Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ga25 mporeis na grapseis kapoies entipwseis?

 

 

Να σας γράψω απλά πράγματα όμως γιατί η αλήθεια είναι ότι λόγω έλλειψης χρόνου δεν το έψαξα ούτε το ζόρισα πολύ ακόμα.

 

Καταρχήν έχω πάρει αυτό με το Dual Core 2 Ghz και το DVD Rw (που ακόμα ούτε έχω προσπαθήσει να το λειτουργήσω).

 

 

Ξεκινάμε από τα επιφανειακά.

 

Είναι πανέμορφο.. ;-) , εντυπωσιακότατο , αρκετά ελαφρύ για το κόστος του. Ααα και οθόνη Xblack ή τύπου X-black για κάποιους σημαντικό για κάποιους όχι.

Κομπλέ με κάρτες δικτύου, wifi, Bluetooth, πολύ καλό μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει mini dvi έξοδο για monitor και firewire. Το πιο περίεργο από όλα όμως είναι η θύρα ακουστικών . Ενώ μπορείς να συνδέσεις αναλογικά ακουστικά στο βάθος ανάβει κόκκινο λαμπάκι (μάλλον μπορείς να βάλεις και ακουστικά με οπτική αν τα βρείς στο εμπόριο και δεν στοιχίζουν όσο το laptop)

 

Βασικό μειονέκτημα μια και πήρα το άσπρο , ότι έχω καταντήσει γιατρός... πλένω τα χέρια μου κάθε 30 λεπτά..... :-(

 

 

Πάμε τώρα στα πιο ουσιαστικά.

 

To Mac OS απίστευτο αν και δεν νομίζω ποτέ να προλάβω να το ψάξω... 

 

Αν έχετε σκοπό να βάλετε Windows με το Parallel μην το κάνετε αν δεν βάλετε τουλάχιστον 1 GB Ram ακόμα. Αν τώρα πάτε με Boot Camp ( για το οποίο η apple δεν εγγυάται {στα @@ μας} ) τουλάχιστον σε εμένα πήγαν όλα ρολόι. Ταχύτατο οι Drivers έκατσαν μια χαρά μια και το Bootcamp πριν την εγκατάσταση αναλαμβάνει και σας καιει ένα Cdακι με μόνο ίσως πρόβλημα το Bluetooth που δεν μπορώ με τίποτα να κάνω ένα hands free να παίξει και το πλήκτρο Del για το οποίο όμως βρήκα την λύση ας είναι καλά το internet.

 

Τώρα όποιος σας πει ότι για να bootarete από Mac OS σε Windows και το ανάποδο πρέπει να μπείτε στο Disk manager και να επιλέξετε με πιο από τα δυο λειτουργικά θέλετε να ξεκινήσει το laptop στην επόμενη εκκίνηση είναι άσχετος μην το πιστέψετε. Το Macbook έρχεται με ένα συμπαθητικότατο τηλεκοντρόλ (άχρηστο κατα τα άλλα στα Windows) στο οποίο αν πατήσετε το πλήκτρο «Menu» κατά την εκκίνηση σας ρωτάει από πιο partition θέλετε να ξεκινήσετε.

 

Η camera στην οθόνη είναι κορυφή αν και ακόμα δεν την έχω δουλέψει... και τέλος μειονέκτημα το Eject του DVD RW που είναι πλήκτρο του πληκτρολογίου και στα windows δουλεύει όποτε θέλει..

 

Νομίζω ότι σας κάλυψα.. Για περαιτέρω όμως διευκρινήσεις στην διάθεση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Kαλο αυτο!

 

Αυτο ειναι που λενε νεα 'revisions' μηχανηματων?

 

Και κατι αλλο: επειδη τωρα μαθαινω την 'ορολογια' της apple, με τον ορο superdrive, εννοει dvd-rw ή ακόμη και dvdrw-dual?:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ga25, για να εχει dvdrw το macbook σου, να υποθεσω οτι πηρες το 17''αρι?

