Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ποια έχεις δοκιμάσει? Αυτά που γνωρίζω εγώ είναι τα

Mice | Conversation | Colloquy | XChat

 

αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής για να comment.

 

Δοκιμάστε το jircii....είναι πολύ καλο. . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ασύρματο ρούτερ USR9108 το οποίο διαθέτει υποδοχή για εκτυπωτή ώστε να γίνει κοινόχρηστος. Ενώ στα Windows τον είχα προσθέσει κανονικά βάζοντας την διαδρομή του εκτυπωτή, στο macbook δεν μπορώ να τον συνδέσω με τίποτα. Ο εκτυπωτής βρίσκεται στην διαδρομή

http://192.168.1.1:1631/printers/hp1315

Έχω ψάξει σε πολλά forum και έχω κάνει πολλές και διάφορες προσπάθειες αλλά τίποτα... :cry: Μήπως ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με ερώτηση....Είναι φυσιολογικό σε νορμάλ συνθήκες χωρις κανένα πρόγραμμα ανοιχτό να έχω used ram περίπου 900mb? Με ανοιχτά το mail, safari, msn πάω περίπου στο 1,15. Έχω φυσικα 2gb RAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το Mac OS διαχειρίζεται διαφορετικά την Ram από τα Windows "used" δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η μνήμη είναι εν ενεργεία (active) απλά δεσμευμένη για ενδεχόμενη χρήση.

 

Άνοιξε μία console και τρέξε την εντολή "top". Θα δεις "active", "inactive", "used" και "free".

 

Όποιος γνωρίζει αναλυτικότερα επί του θέματος ας συμπληρώσει plz :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω πως έχω πρόβλημα με τον φορτιστή του macbook μου, κάθε φορά που το βάζω στην πρίζα, βγάζει μια μικρή σπίθα. και οι μεταλλικές υποδοχές φαίνονται λιγάκι μαυρισμένες. Σε όποια πρίζα και να το βάλω το ίδιο γίνεται... Υπάρχει κάποιος κίνδυνος? Να αγοράσω καινούργιο ή να το αφήσω? (μη πάρουμε και καμιά φωτιά!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μην φταει ο ιδιος ο φορτιστης(τροφοδοτικο) αλλα το notebook γενικοτερα.

 

Δηλαδη μπορει να εχει διαρροη ρευματος το notebook απο μονο του στο σασι και

ετσι οταν συνδεεις το τροφοδοτικο να δημιουργειται σπιθα.

Στο λεω αυτο για να μην αλλαξεις χωρις λογο τροφοδοτικο.

 

Αυτο το προβλημα το ειχαν μερικοι macbook pro και οχι τα απλα macbook

λογω του γεγονοτος οτι ειναι απο αλουμινιο που ειναι αγωγος ρευματος

και ετσι ηταν ευκολη η διαρροη ρευματος στο σασι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το προβλημα το ειχαν μερικοι macbook pro και οχι τα απλα macbook

λογω του γεγονοτος οτι ειναι απο αλουμινιο που ειναι αγωγος ρευματος

και ετσι ηταν ευκολη η διαρροη ρευματος στο σασι.

 

Εντελως φιλικα και χωρις καμια διαθεση να ξαναρχισουμε τη συζτηση που ειχαμε πριν μερικα posts, συμπληρωνω οτι την ιδια συμπεριφορα ειχαν και τα powerbooks, πραγμα που μου το επιβεβαιωσε ο τεχνικος Apple εδω στην Ιταλια οταν ειχαμε «πιασει την κουβεντα».

Δεν ξερω αν το εχουν μερικα macbook pro ή ολα. Απο ιταλους χρηστες, βλεπω οτι το εχουν ολα. Και το δικο μου αν κλεισω το κυκλωμα, πχ γραφω και εχω τα ποδια μου στο πατωμα χωρις παντοφλες, καταλαβαινω αυτο τον «ηλεκτρισμο».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην haha σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Αλλά απ όσο μου κόβει...οχι, αυτό το αποκλείω για τον εξής απλό λόγο:

Πρώτα συνδέω το φορτιστή με την πρίζα του ρεύματος και μετά με το macbook. (μήπως το κάνω ανάποδα?) Η σπίθα δεν βγαίνει όταν το συνδέω με το macbook, αλλά στην αρχή, όταν συνδέω μόνο του τον φορτιστή με την πρίζα. Και η σπίθα βγαίνει απο την ιδια την πρίζα.

Δοκίμασα να βγάλω το αποσπόμενο μέρος του φορτιστή και στη θέση του να βάλω το καλώδιο για να έχει μεγαλύτερο μήκος. Με την αλλαγή αυτή δεν παρουσιάστηκε καμία σπίθα. Έχω μπερδευτεί... και επαναλαμβάνω πως αυτό συμβαίνει με όλες τις πρίζες του σπιτιού μου... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην haha σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Αλλά απ όσο μου κόβει...οχι, αυτό το αποκλείω για τον εξής απλό λόγο:

Πρώτα συνδέω το φορτιστή με την πρίζα του ρεύματος και μετά με το macbook. (μήπως το κάνω ανάποδα?) Η σπίθα δεν βγαίνει όταν το συνδέω με το macbook, αλλά στην αρχή, όταν συνδέω μόνο του τον φορτιστή με την πρίζα. Και η σπίθα βγαίνει απο την ιδια την πρίζα.

Δοκίμασα να βγάλω το αποσπόμενο μέρος του φορτιστή και στη θέση του να βάλω το καλώδιο για να έχει μεγαλύτερο μήκος. Με την αλλαγή αυτή δεν παρουσιάστηκε καμία σπίθα. Έχω μπερδευτεί... και επαναλαμβάνω πως αυτό συμβαίνει με όλες τις πρίζες του σπιτιού μου... :-(

 

 

Ε τοτε προφανως δεν ειναι αυτο που λεω!

 

Εντελως φιλικα και χωρις καμια διαθεση να ξαναρχισουμε τη συζτηση που ειχαμε πριν μερικα posts, συμπληρωνω οτι την ιδια συμπεριφορα ειχαν και τα powerbooks, πραγμα που μου το επιβεβαιωσε ο τεχνικος Apple εδω στην Ιταλια οταν ειχαμε «πιασει την κουβεντα».

Δεν ξερω αν το εχουν μερικα macbook pro ή ολα. Απο ιταλους χρηστες, βλεπω οτι το εχουν ολα. Και το δικο μου αν κλεισω το κυκλωμα, πχ γραφω και εχω τα ποδια μου στο πατωμα χωρις παντοφλες, καταλαβαινω αυτο τον «ηλεκτρισμο».

 

 

Ειναι ενοχλητικη αυτη η κατασταση?

Οπως το σκεφτομαι σπανια τον εχεις στα ποδια σου και ταυτοχρονια και στην πριζα.

Σε αλλες περιπτωσεις που ειναι στο γραφειο πανω με ρευμα με τα χερια σου δεν υπαρχει προβλημα,ε?

Γινονται και τα χερια σου αγωγοι και αν δε φορας παντοφλες δημιουργειται παλι το προβλημα?

Και αν ναι ποσο ενοχλητικο και εντονο ειναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...