Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαφνικά εκεί που h κόρη μου έπαιζε το Pac The Man 2 στο MacBook Pro, το παιχνίδι άρχισε να σέρνεται... έκανα reboot, απεγκατέστησα και το ξαναεγκατέστησα, καμία διαφορά... φαίνεται σαν να έχουν πάθει black-out οι πόροι του... εν τω μεταξύ έχω το 2.13 με 2 GB ram... μέχρι σήμερα δεν είχε παρουσιαστεί κάτι τέτοιο... τι μπορεί να φταίει;;; :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και εμένα μου συμβαίνει καμιά φορά. Απλά επανέρχεται από μόνο του. Εχω μια υποψία ότι συμβαίνει όταν ζεσταθεί πολύ.

 

Βασικά το κύριο σύμπτωμα είναι τα γραφικά. Σπαστά. Αν πατήσεις F12 για το dashboard σου εμφανίζεται απελπιστικά σπαστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να μου πείτε αν το έχετε δει και εσείς ή αν είναι αποκλειστικά δική μου λαλακία. Το λοιπόν: Εχω βάλει στο macbook μου το flip4mac plugin για να χειρίζεται τα windows media player format αρχεία ο quicktime. Πολύ καλά μέχρι εδώ. Οταν πάω να ακούσω ελληνικό ραδιόφωνο μέσω web (ας πούμε bestradio.gr), χρησιμοποιώντας είτε safari είτε firefox ενώ φορτώνει το quicktime μέσα στο νέο παράθυρο του browser (το παράθυρο που παίζει το stream) ήχος γιοκ. Το ίδιο πρόβλημα το έχω και με τον sfera.gr. Απο την άλλη άλλους σταθμούς όπως για παράδειγμα ο Εν Λευκό τους παίζει κανονικά (Βέβαια μπορεί ο συγκεκριμένος σταθμός να μην χρησιμοποιεί wma, δεν ξέρω).

 

Εσείς έχετε αντιμετωπίσει το παραπάνω? Μήπως έχω ξεχάσει να εγκαταστήσω κάποιο audio codec ? (Παρεπιπτώντος έχω βάλει και το real audio για τα .rma streams)

 

Ευχαριστώ,

 

-Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου συμβαίνει καμιά φορά. Απλά επανέρχεται από μόνο του. Εχω μια υποψία ότι συμβαίνει όταν ζεσταθεί πολύ.

 

Βασικά το κύριο σύμπτωμα είναι τα γραφικά. Σπαστά. Αν πατήσεις F12 για το dashboard σου εμφανίζεται απελπιστικά σπαστά;

 

Μου εμφανίζεται σφεντόνα!!!

...όχι, δεν συμβαίνει όταν ζεσταθεί... το είχε πάθει και πιο παλιά και δεν ξέρω πώς αποκαταστάθηκε... έκανα όλα τα reset που προβλέπει η apple... τίποτα... μάλλον πάμε για reinstall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

μετά απο κάποιο καιρό μου ήρθε και μένα το macbook μου, και μάλιστα στο εξόπλισα με 2GB RAM απο την omnitechnologies (είχα διαβάσει διάφορα γι αυτές τις μνήμες αλλά μέχρι τώρα όλα καλά :)). Δοκίμασε κανείς να βρεί το Matlab beta εκδοση για Apple Intel απο την Mathworks ?

 

Keep macing...

 

-Γιώργος

 

Φίλε από μέρα σε μέρα φτάνει και το δικό μου macbook και έχω συγκεντρώσει ήδη αρκετά gb προγραμμάτων που θα χρειαστώ. Βρήκα το matlab και σε λίγες ώρες θα ολοκληρωθεί το download. To βρήκα σε torrent και είναι έκδοση 7.0.4 R14. Ελπίζω να δουλεύει άψογα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε από μέρα σε μέρα φτάνει και το δικό μου macbook και έχω συγκεντρώσει ήδη αρκετά gb προγραμμάτων που θα χρειαστώ. Βρήκα το matlab και σε λίγες ώρες θα ολοκληρωθεί το download. To βρήκα σε torrent και είναι έκδοση 7.0.4 R14. Ελπίζω να δουλεύει άψογα!