 

 

Οχι δεν πήρα το Pro το Macbook σκέτο πήρα με την 13,3'' (ήθελα κάτι μικρό) λεπτομέριες στο παρακάτω link

 

 

http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/3/wo/cpdTYXRii89c4KJwCvAMSg/3.0.5.10.9.9.0.1.0.0.1.0.0.13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικό μειονέκτημα μια και πήρα το άσπρο ' date=' ότι έχω καταντήσει γιατρός... πλένω τα χέρια μου κάθε 30 λεπτά..... :-(

[/quote']

 

Νομίζω ότι ο hall έχει ξετρυπώσει μια καλή photo που αφορά το θέμα.... ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετε στο the mall να υπαρχει γενικως καλη διαθεσιμοτητα σε macbook ή ga25 απλα ησουν τυχερος?

 

Αραγε αυτα τα macbook θεωρουνται 'ελληνικα' με την εννοια της rainbow ή απευθειας εισαγωγη απο εξωτερικο(το θεμα εχει να κανει με την εγγυηση φυσικα και την πραγματικη υποστηριξη σε περιπτωση-μακρια απο μας-βλαβης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετε στο the mall να υπαρχει γενικως καλη διαθεσιμοτητα σε macbook ή ga25 απλα ησουν τυχερος?

 

Αραγε αυτα τα macbook θεωρουνται 'ελληνικα' με την εννοια της rainbow ή απευθειας εισαγωγη απο εξωτερικο(το θεμα εχει να κανει με την εγγυηση φυσικα και την πραγματικη υποστηριξη σε περιπτωση-μακρια απο μας-βλαβης)

 

Από όσο ξέρω 2 κομάτια φέρανε και εγώ πήρα το ένα απο τα δύο αφού τους ζάλιζα επι μία εβδομάδα να με πάρουν με ο που έρθει να πάω να το πάρω επιτόπου.

 

Ελληνικά είναι δυστηχώς .. Αγγλικό ήθελα που είναι και πιό φθηνό αλλά δεν ξέρουν ούτε καν αν θα το φέρουν ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ga25 πες μας εμπειρια απο χρηση mac os(δεν θυμαμαι αν εισαι νεος χρηστης mac) και αν δουλεψες win στο macbook(ειτε με Parallels ή με bootcamp).

 

Αν κοιτάξει στα προηγούμενα quotes τα έχω γράψει όλα αναλυτικά. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ga25 αυτό που λες ότι πλένεις τα χέρια σου κάθε 30 λεπτά σα γιατρός το λες επειδή είδες ότι λερώνεται εύκολα ή από φόβο; γενικά το πλαστικό του είναι καλό; γρατζουνιέται εύκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ga25 αυτό που λες ότι πλένεις τα χέρια σου κάθε 30 λεπτά σα γιατρός το λες επειδή είδες ότι λερώνεται εύκολα ή από φόβο; γενικά το πλαστικό του είναι καλό; γρατζουνιέται εύκολα;

 

Βασικά είναι άσπρο.... το πλαστικό δεν εχει γρατζουνιστεί (ακόμα) αλλά αν ρίξετε μια ματιά θα δείτε ότι λένε διάφορα, είτε για το ότι λερώνετε εύκολα είτε ότι το άσπρο χρώμα ξεβάφει με τον καιρό....

 

macbookdiscoloration.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ga25 μου φαινεται χαλια η ανω φωτο. Τραγικο' date=' καινουριο λαπτοπακι να ειναι ετσι.

 

Δεν πιστευω να πηρες το εκθεσιακο macbook?[/quote']

 

Δεν είναι δικό μου αυτό.. .Προς θεού.... :-) Την photo την βρήκα στον Internet και την έβαλα για να έχετε μια εικόνα γιατί πράγμα μιλάνε... Αν ήταν δικό μου θα το είχα πετάξει από το μπαλκόνι...

 

;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...