Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά από την Πέμπτη έχω μπει και εγώ στην παρέα σας. Το πήρα από Systemgraph. Καλά είναι γμτ. Κάποια στιγμή, αφού είχε πέρασε μία μέρα αποκλειστικά στο macbook είδα πάλι win και φρίκαρα.. Το άλλο καλό είναι ότι δεν μου έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Το συστηματάκι πετάει..

Ερώτηση: φώς στο πληκτρολόγιο έχει μόνο το Pro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: φώς στο πληκτρολόγιο έχει μόνο το Pro;

 

yeap..

 

άντε με γειά! καλοδούλευτο. Απο θερμοκρασίες και mooing πως πας;

Πάρε και μια θήκη οπωσδήποτε, τη πρώτη γρατζουνιά ούτε που θα την καταλάβεις..:evil:

και ram εννοείται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μλκία αυτό με το φως. Σιγά το κόστος. Ήθελα και εγωωωω...

Θερμοκρασίες σχετικά καλές αλλά δεν του έχω κάνει τπτ βαρύ ακόμα. 60 C ίσως δεν του έχω βάλει κάποιο πρόγραμμα για να το κοιτάξω. Τώρα έχω κατεβάσει καμιά 600 mb προγράμματα και θα πάω να το κοιτάξω. Με αυτές τις θερμοκρασίες του αλλάζω κάθε 10λεπτο θέση πάνω στο γραφείο για ζεσταίνει διαφορετικό σημείο και να κρυώνει το προηγούμενο! Σε καμία περίπτωση όμως στα πόδια ή κρεβάτι ξερω γω, με τπτ. Το ανεμιστηράκι το έχω ακούσει λίγες φορές και σε καμία από αυτές δεν είχε τον αγελαδινό ήχο ή ότι άλλο στο καλό είναι αυτό το moo.

Όσο για την θήκη, πήρα μία τσάντα για να το βάζω και να το κουβαλάω.

Νομίζεις ότι το second skin είναι απαραίτητο? Θέλω να πω, τι να πάθει πάνω στο γραφείο, προσέχω. Και σε καμία περίπτωση δεν το δουλεύω με second skin μην αρπάξουμε και καμιά φωτιά, είτε το second skin είτε το mb. Επίσης, δεν το κυκλοφορώ με ss, προτιμώ τσάντα. Είδα έναν τρελό όταν πήγα να το πάρω να έρχεται με ένα μάλλον mb σε ss και το κρατούσε σαν βιβλίο στο χέρι. Να σου φύγει από το χέρι και να τρέχεις μετά. Με τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή παρατήρησή, τα macbook pro γρατζουνιζόντε ( δεν υπάρχει αυτή η λέξη αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω) πολύ πιο εύκολα από τα macbook λόγο υλικού κατασκευής. Στις προηγούμενες γενιές έτσι ήταν ibook – powerbook και έτσι θα είναι και στις επόμενες... λίγο προσοχή για τους κατόχους pro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kai mesa stin tsanta na to vazeis pali tha gratsounistei os ek ton pragmaton, kathos exei poly xoro na kinitai alla kai epeidi to yliko tis tsantas einai "skliro" opote tha afisei ta simadia tou...

 

Eno to second skin einai ftiagmeno apo neoprenio pou einai tromera malako kai elastiko oste na efaptetai pano sto macbook... Ego exo ena second skin kai meta to vazo mesa stin tsanta an kouvalao mazi mou, allios to pairno sto xeri...me prosoxi panta..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

daniel saving grace έστειλες mail σε αυτόν που το αγόρασες από το ebay να του πεις για τις μνήμες;

 

 

Οχι ακόμα, ψάχνω λίγο να δω τι είναι. Εχουν lifetime warranty οπότε δε βιάζομαι τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το βάζω μέσα στην τσάντα το βάζω πρώτα μέσα στην θήκη που ήταν όταν το πρωτοπήρα, εννοώ αυτήν με το μαλακό υλικό σαν ύφασμα. Οπότε δεν παίζει τπτ για γρατζουνιές. Αν ήρθε από Κίνα χωρίς γρατζουνιά μέσα σε αυτό δεν νομίζω να γίνει εδώ.

Όσο για τις θερμοκρασίες είναι γύρω στους 60-65 όταν κάθεται και μέχρι τους 85+ όταν κάνει δουλειά. Θα μου κάψει το ξύλινο γραφείο μου!@

Παρά ταύτα παίζουν κανά δυό προβλήματα, στο MACOS topic για περισσότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για skin δες στο ebay. υπάρχουν πολλές. εγώ θα κάνω ένα μόνος μου. mixalis8 έκανες αναβάθμιση toy Mac σε 10.4.7; Αν ναι, σταμάτησε το ανεμιστηράκι (mooing);

 

nai to exo kani anabathmisi kai mporo na po oti pleon to macbook exei beltiothi sto thema moo..... mporo na oti oti pleon to kanei 1 stis 4 fores pou o ipologistis tha ftasi stin krisimi thermokrasia.... mporo na po oti pleon den me apasxolei katholou to thema moo...