 

Είσαι σίγουρος ότι είναι για Intel-based MAC ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να μου πείτε αν το έχετε δει και εσείς ή αν είναι αποκλειστικά δική μου λαλακία. Το λοιπόν: Εχω βάλει στο macbook μου το flip4mac plugin για να χειρίζεται τα windows media player format αρχεία ο quicktime. Πολύ καλά μέχρι εδώ. Οταν πάω να ακούσω ελληνικό ραδιόφωνο μέσω web (ας πούμε bestradio.gr), χρησιμοποιώντας είτε safari είτε firefox ενώ φορτώνει το quicktime μέσα στο νέο παράθυρο του browser (το παράθυρο που παίζει το stream) ήχος γιοκ. Το ίδιο πρόβλημα το έχω και με τον sfera.gr. Απο την άλλη άλλους σταθμούς όπως για παράδειγμα ο Εν Λευκό τους παίζει κανονικά (Βέβαια μπορεί ο συγκεκριμένος σταθμός να μην χρησιμοποιεί wma, δεν ξέρω).

 

Εσείς έχετε αντιμετωπίσει το παραπάνω? Μήπως έχω ξεχάσει να εγκαταστήσω κάποιο audio codec ? (Παρεπιπτώντος έχω βάλει και το real audio για τα .rma streams)

 

Ευχαριστώ,

 

-Γιώργος

 

Κι εγω το ιδιο προβλημα εχω, αφου σκεφτομαι να βαλω το parallels για να μπορω να ακουρω ραδιοφωνο... Φταινε οι τυποι στα sites που δεν κανουν σωστη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalispera paidia... exo na emfanisto kairo sto forum alla tha ithela na po 2-3 pragmata....

 

1) euxaristo parapoli tin apple i opoia exei kani apsogi doulia kai to macbook mou doulebi teleia... ena megalo euxaristo se olous tous anthropous tis apple (oxi tis elladas)

 

2) kai ena minima pros tin microsoft.... oso kai na prospathis na antigrapsis iparxoun kapoia pragmatika miala pou panta tha kanoun kati kalitero... panta i microsoft tha briskete enan aiona piso... den prokeite na agoraso pote ksana ipologisti PC para mono MAC....

 

3) osoi exoun problimata me to macbook einai atixoi apla....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω το ιδιο προβλημα εχω, αφου σκεφτομαι να βαλω το parallels για να μπορω να ακουρω ραδιοφωνο... Φταινε οι τυποι στα sites που δεν κανουν σωστη δουλεια.

 

Δοκίμασες να βάλεις Windows Media Player για Mac;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, γιατι εχω το flip4mac. Λες να κανει τη διαφορα;

 

EDIT: Δοκιμασα να κατεβασω το Media Player. Εχει 2 files: hqx και bin. Και στα 2 το stuffit expander κολλαει στο preparing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να κανω install το Media Player γιατι κολλαει το stuffit expander...

 

lipon... akou ti tha kanis... eixa kai ego to idio problima kai brika tin lisi...

 

kane diplo klik to simpiesmeno arxio... kollaei... sosta??? den mas endiaferei omos giati sto eikonidio dipla stin mpataria, an patisis exei kapou to onoma tou arxeiou pou thelo8ume na ektelesoume... kaneis klik ekei kai to trexei kanonika... kani to fakelo me ola ta arxeia stin elifaneia ergasias.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το καταλαβα αυτο με το εικονιδιο διπλα στην μπαταρια... Εννοεις στην μπαρα πανω; Εκει δε βλεπω καποιο εικονιδιο που να εχει σχεση με αυτο που μου λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...