Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά η Rainbow έχει έλλειψη από macbook . Μου έστειλαν mail και μου είπαν ότι θα το παραλάβω σε 20 μέρες :( Επειδή παρήγγειλα το λευκό και αγχώνομαι με το χρώμα......έχει κανείς πρόβλημα με discoloring στο λευκό macbook του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ έχω λευκό macbook, αλλά δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής με το χρώμα..

Ε, αλοίμονο, με το που το πήρα το έδωσα πίσω για αλλάγη board, αν είχε και πρόβλημα discoloration, θα ταν για πέταμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Πήγα στο Applestore και ήθελαν να μου πουλησουν το λευκό macbook που είχαν στο γραφείο. Αυτό που είχαν στο μαγαζί εδώ και ένα μήνα και όλη μέρα το χρησιμοποιούν.

2)Πήγα στο Public στο Cosmos και έιχαν ένα λευκό και ένα μαύρο για εκθεσιακά μοντέλα. Γεμάτα γρατζουνιές και βρωμιά. Ο πωλητής εξυπηρετικότατος για να μην περιμένω παραγγελία ήθελε να μου φορτώσει ένα από τα 2.

3)Πήρα τηλέφωνο σε όλα τα Multirama της θεσσαλονίκης (3) και μόνο στην τσιμισκή έιχε ένα. Όταν ρώτησα το υπάλληλο ποιο μοντέλο έχουν μου είπε δεν ξέρει τι είναι πάντως το έχουν στην βιτρίνα ανοιχτό και προσφέρθηκε να μου το κρατήσει.

4)Έκανα παραγγελία στο shop21 και μετά από λίγο μου απάντησαν με τηλέφωνο λέγοντας ότι υπάρχει έλλειψη σε λευκά ακόμα και στην αντιπροσωπεία και μου πρότεινε το μαύρο. Φυσικά αρνηθικα γιατί με 2gb RAM που θέλω θα πάμε αισίως στα 1800+ ευρό!

5)Πήρα τηλέφωνο στην Amimac και μου είπαν ότι δεν έχουν ετοιμοπαράδοτα και πρέπει να αφήσω παραγγελία.

 

Με λίγα λόγια θα περιμένω το Courier από την RAINBOW! Προς το παρών κατεβάζω προγράμματα από το LIMEWIRE και από ΤΟRRENTS!

 

Ρε παιδιά όταν προσπαθούν να μας πουλήσουν τα μεταχειρισμένα μοντέλα που έχουν για να δείχνουν, γιατί πρέπει να μας τα πουλάνε στην τιμή του καινούριου? Από την στιγμή που ανοίξει το μηχάνημα θεωρείται μεταχειρισμένο πόσο μάλλον να είναι ανοιχτό όλη μέρα και να το δουλεύουν δεκάδες άτομα. Στο Applestore όταν ρώτησα για macbook και imac μου έδειξε τα μηχανήματα του γραφείου. Δηλαδή αν του έλεγα ότι θέλω και τα 2 θα μου τα έδεινε και θα έμεναν χωρίς υπολογιστή! Αίσχος!:evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο Applestore και ήθελαν να μου πουλησουν το λευκό macbook που είχαν στο γραφείο. Αυτό που είχαν στο μαγαζί εδώ και ένα μήνα και όλη μέρα το χρησιμοποιούν.

 

ΑΗΔΙΑ!

 

Δεν μπορώ να το φανταστώ, ειλικρινά νόμιζα ότι είχαμε ξεπεράσει αυτή την εποχή στην Ελλάδα. Κι όμως, το "ουράνιο τόξο" φέρνει πάλι την άνοιξη :mrgreen:

 

Οσο για τη διαθεσιμότητά του, φίλε μου γνωστά πράγματα μας λες. Δηλαδή το Ουράνιο Τόξο όχι μόνο αργεί να τα φέρει αλλά δεν τολμά καν να παραγγείλει κάποιο παραπάνω μπας και έχει ζήτηση αλλά μένει εκεί "ας πάρω μόνο 5 μπας και γίνει κάποια στραβή και μου μείνουν απούλητα και αν μου ζητήσουν κι άλλα θα τους φέρω μετά".

 

Πραγματικά στην Ελλάδα για να πάρεις Mac πρέπει να το θέλεις ΠΟΛΥ. Πρέπει σχεδόν να τους παρακαλέσεις να στο πουλήσουν. Είπαμε, το να έχεις Mac είναι προνόμιο και σου κάνουν χάρη όταν στο πουλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά στην Ελλάδα για να πάρεις Mac πρέπει να το θέλεις ΠΟΛΥ. Πρέπει σχεδόν να τους παρακαλέσεις να στο πουλήσουν. Είπαμε, το να έχεις Mac είναι προνόμιο και σου κάνουν χάρη όταν στο πουλάνε.

