Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

StavrosD ενώ έχω την αίσθηση ότι συμφωνούμε η μορφή των post σου υποδηλώνει το αντίθετο. Έχω λάθος;

 

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι οι τιμές στην Ελλάδα είναι στα ίδια επίπεδα με του εξωτερικού.

 

Αυτό που ανάφερα είναι ότι τουλάχιστον στα νέα μοντέλα, είναι πιο γρήγορο να τα παραγγείλεις από εξωτερικό, και αν χαλάσεουν να τα στείλεις πίσω με courier για αλλαγή, παρά να περιμένεις πότε θα έρθει στην εδώ αντιπροσωπεία και αν χαλάσει να περιμένεις άλλο τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπόν...Bootcamp :)

Το σύστημα μάλλον ανταποκρίνεται σαν ένας κανονικός laptop με windows. Δεν βλέπω καμμία διαφορά σε επιδόσεις. Το ίδιο ισχύει και για τα γραφικά. Σαφώς καλύτερο απο το Parallels για αυτούς που δεν έχουν μνήμη πάνω από 512. Σαφώς και αναγνωρίζει USB κτλ καθώς κ το DVD-R σαν αντιγραφικό και όχι μόνο για ανάγνωση όπως το Parallels. Φαίνεται ότι αναγνωρίζει Bluetooth, Wireless κτλ. Λέω φαίνεται γιατί εδώ που είμαι δεν μπορώ να το τεστάρω και γιατί το ίδιο λέει και για την κάμερα (USB Video Device) αλλά όταν πας να την ανοίξεις βγαίνει η κλασσική μπλε οθόνη:evil: . Ύστερα κάπου διάβασα ότι δεν υπάρχουν drivers για την κάμερα ακόμα:cry: . Ίδωμεν.

 

Φρικιαστικό bug είναι η έλλειψη δεξιού κλικ πράγμα το οποίο σε κάνει να αισθάνεσαι ανάπηρος! Ευτυχώς λύνεται με αυτό

 

Σε γενικές γραμμές...BETA!

 

Feel free to ask

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα από το macbook μου.

 

Λοιπόν, σας είχα πει ότι αντιμετώπιζα κάποια προβλήματα με τη μνήμη. Δε λύθηκαν ποτέ και παραμένουν μυστηριώδη. Εχω 2Χ1GB μνήμη Samsung. Κάθε μία από τις δύο μνήμες δουλεύει τέλεια μόνη της σε οποιαδήποτε από τις δύο θέσεις. Επίσης κάθε μία από τις δύο δουλεύει τέλεια σε συνδυασμό με μια από τις 256. Οι δύο 256άρες επίσης δουλεύουν τέλεια σε dual channel. Οταν όμως βάλω και τις δύο του 1GB τότε το σύστημα σέρνεται (τα γραφικά πάνε σπαστά να φανταστείτε).

 

Εφαγα τον κόσμο να το λύσω και δεν μπορώ να βρω τίποτα. Τα memtest στις μνήμες είναι μια χαρά. Τώρα είμαι με 1GB και 1x256 (1.25 total) και πάει σφαίρα (δε φαίνεται η έλλειψη dual channel) αλλά είναι κρίμα που δεν μπορώ να βάλω 2χ1GB.

 

To Bootcamp όντως φαίνεται ότι είναι beta. Τα γραφικά πάνε πιο αργά από ότι στο MacOS και μια αιωρούμενη αστάθεια στο σύστημα υπάρχει (μου έχει κολλήσει 2-3 φορές). Wi-Fi και bluetooth πάνε μια χαρά πάντως.

 

To Parallels καλό αλλά όχι και για full time δουλειά, too slow.

 

Το touch pad είναι ΤΕΛΕΙΟ, χρησιμοποιώ το scroll με τα δύο δάκτυλα καθώς και το δεξί κλικ με τα δύο δάκτυλα και βολεύει απίστευτα.

