Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς συνεχίζω να εκπλήσσομαι από το φοβερό macbook, θέλω να κάνω κάποια ερώτηση σχετικά με τα ελληνικά. Έχω πάρει την αγγλική έκδοση. Μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει κάποιο σημαντικό πρόβλημα με τα ελληνικά, σε sites κλπ. Μερικές φορές, ενώ γράφω ελληνικά στο Mail, ο παραλήπτης τα διαβάζει με περόεργους χαρακτήρες. Όταν μου κάνει reply, εγώ διαβάζω κανονικά το μήνυμα μου που το είχα γράψει στα ελληνικά. Σε αυτήν την περίπτωση ποιος φταίει? Τελικά χρειάζεται να εγκαταστήσω το gr-x? Υπάρχει περίπτωση να μου χαλάσει κάτι με αυτήν την εγκατάσταση?

 

Ευχαριστώ

 

Πες στον παραλήπτη της αλληλογραφίας σου να χρησιμοποιεί Unicode (UTF-8 ) encoding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλησπέρα σε όλους! Ασχολούμαι χρόνια με τους υπολογιστές και είμαι κάτοχος ενός PC και ενός laptop. Έχωντας βαρεθεί τα κολλήματα των Windows σκέφτομαι σοβαρά να αγόράσω ένα macbook γιατί απ'ότι βλέπω όλα τα Apple είναι πολύ πιο σταθερά μηχανήματα. Από άποψη εμφάνισης και λειτουργικού πιστεύω πλέον ότι είναι στην κορυφή αν και δεν έχουν την απήχηση που θα έπρεπε, τουλάχιστον στην Ελλάδα. Χρειάζομαι το macbook για να χρησιμοποιώ Office, Internet, MSN, Matlab και Autocad. Ξέρω ότι δεν θα εχω προβλήματα συμβατότητας αλλά κολλάω σε κάποια θέματα hardware.

1. Θα ήθελα να έχει ενσωματωμένο μόντεμ για ευνόητους λόγους.

2. Θα ήθελα να έχει περισσότερες θύρες USB.

3. Θα ήθελα να έχει υποδοχή PCMCIA στην οποια θα μπορούσα να συνδέσω μεγάλο αριθμό λειτουργικών συσκευών

4. Τέλος θα ήθελα να υποστηρίζει εγγραφή DVD αν και στο laptop της ΑCER που έχω, το χρειάστηκα σπάνια...

Αυτά δεν νομίζω ότι είναι παρανοϊκά αφού τα περισσότερα laptop τα έχουν και μάλιστα σε χαμηλές τιμές.

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση στό επόμενο μοντέλο macbook να έχουν προστεθεί κάποια από τα παραπάνω και ακόμα αν θα περίεχουν mobile επεξεργαστές που δεν θα κάνουν το laptop τοστιέρα. Έχοντας καλομάθει στις θερμοκρασίες του Centrino στον ACER νομίζω ότι θα είχα προβλήμα με κάτι...καυτό! Θέλω να φύγω από τα συνιθισμένα PC και κολλάω μόνο σε θέματα hardware. Ξέρω ότι αν πάρω mac, όλα δείχνουν ότι θα μείνω σε μαc. Δεν θέλω να πετάξω για ακόμα μια φορά τα λεφτά μου σε ένα μηχάνημα που θα είναι τέλειο τον πρώτο καιρό και μετά θα αρχίσει τα κολλήματα....θελω κάτι που απλά θα δουλεύει τέλεια! Αυτό δεν είναι και ένα από τα slogan των mac?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να εχει κανεις το macbook με κλειστο το καπακι της οθονης, και ενω ειναι 'ανοικτο'/power on και εχοντας φορτωσει το λειτουργικο, να το δουλευει με μια μεγαλη εξωτερικη οθονη και άλλο πληκτρολογιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tyler01

 

1. Se kamia periptosi... I apple den vgazei mixanimata gia tn ellada... Ama tous pei PSTN den tha kseroun ti einai auto...

2. oxi

3. oxi

4. ypostirizei...i epomeni logika tha ypistirizei kai double layer...