 

Αυτό ξαναπέστο...Με έκαναν να ντρέπομαι που θέλω να πάρω Αpple. Για να πω την αλήθεια πιο πολύ με απωθούσαν από την αγορά παρά με προσέλκυαν. Ρε γμτ ένας απλός υπολογιστής είναι....δεν είναιιχειροποίητο αυτοκίνητο για να το παραγγέλνουμε. Και μετά κάποιοι αναρωτιούνται γιατί δεν πουλάνε τα Apple. Μα πως να πουλήσουν αν δεν τα βλεπει κανεις και αν κάνει αγώνα δρόμου για να αποκτήσει ένα. Πρέπει να σου έρθει θεία φώτηση για να πεις : "Ας δω και τα Αpple τι κάνουν! Μήπως ειναι καλύτερα βρε αδερφέ!"

Ελπίζω μόνο να αξίζει τον κόπο αυτή η προσμονή.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που υπάρχει το ίντερνετ και το Courier.

 

Πλέον μπορούμε να παραγγείλουμε τον υπολογιστή που θέλουμε από άλλη ευρωπαϊκή χώρα και σε 3 μέρες να τον έχουμε.

 

Και αν χαλάσει;

Τον στέλνουμε πίσω και σε λιγότερο από εβδομάδα είναι πάλι στα χέρια μας έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όταν προσπαθούν να μας πουλήσουν τα μεταχειρισμένα μοντέλα που έχουν για να δείχνουν, γιατί πρέπει να μας τα πουλάνε στην τιμή του καινούριου? Από την στιγμή που ανοίξει το μηχάνημα θεωρείται μεταχειρισμένο πόσο μάλλον να είναι ανοιχτό όλη μέρα και να το δουλεύουν δεκάδες άτομα. Στο Applestore όταν ρώτησα για macbook και imac μου έδειξε τα μηχανήματα του γραφείου. Δηλαδή αν του έλεγα ότι θέλω και τα 2 θα μου τα έδεινε και θα έμεναν χωρίς υπολογιστή! Αίσχος!:evil:
ΑΗΔΙΑ!

Δεν μπορώ να το φανταστώ, ειλικρινά νόμιζα ότι είχαμε ξεπεράσει αυτή την εποχή στην Ελλάδα. Κι όμως, το "ουράνιο τόξο" φέρνει πάλι την άνοιξη :mrgreen:

Δυστυχώς αυτό δεν είναι προνόμιο της Rainbow. Είναι η νοοτροπία του απανταχού Έλληνα "έμπορΑ" που θεωρεί απολύτως φυσιολογικό να σου πουλήσει κάτι που έχει στη βιτρίνα του και σκονίζεται επί 3 χρόνια, όσο θα κόστιζε καινούριο (ή και πιο ακριβά).

 

Εγώ για παράδειγμα, πριν από πολλά χρόνια δούλευα κι εγώ σε κομπιουτρομάγαζο. Που και που ερχόταν κάποιος γνωστός ή φίλος του αφεντικού να πάρει PC. Το αφεντικό λοιπόν μας έβαζε να δώσουμε στο φίλο του τιμές 30% πιο πάνω από το κανονικό έτσι ώστε αυτός μετά να του κάνει "έκπτωση" 20% και να είναι όλοι ευχαριστημένοι... Έ αν φέρεσαι έτσι στους φίλους σου, στους άλλους θα κολώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, άψογο! Μπορείς να χειριστείς πάρα πολλά πράγματα στο Mac σου, απο παρουσιάσεις και playlists μέχρι να κλείσεις τον υπολογιστή μόλις τελειώσει η ταινία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, άψογο! Μπορείς να χειριστείς πάρα πολλά πράγματα στο Mac σου, απο παρουσιάσεις και playlists μέχρι να κλείσεις τον υπολογιστή μόλις τελειώσει η ταινία..

 

ναι... αν και καθε 30 clicks μου κανει disconnect και πρέπει να ξανακάνω connect.... (crack applied)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

μετά απο κάποιο καιρό μου ήρθε και μένα το macbook μου, και μάλιστα στο εξόπλισα με 2GB RAM απο την omnitechnologies (είχα διαβάσει διάφορα γι αυτές τις μνήμες αλλά μέχρι τώρα όλα καλά :)). Δοκίμασε κανείς να βρεί το Matlab beta εκδοση για Apple Intel απο την Mathworks ?

 

Keep macing...

 

-Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...