκος του υπολογιστη) δεν καταλαβαινεις τιποτα.

 

Και στο γραφειο αν ειναι, αν τα ποδια ακουμπουν στο πατωμα και δεν φορας παντοφλες το καταλαβαινεις. Αν αντιθετα το εχεις με μπαταρια πανω στα ποδια σου ή ακομη και με το ρευμα, δεν καταλαβαινεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μία ερώτηση:

Σκέφτομαι να βάλω το Parallels στο macbook για να βάλω ένα μικρό "partition" με windows (για να τρέξω το matlab μέχρι να βγει για intel-based mac). Πόσο δίσκο να βάλω και πόση μνήμη? 6 GB δίσκο και 512 MB RAM είναι καλά? (μόνο Windows XP και Matlab) .Έχει κάποιος βάλει το Parallels? Καμιά κριτική?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεκτείνοντας την παραπάνω ερώτηση:

Σκέφτομαι να αγοράσω τον

ΔΙΣΚΟΣ _WD SATA 120GB 5400 8MB 2,5"

για το macbook. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω cloning στον παλιό μου δίσκο, ώστε να μην χρειαστεί να κάνω τίποτα (ούτε updates, firmware updates, etc) μετά την αλλαγή του δίσκου? Θα προτίνατε να έκανα ξανά τα πάντα install? Είναι δοκιμασμένη και ασφαλής η μέθοδος του cloning στο mac? Παρακαλώ προτίνετέ μου και αντίστοιχο software,

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας είπες πόση μνήμη έχεις. Αν έχεις 1 γίγα τότε ναι να βάλεις μόνο 512 ώστε να μη μείνουν υπερβολικά λίγα για Mac. Γενικά το parallels τρέχει καλά αλλά φυσικά πιο αργά από ότι αν ήταν ένα σύστημα μόνο win. Για σκηρό τα 6 θα φτάσουν ωστόσο αν θες βάλε λίγο παραπάνω και διάλεξε την επιλογή στο parallels που δε σου τρώει το σκληρό από το Mac παρά μόνο αν χρειαστεί. Αν ας πούμε εσύ χρησιμοποιείς μόνο 4 γίγα στο win θα χάνεις μόνο 4 από το mac άσχετα αν θα σου εμφανίζονται και Χ εικονικά άδεια γίγα στα win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικά.

 

Αφού έχεις 2 γίγα, προτείνω να βάλεις 1 γίγα στο parallels εκτός και αν όταν το δουλεύεις έχεις παράλληλα και αρκετά ανοιχτά προγράμματα στο Mac οπότε ίσως παίξε με αναλογίας 1,25-0.75 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

mia erotisi thelo na kano gia na diefkolinthi i zoi mou...

 

sta windows px otan thelo na epilekso polla arxeia patao to shift (arxi kai telos)

kai otan thelo na dialekso merika arxeia exontas patimeno to <Ctrl> ta dialego me to pontiki

 

sto mac pos ginete afti i epilogi??? to shift leitourgi alla to ctrl oxi.... Boithiste me giati mou spaei ta neura auto...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mia erotisi thelo na kano gia na diefkolinthi i zoi mou...

 

sta windows px otan thelo na epilekso polla arxeia patao to shift (arxi kai telos)

kai otan thelo na dialekso merika arxeia exontas patimeno to <Ctrl> ta dialego me to pontiki

 

sto mac pos ginete afti i epilogi??? to shift leitourgi alla to ctrl oxi.... Boithiste me giati mou spaei ta neura auto...

 

Αντί του Ctrl πάτα το μηλαράκι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks file... toso kairo xampari den eixa pari....

 

Γενικά ό,τι κάνει το Control στα Windows κάνει το Command (μηλαράκι) στα Mac.

 

Ρε τι γίνεται και δεν εμφανίζονται τα replies μου;

 

Έχει πετσικάρει ο σέρβερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Γενικά ό,τι κάνει το Control στα Windows κάνει το Command (μηλαράκι) στα Mac.

 

Ρε τι γίνεται και δεν εμφανίζονται τα replies μου;

 

Έχει πετσικάρει ο σέρβερ;

 

Όχι, τον ρύθμισα για να κάνει σε εσένα ειδικά τη ζωή δύσκολη.

 

Παλιοχακερά με MacBook... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνω ένα post και εδώ...

 

Σκέφτομαι την αγορά του Linksys WAG354G router για χρήση με το PC αλλά φυσικά και με το Macbook.

Υπάρχουν προβλήματα ασυμβατότητας όσον αφορά το WiFi?

 

Μέχρι στιγμής έχω μαζέψει τα εξής

η έκδοση PSTN δεν συνεργάζεται με Safari

 

Στο wi fi ...χμμ δύσκολο με WEP key ... προσωπικά δεν τα έχω καταφέρει . Μπορεί να γίνεται , αλλά εγώ δεν τα κατάφερα.

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνδεθείτε με AirPort σε WEP encrypted δίκτυο δεν διαλέγετε αυτόματη σύνδεση ΑΛΛΑ από την επιλογή other και μετά διαλέγετε WEP 40/128-bit hex για να εισάγετε το κλειδί σας.

 

Έτσι θα παίξει.

 

picture1ze7.th.png

 

Με WPA δεν έχει κανένα πρόβλημα συνδέεται και αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμάσει το macbook με αρκετά router και προτίμησα το U.S.Robotics 9108. Δεν θα έχεις πρόβλημα ασυμβατότητας, παρατήρησα ότι τα mac είναι ταχύτατα και δεν τρωνε κολλήματα σε θέματα δικτύωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνδεθείτε με AirPort σε WEP encrypted δίκτυο δεν διαλέγετε αυτόματη σύνδεση ΑΛΛΑ από την επιλογή other και μετά διαλέγετε WEP 40/128-bit hex για να εισάγετε το κλειδί σας.

 

Προσπάθησα να συνδεθώ σε 1 WiFi router με 64-bit WEP encryption και δε τα κατάφερα.

Τελικά ψάχνοντας για τον Linksys, βρήκα τα εξής

 

To πρόβλημα δεν είναι στο ρούτερ , είναι στο Mac (εγώ έχω το mac mini) . Στο ρούτερ υπάρχουν 2 δυνατοί τρόποι wep key encryption . ο ένας είναι 64 bits και ο άλλος 128 . Ο μακ υποστηρίζει μόνο τον ένα από τους 2 δεν θυμάμαι ποιον , αλλά σε μένα το λάπτοπ υποστήριζε τον άλλο ...LOL . Γενικά όμως δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

I also learnt that for some reason most mac's dont like the 64bit hex WEP's and will only connect with a 128bit one. Cant understand that myself.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...