 

Gia tin xrisimotita tou double layer mporeis na apeuthyntheis ston mjmj... Opos episis mporeite na sizitisete to 1. kai 2....

 

@mentroras99

 

Nai! Einai to gnosto closed-lid mode... Syndeeis to eksoteriko pliktrologio kai tin othoni.. Kleineis tin othoni tou MacBook, mpainei kanonika se sleep kai molis xtypiseis ena opoiodipote pliktro apo to pliktrologio anoigei ksana kai pernaei sti megali othoni...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πήγα στο Applestore της θεσ/νίκης και είδα από κοντά το macbook. Πραγματικά οποιαδήποτε αμφιβολία είχα, μου έφυγε και προτιμώ να θυσίασω μια θύρα USB και κάποια άλλα στοιχεία που έρχονται σε δεύτερη μοίρα προκειμένου να πάρω ένα μηχάνημα που θα κάνει καλά την δουλέια του! Σε λίγες μέρες θα το έχω στα χέρια μου :) Αντίο Windows!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση: Τι θα κερδίσω εγκαθιστώντας το x-greek ή το gr-X στο mac os X 10.4 (Tiger) ? Δεν θέλω να εξελληνίσω το λειτουργικό μου (εννοώ δεν θέλω ελληνικά μενού στο λειτουργικό)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μία ερώτηση: Τι θα κερδίσω εγκαθιστώντας το x-greek ή το gr-X στο mac os X 10.4 (Tiger) ? Δεν θέλω να εξελληνίσω το λειτουργικό μου (εννοώ δεν θέλω ελληνικά μενού στο λειτουργικό)

 

Ευχαριστώ

Αν δεν θες εξελληνισμό των μενού δεν θα κερδίσεις ουσιαστικά τίποτα.

 

Εκτός αν έχεις εφαρμογές non-unicode (παλιότερες εκδόσεις του Office πριν την έκδοση 2004, παλιότερο Pagemaker κλπ). Οι non-unicode εφαρμογές δεν υποστηρίζουν ελληνικά οπότε θα χρειαστείς κάποιο πρόγραμμα "εξελληνισμού".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia ti prepei na kano egkatastasi gia na exei to ms office 2004 elliko orthografo... exo faei olo to internet kai den mporo na bro tipota

 

Κατέβασε αυτό της neurosoft:

http://home.arcor.de/kontas/NLT4OfficeX.pkg.zip

και απλά μετέφερε τα 4 αρχεία που σου βάζει στο /Applications/Microsoft Office X/Shared Applications/Proofing Tools στο αντίστοιχο για το office 2004

/Applications/Microsoft Office 2004/Shared Applications/Proofing Tools

 

μετά, όταν γράφεις ελληνικά στο word, διάλεξε ελληνικά από το tools.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρήγγειλα το macbook με αγγλικο mac os x. Θέλω να ρωτήσω....πως γίνεται η εναλλαγή της γλώσσας στο πληκτορολόγιο. Πρέπει να το ορίσω εγω? Θα μπορεί να γράφει ελληνικά η θα έχω κάποιο πρόβλημα.....Σημειωτέον δεν ξέρω πολλά από mac!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι ακριβώς ποιος είναι ο default συνδυασμός πλήκτρων, αλλά 2 πράγματα είναι σίγουρα:

 

1) μπορείς να την ορίσεις εσύ,

2) ΔΕΝ μπορείς να ορίσεις το alt+shift :-)

 

Θα μπορείς να γράφεις μια χαρά ελληνικά.. Don't worry :-) Ότι απορίες έχεις μπορείς να μας τις πεις... Α, και όταν το πιάσεις στα χέρια σου πες μας εντυπώσεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
To iLife vrisketai sto mac installation disk 1 i sto mac installation disk 2 ?

Για συστήματα PowerPC, αν θυμάμαι καλά (γιατί έχω να κάνω format από τότε που πήρα τον Mac μου...) στο πρώτο disk.

 

Στο δεύτερο είναι το Xcode και το MacOS 9.2 (το Classic Environment - επαναλαμβάνω μόνο σε PowerPC Macs).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...