 

Γενικά όλα τα προγράμματα τρέχουν γρήγορα εκτός από το office. O Firefox επίσης μου μοιάζει λιγάκι αργός αλλά έχει κάποια super extentions γι'αυτό δεν τρέχε Safari.

 

Αυτονομία καλή, από θερμότητα ζεσταίνει αρκετά αλλά θόρυβο σε εμένα δεν κάνει καθόλου και το ανεμιστηράκι ανάβει σπανιότατα.

 

Από γρατσουνιές τις κάνει εύκολα: προσοχή και skin θήκη για όλους!

 

To keyboard έχει πολύ καλή αίσθηση και κάνει άνετα για μόνιμο!

 

Αυτά για τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από γρατσουνιές τις κάνει εύκολα: προσοχή και skin θήκη για όλους!

Αυτά για τώρα.

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΘΗΚΗ ΓΙΑ ΤΟ MACBOOK........ ουτε η rainbow δεν εχει ακόμα (σύμφωνα με αυτά που λέει στο site). Που βρήκατε εσείς??? το ΠΛΑΙΣΙΟ δεν έχει για 13"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το "mooing"

 

Με δυο λόγια. Το πρόβλημα φαίνεται να είναι στο ίδιο το ανεμιστηράκι και όχι στο γεγονός ότι λόγω θερμοκρασίας ξεκινάει/σταματάει.

 

Macbooks με ανεμιστηράκι από την εταιρία "Sunon" δεν παρουσιάζουν το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα mail στη rainbow προχθές, για να μου πουν ποτε περίπου να περιμενω το mac book. και το αποτελεσμα? ουτε καν απαντησαν!

Το εχω παραγγείλει απο τις 4 του μηνός... δεν μπορώ άλλο.. το χειρότερο είναι οτι με γράφουν. Έλεος!

όταν ηθελαν να τους προπληρώσω το καθαρό ποσό του μηχανήματος ήξεραν να με παρουν να με ενημερώσουν.. τωρα? τιποτα?

Απαραδεκτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι επί του θέματος. Το multirama προμηθεύεται και αυτό από την Rainbow?

 

Σε καλύπτει αν υπάρχει πρόβλημα η πρέπει να τρέχεις εσύ? Έχει κανείς σχετική εμπειρία με mac από την συγκεκριμένη αλυσίδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το "mooing"

 

Με δυο λόγια. Το πρόβλημα φαίνεται να είναι στο ίδιο το ανεμιστηράκι και όχι στο γεγονός ότι λόγω θερμοκρασίας ξεκινάει/σταματάει.

 

Macbooks με ανεμιστηράκι από την εταιρία "Sunon" δεν παρουσιάζουν το πρόβλημα.

 

Και οι δύο μάρκες ανεμιστήρων σταματούν/ξεκινούν στους 65+ βαθμούς. Απλά το ένα ακούγεται, το άλλο σχεδόν όχι. Και στους 80+ βαθμούς που δουλεύουν στο φουλ πάλι έχουν διαφορά στον ήχο.

 

Το θέμα είναι ότι ακόμα και τα macbook που παράχθηκαν στις αρχές Ιουλίου έχουν αυτή τη μάρκα ανεμιστήρα. Γνώμη μου είναι ότι αποκλείεται η Apple να μην το γνωρίζει το ζήτημα και απλά πρέπει να ξεστοκάρει. Επομένως είναι θέμα τύχης τι ανεμιστηράκι θα σου πέσει. Λόγος για αλλαγή ανεμιστήρα θεωρείται εξωπραγματικό κατ'εμέ άρα την κάτσαμε την βάρκα.

 

Βασικά να πω την αλήθεια μου, Ok υπολογιστής είναι, δεν με ενοχλεί ο θόρυβος του ανεμιστήρα αλλά το γεγονός ότι σταματάει και ξεκινά σαν να είναι ασθματικό. Νομίζω ότι η Apple πρέπει και θα βγάλει ένα firmware για να μην είναι τόσο απότομες οι εναλλαγές του ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...