Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα macdudes

 

παιρνει η κοπελα μου ενα MacBook Pro 15'' 2.0Ghz αυριο

exei mono 512Μb ram...

σκοπευει να δουλευει photoshop, illustrator, macromedia suite κτλ...

 

της ειπαν οτι λογω της νεας αρχιτεκτονικης το προβαδισμα που ειχε το μηλο στις εφαρμογες της Adobe, εξανεμιστηκε με αποτελεσμα να καταναλωνει πορους οπως ενα pc

 

αρα παμε στανταρ για τουλαχιστον 512 extra ram...

επειδη ομως αυτα που ζητανε για το ενα dimmακι μου φαινονται τσιμπημενα...

δεν μπορω να βγαλω τα 512 που εχει

και να βαλω δυο στικς του 1Gb ddr2 533 αντι για 667?

 

ειναι συμβατες ολες οι μαρκες?

 

εχουμε επισημανει καποιες ασυμβατοτητες?

 

εφοσον η αλλαγη γινει σε καταστημα πληροφορικης

απο τεχνικο

επιρεαζεται η εγγυηση?

 

το 512αρι 667 που θα περισσεψει θα βρω να το δωσω?

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν ξέρω αν παίρνει μνήμη λιγότερων Mhz πάντως σίγουρα τα 2GB σίγουρα δεν θα βλάψουν κανένα..

 

Από εκεί και πέρα την αλλαγή της μνήμης θα την κάνεις μόνος σου.. Είναι βλακεία να πληρώσεις κάποιο τεχνικό για να κάνει αυτή τη δουλειά. 3 βίδες είναι και δεν χάνεται καμία εγγύηση...

 

Επίσιμες οδηγίες από την Apple: http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=303491

 

To dimm που θα περισέψει το πουλάς σε κάποιον.. Οι μνήμες των MacBook, MacBook Pro είναι ίδιες με αυτές των υπόλοιπων laptop οπότε όλο και κάποιο θα βρεις που να το θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν παίρνει μνήμη λιγότερων Mhz πάντως σίγουρα τα 2GB σίγουρα δεν θα βλάψουν κανένα..

 

Από εκεί και πέρα την αλλαγή της μνήμης θα την κάνεις μόνος σου.. Είναι βλακεία να πληρώσεις κάποιο τεχνικό για να κάνει αυτή τη δουλειά. 3 βίδες είναι και δεν χάνεται καμία εγγύηση...

 

Επίσιμες οδηγίες από την Apple: http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=303491

 

To dimm που θα περισέψει το πουλάς σε κάποιον.. Οι μνήμες των Mac είναι ίδιες με αυτές των υπόλοιπων laptop οπότε όλο και κάποιο θα βρεις που να το θέλει...

 

μα εγω ειμαι ο τεχνικος που θα την κανει...:)

απλα δεν ηξερα εαν χρειαζεται εξουσιοδοτημενο τεχνικο τμημα για να μην υπαρχει προβλημα με την εγγυηση

 

αλλα το σημαντικο ειναι θα δουλευει απροβληματιστα με αλλες μνημες

εστω και 667

γιατι με 210ευρω τα 2gb 667 της Kingston Μοιαζουν πολυ καλη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω πρόβλημα με την isight κάμερα στο macbook. Ξαφνικά, ενώ δούλευε μια χαρά, σήμερα δεν μπορεί να την βρει ούτε το photobooth, ούτε το ichat. Στο photobooth λεει:

Photobooth can not open because no camera is attached or the camera is in use by another application.

Έκανα reboot, τίποτα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα. Έψαξα στο net, έχουν πολλοί το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι που να δουλέψει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geia sas kai apo mena ... Exo mia erotisi i opoia me vasanizei ... Pira to macbook pro kai hdh pano ston disko einai katelimmena peripou 15gb apo preinstalled software ... Diavasa kapou oti an valo mesa to cd ton mac os, tha kano uninstall osa thelo kanontas ena neo mac os x install .. I erotisi mou einai, otan tha kano auto to pragma, auta ta pragmata pou exo katevasei edo kai kapoies imeres tha ginoun delete ?? Episis, exo hdh katevasei to update apo tin selida tis apple .. Den ksero an auto paizei rolo, alla to anafero giati sta windows eixe sxesh ... Euxaristo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geia sas kai apo mena ... Exo mia erotisi i opoia me vasanizei ... Pira to macbook pro kai hdh pano ston disko einai katelimmena peripou 15gb apo preinstalled software ... Diavasa kapou oti an valo mesa to cd ton mac os, tha kano uninstall osa thelo kanontas ena neo mac os x install .. I erotisi mou einai, otan tha kano auto to pragma, auta ta pragmata pou exo katevasei edo kai kapoies imeres tha ginoun delete ?? Episis, exo hdh katevasei to update apo tin selida tis apple .. Den ksero an auto paizei rolo, alla to anafero giati sta windows eixe sxesh ... Euxaristo

