Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οχι... Στη μπαρα πανω (εκει που ειναι το ρολοι δηλ) δε μου βγαζει κανενα εικονιδιο του stuffit!

 

EDIT: Ξανακατεβασα το αρχειο με το Safari και το εκανε expand το stuffit. Εγκατεστησα το Media Player και πραγματι δουλευει με το supersport-fm. Ευχαριστω πολυ ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εικονίδιο πάνω στην μπάρα υπάρχει, μόνο όταν έχεις "αγοράσει" στο Stuffit Expander Deluxe. Αν έχεις το απλό Stuffit Expander τότε δεν υπάρχει ο Stuffit Daemon πάνω στην μπάρα...

 

-Ρε παιδιά τι θα γίνει με το MatLab εχω φάει τον τόπο και δεν το βρίσκω, ούτε εγώ ούτε ο θείος μου ο Μάκης αν το πετύχετε πουθενά (Matlab Beta για Intel Mac) στείλτε μου κανα PM, γιατί να φορτώνω Parallels κάθε φορά που είναι να κάνω υπολογισμούς είναι λίγο overkill! :)

 

-Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθα και εγώ με το macbook :)

Να ρωτήσω κάτι, στον firefox με τους τόνους στα ελληνικά τι γίνεται?

 

Επίσης, κάτι που βρίσκω ενοχλητικό είναι ότι στις φόρμες, πατώντας tab δε σε πάει σε "Submit" buttons, οπότε φτάνεις να συμπληρώσεις την φόρμα και μετά πρέπει να κάνεις click με το mouse ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cue: Αν έχεις στο System Preferences -> International -> Language πρώτη τα Ελληνικά δοκίμασε να την βάλεις 2η με πρώτη κάποια άλλη (εγώ έχω Αγγλικά , εσύ μπορεί να θέλεις να έχεις Κορεάτικα!!!). Μου είχε εμφανιστεί και μένα αυτό το πρόβλημα προ δύο ημερών και δεν θυμάμαι πως διορθώθηκε (μάλλον έκανα αυτό που σου προτείνω :)).

 

Κάτι άλλο, ενώ μέχρι προχθές η μπαταρία μου φόρτιζε μέχρι στο 100%, τώρα (εδώ και δύο μέρες που το έχω συνέχεια στο ρεύμα) πάει μέχρι το 98%. Μήπως απο καιρό σε καιρό χρειάζεται να εκφορτίζει τελείως και να επαναφορτίζει πλήρως?

 

<EDIT> Οκ το έβγαλα λίγο απο το ρεύμα (λάπτοπ είναι άλλωστε) και όταν το ξανάβαλα φόρτισε μέχρι το 100%. </EDIT>

 

Τα λέμε

 

-Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΕπίσης, κάτι που βρίσκω ενοχλητικό είναι ότι στις φόρμες, πατώντας tab δε σε πάει σε "Submit" buttons, οπότε φτάνεις να συμπληρώσεις την φόρμα και μετά πρέπει να κάνεις click με το mouse ξεχωριστά.

 

 

Αυτό το βρήκα κάτω από τα keyboard settings :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο, ενώ μέχρι προχθές η μπαταρία μου φόρτιζε μέχρι στο 100%, τώρα (εδώ και δύο μέρες που το έχω συνέχεια στο ρεύμα) πάει μέχρι το 98%. Μήπως απο καιρό σε καιρό χρειάζεται να εκφορτίζει τελείως και να επαναφορτίζει πλήρως?

 

<EDIT> Οκ το έβγαλα λίγο απο το ρεύμα (λάπτοπ είναι άλλωστε) και όταν το ξανάβαλα φόρτισε μέχρι το 100%. </EDIT>

 

Τα λέμε

 

-Γιώργος

 

Αν είναι φορτισμένο μέχρι 95% και το βάλεις στην πρίζα, ξεκινάει να φορτίζει κανονικά μέχρι το 100%. Αν είναι από 95% και πάνω, δεν το θεωρεί απαραίτητο (θεωρεί δλδ ότι είναι πλήρως φορτισμένο) και δεν χρειάζεται περαιτέρω φόρτιση.

 

Παρήγγειλα το macbook στις 28/9 και μέχρι στιγμής ούτε φωνή ούτε ακρόαση από την Rainbow. Είναι normal αυτή η καθυστέρηση? :confused:

 

lol :mrgreen: :mrgreen: lol

 

Από που κατέβηκες; Από τον πλανήτη Αρη; Ολα τα φόρα έχουν βουήξει γι'αυτό το θέμα!!! Ρίξε μια ματιά για πέντε λεπτά και θα καταλάβεις ότι είσαι "εντός του προβλεπόμενου χρόνου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά δεν πρέπει να είναι μόνο πρόβλημα rainbow η καθυστερήσεις στα macbook. Εδώ στην Στοκχόλμη ήθελα να το πάρω ετοιμοπαράδοτο απο apple center (ένα απο τα πολλά που έχει) και δεν μπορούσα να βρω macbook ετοιμοπαράδοτο. Αναγκαστικά το παρήγγειλα απο Apple Σουηδίας (εξυπηρετικότατοι ΠΑΝΤΑ, σε αντίθεση με γκουχ γκουχ) οι οποίοι μου είπαν πως στα macbook γίνονται online οι παραγγελείες στο εργοστάσιο στην Κίνα (σε φάση build to order, παρόλο που το πήρα με το default configuration), και γι αυτό ο εκτιμόμενος χρόνος παράδοσης απο την στιγμή που θα περαστεί η παραγγελία είναι 2 με 3 εβδομάδες. Το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς με την συμπλήρωση 3 εβδομάδων (ούτε μέρα παραπάνω) να έχω το macbook στην πόρτα μου.

 

Πιστεύω πως το timeframe 2,3 εβδομάδων είναι το ίδιο και για την Ελλάδα.

Μπορεί να έχει τα 1002 αρνητικά η Rainbow (άλλωστε ήθελα να πάρω το macbook απο Ελλάδα και το πάλευα απο Ιούλιο μέχρι Αύγουστο και ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ!!!), αλλά σε κάποια πράγματα πιστεύω πως η πολιτική της apple είναι ίδια για όλες της χώρες της Ε.Ε (τώρα αν μου έκατσε η περίπτωση στην Σουηδία να μην υπάρχει macbook ετοιμοπαράδοτο τον Σεπτέμβριο, δεν ξέρω, μπορεί).

 

-Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα πρόβλημα με την isight και το amsn.

Όταν προσπαθώ να κανω video chat μου εμφανίζει οτι δεν μπορω να χρησιμοποιήσω την κάμερα γιατι προστατεύομαι απο τείχος προστασίας, ή απο κάποιο router... Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό... Δοκίμασα να βάλω και την ice cam της macally που έχω, αλλά τίποτα. ενώ επιλέγω απο τις ρυθμίσεις της ice cam να είναι αυτή η source, στις ρυθμίσεις του amsn δεν υπάρχει καν σαν επιλογή....

Έχω σκάσει με αυτό το θέμα... τι να κάνω πια για να έχω video chat?? δεν περίμενα να χω προβλημα με κατι τέτοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έλεγξε το firewall του router σου (αν έχεις) γιατί το aMSN χρησιμοποιεί συγκεκριμένο port.

 

Επίσης έλεγξε το firewall του MacOS X - βρίσκεται στο System Preferences: Sharing: Firewall για να ανοίξεις port από εκεί.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...