Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά.. μετά απο 5 προσπάθειες, και αφου περίμενα και περίμενα και περίμενα στην αναμονή.... τους βρήκα.

θα τους το πάω την Τετάρτη.

Είμαι πολύ απογοητευμένος πάντως.. διάβαζα για προβλήματα στα λάπτοπ της apple, αλλά δεν περίμενα οτι βγάζει και λάπτοπ τα οποία τα παίζουν μετά απο 2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Οι "γνώστες" της applestore μου είπαν ότι στο mac os x, δεν μπορείς να κάνεις resize κάποιο partition.

 

Ρε μεγάλε έτσι που ρωτάς που να καταλάβουν; Τεχνικοί είναι; Πωλητές είναι οι άνθρωποι! Φυσικά και γίνεται. Δεν μπορείς όμως μετά να αλλάξεις το μέγεθος εκτός αν σβήσεις το partition και το ξαναδημιουργήσεις. Άρα λοιπόν η απάντηση είναι ναι και όχι. Ναι μπορείς να κάνεις partition μέσα από το boot camp αλλά δεν μπορείς να του αλλάξεις το μέγεθος.

 

Ελπίζω να μην κάνω λάθος γιατί δεν ξέρω καλά το Bootcamp. Με το Mac Pro θα το μάθω καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν οτι χρειάζομαι minimum 10 GB για windows . Γιατι τοσο πολύ????

 

5GB

 

λληνικό διορθωτή κειμένου στο office?

 

Ναι. Δοκίμασε το iWork είναι καλύτερο.

 

κανένα ελληνο-αγγλικο λεξικό κυκλοφορεί?
ellino aggliko leksiko exei to leitourgiko tou

 

Λάθος. Άλλο λεξικό και άλλο μεταφραστής που δουλεύει μέσω Internet και είναι και μέτριος. Επαναλαμβάνω. Άλλο λεξικό και άλλο μεταφραστής από την Systran. Λεξικό είναι το dictionary αλλά είναι αγγλο-αγγλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι πωλητές πρέπει να ξέρουν τι πουλάνε, αρα κάτι που δεν είναι εξεζητημένο πρέπει να το ξέρουν και (υποθέτω) να μην απαντάνε μονολεκτικά λες και τους διακόπτουν την πασιέντσα (το πιάσαμε το υπονοούμενο :-) )..

 

Μπορείς να κάνεις partition με εφαρμογές όμως που δεν είναι μέσα στο λειτουργικό πχ VolumeWorks..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μεγάλε έτσι που ρωτάς που να καταλάβουν; Τεχνικοί είναι; Πωλητές είναι οι άνθρωποι! Φυσικά και γίνεται. Δεν μπορείς όμως μετά να αλλάξεις το μέγεθος εκτός αν σβήσεις το partition και το ξαναδημιουργήσεις. Άρα λοιπόν η απάντηση είναι ναι και όχι. Ναι μπορείς να κάνεις partition μέσα από το boot camp αλλά δεν μπορείς να του αλλάξεις το μέγεθος.

 

Ελπίζω να μην κάνω λάθος γιατί δεν ξέρω καλά το Bootcamp. Με το Mac Pro θα το μάθω καλύτερα.

 

Απο τα λίγα αγγλικά που γνωρίζω, "resize" σημαίνει να του αλλάξω το μέγεθος, και όχι να το δημιουργήσω από την αρχή. Εκφράζοντας αμφιβολίες για το boocamp αφού από ότι λες δεν το ξέρεις καλά, ούτε εσύ μου απάντησες. Και ΝΑΙ, πιστεύω ότι όταν μιλάς με ένα πωλητή σε H/Y πρέπει να έχει τεχνικές γνώσεις. Άλλωστε ο συγκεκριμένος ήταν συνάδερφος μου από το Πολυτεχνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5GB

 

Λάθος. Άλλο λεξικό και άλλο μεταφραστής που δουλεύει μέσω Internet και είναι και μέτριος. Επαναλαμβάνω. Άλλο λεξικό και άλλο μεταφραστής από την Systran. Λεξικό είναι το dictionary αλλά είναι αγγλο-αγγλικό.