 

Καλό είναι να κάνεις ένα BackUp - BTW υπάρχει το πολύ καλό BackityMac - αλλά στο Mac στην αρχή σε ρωτάει αν θες να κρατήσεις τα αρχεία σου... το επιλέγεις και είσαι οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω πρόβλημα με την isight κάμερα στο macbook. Ξαφνικά, ενώ δούλευε μια χαρά, σήμερα δεν μπορεί να την βρει ούτε το photobooth, ούτε το ichat. Στο photobooth λεει:

Photobooth can not open because no camera is attached or the camera is in use by another application.

Έκανα reboot, τίποτα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα. Έψαξα στο net, έχουν πολλοί το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι που να δουλέψει.

Ευχαριστώ

 

Καμιά απάντηση σχετικά με αυτό?

Από ότι φαίνεται θα το πάω για service. Έχει κανείς ιδέα πόσο χρόνο θα μου το κρατήσουν?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epitelous mou to eferan! kai to cd to eixe mesa, auto itan to megalo agxos mou. telika mou allaksan board, twra mi me rwtisete poia board, den kserw. sto xarti pantws egrafe "allagi board".

To koufo einai pws kapoios konta sto spiti mou exei asyrmato diktyo kai auti ti stigmh exw syndethei se auto kai exw internet. den kserw kan poios einai , opoios kai an einai vevaia, as einai kala o anthrwpos!! he! he!

Koufo, e?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά απάντηση σχετικά με αυτό?

Από ότι φαίνεται θα το πάω για service. Έχει κανείς ιδέα πόσο χρόνο θα μου το κρατήσουν?

 

Ευχαριστώ

 

Μια και δεν απαντά κανείς, μπορεί κάποιος να μου πει πως κάνω backup στο mac (πέρα από το κλασικό copy paste αρχείων σε εξωτερικό σκληρό). Υπάρχει κάποιο utility που κάνει back up σε emails, ρυθμίσεις κλπ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μια και δεν απαντά κανείς, μπορεί κάποιος να μου πει πως κάνω backup στο mac (πέρα από το κλασικό copy paste αρχείων σε εξωτερικό σκληρό). Υπάρχει κάποιο utility που κάνει back up σε emails, ρυθμίσεις κλπ?

 

Ευχαριστώ

 

Carbon Copy Cloner: http://www.bombich.com/software/ccc.html

 

Παρόμοιο με το Norton Ghost στα Windoze.

 

Δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "koufo" gia mena toulaxiston einai oti enw den eixa internet sto laptop mou, mias kai to modem gia to pc den kanei, twra exw mesw kapoiou pou oute kan kserw.

Sorry an perimenes na akouseis kati pio varygdoupo, se emena omws pou eimai kainourgios sta mac (kai asxetos me to wifi) mou ekane poly megali entypwsi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά απάντηση σχετικά με αυτό?

Από ότι φαίνεται θα το πάω για service. Έχει κανείς ιδέα πόσο χρόνο θα μου το κρατήσουν?

 

Ευχαριστώ

 

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Επειδή πρόκειται για συνιθισμένο πρόβλημα στο macbook, παραθέτω την "περίεργη" και όμως αποτελεσματική λύση:

Ακολούθησα την διαδικασία του battery calibration: Πλήρης φόρτιση, πλήρης εκφόρτιση και παραμονή του μηχανήματος για 5 ώρες χωρίς ρεύμα. Αυτό προφανώς έκανε ένα πιο αποτελεσματικό PMU reset στο σύστημα και η isight κάμερα λειτουργεί και πάλι κανονικά.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...