 

basika ego paraksenebomai giati den exei arxisi to problima me to xroma... eftixos diladi alla oute ixnos problimatos... mipos stis kainourgies partides allaksan to plastiko???

 

(diakopes imoun - bourbourou)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον αναγνώρισαν το πρόβλημα με το πλαστικό και ξεκίνησαν να το αλλάζουν σε όσους έχουν πρόβλημα, τότε θα το άλλαξαν και από την εργοστασιακή παραγωγή. Χωρίς να θέλω να είμαι γκαντέμης, δεν νομίζω ότι είμαστε από τις "τυχερές" παρτίδες...

Βασικά που βρίσκω πότε παράχθηκε το macbook μου;

 

p.s. έτσι όπως το πάνε, θα πρέπει να αλλάξουνε το brand name από apple σε lucky strike...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι η πρωτη αυτη γενια των macbook, αν και ειναι αναμφισβητητα καλη, τελικα μαλλον πασχει απο παιδικες ασθενειες.

 

Discoloration, προβληματα στις μπαταριες, θορυβοι στον ανεμιστηρα, overheating, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω με τον mjmj.

 

Το mooing είναι απαράδεκτο για μια εταιρία σαν την apple. εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το συνηθίσω. Δεν μπορείς να δεις ταινία βρε αδελφέ..εκεί που έχει μια παύση η ταινία και επικρατεί ησυχία.."μουουουουου"! Έ όχι...

και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ευελπιστώ (επί ματαίω μάλλον) σε κάποιο firmware της apple.

 

Η θερμοκρασία είναι επίσης πολύ υψηλή. Δεν παίζει με τπτ να το ακουμπάς πάνω σου, άσε που είναι και ανθυγιεινό.

 

Επίσης κάτι που είχε αναφέρει ο LordArthas και πέρασε στα ψιλά. H οθόνη έχει προβληματάκια στις γωνίες θέασης και ειδικά όταν απεικονίζει μαύρο χρώμα, χάνει αρκετά. Δε λέω, πολύ φωτεινή αλλά πολύ περιορισμένο εύρος θέασης...

 

Επίσης τα πλαστικά του, μου φαίνεται ότι έχουν ανοίξει λίγο, μάλλον από την πολύ υψηλή θερμοκρασία. Λογικό, αλλά δεν έπρεπε να προβλεφθεί;

 

Οι ανεμιστήρες στο full mode κάνουν πολύ θόρυβο. Αρκετά παραπάνω από πολλά laptop που έχω δει. Εφόσον μιλάμε για ποιότητα κατασκευής δε θα έπρεπε να μην υπάρχει τέτοιο θέμα; Τουλάχιστον να είναι στο μέσο όρο. Γνώμη μου.

 

discoloration δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμα αλλά δεν θα μου φανεί περίεργο αν εμφανιστεί κάτι και πάλι λόγω θερμοκρασίας. περιττό οποιοδήποτε άλλο σχόλιο.

 

Αναρωτιέμαι με ποια λογική τοποθέτησαν σε αυτό το μηχάνημα 512 ram. Δεν μιλάμε για τον πράσινο υπολογιστή του Νεγρεπόντε αλλά το low end μηχάνημα της apple.Καλύτερα να το έδιναν χωρίς ram να γλίτωνες και κάποια χρήματα έτσι. Τι να τις κάνω εγώ τις 2Χ256 μνήμες μετά την αναγκαστική αναβάθμιση; Δε σκοπεύω να ανοίξω μουσείο...

 

Αυτά για να μη λέμε μόνο τα καλά του macbook...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tsakaloutis82: "Βασικά που βρίσκω πότε παράχθηκε το macbook μου;"

Κοίτα το temperature monitor. Είναι για άλλη δουλειά, αλλά αν πατήσεις option (? - αυτό με το μήλο, δεν ξέρω ακόμη πως λέγεται) και 4 σου βγάζει της πληροφορίες που θες. Το δικό μου κατασκευάστηκε, αν θυμάμαι καλά, στις 6/9/06 στην..Κίνα, που αλλού.

Σωστά τα σημεία που αναφέρεις. Από την άλλη ακόμη και με αυτά έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, σχεδιασμού κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...