Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βγήκε και η beta έκδοση του crossover. μπορείτε να την κατεβάσετε εδώ

 

με αυτό το πρόγραμμα μπορείτε να τρέχετε προγράμματα και παιχνίδια των windows σε περιβάλλον mac!! χωρίς virtualisation ή άλλα παράθυρα :mrgreen:

 

 

Το δοκιμασες, παιζει χωρις προβληματα εφαρμογες win μεσα απο mac os x? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

macdriver με προλαβες και ...μου εκοψες και τα φτερα!

Αντε να δουμε, ποτε και πως θα μπορουμε να τρεχουμε απροβληματιστα win εφαρμογες εγγενως στο mac os x?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά beta είναι..υπομονή

Ναι, beta είναι το port που έχει γίνει στο Mac OS X, το crossover γενικά έχει τα χρονάκια του. Αλλά και final release να γίνει το functionality θα είναι το ίδιο με αυτό που είναι στα άλλα unix-οειδή. Προσωπική άποψη είναι ότι το συγκεκριμένο project δεν πρόσφερε τίποτα ιδιαίτερο. Ισα-ίσα προσπάθησε να βγάλει χρήματα με πλάτες άλλων (wine).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν στο cross over έτρεξα κάτι αρχειάκια .exe που χρειαζόμουν και όλα πήγαν μια χαρά! νομίζω ότι είναι καλή λύση αν χρειάζεσαι κάποια μικρά και λίγα προγραμματάκια των windows. Αλλά γονατίζει την ram για άλλη μια φορα...επειγόντως αναβάθμιση στα 2gb!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο ερχεται και το δικο μου Macbook! Φαντάζομαι οτι πρέπει να κάνω άφοβα το firmware update για το ανεμιστηράκι ε??

 

Ευχαριστώ

 

όχι απλά άφοβα...ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζεύω το καινούριο μου Macbook... Είναι τέλειο! Είναι και η πρώτη μου επαφή με το Mac OS X, και η πρώτη μου εντύπωση είναι πολύ καλή, αλλά σίγουρα θέλω πολλά πράγματα ακόμα να μάθω. Μερικές αρχικές ερωτήσεις:

Ο δίσκος ειναι γεμάτος με 20 GB! Μου χρειάζονται όλα αυτά? Μπορώ να κάνω uninstall προγράμματα ή ανήκουν στο λειτουργικό και δεν θα με αφήσει? Θέλω να αποφύγω να κάνω format, γιατί ακόμα δεν ξέρω τα προγράμματα και δεν ξέρω πιο θα μου χρειαστεί και ποιο όχι. Καμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ανάλογα τι ακριβώς θέλεις να κάνεις uninstall.

 

 

Για παράδειγμα, μπορείς άφοβα να αφαιρέσεις, αν το θέλεις, προγράμματα από το iLife (iPhoto, iMovie, iDVD, iTunes, Garageband). Το iLife δεν είναι μέρος του λειτουργικού αλλά ξεχωριστό πακετό (που απλώς διατίθεται δωρεάν μαζί με κάθε νέο Macintosh αλλά πωλείται και ξεχωριστά).

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να αφαιρέσεις (για παράδειγμα) τον Safari ή το Mail. Μάλλον να το διατυπώσω καλύτερα: ότι μπορείς, μπορείς. Δεν ξέρω αν θα δημιουργούσε κάποια δυσλειτουργία αν τα αφαιρούσες. Πάντως ο Safari δεν νομίζω ότι είναι δεμένος με το λειτουργικό, όπως για παράδειγμα είναι ο Internet Explorer στα Windoze (εκεί θεωρείται σχεδόν core του λειτουργικού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε κάνω λάθος στο installation μπορείς να αφαιρέσεις "printer drivers" και κάποιες extra γλώσσες. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να το κάνεις εκ των υστέρων.

 

Κάποιος πιο familiar με το Mac OS να μας διαφωτίσει? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αν δε κάνω λάθος στο installation μπορείς να αφαιρέσεις "printer drivers" και κάποιες extra γλώσσες. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να το κάνεις εκ των υστέρων.

 

Κάποιος πιο familiar με το Mac OS να μας διαφωτίσει? :D

Τις γλώσσες τις αφαιρείς άνετα. Με το Μonolingual και (χειροκίνητα) με το Spotlight, βρίσκεις όλους τους φακέλους με κατάληξη .lproj και τους αφαιρείς - όλους ΕΚΤΟΣ των english.lproj (γιατί τότε δεν θα σου ανοίγει καμία εφαρμογή).

 

Από εκεί και πέρα, όπως είπα παραπάνω, εξαρτάται τι θες να βγάλεις. Αν πχ δεν ασχολείσαι με δημιουργία μουσικής, βγάζεις το Garageband και ό,τι έχει σχέση με αυτό. Θα γλυτώσεις αρκετά Gigabytes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...