 

 

Επομένως κυκλοφορεί κάποιο ελληνο-αγγλικο λεξικό για mac? (μιλάω για εφαρμογή και όχι για online utility)

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως κυκλοφορεί κάποιο ελληνο-αγγλικο λεξικό για mac? (μιλάω για εφαρμογή και όχι για online utility)

Σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει το ΜΑΤΖΕΝΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-----------------------------------------------------

Exei Mpei Kanenas Meso Ethernet Sto Internet???

-----------------------------------------------------

Macbook

-----------------------------------------------------

Theli Rithmisis???

-----------------------------------------------------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χόντρό πρόβλημα' date=' πάω να σκάσω.

Εχθές όπως σας είπα μου έφεραν το λάπτοπ μου. Εκεί που το δούλευα, ξαφνικά μου σβήνει. Μπα λέω, εγώ θα φταίω... Έπειτα μου το ξανακάνει. Εκεί ήταν που άρχισα να ανησυχώ.

Σήμερα που το άνοιξα πάλι, άρχισε και μου έκανε κατι παλαβά. Εκεί που το δούλευα κόλλαγε. Προσπαθούσα να το κλείσω και να το ανοίξω τιποτα... το ιδιο πρόβλημα. Νέκρωνε η οθόνη μετα απο καποια λεπτα λειτουργίας και αρχιζε να βγαζει κατι τρελες οριζοντιες γραμμες στην οθόνη. Με τα πολλά, πλέον ουτε καν ανοίγει. Πατάω το power button για να ανοίξει, η οθόνη μένει μαύρη, και το sleep λαμπάκι είναι σταθερά ανοιχτό, χωρίς να κανει τίποτα όμως. Κάνω ρεστάρτ, και πάλι το ίδιο. Δεν ανοίγει ο υπολογιστής μου δηλαδη, πάω να τρελαθω. Εχθές μου το έφεραν, για όνομα του Θεού, τι είναι αυτά? Τι θα κάνω?[/quote']

http://www.tuaw.com/2006/08/28/test-your-macbook-for-random-shutdowns/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα λίγα αγγλικά που γνωρίζω, "resize" σημαίνει να του αλλάξω το μέγεθος, και όχι να το δημιουργήσω από την αρχή. Εκφράζοντας αμφιβολίες για το boocamp αφού από ότι λες δεν το ξέρεις καλά, ούτε εσύ μου απάντησες.

 

Δεν δημιουργείς τίποτα από την αρχή. Αλλάζεις (κάνεις resize) το ένα και μοναδικό partition που έχεις ώστε να δημιουργηθεί ένα νέο partition στο οποίο θα βάλεις τα windows. Από την στιγμή που δεν σβήνεις το partition table δεν δημιουργείς κάτι από την αρχή αλλά αλλάζεις το μέγεθος του ενός partition που έχεις ώστε να δημιουργηθεί χώρος για ένα ακόμη.

 

Έτσι όπως έκανες την ερώτηση είναι σαν να λες τον άλλο αν μπορείς να αλλάξεις το μέγεθος του partition των windows μετά την δημιουργία του. Έχεις για παράδειγμα ένα δίσκο 60GB. Τον χωρίζεις με το Bootcamp σε 50 και 10. Αυτό ήταν. Δεν αλλάζει. Εκτός αν ξανα κάνεις τον δίσκο ένα partition (με το bootcamp) και ξανα δημιουργήσεις το δεύτερο partition (πάλι με το bootcamp). Έτσι όμως θα πρέπει να επαναεγκαταστήσεις τα windows.

 

Η ερώτηση σου διαβάζετε με πολλούς τρόπους και παίρνει πολλές απαντήσεις.

 

Σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει το ΜΑΤΖΕΝΤΑ

 

Φοβερό νέο!!! Μπράβο!

 

Exei Mpei Kanenas Meso Ethernet Sto Internet???

 

Χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν θέλει τίποτα το ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...