Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς - δεν δουλεύω mac αυτήν την περίοδο unfortunately.

Έχω ακούσει πως δεν είναι universal binary, δηλ. δεν υποστηρίζει Intel επεξεργαστές, και γι' αυτό πρέπει να το τρέξεις μέσα από Rosseta. Οπότε πρέπει να κατεβάσεις πρώτα το Rosseta υποθέτω - αν δεν το έχεις ήδη - και μετά το photoshop.

Για διάβασμα π.χ. η 13,3 πώς είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί dual/single channel

http://www.anandtech.com/mac/showdoc.aspx?i=2740&p=4

Εγώ με 6 βαθμούς μυωπία λες να έχω πρόβλημα?

-Θα πάρω και μια 30' οθόνη για να βλέπω σαν άνθρωπος με γραμματοσειρά 40p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den to katalaba afto me to dual/single channel...

 

Απλά λεει στο site πως η απόδοση του macbook pro έχοντας 1GB RAM σε ένα dimm ή σε 2x512 (dual channel , matched pairs) δεν επιρεάστηκε καθόλου. Γι αυτό και οι ίδιες αποδόσεις στα γραφήματα. Παρόλα αυτά επισημαίνει πως πιθανότατα στο macbook επειδή η κάρτα γραφικών χρησιμοποιεί την RAM του συστήματος, το dual channel μπορεί και να αξίζει, (μιας και το bandwidth απο την RAM στην CPU θα είναι διπλάσιο).

 

Προσωπικά είμουν έτοιμος να πάρω απο την omnitechnologies.biz 2x1GB DDR-2 @ 667Mhz για 181$ τελική τιμή με μεταφορικά για Ελλάδα μέσω FedEx , αλλά παρότι οι φθηνότεροι υπήρχαν και κάποια αρνητικά σχόλια για τις μνήμες τους στο macrumors (και κάποια θετικά πάντως).

 

Οπότε σκευτομαι για 1GB Kingstone απο play24 και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai pos to dokimasan to macbook mono me mia 1GB... oposdipote den prepei na exei 2 mnimes?? ti ebalan??? 1GB kai 0MB???

 

Nai!

 

Το macbook έχει 2 DIMM slots, την πρώτη φορά έτρεξαν τα benchmarks βάζοντας σε ένα slot ένα DIMM του 1GB και την δεύτερη φορά βάζοντας και στα 2 slots απο 1DIMM των 512ΜΒ, που είναι το περίεργο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...